Prostownik samochodowy – poradnik zakupowy

Aktualizacja:
mfind3_0211

Problemy z uruchomieniem samochodu szczególnie często dotykają kierowców w okresie jesienno-zimowym. Jak sobie z nimi poradzić? W wielu przypadkach pomoże prostownik samochodowy. To urządzenie przyda się jednak nie tylko kierowcom parkującym w chłodniejsze miesiące roku na świeżym powietrzu. Jak wynika ze statystyk, niesprawny akumulator to jedna z najczęstszych przyczyn awarii.

Czym jest i jak działa prostownik samochodowy?

Prostownik samochodowy (a precyzując prostownik do akumulatora samochodowego) to urządzenie, za pomocą którego można naładować rozładowany akumulator samochodowy. Z reguły w prostowniki zaopatrują się właściciele nieco starszych pojazdów. Statystycznie to właśnie oni najczęściej mają problem z uruchomieniem silnika ze względu na rozładowany akumulator, szczególnie w zimie. Prostowniki samochodowe są też często spotykane w firmach przewozowych czy eksploatujących wózki widłowe.

Podstawowym zadaniem prostownika samochodowego jest zmiana napięcia przemiennego z sieci na napięcie stałe, potrzebne do naładowania akumulatora.

Budowa prostownika nie jest specjalnie skomplikowana. Głównymi elementami urządzenia są transformator (którego zadaniem jest obniżenie napięcia) oraz diody prostownicze (w układzie zamieniającym napięcie przemienne na stałe).

Prostowniki samochodowe – rodzaje dostępne na rynku

Aktualnie wybór prostowników samochodowych dostępnych na rynku jest spory. Niektórzy producenci wyposażają oferowane urządzenia w dodatkowe funkcje, np. ładowania impulsowego czy rozruchu. Pierwsza funkcjonalność przydaje się, gdy napięcie akumulatora jest niskie. Z kolei druga pozwala uruchomić silnik, nie czekając na naładowanie akumulatora.

Jakie rodzaje prostowników samochodowych są obecnie dostępne na rynku? Kierowcy, którzy chcą zaopatrzyć się w takie urządzenie, mogą kupić: prostownik zwykły, prostownik automatyczny (prostownik mikroprocesorowy), prostownik impulsowy i prostownik trakcyjny. Czym różnią się poszczególne urządzenia?

Ministerstwo Infrastruktury i Cyfryzacji zapowiada zmiany w zakresie czasowego wycofywania pojazdów z ruchu. Czy problemy z akumulatorem będą mogły być podstawą do czasowego wycofania auta z ruchu? Zajrzyj do artykułu „Prawo o ruchu – drogowym zmiany, jakie czekają na kierowców w 2021 roku”.

Prostownik zwykły – cechy, cena

W garażach właścicieli aut prostowniki zwykłe (transformatorowe) są najczęściej spotykane. Powodem jest zarówno ich dostępność, jak i niska cena. Najtańszy prostownik do akumulatora samochodowego można kupić już za ok. 50 zł. W odróżnieniu od innych rodzajów prostowników to proste urządzenia oparte o transformator i pozbawione złożonej elektroniki. Mimo to sprawdzają się one w przypadku ładowania akumulatorów zamontowanych w samochodach osobowych, gdyż są wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed przeciążeniem i zwarciem.

Prostownik automatyczny – opinie, cena

Prostownik automatyczny to inaczej prostownik mikroprocesorowy. Mimo że pod względem budowy takie urządzenia są bardziej zaawansowane niż prostowniki standardowe (ich działanie jest zautomatyzowane), to ich używanie jest w pełni bezpieczne – ładowanie akumulatora może odbywać się bez jego wyciągania. Prostownik mikroprocesorowy posiada zabezpieczenia m.in. przed zwarciem, a po zakończeniu ładowania sam się wyłącza. Za jego pomocą można ładować zarówno akumulatory AGM, jak i akumulatory żelowe.

Wśród kierowców coraz większą popularnością cieszą się prostowniki impulsowe, które różnią się od zwykłych prostowników budową, zastosowaniem (są dedykowane głównie akumulatorom żelowym) i rozmiarami (są mniejsze i lżejsze).

Prostownik trakcyjny – dla kogo, cena

Najbardziej zaawansowane są prostowniki trakcyjne. Ze względu na budowę i możliwości nie są przeznaczone do akumulatorów stosowanych w samochodach osobowych, ale akumulatorów o dużych pojemnościach, które można znaleźć m.in. w wózkach widłowych czy samochodach elektrycznych. Z uwagi na przeznaczenie są droższe od prostowników zwykłych czy mikroprocesorowych.

Prostowniki trakcyjne sprawdzą się również w przypadku pojazdów uprzywilejowanych. Jeżeli jesteś zainteresowany zdobyciem uprawnień do kierowania takimi pojazdami, sprawdź kurs na pojazdy uprzywilejowane.

Wymienione rodzaje prostowników są dostępne w ofercie wszystkich wiodących producentów tych urządzeń. Zakup markowego prostownika opłaca się – posłuży on dłużej i będzie bezpieczniejszy dla akumulatora.

Czym się kierować, wybierając prostownik samochodowy?

Prostowniki akumulatorowe różnią się między sobą pod względem budowy i przeznaczenia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia? Szczególnie istotne parametry to:

  • prąd ładowania szczytowy – wartość ta informuje o maksymalnej wydajności danego urządzenia,
  • prąd ładowania skuteczny – określa, ile czasu potrzeba, aby w pełni naładować akumulator,
  • napięcie wyjściowe – napięcie wyjściowe prostownika i napięcie akumulatora samochodowego muszą mieć taką samą wartość,
  • napięcie zasilające – na ten parametr należy zwrócić uwagę szczególnie przy zakupie tanich prostowników, gdyż mogą one być zasilane prądem o napięciu innym niż 230V,
  • rodzaj akumulatora – jeżeli prostownik ma służyć do ładowania akumulatora samochodu osobowego, to wystarczy zwykły lub automatyczny,
  • waga i wymiary – prostownik akumulatorowy niewielkich rozmiarów można zawsze przewozić w bagażniku samochodowym; w razie kłopotów z uruchomieniem samochodu będzie on “pod ręką”,
  • dodatkowe funkcje – droższe prostowniki akumulatorowe często są wyposażone w wyświetlacz LCD, który umożliwia szybki odczyt wartości akumulatora.

Kupując prostownik akumulatorowy zwykły lub automatyczny, warto sprawdzić opinie o danym modelu. W przypadku zakupu urządzenia w punkcie stacjonarnym w wyborze pomóc może sprzedawca.

Warto dbać o stan techniczny samochodu. Jeżeli doszło do awarii alternatora, to akumulator może rozładować się nawet wówczas, gdy auto będzie miało uruchomiony silnik. Za postój samochodu z włączonym silnikiem grozi też mandat. Sprawdź, za co można stracić prawo jazdy.

W przypadku najtańszych prostowników należy też upewnić się, do jakiego rodzaju akumulatorów mogą one być stosowane – żelowych czy kwasowo-ołowiowych.

Czy prostownik jest potrzebny każdemu właścicielowi auta?

Wielu kierowców wyraża opinie, że prostownik to przydatne urządzenie i warto posiadać je w garażu czy bagażniku. Czy słusznie? Z pewnością o zakupie prostownika powinni pomyśleć właściciele pojazdów starszych, którzy częściej narażeni są na wystąpienie problemów z akumulatorem. Przyda on się też tym kierowcom, którzy w przeszłości mieli problemem z uruchomieniem pojazdu z rana i chcą szybko go rozwiązać, gdyby wystąpił on ponownie.

Nie zawsze stan techniczny pojazdu jest przyczyną rozładowania się akumulatora. Z tą przypadłością spotkać mogą się też właściciele nowych pojazdów, którzy np. zapomnieli wyłączyć światła po zaparkowaniu. Trzeba też pamiętać, że akumulatory montowane w nowoczesnych pojazdach zapewniają zasilanie m.in. alarmu czy pamięci poszczególnych urządzeń. To z kolei powoduje, że prostownik może przydać się każdemu właścicielowi auta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej