Spędzanie całego urlopu w jednym miejscu, to nie dla Ciebie, jesteś ciekawy świata i lubisz się przemieszczać, ta dziwna siła gna się cały czas przed siebie, do tego uwielbiasz prowadzić, a spontaniczne wyjazdy autostopem już Cię nie bawią? To znaczy, że powinieneś spróbować wakacji w kamperze. Co powinieneś wiedzieć?
Kamper to samochód, w którym możesz mieszkać, najczęściej zbudowany na bazie popularnego dostawczaka, który ze względu na masę poniżej 3,5 tony możesz prowadzić mając jedynie prawo jazdy kategorii B. Na rynku dostępne są przeróżne kampery, od malutkich, niewiele większych od samochodów typu combi, do autobusów zaadaptowanych na samobieżne salony.
Kupić kampera czy pożyczyć?
To zależy od potrzeb i planów. I oczywiście od budżetu. Wbrew pozorom wakacje w kamperze nie muszą być drogie. To nie jest rozrywka dla bardzo bogatych.
Oczywiście, na rynku są dostępne samochody w cenie dorównującej cenie mieszkania, ale już za 20 tysięcy można kupić sprawny, używany samochód z relatywnie niewielkim przebiegiem.
Z kolei, wypożyczenie kampera to koszt około 500 złotych dziennie. Czasami dochodzi kaucja lub dodatkowe opłaty.
Jeśli nie jesteś przekonany do tej formy podróżowania, najlepiej najpierw wypożycz kampera.
Jakie dokumenty musisz mieć w kamperze?
Kamper zarejestrowany jest najczęściej na sześć osób – pamiętaj, że nie możesz wozić więcej pasażerów, nawet jeśli masz dużo miejsca. Musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Kampery są zazwyczaj rejestrowane jako samochody specjalne. Ubezpieczenie wtedy jest nieco niższe. Porównaj też oferty u różnych ubezpieczycieli. Ceny mogą się różnić nawet o kilkaset złotych! Jeśli wybierasz się poza granice Unii Europejskiej, zaopatrz się w Zieloną Kartę. Jej brak może na Ciebie ściągnąć niepotrzebne kłopoty, lub narazić Cię na koszty.
Jeśli kampera wynajmujesz, zwróć uwagę, co obejmuje ubezpieczenie i czy w umowie wynajmu nie musisz uwzględnić innych kierowców. Zmiennik przyda się na dalekie trasy.
Dowiedz się też, czy w ramach umowy wypożyczenia możesz wyjechać za granicę i co robić w razie awarii.
Gdzie możesz parkować kamperem?
Parkować możesz praktycznie wszędzie, gdzie nie jest to zabronione. Uwaga – są kraje, np. Monako, gdzie całodzienne i nocne parkowanie kamperem jest dozwolone tylko w wyznaczonych, zazwyczaj płatnych miejscach.
Zwracaj uwagę, czy na parkingu nie ma zakazu parkowania kamperem, zakazu nocowania lub zakazu parkowania w godzinach nocnych.
W krajach nastawionych na turystykę (Francja, Włochy) dużo jest tanich lub darmowych miejsc. Ze względu na klimat i odległości rejonem nastawionym na turystykę kamperową jest Skandynawia. Tam możesz parkować i nocować praktycznie wszędzie, byle nie za blisko prywatnych domów. Jadąc dalej na północ spotykasz więcej kamperów niż samochodów osobowych.
Wiele takich miejsc postojowych w krajach „przyjaznych” kamperom wyposażonych jest w punkty serwisowania, zlewania ścieków i poboru wody.
W Polsce, wbrew pozorom, jeździ się kamperem bardzo dobrze. Zakazy nocowania lub parkowania na noc praktycznie się nie zdarzają. Na uwagę zasługują parkingi Lasów Państwowych, położone w najpiękniejszych lasach kraju, poza parkami narodowymi. Regulamin LP pozwala na zatrzymywanie się na tych parkingach na czas nie dłuższy niż 24 godziny.
Co powinieneś wiedzieć o podróżach kamperem?
Powinieneś wiedzieć, jak jechać kamperem, jak go obsługiwać i gdzie parkować.
Jeśli to wiesz, możesz ruszać w drogę!
Zachęciliśmy Cię do kamperowej wyprawy? Przeczytaj kolejny tekst o tym, jak wyposażyć kampera!
Podsumowanie
- Jeśli chcesz spróbować podróżowania kamperem, najlepiej go wynajmij.
- Musisz mieć obowiązkowe OC, sprawdź, co jest w warunkach najmu kampera i jakie dokumenty są niezbędne.
- Zaplanuj trasę. Na południu Europy, w Polsce i Skandynawii wiele jest dobrych parkingów.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
W kamperze na niewielkiej przestrzeni mieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze urządzenia domowe. Zanim wyruszysz, zapoznaj się z instalacjami. Kamper ma trzy podstawowe: elektryczną, gazową i wodną. Oto, co musisz wiedzieć o wyposażeniu kamperów.
Jeśli marzysz o tym, by wyjechać gdzieś na długi, majowy weekend lub zorganizować majówkę w innym terminie – czas wziąć się za planowanie. Dla tych, którzy wciąż szukają pomysłu na majówkę mamy kilka propozycji – tańszych, droższych, wymagających mniejszej lub większej aktywności. Dla każdego coś dobrego!
Systemy wspomagające manewr parkowania to obecnie praktycznie standard w wyposażeniu nowych aut. Asystent parkowania jest rozwiązaniem dostępnym nawet w stosunkowo tanich samochodach z segmentu C (hatchbacki) oraz w samochodach typowo miejskich (ten fakt chyba nikogo nie dziwi, bo parkowanie w coraz bardziej ciasnych, zatłoczonych miastach stanowi czasem nie lada wyzwanie).
Parkowanie to największa zmora kierowców poruszających się w miastach. Zostawiając samochód – szczególnie w pośpiechu – łatwo złamać jeden lub nawet kilka przepisów o ruchu drogowym. Czy jednak za złe parkowanie grozi tylko mandat? Czy można również stracić prawo jazdy?
Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.
Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?