Czy palenie w samochodzie jest zabronione?

Aktualizacja:
Czy palenie w samochodzie jest zabronione?

Palisz za kierownicą? A zastanawiałeś się, co na ten temat mówią przepisy? Przecież papieros może rozpraszać Twoją uwagę. Sprawdzamy kodeks i taryfikator mandatów!

Czy kierowca może palić za kółkiem?

Choć palenie staje się coraz mniej modne, wciąż jedna czwarta Polaków sięga po papierosy (19% codziennie, 6% okazjonalnie) – mówią statystyki Głównego Urzędu Statystycznego za 2015 rok. Tendencja jest spadkowa, również dzięki wprowadzaniu kolejnych ograniczeń dla palaczy. Jednym z nich jest zakaz palenia w miejscach publicznych oprócz specjalnie wyznaczonych miejsc.

Jeśli zdarza Ci się zapalić papierosa podczas prowadzenia auta, możesz nieświadomie łamać prawo. Wszystko zależy od sytuacji i rodzaju pojazdu. Zakaz dotyczący palenia tytoniu w samochodzie dotyczy tylko części z nich. W pierwszej kolejności ma tu zastosowanie Prawo o ruchu drogowym:

Art. 63 p. 5. Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Warto pamiętać, jaka jest definicja samochodu osobowego. Mówi się w niej o pojeździe samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Jeśli w aucie mieści się więcej osób, jest to już autobus i obowiązuje w nim zakaz palenia. W zwykłej osobówce zakaz palenia nie obowiązuje, chyba że jest to taksówka lub auto służbowe.

Czy zakaz palenia w samochodzie dotyczy e-papierosów?

Jeśli mamy wątpliwości, czy zakaz dotyczy również papierosów elektronicznych, należy zajrzeć do Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ze względu na popularyzację e-papierosów w Polsce została ona znowelizowana w 2016 roku:

Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych (…)

4) w pomieszczeniach zakładów pracy (…);

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych (…);

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

I w tej właśnie ustawie mamy drugi ważny zakaz, dotyczący miejsca pracy. Co ważne, obejmuje on również samochody służbowe.

Palenie papierosów w samochodzie służbowym

Dopiero zestawienie obu wymienionych przepisów daje odpowiedź na pytanie, czy palenie w samochodzie służbowym jest zabronione. Podkreślmy: jest zabronione, w dodatku karane wysokim mandatem (patrz niżej).

Kiedy więc palenie w samochodzie osobowym jest dozwolone, a kiedy zabronione?

  • Kierowca auta osobowego może palić wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne, jeśli jedzie prywatnym autem.
  • Kierowca jadący autem służbowym nie może palić w nim papierosów. Powinien stosować się do wspomnianej Ustawy o ochronie zdrowia…, ponieważ samochód służbowy jest traktowany jak miejsce pracy.
  • Kierowca taksówki, którzy przewozi pasażera, nie może palic papierosów.

Czy za palenie w samochodzie jest mandat?

Za nieprzestrzeganie zakazu palenia zawartego w Prawie o ruchu drogowym grozi mandat 50 zł. Nie są do tego naliczane żadne punkty karne. Natomiast jeśli złamanie zakazu dotyczy samochodu służbowego, przewidywana kara to 500 zł.

Na końcu trzeba przywołać jeszcze jeden przepis: Art. 60, p. 1, pp. 1 Prawa o ruchu drogowym. Mówi on o odpowiedzialności kierowcy za osoby znajdujące się w samochodzie i poza nim:

Zabrania się: 1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat 200 zł. Czy kierowca, który prowadzi auto i pali papierosa, jest większym zagrożeniem na drodze? Większość kierowców palaczy powie, że papieros w dłoni nie rozprasza ich za kółkiem, więc nie jest czynnikiem ryzyka. Podobnie jest z jedzeniem i piciem, które również jest dozwolone poza sytuacjami wymienionymi powyżej. Przypomnijmy jednak, że palenie, zarówno czynne, jak i bierne, przede wszystkim szkodzi zdrowiu. Niezależnie od obowiązującego prawa może po prostu warto je ograniczyć?

Podsumowanie

  1. Prawo nie zabrania kierowcom samochodów osobowych palenia papierosów i e-papierosów. Wyjątkiem jest kierowca taksówki, w której jedzie pasażer, oraz kierowca w aucie służbowym.
  2. Karą za złamanie zakazu palenia w aucie jest mandat 50 zł, bez punktów karnych.
  3. Auto będące pojazdem służbowym jest miejscem pracy i obowiązuje w nim zakaz palenia. Kara za złamanie przepisu wynosi 500 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
7 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
5 lat temu

dziwne, nie można palić w aucie służbowym, bo to miejsce pracy, a w ciężarówce można przecież w większości ciężarówka też jest miejscem pracy.

Rozsądny
Rozsądny
4 lat temu
Reply to  Marta

Bzdura z tym miejscem pracy. Chodzi o pomieszczenia. W budynku. Przeczytaj mój komentarz powyżej.

Adam
Adam
4 lat temu

A co z autem służbowym ale udostępnionym do użytku prywatnego? Mam auto jako bonus do pensji, płacę z tego tytułu podatek – nie jest to ani przez minutę miejsce pracy.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Adam

Obecnie obowiązuje zakaz palenia w miejscu pracy, taki zakaz obowiązuję również samochód służbowy, który jest miejscem pracy. Niestety ustawa nie rozgranicza, czy samochód jest użytkowany służbowo, ale w celach prywatnych, czy tylko służbowo.

asdf
asdf
3 lat temu

Proszę nie mieszać. W tej głupiej ustawie nie ma mowy o „miejscu pracy” tylko „w pomieszczeniach zakładu pracy” , samochód nie jest pomieszczeniem, więc wg tego idiotycznego okupanckiego prawa nie jest karane palenie w samochodzie służbowym.

Rozsądny
Rozsądny
4 lat temu

Prepis nie mówi o „miejscu pracy” tylko o POMIESZCZENIACH ZAKŁADU PRACY. Samochód nie jest żadnym pomieszczeniem, bo takowe są częścią budynku, a nie pojazdu. W przypadku próby ukarania mandatem (mało prawdopodobe ze względu na wątpliwą podstawę prawną i na fakt, że policja ma gdzieś auto twojego szefa), należy odmówić przyjęcią i do sądu. 99% ciężarówek to pojazdy służbowe i 99% ich kierowców pali. Nikt nikogo za to nie ściga. Nie dajmy się zwariować.

Karol
Karol
3 lat temu

Samochód nie jest „pomieszczeniem zakładu pracy”, a więc palenie jest dozwolone.