Czy w zakresie przepisów dotyczących karania mandatem czeka nas rewolucja? Wiele na to wskazuje. Dzisiaj każdy ma prawo odmowy przyjęcia mandatu, ale jeśli planowane przez rząd zmiany wejdą w życie, stracimy taką możliwość. Samo odwołanie się od decyzji funkcjonariuszy będzie z kolei bardzo trudne. Czy i jak to się zmieni?
Nieprzyjęcie mandatu – jak to działa dziś?
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, policjant zatrzymujący kierowcę i karzący go za wykroczenie mandatem, ma obowiązek poinformować o możliwości jego nieprzyjęcia przez ukaranego. W takiej sytuacji odmowa przyjęcia mandatu oznaczać będzie, że to organ, którego funkcjonariusz wystawił mandat, wystąpi do sądu (właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia) z wnioskiem o ukaranie. Co istotne, według obowiązujących regulacji w tym zakresie, teraz nie występuje 7-dniowy termin na wskazanie dowodów niewinności ukaranego.
Nieprzyjęcie mandatu, np. za przekroczenie prędkości, to całkiem powszechne zjawisko wśród kierowców. Często zdarza się tak, że kierowca nie uznaje, że wykroczenie popełnił, lub że jego wina jest mniejsza niż twierdzi policjant. Ma to znaczenie np. w zakresie wskazanej wysokości mandatu. Wystarczy spojrzeć na taryfikator mandatów, aby przekonać się, że różnica zdań pomiędzy funkcjonariuszem, a kierowcą może realnie przekładać się na to, jak wysoka będzie kara finansowa. Co więcej, w sytuacji takiego sporu, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok sądu, kierowca czy też inny oskarżony, który zdecydował się na nieprzyjęcie mandatu, traktowani są jako osoby niewinne.
Czytaj także: Ile jest czasu na zapłacenie mandatu?
Odmowa mandatu po zmianach
Nie wiemy, czy i kiedy nowelizacja ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia wejdzie w życie. Wiemy jednak, jak może zmienić się procedura karania mandatem, jeśli rząd zrealizuje swoje plany w tym zakresie. Podstawową kwestią będzie, że mandat stanie się bezwzględnie obowiązkowy do przyjęcia, jak chociażby obowiązkowe jest ubezpieczenie OC. Odmowa przyjęcia mandatu karnego będzie więc niemożliwa.
Nieprzyjęcie mandatu od policji sprawi, że funkcjonariusz zamieści na mandacie odpowiednią adnotację, na podstawie której mandat będzie uznany za odebrany (policja pokwituje odbiór mandatu w naszym imieniu). Jakie to niesie ze sobą konsekwencje? Przede wszystkim takie, że bez względu na to, czy będziemy winni czy niewinni popełnienia danego wykroczenia, mandat trzeba będzie zapłacić. Nie jest tajemnicą, że dla wielu osób, biorąc pod uwagę obowiązujący taryfikator mandatów, taka sytuacja będzie wyjątkowo trudna, a szybkie opłacenie mandatu – po prostu niemożliwe. Z kolei skorzystanie z pomocy prawnika może w takich realiach okazać się nieopłacalne, jeśli na przykład cena usługi prawnej będzie przewyższać kwotę widniejącą na mandacie. Dodatkowo, w przeciwieństwie do aktualnie obowiązujących przepisów, to my będziemy musieli udowodnić naszą niewinność przed sądem (o ile zdecydujemy się odwołać od decyzji funkcjonariusza). Na tę chwilę to zadaniem sądu jest udowodnienie naszej winy w sytuacji, gdy nastąpiła odmowa przyjęcia mandatu karnego.
Odmówienie mandatu w świetle planowanych zmian przepisów wiązać się będzie z przerzuceniem ciężaru dowodowego na obwinionego. Otóż w ciągu 7 dni od ukarania możliwe będzie zaskarżenie nałożonego mandatu karnego, zarówno co do winy, jak i kary. Konieczne będzie wskazanie dowodów niewinności, na które będziemy powoływać się przed sądem. Co bardzo ważne, wykorzystywać będzie można wyłącznie dowody wskazane w odwołaniu – wyjątek będą stanowić sytuacje, w których dowód nie był znany obwinionemu w chwili wnoszenia odwołania.
Warto także wspomnieć, że do momentu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem mandat pozostanie prawomocny (do czasu jego ewentualnego uchylenia) i wykonalny. W praktyce oznacza to, że nie unikniemy jego zapłacenia.
Czytaj także: Rekordowe mandaty drogowe
Nie przyjąłem mandatu – co dalej?
Obecnie odmówienie przyjęcia mandatu, np. za spowodowanie kolizji, niesie ze sobą konsekwencje w postaci postępowania przed sądem, w trakcie którego oskarżyciel musi udowodnić nam winę. Wysokość kary może zostać obniżona, sankcja może zostać zaostrzona lub sąd może uznać naszą niewinność, czyli przekreślić rozstrzygnięcie zaproponowane przez policję. Zatem do czasu wyroku sądowego, kwestia nałożonego mandatu pozostaje nierozstrzygnięta, a sam mandat niewykonalny. Tym samym z zapłaceniem mandatu nie trzeba się spieszyć. Nie musimy również w terminie 7 dni składać odwołania i wskazywać dowodów naszej niewinności.
Czytaj także: Tańsze OC
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Zaszalałeś na zagranicznych drogach i fotoradar zrobił Ci zdjęcie? Możesz spodziewać się listu z mandatem. Nawet po kilku miesiącach. Zapłać koniecznie, inaczej narazisz się na spore nieprzyjemności.
Dostałeś pocztą mandat z fotoradaru? Czy słusznie? Wyjaśniamy, jak działają te urządzenia, jakie kary grożą za przekroczenie prędkości, a także omówimy krok po kroku, co zrobić z tego typu niechcianą korespondencją. Postaramy się również odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące mandatów z fotoradarów.
Nie chcesz zgarnąć mandatu lub punktów karnych? Takie prezenty możesz otrzymać nie tylko za brawurową jazdę czy spowodowanie kolizji. Możesz zostać nimi obdarowany również za nieprawidłowe zachowanie w pojeździe. Sprawdź, czego nie wolno robić w aucie oraz co nie jest wskazane podczas prowadzenie pojazdu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?