7 rzeczy, których nie wolno robić w aucie!

Aktualizacja: 14.02.2019
tego nie rób w aucie

Nie chcesz zgarnąć mandatu lub punktów karnych? Takie prezenty możesz otrzymać nie tylko za brawurową jazdę czy spowodowanie kolizji. Możesz zostać nimi obdarowany również za nieprawidłowe zachowanie w pojeździe. Sprawdź, czego nie wolno robić w aucie oraz co nie jest wskazane podczas prowadzenie pojazdu.

Prowadząc auto, należy skupić się na drodze, obserwować ruchy innych kierowców oraz dbać o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów. Priorytetem powinno być zawsze zdrowie i życie Twoje oraz osób, z którymi podróżujesz. Przygotowaliśmy listę siedmiu rzeczy, których lepiej, żebyś nigdy nie robił za kółkiem. Sprawdź, czy zachowania te są przez Ciebie praktykowane, czy może unikasz ich jak ognia!

1.Używanie telefonu komórkowego

Niestety, coraz więcej z nas nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Selfie za kierownicą, rozmowy przez telefon w czasie jazdy, przeglądanie Facebooka czy odpisywanie na SMS-y podczas prowadzenia pojazdu, to nie jest najlepszy pomysł. Korzystanie z telefonu negatywnie wpływa na koncentrację kierowcy i może doprowadzić do wypadku. Jeśli nie wyobrażasz sobie rozstania z tym urządzeniem, wyposaż się w zestaw słuchawkowy. Będziesz mógł wówczas prowadzić rozmowy, a ręce trzymać na kierownicy.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz 5 punktami karnymi.

2. Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa

Tutaj chyba nie trzeba się rozpisywać. Pasy bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, mają zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas jazdy. Zadbaj więc o to, abyś Ty, jak i wszyscy pasażerowie znajdujący się w pojeździe, zawsze mieli podczas jazdy zapięte pasy.

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może skutkować mandatem w wysokości 100 zł.

3. Włączony silnik podczas postoju

Zdarza Ci się odśnieżać samochód, majstrować przy wycieraczkach czy światłach, nie wyłączając przy tym silnika? Błąd! Mimo że jest to częsta praktyka kierowców, takie zachowanie jest zabronione. Pamiętaj, że opuszczając pojazd, nawet, gdy wychodzisz z niego tylko na moment, musisz wyjąć kluczyk ze stacyjki. Włączony samochód może stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego policja „nagradza” takie wybryki mandatem.

Pozostawienie włączonego silnika podczas postoju na terenie zabudowanym grozi mandatem w wysokości 100 zł.

4. Brak włączonych świateł

W Polsce (oraz kilkunastu innych krajach europejskich) jest obowiązek jazdy z włączonymi światłami dziennymi. Nakaz ten obowiązuje przez całą dobę i przez cały rok. Oczywiście w wyjątkowych warunkach wskazane jest stosowanie świateł przeciwmgłowych. Bez względu na porę dnia lub roku musisz pamiętać o włączeniu świateł, bo w przeciwnym razie możesz zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi.

Brak włączonych świateł dziennych może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz 4 punktami karnymi.

5. Wyrzucanie śmieci przez okno

Podczas długich tras nieuniknione jest spożywanie posiłków i przekąsek, a także gaszenie pragnienia napojami. Pamiętaj, by wszelkie papierki, reklamówki, butelki po napojach, opakowania po jedzeniu, słomki i inne odpady zostały w Twoim aucie. Przykre jest to, że część kierowców, chcąc się pozbyć śmieci, wyrzuca je po prostu przez okno samochodu, zamiast zaczekać do najbliższego postoju, np. na stacji benzynowej, gdzie znajdują się kosze na śmieci. Zaśmiecanie środowiska grozi nie tylko wyrzutami sumienia, ale również mandatem. Pomyśl więc dwa razy, zanim wyrzucisz śmieci przez okno.

Zaśmiecanie drogi publicznej może skutkować mandatem w wysokości od 50 do 200 zł.

6. Trzymanie nóg na desce rozdzielczej

Uczucie wolności i swobody podczas długiej jazdy często łączy się z tym, że pasażer odrobinę się zapomina, zdejmuje obuwie i zakłada nogi na deskę rozdzielczą. Być może taka pozycja jest wygodna, ale wyjątkowo niebezpieczna! W sytuacji wypadku poduszka powietrzna może wówczas uszkodzić dolne kończyny, co może doprowadzić do kalectwa.

Pamiętaj, by zachować odległość min. 30 cm od deski rozdzielczej.

7. Jedzenie i picie za kółkiem

Spożywanie posiłków i napojów za kółkiem nie jest, co prawda, zabronione prawnie, ale my nie jesteśmy zwolennikami takiego zachowania. Badania wykazały, że rozpakowywanie opakowania z jedzeniem lub odkręcanie butelki dekoncentrują bardziej niż rozmowa przez telefon! Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postój na przydrożnym parkingu lub poboczu w celu skonsumowania kanapki czy przekąski.

Czy dodałbyś do tej listy coś jeszcze?

czego nie wolno robić w aucie
Czego nie wolno robić w aucie?

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments