Punkta

Kamper to samochód, w którym możesz mieszkać, najczęściej zbudowany na bazie popularnego dostawczaka, który ze względu na masę poniżej 3,5 tony możesz prowadzić mając jedynie prawo jazdy kategorii B. Na rynku dostępne są przeróżne kampery, od malutkich, niewiele większych od samochodów typu combi, do autobusów zaadaptowanych na samobieżne salony.

Kupić kampera czy pożyczyć?

To zależy od potrzeb i planów. I oczywiście od budżetu. Wbrew pozorom wakacje w kamperze nie muszą być drogie. To nie jest rozrywka dla bardzo bogatych.

Oczywiście, na rynku są dostępne samochody w cenie dorównującej cenie mieszkania, ale już za 20 tysięcy można kupić sprawny, używany samochód z relatywnie niewielkim przebiegiem.

Z kolei, wypożyczenie kampera to koszt około 500 złotych dziennie. Czasami dochodzi kaucja lub dodatkowe opłaty.

Jeśli nie jesteś przekonany do tej formy podróżowania, najlepiej najpierw wypożycz kampera.

Jakie dokumenty musisz mieć w kamperze?

Kamper zarejestrowany jest najczęściej na sześć osób – pamiętaj, że nie możesz wozić więcej pasażerów, nawet jeśli masz dużo miejsca. Musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Kampery są zazwyczaj rejestrowane jako samochody specjalne. Ubezpieczenie wtedy jest nieco niższe. Porównaj też oferty u różnych ubezpieczycieli. Ceny mogą się różnić nawet o kilkaset złotych! Jeśli wybierasz się poza granice Unii Europejskiej, zaopatrz się w Zieloną Kartę. Jej brak może na Ciebie ściągnąć niepotrzebne kłopoty, lub narazić Cię na koszty.

Jeśli kampera wynajmujesz, zwróć uwagę, co obejmuje ubezpieczenie i czy w umowie wynajmu nie musisz uwzględnić innych kierowców. Zmiennik przyda się na dalekie trasy.

Dowiedz się też, czy w ramach umowy wypożyczenia możesz wyjechać za granicę i co robić w razie awarii.

Gdzie możesz parkować kamperem?

Parkować możesz praktycznie wszędzie, gdzie nie jest to zabronione. Uwaga – są kraje, np. Monako, gdzie całodzienne i nocne parkowanie kamperem jest dozwolone tylko w wyznaczonych, zazwyczaj płatnych miejscach.

Zwracaj uwagę, czy na parkingu nie ma zakazu parkowania kamperem, zakazu nocowania lub zakazu parkowania w godzinach nocnych.

W krajach nastawionych na turystykę (Francja, Włochy) dużo jest tanich lub darmowych miejsc. Ze względu na klimat i odległości rejonem nastawionym na turystykę kamperową jest Skandynawia. Tam możesz parkować i nocować praktycznie wszędzie, byle nie za blisko prywatnych domów. Jadąc dalej na północ spotykasz więcej kamperów niż samochodów osobowych.

Wiele takich miejsc postojowych w krajach „przyjaznych” kamperom wyposażonych jest w punkty serwisowania, zlewania ścieków i poboru wody.

W Polsce, wbrew pozorom, jeździ się kamperem bardzo dobrze. Zakazy nocowania lub parkowania na noc praktycznie się nie zdarzają. Na uwagę zasługują parkingi Lasów Państwowych, położone w najpiękniejszych lasach kraju, poza parkami narodowymi. Regulamin LP pozwala na zatrzymywanie się na tych parkingach na czas nie dłuższy niż 24 godziny.

Co powinieneś wiedzieć o podróżach kamperem?

Powinieneś wiedzieć, jak jechać kamperem, jak go obsługiwać i gdzie parkować.

Jeśli to wiesz, możesz ruszać w drogę!

Zachęciliśmy Cię do kamperowej wyprawy? Przeczytaj kolejny tekst o tym, jak wyposażyć kampera!