Nowe zasady leasingu - co warto wiedzieć? Jak to obejść?

Aktualizacja:
nowe zasady leasingu

Polskie firmy leasingiem stoją. Przecież jeśli ktoś na nie wygrał miliona, to jak inaczej może rozpocząć działalność? Leasing cenią też firmy okrzepłe na rynku. Do tej pory był on dla przedsiębiorców przyjazną formą pożyczki, w której przedmiotem nie są pieniądze, ale samochód lub inny środek trwały. Jednak od tego roku w przepisach dotyczących leasingu pojawiły się zmiany. Nowe zasady leasingu - co warto wiedzieć?

Na czym polega leasing? Nowe zasady leasingu.

Leasing to nic innego, jak – najprościej mówiąc – finansowanie auta na czas trwania umowy, zakończone najczęściej korzystnym wykupem pojazdu. Ten sposób finansowania łączy w sobie elementy dzierżawy i kredytu. Leasingobiorca korzysta z pojazdu na warunkach ściśle określonych w zawartej co najmniej na 2 lata umowie. Auto nie jest wówczas jego własnością, ale po zakończeniu umowy ma on prawo je wykupić za cenę znacznie niższą niż rynkowa. W ten sposób można pozyskać dla firmy nie tylko auta, ale właściwie cały sprzęt biurowy oraz maszyny. Rodzajów leasingowania jest kilka, więc każdy właściciel firmy może zdecydować się na ten najkorzystniejszy dla niego.

Zalety leasingu

Leasing wychodził do tej pory naprzeciw potrzebom wielu przedsiębiorców. Jeśli potrzebowali floty firmowej, najlepiej zbudować ją było właśnie na zasadzie leasingowania. Wiadomo, że aby kupić samochody firmowe, trzeba przeznaczyć na to ogromne pieniądze. Trudno o to zwłaszcza na początku działania firmy. Tymczasem leasing zapewniał możliwość swobodnego użytkowania aut, a zaoszczędzone w ten sposób środki można było inwestować w rozwój działalności. W przypadku dzierżawienia samochodów bardzo popularny i opłacalny był leasing operacyjny. Właściciel firmy mógł wliczyć ratę leasingową w koszty uzyskania przychodu i jeszcze odliczyć pełen VAT. A na koniec tanio wykupić użytkowane auto.

Zmiany w przepisach leasingowych –  nowe zasady!

W styczniu 2019 roku w przepisach dotyczących leasingu zaszły niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany. Przede wszystkim nastąpił koniec tzw. „wrzucania w koszty” wszystkiego bez limitów. Sejm przyjął bowiem nowelizację ustawy o podatkach, która zakłada trzy ważne modyfikacje. Pierwszą i jedyną pozytywną jest podniesiony limit amortyzacji czyli ograniczenia stosowanego przy rozliczeniu kosztu zakupu pojazdu oraz ubezpieczenia. Do tego dochodzą jednak dwie zmiany na niekorzyść leasingobiorców. Jest to wprowadzenie limitu na leasing operacyjny oraz niższe koszty uzyskania przychodu.

Nowe zasady leasingu: Kto straci?

Najprościej stwierdzić, że stracą wszyscy. Wprowadzenie limitu na leasing operacyjny oznacza, że wartość rat leasingowych będzie kosztem podatkowym wyłącznie do pewnej kwoty. Limit ten wynosi 150 000 zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 000 zł dla aut elektrycznych. Na dodatek zgodnie z nową ustawą, jeśli pojazd użytkowany jest tylko do celów firmowych, wydatki eksploatacyjne – paliwo, serwisy czy naprawy nadal są w 100% uznawane za koszt uzyskania przychodu. Jednak jeśli użytkujemy samochód jednocześnie prywatnie i w firmie, koszt uzyskania przychodu zmniejsza się do 75% wydatków eksploatacyjnych. Najbardziej poszkodowani nowelizacją są właśnie przedsiębiorcy wykorzystujący auto zarówno prywatnie jak i w firmie. Stracą także użytkownicy droższych aut.

Nowe zasady leasingu: Jak obejść problem?

Pojazdy firmowe są narzędziem pracy, ale także wizytówką firmy. Tymczasem im droższe auto, tym proporcjonalnie więcej się na nim traci. Dlatego przedsiębiorcy mają problem i próbują jakoś sobie poradzić w tej sytuacji. Krótkofalowym rozwiązaniem było podpisanie umowy jeszcze na starych zasadach w 2018 roku, z czego wielu skorzystało. Część właścicieli firm decyduje się na rejestrację pojazdów za granicą. Ale zdesperowani użytkownicy drogich aut znaleźli lukę w przepisach. Zawierają oni po prostu kolejne umowy na wynajem auta z limitem w wysokości 150 tys. zł. Okazuje się, że przepisy nie wykluczają, by przedmiotem kolejnej umowy było to samo auto. Można też zdecydować się na tańsze pojazdy z przedziału cenowego do 150 tysięcy lub po prostu kupić auto firmowe.

 

 

Podsumowanie

  1. Leasing operacyjny obejmuje ok. 80% sposobu wynajmowania samochodów firmowych.
  2. Zmiany w przepisach dotyczących leasingu weszły w życie w styczniu 2019 roku i dotyczą wprowadzenia limitu na leasing operacyjny - 150 tys. zł oraz niższych kosztów uzyskania przychodu.
  3. Zmiany uderzyły w firmy zwłaszcza w przypadku leasingu drogich samochodów.
  4. Przedsiębiorcy z powodzeniem próbują obejść nowe niekorzystne dla nich przepisy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej