Jak wyposażyć kampera przed podróżą?

Aktualizacja:
Wyposażenie kampera

W kamperze na niewielkiej przestrzeni mieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze urządzenia domowe. Zanim wyruszysz, zapoznaj się z instalacjami. Kamper ma trzy podstawowe: elektryczną, gazową i wodną. Oto, co musisz wiedzieć o wyposażeniu kamperów.

Instalacja elektryczna w kamperze

To „serce” kampera. Zasilana jest dwoma akumulatorami spiętymi w jedną sieć. Ten ważniejszy znajduje się pod maską i działa jak akumulator w każdym samochodzie. Ten drugi obsługuje część mieszkalną. Zasila oświetlenie (warto, żeby było LED-owe), ładowarki samochodowe, uruchamia instalację gazową, może zasilać lodówkę.

Ładowanie akumulatorów odbywa się standardowo podczas jazdy, ale też można je naładować po podłączeniu kampera do sieci 230V. Przydatne jest zainstalowanie na dachu baterii słonecznej, da Ci to większą swobodę.

Instalacja gazowa w kamperze

Możesz zainstalować dwie duże butle gazowe wyposażone w zawory bezpieczeństwa, odłączane elektrycznie lub elektronicznie. Gaz służy nie tylko do gotowania czy pieczenia. Instalacja gazowa zasila regulowane termostatem ogrzewanie i termę do grzania wody.

Musisz wiedzieć jak uruchomić gazowe ogrzewanie i jak je wyłączyć na czas jazdy. Jechanie z włączonym gazem jest bardzo niebezpieczne! Dodatkowo przy niektórych manewrach, np. przy wjeżdżaniu na prom, musisz mieć zakręcone butle, a czasami potrzebny jest certyfikat szczelności instalacji.

Lodówka w kamperze

Lodówka łączy w sobie wszystkie powyższe instalacje – może być schładzana z sieci 230V, możesz ją uruchomić na akumulatorach, raczej tylko w czasie jazdy, lub na postoju włączyć chłodzenie gazem.

Instalacja wodna

Większość kamperów jest wyposażona w łazienkę z prysznicem, chemiczną toaletę i zlew.

Zbiornik na czystą wodę ma zazwyczaj ponad sto litrów. Nieco większy jest zbiornik na wodę brudną. Zanim wyruszysz, dowiedz się dokładnie, jak napełnić i opróżnić oba zbiorniki!

Serwis kampera na postoju

Jeśli mieszkasz na kempingu, zazwyczaj serwis kampera masz wliczony w cenę noclegu. Pamiętaj, żeby regularnie opróżniać toaletę chemiczną, wyłącznie w wyznaczonych do tego celu miejscach, i zlewać tzw. szarą wodę, czyli to, co ścieka ze zlewu, umywalki i prysznica. Tej wody też nie możesz wylewać na ulicę ani wypuszczać tzw. metodą kropelkową podczas jazdy.

Na postoju porządnie naładuj wszystkie urządzenia elektryczne i uzupełnij też zapas czystej wody w zbiorniku. Warto mieć ze sobą kilka metrów węża ogrodowego i różne końcówki, żeby móc go podłączyć.

Jakie dodatkowe wyposażenie powinien mieć kamper?

W kamperze powinieneś mieć komplet naczyń i sztućców. Poza tym przydadzą Ci się na pewno stoliczki, krzesełka, parasol lub markiza do osłony przed słońcem.

Jeśli planujesz zabrać rowery – wyposaż się w bagażnik rowerowy na tyle pojazdu. Powinien być oznaczony odblaskową tablicą. Ewentualnie sprawdź, czy w schowek na tyle samochodu mieszczą się rowery.

Przydadzą Ci się na pewno kanistry na wodę pitną, najlepiej pięciolitrowe. Zaopatrz się też w komplet ładowarek samochodowych. Jeśli będziesz chciał naładować telefon lub laptop bez dostępu do sieci, możesz użyć gniazd zapalniczki samochodowej. W kamperze jest zazwyczaj więcej niż jedna, ale i tak warto mieć ze sobą rozgałęziacz.

Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, zabierz ze sobą zapas chemii do toalety.

Wyposażenie wynajętego kampera

Wynajęty kamper powinien mieć zapewnione podstawowe wyposażenie. Sprawdź, czy jest wszystko, czego będziesz potrzebował w dalekiej podróży. I czy jest w odpowiedniej ilości.

Często dodatkowe wyposażenie, jak stoliki czy bagażniki rowerowe, jest dodatkowo płatne.

Ubezpieczenie w podróży

Musisz mieć polisę OC. Jeśli wypożyczasz kampera, zapytaj o dodatkowe ubezpieczenie AC i NNW. Jeśli ich nie ma, wykup, dla spokoju podróży, nawet u innego ubezpieczyciela niż masz OC. Przyda Ci się również ubezpieczenie podróżne. W razie choroby lub wypadku pokryje koszty leczenia za granicą. Pamiętaj, że te mogą być bardzo drogie, a karta EKUZ niewiele tutaj pomoże.

Podsumowanie

  • Kamper ma trzy instalacje: elektryczną, gazową i wodną.
  • Przy wypożyczaniu o wszystko się wypytaj – jak je obsługiwać bezpiecznie.
  • Przyda Ci się AC z pakietem Assistance, NNW oraz ubezpieczenie podróżne, gdy wybierasz się kamperem za granicę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments