Jak sprawdzić poziom naładowania i stan akumulatora?

Aktualizacja:
mfind10_2610

Przed nami zima, a więc najtrudniejszy w roku okres dla akumulatorów samochodowych. Niskie temperatury najlepiej weryfikują bowiem stan naładowania akumulatora i kondycję elektryki w aucie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas zimowych poranków, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce jedyne co słyszymy to absolutna cisza - warto sprawdzić akumulator w samochodzie. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Napięcie akumulatora w stanie spoczynku – od tego zaczynamy

Nasi czytelnicy wiedzą już m.in., czy trzeba wozić dowód rejestracyjny i OC oraz jak korzystnie kupić auto do 15 tys, wybierając spośród modeli dostępnych aktualnie na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Dzisiaj, w ramach naszego cyklu poradnikowego dla kierowców, podpowiemy, jak sprawdzić akumulator samochodowy. Warto to zrobić jeszcze przed zimą. Dlaczego? To o tej porze roku system elektroniczny samochodu działa najintensywniej. Ogrzewanie, podgrzewane fotele i szyby, dmuchawa – wszystko to potrzebuje prądu, a zatem i sprawnego akumulatora. Dodatkowo, przy niskich temperaturach, jakie panują zimą, jedynie sprawny akumulator zapewni bezproblemowy rozruch silnika.

Jak sprawdzić akumulator? Weryfikację powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, jakie jest jego napięcie w stanie spoczynku, czyli napięcie na akumulatorze przy wyłączonym zapłonie. Do tego celu potrzebny nam będzie prosty miernik prądu stałego (popularny miernik elektroniczny) – w sklepach dostępny za ok. 20 – 30 zł. Prawidłowe napięcie zmierzone na wyłączonym silniku powinno wynosić 12,4 – 12,6 V. Wartości niższe od podanych będą oznaczały, że akumulator jest częściowo rozładowany. Dużo niższe mogą wskazywać nawet na uszkodzenia akumulatora.

Zobacz także: Rodzaje akumulatorów

Napięcie akumulatora podczas rozruchu

Kolejnym etapem testu akumulatora powinno być sprawdzenie, o ile spadnie napięcie podczas rozruchu silnika. Wartości poniżej 10V będą świadczyły o kiepskim stanie akumulatora. Pomiar napięcia akumulatora na zaciskach wykonany na pracującym silniku powinien dać z kolei wynik w granicach 13,6 – 14,5 V (w najnowszych modelach aut może to być do 15 V).

Pamiętajmy, że nawet jeśli napięcie na akumulatorze jest właściwe, może on mieć kiepską moc rozruchową. Choć stary i nie do końca sprawny akumulator najczęściej uda nam się naładować, może się okazać, że będzie on słabo kręcił rozrusznikiem i szybko się rozładuje. Aby zweryfikować moc rozruchową akumulatora, trzeba się udać do warsztatu samochodowego, gdzie do sprawdzenia prądu rozruchu i pojemności baterii specjaliści używają specjalnych testów obciążeniowych.

Zobacz także: Jak podłączyć kable rozruchowe

Jak sprawdzić akumulator? Kontrola gęstości elektrolitu

Jeśli akumulator zamontowany w naszym samochodzie daje możliwość dostępu do „cel”, możemy skontrolować gęstość elektrolitu, która określa stan naładowania. W tym przypadku potrzebny nam będzie aerometr – urządzenie dostępne praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym za kilkanaście złotych. Pomiar rozpoczynamy od ewentualnego uzupełnienia poziomu elektrolitu – służy do tego woda destylowana. Po mniej więcej 30 minutach od uzupełnienia możemy dokonać pomiaru. Prawidłowa gęstość elektrolitu wynosi 1,28g/cm3. Kiedy akumulator jest niedoładowany? Wtedy, gdy wynik pomiaru jest mniejszy niż 1,25g/cm3.

Sprawdzenie układu ładowania

Sprawdzając, czy akumulator jest naładowany, możemy zweryfikować także sam układ ładowania. W tym celu uruchamiamy silnik i włączamy po kolei wszystkie odbiorniki prądu w samochodzie. Na mierniku odczytujemy wartości napięcia. Sprawny układ to wyniki w granicach 13,9 – 14,4 V, stałe, niezależnie od obrotów. Pamiętajmy, że wydajność układu z czasem spada. W najnowszych samochodach wyższych klas może przekraczać 15 V, z kolei w starszych samochodach prawidłowe wartości będą oscylowały wokół 14 V.

Doładowanie akumulatora

Czasem, np. po dłuższym postoju samochodu, akumulator może wymagać doładowania, zwłaszcza jeśli dokonane pomiary na to dodatkowo wskazują. W tym celu należy zaopatrzyć się w prostownik – bez problemu dostępny w stacjonarnych i internetowych sklepach motoryzacyjnych. Najsprawniejszym rozwiązaniem są prostowniki sterowane automatycznie. W tym przypadku, po zakończeniu cyklu ładowania, urządzenie samoczynnie wyłącza się, zapobiegając tym samym przeładowaniu akumulatora.

Lepsze prostowniki posiadają funkcję symulowania pracy baterii w czasie eksploatacji samochodu. Takie rozwiązanie sprawdza się podczas długiego postoju samochodu, kiedy to urządzenie doładowuje i minimalnie rozładowuje akumulator, tym samym przedłużając jego żywotność.

Aby naładować akumulator, powinniśmy go wymontować z auta. Niestety takie zadanie jest najczęściej bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do samodzielnego wykonania. Jeśli dostęp do akumulatora jest utrudniony, producenci najczęściej wyposażają samochody w specjalny port, do którego można podłączyć prostownik. Podczas ładowania akumulatora istotne jest, aby wykonywać tę czynność w miejscu dobrze wentylowanym. Proces doładowywania baterii generuje bowiem uwalnianie się łatwopalnego wodoru.

Naładowany akumulator – test

Aby zweryfikować stan naładowania akumulatora, możemy udać się do warsztatu samochodowego. Większość punktów serwisowych posiada na wyposażeniu specjalne testery do sprawdzania akumulatorów. Urządzenia te, poza pomiarem, dokonują oceny baterii, symulując obciążenie, a więc stwarzając warunki, jakie występują np. przy niskich temperaturach otoczenia. Tego typu pomiar trwa zaledwie kilkanaście sekund i najczęściej jest bezpłatne.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej