Instalacja gazowa LPG. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Aktualizacja:
instalacja gazowa lpg

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców po ulicach naszego kraju w 2022 roku jeździło około 2,5 mln aut zasilanych gazem. Instalacja gazowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ograniczenie rosnących kosztów paliwa. Ile kosztuje instalacja LPG? Czy jazda na gaz się opłaca? Sprawdź, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Instalacja LPG ma ogromne grono zwolenników. Montaż gazu w samochodzie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań minimalizacji kosztów paliwa. Mimo to nie brakuje głosów krytyki takiego rozwiązania. Sprawdzamy, jak w rzeczywistości wygląda kwestia montażu instalacji gazu LPG, rozważamy plusy i minusy.

Generacje instalacji gazowych: jaki system LPG wybrać?

LPG jest już od dłuższego czasu w Polsce chętnie wybieraną alternatywą dla benzyny. Na przestrzeni lat zmieniały się jednak zasady działania tego systemu. Wyróżnia się V generacji instalacji LPG. Jaki rodzaj instalacji gazowej sprawdzi się w Twoim samochodzie?

 • Instalacja gazowa I generacji – najstarszy i najprostszy system instalacji LPG. W tego typu instalacjach nie ma elementów elektronicznych. Generacja ta stosowana jest w samochodach z zasilaniem gaźnikowym. Jest to tanie, ale najmniej ekonomiczne rozwiązanie.
 • Instalacja gazowa II generacji – w przeciwieństwie do poprzedniczki posiada moduł elektroniczny. Nie jest jednak polecana dla nowoczesnych silników. Stosuje się ją przede wszystkim w silnikach wyposażonych w jedno- i wielopunktowy wtrysk benzyny z katalizatorem oraz sondą lambda.
 • Instalacja gazowa III generacji – najmniej popularny i najrzadziej spotykany typ instalacji LPG. To instalacja gazowa do samochodu z wielopunktowym wtryskiem paliwa.
 • Instalacja gazowa IV generacji (tzw. gaz sekwencyjny) – to z kolei najczęściej montowany typ LPG. Charakteryzuje się bezawaryjną pracą silnika, wymagając jednak paliwa o najwyższej czystości. Jest to instalacja wielopunktowa zasilana gazem w fazie lotnej za pośrednictwem elektronicznie sterowanych wtryskiwaczy.
 • Instalacja gazowa V generacji – instalacja wtrysku sekwencyjnego gazu w fazie ciekłej. Wyróżnia się szeregiem zalet i wysoką ceną. W prawidłowo zamontowanym systemie nie występują straty mocy i wzrost spalania. Tankowanie nie najlepszej jakości gazu może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Prawidłowy montaż instalacji LPG może przełożyć się na pełen sukces, czyli największą oszczędność. Gwarantem powodzenia jest jednak dobór odpowiedniego rodzaju instalacji do konkretnego modelu auta i silnika. Specjaliści przekonują, że w kwestii LPG nie warto oszczędzać i lepiej zainwestować w droższe podzespoły, ale od sprawdzonych producentów.

Ile kosztuje instalacja? Ceny instalacji LPG

Cena zestawu LPG zależy m.in. od pojemności silnika oraz generacji instalacji. Zakładanie gazu nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednak z czasem możesz liczyć na spore oszczędności.

Całkowity koszt założenia dobrego gazu LPG zaczyna się od 2000 zł, choć równie dobrze można wydać na niego 3000 zł więcej.

Za montaż instalacji gazowej LPG I generacji zapłacisz minimum 1200 zł. Druga generacja to koszty w granicach 1500-2000 zł. Najmniej popularny, czyli typ III to wydatek na poziomie 1600-2500 zł. Z kolei ten najbardziej popularny – instalacja gazowa IV generacji to rachunek opiewający od 2500 nawet do 6000 tys. zł. Ostatnia, V nie bez przyczyny uważana jest za najbardziej wyrafinowaną – jej ceny zaczynają się od 4000 zł.

Oblicz składkę OC auta z LPG

Wady i zalety instalacji LPG – to warto wiedzieć!

Instalacja gazowa LPG, choć znana jest jako jeden z pewnych sposobów przynoszących oszczędność w zakresie spalania paliwa, nie jest wolna od wad. Jeśli planujesz jej montaż w swoim samochodzie, powinieneś być świadom nie tylko plusów, ale także minusów.

Zalety instalacji gazowej w aucie: 

 • Wspomniana wyżej oszczędność – im więcej kilometrów pokonujesz, tym więcej zaoszczędzisz.
 • Możliwość alternatywnego zasilania pojazdu – mając zamontowaną instalację LPG w samochodzie, możesz dowolnie przełączać się z benzyny na gaz. Możliwy dystans do przejechania znacznie się wydłuża.
 • Płynniejsza praca silnika, co może okazać się zbawienne szczególnie podczas jazdy w mieście, gdzie często ruszasz i się zatrzymujesz.

Minusy instalacji LPG w samochodzie: 

 • Decydując się na montaż instalacji LPG, musisz być przygotowany na spory jednorazowy wydatek (szacuje się jednak, że inwestycja ta zwraca się po przejechaniu około 20 tys. km).
 • Konieczność wygospodarowania w samochodzie miejsca na zbiornik z gazem.
 • Droższy coroczne badanie techniczne pojazdu.
 • Choć w polskim prawie nie ma przepisu zakazującego wjazdu pojazdom zasilanych gazem na parkingi podziemne, w wielu miejscach jest to zakazane.
 • Dodatkowy przegląd instalacji gazowej co roku.
 • Szacuje się, że auto na gaz spala zwykle o 15-20% więcej gazu niż benzyny. Wobec tego warto wziąć pod uwagę, że konieczne może okazać się częstsze tankowanie.

