Jak wyposażyć kampera przed podróżą?

Aktualizacja:
Wyposażenie kampera

W kamperze na niewielkiej przestrzeni mieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze urządzenia domowe. Zanim wyruszysz, zapoznaj się z instalacjami. Kamper ma trzy podstawowe: elektryczną, gazową i wodną. Oto, co musisz wiedzieć o wyposażeniu kamperów.

Instalacja elektryczna w kamperze

To „serce” kampera. Zasilana jest dwoma akumulatorami spiętymi w jedną sieć. Ten ważniejszy znajduje się pod maską i działa jak akumulator w każdym samochodzie. Ten drugi obsługuje część mieszkalną. Zasila oświetlenie (warto, żeby było LED-owe), ładowarki samochodowe, uruchamia instalację gazową, może zasilać lodówkę.

Ładowanie akumulatorów odbywa się standardowo podczas jazdy, ale też można je naładować po podłączeniu kampera do sieci 230V. Przydatne jest zainstalowanie na dachu baterii słonecznej, da Ci to większą swobodę.

Instalacja gazowa w kamperze

Możesz zainstalować dwie duże butle gazowe wyposażone w zawory bezpieczeństwa, odłączane elektrycznie lub elektronicznie. Gaz służy nie tylko do gotowania czy pieczenia. Instalacja gazowa zasila regulowane termostatem ogrzewanie i termę do grzania wody.

Musisz wiedzieć jak uruchomić gazowe ogrzewanie i jak je wyłączyć na czas jazdy. Jechanie z włączonym gazem jest bardzo niebezpieczne! Dodatkowo przy niektórych manewrach, np. przy wjeżdżaniu na prom, musisz mieć zakręcone butle, a czasami potrzebny jest certyfikat szczelności instalacji.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o samochodzie na gaz?

Lodówka w kamperze

Lodówka łączy w sobie wszystkie powyższe instalacje – może być schładzana z sieci 230V, możesz ją uruchomić na akumulatorach, raczej tylko w czasie jazdy, lub na postoju włączyć chłodzenie gazem.

Instalacja wodna

Większość kamperów jest wyposażona w łazienkę z prysznicem, chemiczną toaletę i zlew.

Zbiornik na czystą wodę ma zazwyczaj ponad sto litrów. Nieco większy jest zbiornik na wodę brudną. Zanim wyruszysz, dowiedz się dokładnie, jak napełnić i opróżnić oba zbiorniki!

Czytaj także: Samochód na gaz: ile kosztuje ubezpieczenia auta z instalacją gazową?

Serwis kampera na postoju

Jeśli mieszkasz na kempingu, zazwyczaj serwis kampera masz wliczony w cenę noclegu. Pamiętaj, żeby regularnie opróżniać toaletę chemiczną, wyłącznie w wyznaczonych do tego celu miejscach, i zlewać tzw. szarą wodę, czyli to, co ścieka ze zlewu, umywalki i prysznica. Tej wody też nie możesz wylewać na ulicę ani wypuszczać tzw. metodą kropelkową podczas jazdy.

Na postoju porządnie naładuj wszystkie urządzenia elektryczne i uzupełnij też zapas czystej wody w zbiorniku. Warto mieć ze sobą kilka metrów węża ogrodowego i różne końcówki, żeby móc go podłączyć.

Jakie dodatkowe wyposażenie powinien mieć kamper?

W kamperze powinieneś mieć komplet naczyń i sztućców. Poza tym przydadzą Ci się na pewno stoliczki, krzesełka, parasol lub markiza do osłony przed słońcem.

Jeśli planujesz zabrać rowery – wyposaż się w bagażnik rowerowy na tyle pojazdu. Powinien być oznaczony odblaskową tablicą. Ewentualnie sprawdź, czy w schowek na tyle samochodu mieszczą się rowery.

Przydadzą Ci się na pewno kanistry na wodę pitną, najlepiej pięciolitrowe. Zaopatrz się też w komplet ładowarek samochodowych. Jeśli będziesz chciał naładować telefon lub laptop bez dostępu do sieci, możesz użyć gniazd zapalniczki samochodowej. W kamperze jest zazwyczaj więcej niż jedna, ale i tak warto mieć ze sobą rozgałęziacz.

Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, zabierz ze sobą zapas chemii do toalety.

Wyposażenie wynajętego kampera

Wynajęty kamper powinien mieć zapewnione podstawowe wyposażenie. Sprawdź, czy jest wszystko, czego będziesz potrzebował w dalekiej podróży. I czy jest w odpowiedniej ilości.

Często dodatkowe wyposażenie, jak stoliki czy bagażniki rowerowe, jest dodatkowo płatne.

Czytaj także: Prostownik samochodowy – poradnik zakupowy

Ubezpieczenie w podróży

Musisz mieć polisę OC. Jeśli wypożyczasz kampera, zapytaj o dodatkowe ubezpieczenie AC i NNW. Jeśli ich nie ma, wykup, dla spokoju podróży, nawet u innego ubezpieczyciela niż masz OC. Przyda Ci się również ubezpieczenie podróżne. W razie choroby lub wypadku pokryje koszty leczenia za granicą. Pamiętaj, że te mogą być bardzo drogie, a karta EKUZ niewiele tutaj pomoże.

Czytaj także: Masz samochód na gaz? 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Podsumowanie

  • Kamper ma trzy instalacje: elektryczną, gazową i wodną.
  • Przy wypożyczaniu o wszystko się wypytaj – jak je obsługiwać bezpiecznie.
  • Przyda Ci się AC z pakietem Assistance, NNW oraz ubezpieczenie podróżne, gdy wybierasz się kamperem za granicę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej