W kamperze na niewielkiej przestrzeni mieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze urządzenia domowe. Zanim wyruszysz, zapoznaj się z instalacjami. Kamper ma trzy podstawowe: elektryczną, gazową i wodną. Oto, co musisz wiedzieć o wyposażeniu kamperów.
Instalacja elektryczna w kamperze
To „serce” kampera. Zasilana jest dwoma akumulatorami spiętymi w jedną sieć. Ten ważniejszy znajduje się pod maską i działa jak akumulator w każdym samochodzie. Ten drugi obsługuje część mieszkalną. Zasila oświetlenie (warto, żeby było LED-owe), ładowarki samochodowe, uruchamia instalację gazową, może zasilać lodówkę.
Ładowanie akumulatorów odbywa się standardowo podczas jazdy, ale też można je naładować po podłączeniu kampera do sieci 230V. Przydatne jest zainstalowanie na dachu baterii słonecznej, da Ci to większą swobodę.
Instalacja gazowa w kamperze
Możesz zainstalować dwie duże butle gazowe wyposażone w zawory bezpieczeństwa, odłączane elektrycznie lub elektronicznie. Gaz służy nie tylko do gotowania czy pieczenia. Instalacja gazowa zasila regulowane termostatem ogrzewanie i termę do grzania wody.
Musisz wiedzieć jak uruchomić gazowe ogrzewanie i jak je wyłączyć na czas jazdy. Jechanie z włączonym gazem jest bardzo niebezpieczne! Dodatkowo przy niektórych manewrach, np. przy wjeżdżaniu na prom, musisz mieć zakręcone butle, a czasami potrzebny jest certyfikat szczelności instalacji.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o samochodzie na gaz?
Lodówka w kamperze
Lodówka łączy w sobie wszystkie powyższe instalacje – może być schładzana z sieci 230V, możesz ją uruchomić na akumulatorach, raczej tylko w czasie jazdy, lub na postoju włączyć chłodzenie gazem.
Instalacja wodna
Większość kamperów jest wyposażona w łazienkę z prysznicem, chemiczną toaletę i zlew.
Zbiornik na czystą wodę ma zazwyczaj ponad sto litrów. Nieco większy jest zbiornik na wodę brudną. Zanim wyruszysz, dowiedz się dokładnie, jak napełnić i opróżnić oba zbiorniki!
Czytaj także: Samochód na gaz: ile kosztuje ubezpieczenia auta z instalacją gazową?
Serwis kampera na postoju
Jeśli mieszkasz na kempingu, zazwyczaj serwis kampera masz wliczony w cenę noclegu. Pamiętaj, żeby regularnie opróżniać toaletę chemiczną, wyłącznie w wyznaczonych do tego celu miejscach, i zlewać tzw. szarą wodę, czyli to, co ścieka ze zlewu, umywalki i prysznica. Tej wody też nie możesz wylewać na ulicę ani wypuszczać tzw. metodą kropelkową podczas jazdy.
Na postoju porządnie naładuj wszystkie urządzenia elektryczne i uzupełnij też zapas czystej wody w zbiorniku. Warto mieć ze sobą kilka metrów węża ogrodowego i różne końcówki, żeby móc go podłączyć.
Jakie dodatkowe wyposażenie powinien mieć kamper?
W kamperze powinieneś mieć komplet naczyń i sztućców. Poza tym przydadzą Ci się na pewno stoliczki, krzesełka, parasol lub markiza do osłony przed słońcem.
Jeśli planujesz zabrać rowery – wyposaż się w bagażnik rowerowy na tyle pojazdu. Powinien być oznaczony odblaskową tablicą. Ewentualnie sprawdź, czy w schowek na tyle samochodu mieszczą się rowery.
Przydadzą Ci się na pewno kanistry na wodę pitną, najlepiej pięciolitrowe. Zaopatrz się też w komplet ładowarek samochodowych. Jeśli będziesz chciał naładować telefon lub laptop bez dostępu do sieci, możesz użyć gniazd zapalniczki samochodowej. W kamperze jest zazwyczaj więcej niż jedna, ale i tak warto mieć ze sobą rozgałęziacz.
Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, zabierz ze sobą zapas chemii do toalety.
Wyposażenie wynajętego kampera
Wynajęty kamper powinien mieć zapewnione podstawowe wyposażenie. Sprawdź, czy jest wszystko, czego będziesz potrzebował w dalekiej podróży. I czy jest w odpowiedniej ilości.
Często dodatkowe wyposażenie, jak stoliki czy bagażniki rowerowe, jest dodatkowo płatne.
Czytaj także: Prostownik samochodowy – poradnik zakupowy
Ubezpieczenie w podróży
Musisz mieć polisę OC. Jeśli wypożyczasz kampera, zapytaj o dodatkowe ubezpieczenie AC i NNW. Jeśli ich nie ma, wykup, dla spokoju podróży, nawet u innego ubezpieczyciela niż masz OC. Przyda Ci się również ubezpieczenie podróżne. W razie choroby lub wypadku pokryje koszty leczenia za granicą. Pamiętaj, że te mogą być bardzo drogie, a karta EKUZ niewiele tutaj pomoże.
Czytaj także: Masz samochód na gaz? 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć
Podsumowanie
- Kamper ma trzy instalacje: elektryczną, gazową i wodną.
- Przy wypożyczaniu o wszystko się wypytaj – jak je obsługiwać bezpiecznie.
- Przyda Ci się AC z pakietem Assistance, NNW oraz ubezpieczenie podróżne, gdy wybierasz się kamperem za granicę.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Spędzanie całego urlopu w jednym miejscu, to nie dla Ciebie, jesteś ciekawy świata i lubisz się przemieszczać, ta dziwna siła gna się cały czas przed siebie, do tego uwielbiasz prowadzić, a spontaniczne wyjazdy autostopem już Cię nie bawią? To znaczy, że powinieneś spróbować wakacji w kamperze. Co powinieneś wiedzieć?
Jeśli marzysz o tym, by wyjechać gdzieś na długi, majowy weekend lub zorganizować majówkę w innym terminie – czas wziąć się za planowanie. Dla tych, którzy wciąż szukają pomysłu na majówkę mamy kilka propozycji – tańszych, droższych, wymagających mniejszej lub większej aktywności. Dla każdego coś dobrego!
Instalacja LPG już od dłuższego czasu jest w Polsce coraz chętniej wybieraną alternatywą dla benzyny. Szacuje się, że po ulicach naszego kraju jeździ już ponad 3 mln samochodów na gaz. Jeśli jednak decydujemy się na auto z LPG, najczęściej wybieramy montaż instalacji gazowej na własną rękę. A jak wygląda kwestia fabrycznej instalacji gazowej? Jaki mamy wybór szukając nowego samochodu z instalacją LPG? Sprawdzamy to!
Przed nami zima, a więc najtrudniejszy w roku okres dla akumulatorów samochodowych. Niskie temperatury najlepiej weryfikują bowiem stan naładowania akumulatora i kondycję elektryki w aucie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas zimowych poranków, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce jedyne co słyszymy to absolutna cisza - warto sprawdzić akumulator w samochodzie. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Akumulator samochodowy umożliwia rozruch silnika i zasila elektryczne urządzenia w pojazdach. Wybór odpowiedniego akumulatora wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak pojemność, prąd rozruchowy czy rodzaj. W tym artykule przedstawimy rodzaje akumulatorów samochodowych, istotne informacje na ich temat oraz porady dotyczące wyboru i konserwacji.
Ładowanie elektryków nie należy do skomplikowanych procesów, ale warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. W tym artykule przybliżymy najważniejsze zasady ładowania samochodów elektrycznych i poruszymy temat żywotności akumulatorów. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby optymalnie naładować akumulatory auta bez szkodzenia im?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.