Droższe ubezpieczenie OC – zobacz jak rodzaj paliwa wpływa na składkę OC.

Oblicz składkę OC/AC dla auta zasilanego LPG

Czy jazda na gaz się opłaca?

Zgodnie z powszechnie panującym przekonaniem, instalacja LPG przyniesie sporą oszczędność w zakresie spalania paliwa. Zanim jednak podejmiesz decyzję o montażu gazu w swoim samochodzie, sprawdź, czy to się na pewno opłaca. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności. Narzędzia te sprawdzą – uwzględniając cenę benzyny i litra gazu, a także średnie zużycie paliwa i liczbę pokonywanych  kilometrów miesięcznie oraz koszt montażu LPG – po jakim czasie zwróci Ci się koszt instalacji gazu do samochodu.

Pamiętajmy, że planując większe przebiegi, oszczędności będą jeszcze większe. Dlatego przed podjęciem decyzji, należy dokładnie przeanalizować koszty i ewentualne oszczędności, jak również planowany okres eksploatacji pojazdu.

ubezpieczenie-oc-tanio

Instalacja LPG a koszt ubezpieczenia OC/AC

Decydując się na instalację LPG, musisz zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Choć zaoszczędzisz na tankowaniu, możesz wydać trochę więcej na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dlaczego?

Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że na instalacje gazowe LPG decydują się osoby pokonujące ogromne ilości kilometrów. To z kolei przekłada się na ryzyko wypadku – im więcej jeździsz, tym większe prawdopodobieństwo spowodowania stłuczki. Dodatkowo taka instalacja to ingerencja w konstrukcję pojazdu. A to powoduje, że rośnie ryzyko usterek, co też ma zasadniczy wpływ na wysokość przyszłego odszkodowania i płaconej obecnie składki ubezpieczeniowej.

Ponadto montaż instalacji LPG podnosi automatycznie wartość samochodu, a tym samym sumę ubezpieczenia AC. Wszystko to skutkuje wyższą składką. Nie oznacza to jednak, że musisz płacić bardzo dużo. Wyliczając ubezpieczenie samochodu, szybko sprawdzisz, czy nie przepłacasz:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy instalacja gazowa jest bezpieczna?

Zakładanie instalacji gazowej do samochodu jest niezwykle popularne, jednak mimo to przeciwników zasilania silników spalinowych gazem LPG nie brakuje. Niektórzy twierdzą, że auta z instalacją gazową to tykająca bomba. Jak to wygląda w rzeczywistości? Gaz w samochodzie tankowany jest do specjalnych butli, które są o wiele mocniejsze niż tradycyjne zbiorniki na benzynę. Specjaliści twierdzą, że nawet mocne zderzenia nie są w stanie jej uszkodzić i z rozbitego auta wypada ona w nienaruszonym stanie.

Potwierdzeniem tego może być eksperyment przeprowadzony przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Specjaliści przeprowadzili tam test dwóch aut napędzanych LPG. W czasie zderzenia silniki obu samochodów były uruchomione i pracowały na gazie. Okazało się, że nawet w momencie zderzenia instalacja gazowa nie stanowi dodatkowego zagrożenia dla osób znajdujących się w aucie. Zastosowanie automatycznych zabezpieczeń odcina w takim przypadku dopływ LPG tak, aby nie doszło do wycieku gazu.

Homologacja butli LPG. Ile jest ważna?

Pamiętaj też, że homologacja butli, którą otrzymasz w chwili jej instalacji, jest ważna przez 10 lat. Czym właściwie jest homologacja? Informacją, że stosowanie tego rozwiązania jest bezpieczne. Po 10 latach możesz ją przedłużyć (maksymalnie o kolejne 10 lat) lub wymienić butlę na nową. Najpierw jednak warto sprawdzić ceny obu rozwiązań i wybrać to bardziej opłacalne.

Jest to Twój obowiązek, bo bez ważnej homologacji butli gazowej nie możesz poruszać się samochodem. W przypadku kontroli drogowej zostaniesz ukarany mandatem. Policjant może także zakazać Ci dalszej jazdy oraz odholować auto na Twój koszt.

Oblicz składkę OC/AC dla auta zasilanego LPG

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje instalacja gazowa?
Ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC do auta zasilanego gazem?
Jakie silniki nadają się do gazu?
Czy warto założyć instalację LPG?
Ile trwa założenie gazu w samochodzie?
Ile kosztuje homologacja butli LPG?

Podsumowanie

 1. Instalacja gazowa LPG jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zminimalizowanie kosztów paliwa.
 2. Wyróżnia się V generacji instalacji LPG. Każda z nich dedykowana jest innemu pojazdowi, silnikowi. Dopasowanie instalacji odpowiedniej generacji jest kluczem do sukcesu, a w tym przypadku oszczędności.
 3. Cena instalacji LPG zależy m.in. od pojemności silnika oraz generacji instalacji. Dobrej jakości system LPG zamontujemy za minimum 2500 zł.
 4. Montaż instalacji LPG zazwyczaj podnosi cenę ubezpieczenia OC i AC.
 5. Kupując auto z zamontowaną instalacją gazową, zwróć szczególną uwagę na wpisy w książce serwisowej. Jeśli system LPG ma już 10 lat, będziesz musiał przedłużyć homologację butli lub wymienić zbiornik na nowy – generuje to dodatkowe koszty.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej