Punkta

Wypiłeś do kolacji lampkę wina? Niby dopuszczalne. Pić nie planowałeś, bo na drugi dzień czekała Cię długa droga w roli kierowcy. Po drodze skosztowałeś jednak jedno czy dwa piwa i wypiłeś małego drinka. Wydaje się niewiele jak na dorosłego mężczyznę. Pewności jednak nie masz, więc aby nie ryzykować, postanowiłeś zbadać stężenie alkoholu w swoim organizmie. Alkomatem nie dysponujesz, na wizytę na posterunku nie masz czasu, więc postanawiasz skorzystać z bogactwa, jakie oferuje internet. Sprawdzasz swoją trzeźwość za pomocą wirtualnego alkomatu. Tylko czy wynikom, jakie daje alkomat online można ufać?

Wirtualny alkomat: co warto wiedzieć?

Nie zawsze jesteśmy w stanie skontrolować swoją trzeźwość. Jeśli nie dysponujemy urządzeniem do pomiaru stężenia alkoholu, a wizyta na policji w celu badania nie przyjdzie nam do głowy, ostatnią deską ratunku wydaje się jakże inteligentne urządzenie, jakim jest wirtualny alkomat. To co, warto o nim wiedzieć, to przede wszystkim to, że wszystkie alkomaty online działają na podstawie określonego matematycznego algorytmu. Musimy pamiętać, że do oszacowania naszej trzeźwości, potrzebują one bardzo okrojonych danych, a nie uwzględniają wielu czynników, które mają znaczący wpływ na zawartość alkoholu we krwi.

Miejmy też na uwadze fakt, że na stężenie alkoholu w organizmie wpływ ma wiele indywidualnych czynników, które są właściwe dla jednej, konkretnej osoby.

Oznacza to, że organizm każdego człowieka będzie w inny sposób reagował na alkohol, w inny sposób sobie z nim radził i inaczej go trawił.

Nawet jeśli porównamy dwie osoby w podobnym wieku, o podobnej budowie ciała, które wypiły dokładnie taką samą ilość alkoholu, proces dochodzenia do trzeźwości w ich przypadku może wyglądać zupełnie inaczej. Na wartość stężenia alkoholu we krwi wpływ ma także stan psychiczny, zmęczenie organizmu, przyjmowane leki czy po prostu metabolizm. I choć wynik uzyskany w wirtualnym alkomacie może być dla nas  pewną wskazówką, musimy wiedzieć, że stanowi on tylko wartość szacunkową i w żaden sposób nie jest wiążący.

Nie oddaje on stanu rzeczywistego i nie może być ostateczną wytyczną do ocenienia naszej trzeźwości. Dane jakie otrzymamy po takim „badaniu” mają jedynie charakter informacyjny.

Kalkulator alkoholu: na jakiej zasadzie działa wirtualny alkomat?

Tak, jak wspominaliśmy wirtualny alkomat bazuje na bardzo okrojonych danych. Do oszacowania stężenia alkoholu w naszym organizmie, potrzebuje kilku konkretnych informacji. Co ciekawe, w zależności od wybranego alkomatu online, będą to nieco inne informacje. Niektóre kalkulatory alkoholu biorą pod uwagę je wszystkie, inne – część z nich pomijają. Najczęściej podać musimy:

  • Płeć,
  • Wiek,
  • Wzrost,
  • Wagę,
  • Rodzaj i ilość wypitego alkoholu (z określeniem procentowej zawartości alkoholu),
  • Przedział czasowy, kiedy alkohol był spożywany,
  • Informację dotyczącą spożytych posiłków przed piciem alkoholu.

Miejmy jednak na uwadze, że nawet w sytuacji, kiedy podamy wszystkie potrzebne informacje, osiągnięty wynik nie będzie wynikiem spersonalizowanym i miarodajnym. Podane informacje pozwolą jedynie uśrednić wynik. A w jaki sposób? Warunek podania płci jest konieczny, ponieważ to mężczyźni lepiej przyswajają alkohol niż kobiety. Wpływ ma na to nie tylko różnica wagi, ale także zawartość płynów w organizmie. Nie bez znaczenia będzie wiek, ponieważ jak powszechnie wiadomo, młode osoby zazwyczaj lepiej tolerują alkohol. Waga? Istotna, powiem osoby cięższe lepiej radzą sobie z działaniem procentów. A w jakim celu podajemy informacje dotyczące wypełnienia żołądka? Alkohol przemieszany z jedzeniem wolniej się wchłania. Pozwala to więc przypuszczać, że młody mężczyzna słusznej postawy, który pić zacznie po tłustej kolacji, upije się zdecydowanie wolniej, od dojrzałego pana w sile wieku, który pije na pusty żołądek.

Alkomat online: ile czasu potrzeba, żeby wytrzeźwieć?

Postanowiliśmy sprawdzić działanie wirtualnych alkomatów. Na warsztat wzięliśmy losowo wybrane 4 alkomaty online.

Naszą pierwszą bohaterką jest 30-letnia pani Kasia, która waży 63 kg i ma 168 cm wzrostu. Wieczór rozpoczęła kolacją ze znajomymi, do której wypiła lampkę wina. Po kolacji, pani Kasia wypiła w sumie 3 duże piwa. Spotkanie, na którym skosztowała trunków trwało od godziny 20 do 23. Sprawdziliśmy, po jakim czasie nasza bohaterka może wsiąść za kółko.

Według wirtualnego alkomatu Amii 5.0, pani Kasia „teoretycznie będzie trzeźwiała 13 godzin”. Oznacza to, że stan absolutnej trzeźwości (0,00 ‰) osiągnie dopiero w południe dnia następnego.

Po wprowadzeniu danych ten samej bohaterki do wirtualnego alkomatu Autocentrum.pl otrzymaliśmy nieco inny wynik. Okazało się, że po wypiciu dokładnie takiej samej ilości alkoholu, w pełni trzeźwa będzie ona już po 10 godzinach po skończonej imprezie. Być może wpływ na wynik ma fakt, że ten alkomat nie potrzebował do oszacowania stężenia alkoholu ani wzrostu kobiety, ani chociażby informacji o tym, czy pani Kasia piła na pełny czy może pusty żołądek.

Ciekawy wynik dało „badanie” wirtualnym alkomatem Aisko. W tym przypadku kalkulator promili informuje, że pani Kasia za kółko będzie mogła wsiąść już po 7 godzinach od zakończonej imprezy.

Po drugiej stronie barykady stoi natomiast kalkulator promili Dobaku.pl, według którego nasza bohaterka stan absolutnej trzeźwości osiągnie – uwaga! – dopiero o godzinie 14 następnego dnia, czyli po 15 godzinach od skończenia ostatniego piwa.

Następnie skorzystaliśmy z tych samych alkomatów, aby sprawdzić trzeźwość pana Jacka, który tego wieczoru towarzyszył pani Kasi. 40-letni mężczyzna mierzy 178 cm wzrostu i waży 89 kg. Nasz bohater, podobnie jak jego koleżanka, wieczór rozpoczął od lampki wina, a podczas 3 godzin spotkania wypił 5 kieliszków wódki. Pierwszy alkomat online, czyli Amii 5.0 wykazał, że nasz bohater będzie trzeźwiał 9,5 godziny, a za kółko będzie mógł wsiąść o godzinie 8.30.

Wirtualny alkomat Autocentrum.pl wskazał, że pan Jacek będzie trzeźwiał dokładnie 1,5 godziny krócej.

Według trzeciego ze sprawdzanych kalkulatorów, wirtualnego alkomatu Aisko, dojście do pełnej trzeźwości zajmie mężczyźnie jeszcze godzinę mniej i w roli kierowcy będzie mógł spełnić się już o godzinie 6 rano.

Czwarty z testowanych wirtualnych alkomatów, alkomat online dobaku.pl powielił wynik pierwszego i wykazał, że pan Jacek stan absolutnej trzeźwości osiągnie o godzinie 8.30 rano.

Wirtualny alkomat

Wirtualny alkomat: wnioski

Na podstawie powyższych wyliczeń możemy stwierdzić, że wirtualny alkomat alkomatowi nierówny. Teoretycznie, wyniki osiągnięte w przypadku czterech testów przeprowadzonych dla naszej bohaterki, powinny być co najmniej do siebie zbliżone. Tymczasem potencjalny czas dochodzenia do absolutnej trzeźwości różni się pomiędzy poszczególnymi alkomatami nawet o 8 godzin! Choć w przypadku kontroli trzeźwości pana Jacka, różnice są mniejsze – nadal rozbieżności pomiędzy alkomatami online wynoszą nawet 2,5 godziny.

Korzystając z takich dobrodziejstw jak wirtualne alkomaty pamiętajmy, że dają one jedynie wyniki poglądowe, a decyzji o gotowości do prowadzenia pojazdu nie możemy podejmować na ich podstawie. Z drugiej strony optymizmem może napawać jednak coraz większa świadomość kierowców i chociażby chęć skontrolowania swojej trzeźwości przed zajęciem miejsca za kierownicą. – Cieszy nas coraz większa świadomość kierowców, którzy dokonują samokontroli, wyposażając się w ogólnodostępne alkomaty, czy korzystają z aplikacji. Pamiętajmy jednak, że to policyjne alkomaty są urządzeniami dowodowymi, poddawanymi regularnie procesowi kontroli poprawności działania. Dlatego w przypadku niepewności, czy już możemy wsiąść za kierownicę zawsze możemy udać się do komisariatu policji i poprosić o przeprowadzenie badania profesjonalnym urządzeniem. – radzi mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji. Na koniec dodaje: – Tylko w 2018 roku kierujący pod działaniem alkoholu doprowadzili do 1562 wypadków drogowych, w których życie straciło 168 osób, a 1923 zostały ranne.

Jazda po alkoholu: co grozi kierowcom na podwójnym gazie?