7 rzeczy, których nie wolno robić w aucie!

Aktualizacja:
tego nie rób w aucie

Nie chcesz zgarnąć mandatu lub punktów karnych? Takie prezenty możesz otrzymać nie tylko za brawurową jazdę czy spowodowanie kolizji. Możesz zostać nimi obdarowany również za nieprawidłowe zachowanie w pojeździe. Sprawdź, czego nie wolno robić w aucie oraz co nie jest wskazane podczas prowadzenie pojazdu.

Prowadząc auto, należy skupić się na drodze, obserwować ruchy innych kierowców oraz dbać o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów. Priorytetem powinno być zawsze zdrowie i życie Twoje oraz osób, z którymi podróżujesz. Przygotowaliśmy listę siedmiu rzeczy, których lepiej, żebyś nigdy nie robił za kółkiem. Sprawdź, czy zachowania te są przez Ciebie praktykowane, czy może unikasz ich jak ognia!

Czytaj także: Odmowa przyjęcia mandatu

1.Używanie telefonu komórkowego

Niestety, coraz więcej z nas nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Selfie za kierownicą, rozmowy przez telefon w czasie jazdy, przeglądanie Facebooka czy odpisywanie na SMS-y podczas prowadzenia pojazdu, to nie jest najlepszy pomysł. Korzystanie z telefonu negatywnie wpływa na koncentrację kierowcy i może doprowadzić do wypadku. Jeśli nie wyobrażasz sobie rozstania z tym urządzeniem, wyposaż się w zestaw słuchawkowy. Będziesz mógł wówczas prowadzić rozmowy, a ręce trzymać na kierownicy.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz 5 punktami karnymi.

2. Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa

Tutaj chyba nie trzeba się rozpisywać. Pasy bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, mają zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas jazdy. Zadbaj więc o to, abyś Ty, jak i wszyscy pasażerowie znajdujący się w pojeździe, zawsze mieli podczas jazdy zapięte pasy.

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może skutkować mandatem w wysokości 100 zł.

3. Włączony silnik podczas postoju

Zdarza Ci się odśnieżać samochód, majstrować przy wycieraczkach czy światłach, nie wyłączając przy tym silnika? Błąd! Mimo że jest to częsta praktyka kierowców, takie zachowanie jest zabronione. Pamiętaj, że opuszczając pojazd, nawet, gdy wychodzisz z niego tylko na moment, musisz wyjąć kluczyk ze stacyjki. Włączony samochód może stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego policja „nagradza” takie wybryki mandatem.

Pozostawienie włączonego silnika podczas postoju na terenie zabudowanym grozi mandatem w wysokości 100 zł.

4. Brak włączonych świateł

W Polsce (oraz kilkunastu innych krajach europejskich) jest obowiązek jazdy z włączonymi światłami dziennymi. Nakaz ten obowiązuje przez całą dobę i przez cały rok. Oczywiście w wyjątkowych warunkach wskazane jest stosowanie świateł przeciwmgłowych. Bez względu na porę dnia lub roku musisz pamiętać o włączeniu świateł, bo w przeciwnym razie możesz zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi.

Czytaj także: Taryfikator mandatów

Brak włączonych świateł dziennych może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz 4 punktami karnymi.

5. Wyrzucanie śmieci przez okno

Podczas długich tras nieuniknione jest spożywanie posiłków i przekąsek, a także gaszenie pragnienia napojami. Pamiętaj, by wszelkie papierki, reklamówki, butelki po napojach, opakowania po jedzeniu, słomki i inne odpady zostały w Twoim aucie. Przykre jest to, że część kierowców, chcąc się pozbyć śmieci, wyrzuca je po prostu przez okno samochodu, zamiast zaczekać do najbliższego postoju, np. na stacji benzynowej, gdzie znajdują się kosze na śmieci. Zaśmiecanie środowiska grozi nie tylko wyrzutami sumienia, ale również mandatem. Pomyśl więc dwa razy, zanim wyrzucisz śmieci przez okno.

Zaśmiecanie drogi publicznej może skutkować mandatem w wysokości od 50 do 200 zł.

6. Trzymanie nóg na desce rozdzielczej

Uczucie wolności i swobody podczas długiej jazdy często łączy się z tym, że pasażer odrobinę się zapomina, zdejmuje obuwie i zakłada nogi na deskę rozdzielczą. Być może taka pozycja jest wygodna, ale wyjątkowo niebezpieczna! W sytuacji wypadku poduszka powietrzna może wówczas uszkodzić dolne kończyny, co może doprowadzić do kalectwa.

Pamiętaj, by zachować odległość min. 30 cm od deski rozdzielczej.

7. Jedzenie i picie za kółkiem

Spożywanie posiłków i napojów za kółkiem nie jest, co prawda, zabronione prawnie, ale my nie jesteśmy zwolennikami takiego zachowania. Badania wykazały, że rozpakowywanie opakowania z jedzeniem lub odkręcanie butelki dekoncentrują bardziej niż rozmowa przez telefon! Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postój na przydrożnym parkingu lub poboczu w celu skonsumowania kanapki czy przekąski.

Czy dodałbyś do tej listy coś jeszcze?

Czytaj także: Niedozwolone zachowania za kierownicą: 10 sytuacji, w których możesz dostać mandat

czego nie wolno robić w aucie
Czego nie wolno robić w aucie?

Podsumowanie

  1. Prowadząc pojazd, należy skupić się na drodze, panujących warunkach i zachowaniu innych kierowców.
  2. Zabronione jest m.in. używanie telefonu komórkowego za kółkiem czy brak zapięcia pasów przez kierowcę oraz pasażerów.
  3. Pamiętaj, że wychodząc z pojazdu, musisz wyłączyć silnik w pojeździe.
  4. Kary są przewidziane również za zaśmiecanie środowiska poprzez np. wyrzucanie śmieci przez okno pojazdu.
  5. Nie jesteśmy zwolennikami spożywania napojów oraz posiłków za kółkiem - to zdecydowanie dekoncentruje kierowcę, dlatego warto tego unikać!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej