Chytry dwa razy traci – mówi stare porzekadło. I faktycznie w znakomitej większości przypadków tak właśnie jest. A jak jest w przypadku opon? Warto wydać więcej na opony czy wystarczą te zwykłe? Opony Run On Flat czy zwykłe? Sprawdźmy!
Opony Run On Flat – o co chodzi?
Podstawowym wyróżnikiem opon Run On Flat jest to, że dają one możliwość jazdy przez 80 km prędkością do 80 km/h po przebiciu opony. To coraz bardziej popularna technologia, w którą wyposażane jest coraz więcej samochodów. Są sporo droższe od opon zwykłych, wybór modeli jest mocno ograniczony (często tylko do premium). Montuje się je w luksusowych autach o dużej mocy.
Opona Run On Flat jest ma bardzo sztywne ścianki. To dzięki temu zabiegowi można na niej przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów nawet, jeśli uchodzi z niej powietrze.
Ich główną zaletą jest bezpieczeństwo. Technologia, w której są wykonane pozwala na bezpieczną jazdę po przebiciu opony. Nie ma ryzyka, że po niespodziewanym przebiciu opony stracimy panowanie nad samochodem. Dzięki tym oponom nie będziemy też zmuszeni zmieniać koła na drodze, często w niebezpiecznym miejscu. Już wiecie, co jest kolejną zaletą? Tak! Nie trzeba wozić koła zapasowego, a to oznacza więcej miejsca w bagażniku.
Opony Run On Flat bezpieczeństwo
Opony Run On Flat są też dużo bardziej odporne na uszkodzenia w czasie jazdy – dziury i krawężniki im nie straszne. A jeśli boicie się zuchwałych kradzieży w trasie, np. „na koło” to z oponami Run On Flat macie to z głowy. Przecież nie dacie się nabrać na to, że macie przebitą oponę i musicie zjechać na pobocze, prawda?
Zalety zaletami, a jakie są wady opon Run On Flat? Przede wszystkim, co dla wielu z nas jest kluczowe, są droższe. Droższa też jest ich obsługa techniczna, nie każdy serwis potrafi je naprawiać, a niektórych naprawić się nie da – przebite trzeba wymienić na nowe. Są cięższe, sztywniejsze i szybciej się zużywają. Kierowcy zwracają też uwagę na większy hałas i pogorszenie komfortu jazdy.
Ale umówmy się, te wady nie powodują, że lepiej z nich zrezygnować. Pamiętajmy o podstawowej zalecie – bezpieczeństwie, a to jest w końcu bezcenne.
Co jeśli jednak ich wady są dla ciebie nie do zaakceptowania?
Czy można wymienić opony Run On Flat na zwykłe?
W znakomitej większości przypadków można bez problemu zamontować zwykłe opony na felgach opon Run On Flat. Większość kierowców od razu zauważa różnicę w komforcie jazdy.
Wszystko wskazuje jednak na to, że choć zmiana jest możliwa, lepiej pozostać przy oponach Run On Flat, jeśli właśnie takie przewidział dla naszego samochodu producent. Auto ma specjalną konstrukcję zawieszenia, skalibrowany na takie właśnie opony system ESP. Eksperci ostrzegają, że samochód przewidziany na opony Run On Flat, a jeżdżący na zwykłych może być na drodze niestabilny.
Ale uczucie komfortu może szybko znikąć, jeśli w przypadku kolizji czy wypadku rzeczoznawca zauważy, że nasz samochód ma zwykłe opony, a powinien zgodnie z homologacją mieć Run On Flat. Prawdopodobne jest, że stracimy odszkodowanie. Źle dobrane ogumienie w samochodzie ubezpieczyciel traktuje tak, jakby było zużyte lub uszkodzone.
Potrzebujesz więcej informacji o oponach?
Czytaj tutaj:
Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.