Zmiany w badaniu trzeźwości kierowców, czyli jak oszukać alkomat

Aktualizacja:
Alkomat

„Jak oszukać alkomat?” to jedno z popularniejszych haseł wyszukiwanych przez kierowców. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ w internecie aż roi się od pomysłów mających na celu sfałszowanie wyników badania trzeźwości. O ile raczej ciężko jest „zataić” wypity alkohol, tak nieco łatwiej będzie wykazać, że pod wpływem jesteśmy w momencie gdy tak naprawdę jesteśmy zupełnie „czyści”. Jak to możliwe?

Zacznijmy jednak od początku… W ostatnim czasie kierowcy wystawiani są na ciężkie próby. Co chwilę słyszymy o nowelizacji rozporządzeń, zmianach Prawa o ruchu drogowym czy rozszerzeniu uprawnień kategorii B. Jedne zmiany są na etapie planowania, inne wdrażania. Kolejna zapowiadana zmiana dotyczy sposobu przeprowadzania kontroli trzeźwości przez policję. Ta dotyczy głównie tych, którzy korzystają z e-papierosów.

Zmiany dla kierowców: badanie trzeźwości

Z końcem września 2018 roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia o sposobie przeprowadzania kontroli trzeźwości przez policję. Aktualnie obowiązujące przepisy mówią, że kontroli trzeźwości nie można przeprowadzić wcześniej niż 15 minut po zakończeniu spożywania alkoholu lub palenia tytoniu. Zapowiedziane zmiany mają dotyczyć przede wszystkim użytkowników e-papierosów. Celem nowelizacji jest wyeliminowanie przypadków, w których zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu może być zaburzona, co często miało miejsce w przypadku palaczy e-papierów. Powodem tego jest skład liquidów – zawierają one m.in. glicerynę i alkohol etylowy.

W przedstawionym projekcie znajdziemy zapis, że:

„Badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną”.

Oznacza to, że w przypadku użytkowników e-papierosów, którzy zostali zatrzymani do kontroli, badanie powinno zostać powtórzone po kwadransie. Zazwyczaj tyle wystarczy, by alkohol, który znajduje się w jamie ustnie wyparował.

Jak oszukać alkomat?

Zmiana dotycząca zasad badania trzeźwości jest świetną okazją do przytoczenia kilku argumentów, którymi kierowcy pod wpływem, bronią się przed odpowiedzialnością. Ci zatrzymani na „podwójnym gazie” zazwyczaj mają sporo do powiedzenia. Nadrzędną zasadą jest: „idź w zaparte”. Przecież nie wziąłeś do ust ani kropli alkoholu. Jeśli jednak dojdzie już do badania i wynik nie jest dla Ciebie pomyślny, pojawia się pytanie: jak oszukać alkomat? Zdarzają się tacy, którzy tłumaczą się nienaganną dbałością o jamę ustną, albo słabością do słodyczy. Tylko czy takie tłumaczenia mają jakikolwiek sens? Nie do końca. Zatem jak oszukać alkomat? Niektórzy wykazują się ogromną kreatywnością w tej kwestii.

Zjedzenie cebuli czy zimna kąpiel nie wypłuka z naszego organizmu promili – choć niektórzy wciąż w to wierzą. Są też tacy, którzy idą o krok dalej i przy kontroli trzeźwości wykazującej alkohol w wydychanym powietrzu ratują się stwierdzeniem, że podczas jazdy samochodem jedli jabłka. A jak w rzeczywistości jest z tymi jabłkami? Owszem, śladowe ilości alkoholu mogą się pojawić, jednak pod pewnym warunkiem. Kierowca w krótkim czasie musiałby zjeść co najmniej 20 kilogramów jabłek, które w reakcji z sokami trawiennymi mogłyby zacząć fermentować. I o ile to jest raczej mało prawdopodobne, tak bardziej prawdopodobne jest „oszukanie” alkomatu zjedzeniem wspomnianych wyżej wiśni w likierze. Jeśli natychmiast po zjedzeniu kilku cukierków z alkoholem poddamy się badaniu, to alkomat może wykazać alkohol w naszym organizmie! Co jednak najważniejsze, w badaniu powtórzonym po 15 minutach, uzyskamy już 0,0 promila. Skąd zatem takie przekłamanie? W jamie ustnej osadza się tak zwany alkohol resztkowy, który po niedługim czasie znika. Wobec tego zasadne stają się przepisy mówiące, że badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od czasu zjedzenia cukierków czy palenia papierosa – także tego elektronicznego.

Wpływ alkoholu na zachowanie kierowcy

Alkohol jest substancją psychoaktywną, która bardzo silnie oddziałuje na organizm ludzki. Wpływa na spowolnienie działania układu nerwowego, w wyniku czego osoba będą pod jego wpływem traci przede wszystkim zdolność prawidłowej percepcji bodźców docierających z zewnątrz. Zmiany te i ich nasilenie są związane z poziomem stężenia alkoholu we krwi. W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila. Jednak już dawka mająca 0,1 promila wywołuje u kierowcy problemy z koncentracją. U osób, u których poziom alkoholu wynosi 0,2 promila, czyli tyle co dopuszczalna w Polsce ilość, odnotowano zdecydowanie dłuższe spostrzeganie.

Warto też wiedzieć, że polskie prawo rozróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu w organizmie – „stan po użyciu alkoholu” oraz „stan nietrzeźwości”. Zgodnie z nimi, jazda „pod wpływem” może być wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny, ale może być także rozumiana jako przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia czy nawet pozbawienia wolności.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Z końcem września 2018 roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia o sposobie przeprowadzania kontroli trzeźwości przez policję. Dotyczy do głównie użytkowników e-papierosów.
  2. Badania alkomatem nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną.
  3. Zjedzenie kilku cukierków z alkoholem albo palenie tytoniu może zafałszować wynik badania trzeźwości, dlatego to powinno zostać powtórzone po kwadransie.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Wirtualny alkomat
2019.02.12  •  Samochód
Wirtualny alkomat: sprawdzamy działanie alkomatów online

Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Jazda pod wpływem alkoholu, w świetle polskiego prawa, jest jedynie wykroczeniem. Tak, jak kierowca „na podwójnym gazie” kierowcy nierówny, tak jednego alkomatu nie możemy przyrównać do drugiego. Szczególnie tego wirtualnego. Sprawdzamy, na jakiej zasadzie działa wirtualny alkomat i w jakim stopniu możemy mu zaufać?

Czytaj więcej
Badanie alkomatem
2019.01.02  •  Samochód
Trzeźwy kierowca, a zatrzymanie prawa jazdy: jak to możliwe?

Jazda w stanie nietrzeźwości to najprostsza droga do utraty prawa jazdy. Okazuje się jednak, że dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu może zostać zatrzymany także w przypadku, gdy kierowca jest trzeźwy. Prawo jazdy może mu zostać odebrane nawet na 30 dni. Jak to możliwe?

Czytaj więcej
Konfiskata samochodu za jazdę po spożyciu alkoholu. Nowe przepisy 2024.
2024.09.10  •  Samochód
Rutynowa kontrola trzeźwości – poddaj się badaniu alkomatem! Policja ma prawo sprawdzić

Kolejny długi weekend przed nami. Jeśli zabierasz się zaraz za pakowanie samochodu na krótki wyjazd, koniecznie przeczytaj! W czerwcu zmieniły się przepisy dotyczące kontroli trzeźwości! Nie unikniesz już ,,dmuchania w balonik”.

Czytaj więcej
Jaka kara za jazdę po alkoholu w 2022 roku
2023.10.27  •  Samochód
Jazda po alkoholu – jaka kara za to grozi w 2023 roku?

Chociaż Polakom na pewno nie można zarzucić braku świadomości na temat groźnych skutków jeżdżenia na podwójnym gazie, wciąż znajdują się osoby, które bez większych refleksji siadają za kółko po alkoholu. Dowiedz się, co grozi za takie zachowanie w 2022 roku.

Czytaj więcej
Czy palenie w samochodzie jest zabronione?
2017.09.18  •  Samochód
Czy palenie w samochodzie jest zabronione?

Palisz za kierownicą? A zastanawiałeś się, co na ten temat mówią przepisy? Przecież papieros może rozpraszać Twoją uwagę. Sprawdzamy kodeks i taryfikator mandatów!

Czytaj więcej
ubezpieczenie po alkoholu, źródło pixabay.com
2024.01.25
Piłeś alkohol? Sprawdź, z jakich ubezpieczeń nie otrzymasz odszkodowania

Odszkodowanie po alkoholu? To raczej niemożliwe. Firmy surowo traktują przypadki szkód, które spowodowały osoby nietrzeźwe. Sprawdź, z jakiej polisy na pewno nie otrzymasz odszkodowania, jeśli byłeś pod wpływem alkoholu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej