Nowe zasady leasingu - co warto wiedzieć? Jak to obejść?

Aktualizacja:
nowe zasady leasingu

Polskie firmy leasingiem stoją. Przecież jeśli ktoś na nie wygrał miliona, to jak inaczej może rozpocząć działalność? Leasing cenią też firmy okrzepłe na rynku. Do tej pory był on dla przedsiębiorców przyjazną formą pożyczki, w której przedmiotem nie są pieniądze, ale samochód lub inny środek trwały. Jednak od tego roku w przepisach dotyczących leasingu pojawiły się zmiany. Nowe zasady leasingu - co warto wiedzieć?

Na czym polega leasing? Nowe zasady leasingu.

Leasing to nic innego, jak – najprościej mówiąc – finansowanie auta na czas trwania umowy, zakończone najczęściej korzystnym wykupem pojazdu. Ten sposób finansowania łączy w sobie elementy dzierżawy i kredytu. Leasingobiorca korzysta z pojazdu na warunkach ściśle określonych w zawartej co najmniej na 2 lata umowie. Auto nie jest wówczas jego własnością, ale po zakończeniu umowy ma on prawo je wykupić za cenę znacznie niższą niż rynkowa. W ten sposób można pozyskać dla firmy nie tylko auta, ale właściwie cały sprzęt biurowy oraz maszyny. Rodzajów leasingowania jest kilka, więc każdy właściciel firmy może zdecydować się na ten najkorzystniejszy dla niego.

Zalety leasingu

Leasing wychodził do tej pory naprzeciw potrzebom wielu przedsiębiorców. Jeśli potrzebowali floty firmowej, najlepiej zbudować ją było właśnie na zasadzie leasingowania. Wiadomo, że aby kupić samochody firmowe, trzeba przeznaczyć na to ogromne pieniądze. Trudno o to zwłaszcza na początku działania firmy. Tymczasem leasing zapewniał możliwość swobodnego użytkowania aut, a zaoszczędzone w ten sposób środki można było inwestować w rozwój działalności. W przypadku dzierżawienia samochodów bardzo popularny i opłacalny był leasing operacyjny. Właściciel firmy mógł wliczyć ratę leasingową w koszty uzyskania przychodu i jeszcze odliczyć pełen VAT. A na koniec tanio wykupić użytkowane auto.

Zmiany w przepisach leasingowych –  nowe zasady!

W styczniu 2019 roku w przepisach dotyczących leasingu zaszły niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany. Przede wszystkim nastąpił koniec tzw. „wrzucania w koszty” wszystkiego bez limitów. Sejm przyjął bowiem nowelizację ustawy o podatkach, która zakłada trzy ważne modyfikacje. Pierwszą i jedyną pozytywną jest podniesiony limit amortyzacji czyli ograniczenia stosowanego przy rozliczeniu kosztu zakupu pojazdu oraz ubezpieczenia. Do tego dochodzą jednak dwie zmiany na niekorzyść leasingobiorców. Jest to wprowadzenie limitu na leasing operacyjny oraz niższe koszty uzyskania przychodu.

Nowe zasady leasingu: Kto straci?

Najprościej stwierdzić, że stracą wszyscy. Wprowadzenie limitu na leasing operacyjny oznacza, że wartość rat leasingowych będzie kosztem podatkowym wyłącznie do pewnej kwoty. Limit ten wynosi 150 000 zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 000 zł dla aut elektrycznych. Na dodatek zgodnie z nową ustawą, jeśli pojazd użytkowany jest tylko do celów firmowych, wydatki eksploatacyjne – paliwo, serwisy czy naprawy nadal są w 100% uznawane za koszt uzyskania przychodu. Jednak jeśli użytkujemy samochód jednocześnie prywatnie i w firmie, koszt uzyskania przychodu zmniejsza się do 75% wydatków eksploatacyjnych. Najbardziej poszkodowani nowelizacją są właśnie przedsiębiorcy wykorzystujący auto zarówno prywatnie jak i w firmie. Stracą także użytkownicy droższych aut.

Nowe zasady leasingu: Jak obejść problem?

Pojazdy firmowe są narzędziem pracy, ale także wizytówką firmy. Tymczasem im droższe auto, tym proporcjonalnie więcej się na nim traci. Dlatego przedsiębiorcy mają problem i próbują jakoś sobie poradzić w tej sytuacji. Krótkofalowym rozwiązaniem było podpisanie umowy jeszcze na starych zasadach w 2018 roku, z czego wielu skorzystało. Część właścicieli firm decyduje się na rejestrację pojazdów za granicą. Ale zdesperowani użytkownicy drogich aut znaleźli lukę w przepisach. Zawierają oni po prostu kolejne umowy na wynajem auta z limitem w wysokości 150 tys. zł. Okazuje się, że przepisy nie wykluczają, by przedmiotem kolejnej umowy było to samo auto. Można też zdecydować się na tańsze pojazdy z przedziału cenowego do 150 tysięcy lub po prostu kupić auto firmowe.

 

 

Podsumowanie

  1. Leasing operacyjny obejmuje ok. 80% sposobu wynajmowania samochodów firmowych.
  2. Zmiany w przepisach dotyczących leasingu weszły w życie w styczniu 2019 roku i dotyczą wprowadzenia limitu na leasing operacyjny - 150 tys. zł oraz niższych kosztów uzyskania przychodu.
  3. Zmiany uderzyły w firmy zwłaszcza w przypadku leasingu drogich samochodów.
  4. Przedsiębiorcy z powodzeniem próbują obejść nowe niekorzystne dla nich przepisy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej