Czy palenie w samochodzie jest zabronione?

Aktualizacja:
Czy palenie w samochodzie jest zabronione?

Palisz za kierownicą? A zastanawiałeś się, co na ten temat mówią przepisy? Przecież papieros może rozpraszać Twoją uwagę. Sprawdzamy kodeks i taryfikator mandatów!

Czy kierowca może palić za kółkiem?

Choć palenie staje się coraz mniej modne, wciąż jedna czwarta Polaków sięga po papierosy (19% codziennie, 6% okazjonalnie) – mówią statystyki Głównego Urzędu Statystycznego za 2015 rok. Tendencja jest spadkowa, również dzięki wprowadzaniu kolejnych ograniczeń dla palaczy. Jednym z nich jest zakaz palenia w miejscach publicznych oprócz specjalnie wyznaczonych miejsc.

Czytaj także: Odszkodowanie dla wdowy po palaczu

Jeśli zdarza Ci się zapalić papierosa podczas prowadzenia auta, możesz nieświadomie łamać prawo. Wszystko zależy od sytuacji i rodzaju pojazdu. Zakaz dotyczący palenia tytoniu w samochodzie dotyczy tylko części z nich. W pierwszej kolejności ma tu zastosowanie Prawo o ruchu drogowym:

Art. 63 p. 5. Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Warto pamiętać, jaka jest definicja samochodu osobowego. Mówi się w niej o pojeździe samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Jeśli w aucie mieści się więcej osób, jest to już autobus i obowiązuje w nim zakaz palenia. W zwykłej osobówce zakaz palenia nie obowiązuje, chyba że jest to taksówka lub auto służbowe.

Czytaj także: Jak oszukać alkomat?

Czy zakaz palenia w samochodzie dotyczy e-papierosów?

Jeśli mamy wątpliwości, czy zakaz dotyczy również papierosów elektronicznych, należy zajrzeć do Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ze względu na popularyzację e-papierosów w Polsce została ona znowelizowana w 2016 roku:

Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych (…)

4) w pomieszczeniach zakładów pracy (…);

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych (…);

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

I w tej właśnie ustawie mamy drugi ważny zakaz, dotyczący miejsca pracy. Co ważne, obejmuje on również samochody służbowe.

Czytaj także: Stop palaczom

Palenie papierosów w samochodzie służbowym

Dopiero zestawienie obu wymienionych przepisów daje odpowiedź na pytanie, czy palenie w samochodzie służbowym jest zabronione. Podkreślmy: jest zabronione, w dodatku karane wysokim mandatem (patrz niżej).

Kiedy więc palenie w samochodzie osobowym jest dozwolone, a kiedy zabronione?

  • Kierowca auta osobowego może palić wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne, jeśli jedzie prywatnym autem.
  • Kierowca jadący autem służbowym nie może palić w nim papierosów. Powinien stosować się do wspomnianej Ustawy o ochronie zdrowia…, ponieważ samochód służbowy jest traktowany jak miejsce pracy.
  • Kierowca taksówki, którzy przewozi pasażera, nie może palic papierosów.

Czytaj także: Niedozwolone zachowania za kierownicą

Czy za palenie w samochodzie jest mandat?

Za nieprzestrzeganie zakazu palenia zawartego w Prawie o ruchu drogowym grozi mandat 50 zł. Nie są do tego naliczane żadne punkty karne. Natomiast jeśli złamanie zakazu dotyczy samochodu służbowego, przewidywana kara to 500 zł.

Na końcu trzeba przywołać jeszcze jeden przepis: Art. 60, p. 1, pp. 1 Prawa o ruchu drogowym. Mówi on o odpowiedzialności kierowcy za osoby znajdujące się w samochodzie i poza nim:

Zabrania się: 1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat 200 zł. Czy kierowca, który prowadzi auto i pali papierosa, jest większym zagrożeniem na drodze? Większość kierowców palaczy powie, że papieros w dłoni nie rozprasza ich za kółkiem, więc nie jest czynnikiem ryzyka. Podobnie jest z jedzeniem i piciem, które również jest dozwolone poza sytuacjami wymienionymi powyżej. Przypomnijmy jednak, że palenie, zarówno czynne, jak i bierne, przede wszystkim szkodzi zdrowiu. Niezależnie od obowiązującego prawa może po prostu warto je ograniczyć?

Czytaj także: Znaki zakazu

Podsumowanie

  1. Prawo nie zabrania kierowcom samochodów osobowych palenia papierosów i e-papierosów. Wyjątkiem jest kierowca taksówki, w której jedzie pasażer, oraz kierowca w aucie służbowym.
  2. Karą za złamanie zakazu palenia w aucie jest mandat 50 zł, bez punktów karnych.
  3. Auto będące pojazdem służbowym jest miejscem pracy i obowiązuje w nim zakaz palenia. Kara za złamanie przepisu wynosi 500 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej