Zmiany dla kierowców: więcej czasu na zapłacenie mandatu

Aktualizacja:
platnosc-za-mandat

Wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem czy nieprawidłowe parkowanie - za łamanie przepisów drogowych kierowca może zostać ukarany mandatem zaocznym. Do tej pory na jego zapłacenie miał 7 dni. Często tego nie robił, bo nie zdążył. Od 1 maja 2019 roku, czasu na uiszczenie należności ma więcej - na zapłacenie mandatu zaocznego kierowca ma aż 14 dni.

Lepiej jeździć tak, aby mandatu uniknąć. Mimo to, lubimy od czas do czasu wcisnąć gaz do dechy. W pośpiechu (albo dla wygody) zostawimy auto w miejscu niekoniecznie dozwolonym. Czasem zapominamy o światłach. Za wszystko to ukarani możemy zostać mandatem. Zapłacić musimy, choć nieraz tego nie robimy. Albo w nadziei, że sprawa ucichnie i rozejdzie się po kościach, albo po prostu nie zdążymy. Z tym drugim już nie powinniśmy mieć problemu – od 1 maja kierowca ma więcej czasu na zapłacenie mandatu.

14 dni na opłacenie mandatu zaocznego

1 maja 2019 roku w życie weszła nowelizacja kodeksu wykroczeń. Wraz z nią nastały pewne zmiany – kierowca ukarany mandatem zaocznym za złamanie przepisów drogowych, na jego zapłatę ma aż 14 dni. Do tej pory czasu było mniej – od momentu otrzymania mandatu, sprawca występku musiał zapłacić go w ciągu 7 dni. Zdarzały się sytuacje, że kierowca choć nie kwestionował swojej winy i nie uciekał od odpowiedzialności, mandatu opłacić nie zdążył. Po upływie tego terminu, sprawa mogła zostać skierowana do odpowiedniego urzędu skarbowego w celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Od maja takie usprawiedliwienie nie przejdzie, ponieważ czasu na zapłacenie mandatu kierowca ma jeszcze raz tyle.

Wydłużenie czasu na zapłacenie mandatu zaocznego nie jest jedyną zmianą. Teraz policjant, który nakłada mandat zaoczny jest zobowiązany do poinformowania o wysokości kary, opisania wykroczenia, podania podstawy prawnej, a także czasu i miejsca jego popełnienia. Musi poinformować także ukaranego o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i jej skutkach. Od funkcjonariusza zależy także to, czy mandat zostawi np. za wycieraczką samochodową czy doręczy go osobiście. Zdziwić nie powinny też nowe formularze mandatów – stare będą obowiązywać do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż 4 miesiące po wejściu w życie nowych przepisów.

Czytaj także: Rekordowe mandaty drogowe

Mandat zaoczny: co to jest?

Jedziesz. Spieszysz się. Wciskasz gaz i przekraczasz dozwoloną prędkość. Szczęśliwie po drodze nie miałeś przyjemności z drogówką i nie zostałeś złapany na gorącym uczynku. Oddychasz z ulgą, bo dojechałeś na czas, może nieco wbrew prawu, ale konsekwencji za swoją niesubordynację nie poniosłeś. Nie mów hop – być może gdzieś po drodze Twoje zachowanie zostało uchwycone przez fotoradar. Kary nie unikniesz. Jak to możliwe? W takim przypadku możesz zostać ukarany mandatem zaocznym. Jest to mandat, który możesz otrzymać nie bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia, czyli np. w przypadku wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar albo wtedy, gdy zaparkujesz w niedozwolonym miejscu. Uwaga – może się zdarzyć, że mandat ten otrzymasz nawet kilka miesięcy po swoim występku.

Czytaj także: Mandat zza granicy

    • W myśl art. 98 § 4 k.k.w. mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy. Mandat zaoczny pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać.

Jak zapłacić mandat?

Sposobów na opłacenie mandatów jest kilka. W przypadku mandatów gotówkowych (nakładanych na osoby  przebywające czasowo na terenie naszego kraju lub osoby nie mające stałego miejsca zamieszkania) konieczne jest zapłacenie go bezpośrednio w radiowozie. Jeśli ukarani zostaniemy mandatem kredytowanym, mamy dowolność w formie płatności. W przypadku omawianego mandatu zaocznego najszybszym i najłatwiejszym sposobem na jego opłacenie będzie płatność za mandat przez internet. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej, musimy wybrać zakładkę „Przelewy”, a następnie „Przelew podatkowy”. Spośród dostępnych opcji formularzy wybieramy „Mandaty”. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2016 to do opolskiego Urzędu Skarbowego spływają wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję. I to właśnie na konto tego urzędu powinniśmy dokonać przelewu. W niektórych bankach, dane potrzebne do opłacenia mandatu, zostaną uzupełnione automatycznie. Warto jednak zweryfikować numer konta z tym, który widoczny jest na blankiecie mandatu.

Czytaj także: Taryfikator mandatów 2022 rok

Taryfikator mandatów 2019 – sprawdź, ile kosztują wykroczenia drogowe

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. 1 maja 2019 roku w życie weszła nowelizacja kodeksu wykroczeń, a wraz z nią zmiana dotycząca wydłużenia czasu na zapłacenie mandatu.
  2. Kierowca ukarany mandatem zaocznym ma 14 dni na jego zapłacenie.
  3. Policjant, który nakłada mandat zaoczny jest zobowiązany do poinformowania sprawcy o wysokości kary, opisania wykroczenia, podania podstawy prawnej, a także czasu i miejsca jego popełnienia. Musi poinformować także ukaranego o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i jej skutkach.
  4. Mandaty zaoczne wystawiane są na przykład za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie albo nieodśnieżenie chodnika przy domu.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej