Abonament samochodowy: czy to się opłaca?

Aktualizacja:
abonament-samochodowy

Samochód na abonament, czyli długoterminowy najem, to niezła alternatywa nie tylko dla kupna własnego auta, ale także dla leasingu. Na czym polega abonament samochodowy i z jakimi korzyściami się wiąże? Ile zapłacimy wybierając auto na abonament? Sprawdzamy!

Kupno samochodu wiąże się z niemałym wydatkiem. Z chęci oszczędności decydujemy się na zakup auta używanego, nie zawsze zdając sobie sprawę, że już „na dzień dobry” do początkowej ceny auta będziemy musieli dołożyć nawet ponad 2 tysiące złotych. Właśnie tyle pochłonie zalecana wymiana części w przypadku nabycia używanych czterech kółek. Nie chcąc martwić się o koszty serwisowania, marzy nam się nowy samochód. Ale na ten najzwyczajniej nas nie stać. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być abonament samochodowy. Na czym polega i jak funkcjonuje abonament na samochód?

Czytaj także: Polisa zdrowotna czy abonament medyczny: co wybrać?

Abonament na samochód a leasing: podobieństwa i różnice

Abonament samochodowy, rozumiany też jako wynajem długoterminowy, bardzo często utożsamiany jest z leasingiem. Niesłusznie! Leasing jest z zasady podobny do kredytu i stanowi dla niego niezłą alternatywę, którą warto wziąć pod uwagę wówczas, gdy prowadzimy firmę. Polega on na tym, że przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, o osoba spłacająca comiesięczne raty jest jedynie jego użytkownikiem. Warto zaznaczyć, że raty te nie należą do najniższych, a wszelkie koszty serwisowania czy ubezpieczenia spoczywają na użytkowniku pojazdu. Nie bez znaczenia jest też czas trwania takiej umowy – w przypadku samochodów osobowych umowa leasingu operacyjnego jest zawierana na minimum 2 lata.

Czytaj także: Nowe zasady leasingu – co warto wiedzieć? Jak to obejść?

W przypadku abonamentu samochodowego mamy z kolei do czynienia z formą finansowania, która stworzona została z myślą o indywidualnych konsumentach. Raty będą też niższe niż w przypadku leasingu, ponieważ użytkownik nie spłaca ceny auta, a płaci jedynie za używanie i utratę wartości pojazdu. Tutaj z kolei umowę możemy zawrzeć na krótszy czas, a miesięczna opłata obejmuje najczęściej koszty serwisowania oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC, AC czy NNW.

Czytaj także: Na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Samochód w abonamencie: na czym polega?

Abonament na samochód umożliwia użytkowanie pojazdu za ustaloną z góry miesięczną kwotę. Jest to opłata jedynie za użytkowanie pojazdu, a nie tak jak w przypadku klasycznego leasingu – spłata jego wartości po to, by na koniec leasingu stać się jego właścicielem. Comiesięczny abonament zawiera zazwyczaj koszt ubezpieczenia OC, AC czy ubezpieczenia NNW – choć nie jest to regułą! Tutaj warto jednak być wyczulonym na zapisy w umowie – może się zdarzyć, że zakres pakietu serwisowego i warunki ubezpieczenia nie obejmują całego okresu wynajmu. Dodatkowym haczykiem jest także limit kilometrów – w przypadku auta na abonament często bywa ona określona np. na 10 czy 20 tys. km rocznie. Co jednak w sytuacji, gdy limit ten zostanie przekroczony? Wówczas musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za każdy dodatkowo przejechany kilometr. Wobec tego, dla osoby, która planuje sporo jeździć, abonament samochodowy nie koniecznie okaże się dobrym rozwiązaniem.

Czytaj także: Samochód w leasingu? Co z ubezpieczeniem OC i AC?

Zainteresowany autem na abonament? O tym musisz wiedzieć!

Każda firma oferująca abonament samochodowy, we własnym zakresie ustala warunki najmu. Zanim zdecydujemy się na podpisanie takiej umowy, warto zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie. Sprawdźmy co tak naprawdę obejmuje abonament – czy pokrywa on koszt obowiązkowego ubezpieczenia, kto pokrywa naprawy wynikające z normalnego zużycia części, czy chociażby kto odpowiada za wymianę opon zimowych. Zwróćmy także uwagę na to, czy w dokumencie nie znalazł się zapis mówiący o ograniczeniach dotyczących kierowcy. Może się okazać, że niedopuszczalne jest udostępnienie samochodu osobom trzecim, a poruszać nim może się tylko główny kierowca. W umowie najmu może także spotkać się z zapisem zabraniającym przewozu zwierząt. W długoterminowych umowach wynajmu samochodu możemy znaleźć także zapis o udziale własnym w powstałych szkodach – niezależnie od ubezpieczenia. Co więcej? Bardzo często firmy zajmujące się długookresowym wynajmem samochodów, umieszczają w umowie zapis dotyczący podróży zagranicznych. Rzadko zdarza się, aby te były całkowicie zakazane, ale najczęściej wymagane jest pisemne powiadomienie firmy o tym fakcie.

Czytaj także: Najlepsze dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Porównanie pakietów [RAPORT]

Ile kosztuje abonament samochodowy?

Wysokość abonamentu na samochód uzależniona jest przede wszystkim od wartości auta. Sprawdziliśmy ile musielibyśmy zapłacić, jeśli zdecydowalibyśmy się na wynajem auta na abonament. W celu lepszego rozeznania na rynku, na warsztat wzięliśmy kilka modeli.

Na pierwszy ogień poszedł serwis Qarson. Tutaj bylibyśmy zainteresowani wynajęciem Peugeota 308. Przy podpisaniu umowy na 12 miesięcy musielibyśmy uiścić opłatę startową w wysokości 1999 złotych, a następnie każdego miesiąca – 899 złotych. Co otrzymujemy w cenie? Wszelkie naprawy gwarancyjne, serwis i przeglądy, a także opony letnie. Limit kilometrów? A i owszem – w pakiecie podstawowym nie dość duży, bo wynoszący jedynie 10 tys. kilometrów. Zwiększając limit do 20 tys. musielibyśmy dopłacić 259 złotych, a po przekroczeniu wybranego pakietu każdy przejechany kilometr kosztuje 34 grosze. Co najważniejsze, chcąc korzystać z ubezpieczenia Qarson obejmującego także Assistance i samochód zastępczy, koszt abonamentu rośnie o kolejne 255 złotych.

Sprawdziliśmy także ofertę dla auta rodzinnego. Na tapetę wzięliśmy Renaulta Scenic. Wynajem tego samochodu wiązałby się z kolei z opłatą wstępną w wysokości 2999 złotych i comiesięcznym abonamentem w kwocie 1299 złotych. Podobnie jak w poprzednim przypadku, kwota ta dotyczy limitu 10 tys. kilometrów. Zwiększając go do 20 tys. kilometrów – musimy dopłacić 379 złotych. W cenie dostajemy natomiast opony całoroczne. Z kolei za ubezpieczenie musimy już dopłacić 280 złotych na miesiąc.

Przenosimy się na serwis Carsmile i sprawdzamy ofertę wynajmu dla Skody Fabii. Tutaj najtańsza oferta dotycząca wynajmu na 12 miesięcy będzie nas kosztować 1164 złotych każdego miesiąca. W cenie dostajemy natomiast pełny pakiet ubezpieczeń OC, AC i Assistance, a także auto zastępcze, wszelkie naprawy i dwa komplety opon. Wrażenie robi natomiast opłata, którą musimy uiścić na wstępie – bagatela 7500 złotych. Rata zakłada przebieg 20 tys. kilometrów rocznie.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu w 2023 r.

Podsumowanie

  1. Samochód na abonament może być alternatywą nie tylko dla kupna własnego auta, ale także dla leasingu.
  2. W przypadku leasingu użytkownik spłaca cenę auta, natomiast decydując się na abonament samochodowy płaci jedynie za używanie i utratę wartości pojazdu.
  3. Wybierając leasing samochodu osobowego umowa zawierana jest na minimum 2 lata, umowa abonamentu na auto może zostać podpisana nawet na rok.
  4. Wysokość abonamentu na samochód uzależniona jest przede wszystkim od wartości auta oraz długości trwania umowy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej