Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Aktualizacja:
prawo jazdy kategorii B

Posiadając prawo jazdy kategorii B możesz kierować wieloma pojazdami. Na czele stoją oczywiście samochody osobowe, ale kategoria B daje także uprawnienia do kierowania samochodem z przyczepą, motocyklem, czterokołowcem czy nawet ciągnikiem. W przypadku każdego z nich obowiązują jednak pewne obostrzenia. Przedstawiamy mini kompendium wiedzy, jaką musisz mieć posiadając prawo jazdy kategorii B!

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodami osobowymi – owszem, jak najbardziej! Jednak to nie wszystko! Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy do czego jeszcze uprawnia kategoria B i jak wielkie daje możliwości! Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej uprawnieniom, jakie daje prawko kat. B. Sprawdzimy, od ilu lat można kierować pojazdami samochodowymi, ile osób przewozić na kategorię B, i w końcu – co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Tak, jak najczęściej padającą odpowiedzią jest: „do kierowania samochodami osobowymi”. W rzeczywistości to jednak ziarenko prawdy, ponieważ oprócz powszechnych „osobówek”, kategoria B uprawnia nas do kierowania wieloma innymi pojazdami. Jakimi?

Przede wszystkim kategoria B daje uprawnienia do kierowania pojazdami niższych kategorii, w tym: kategorii AM i B1. Mowa tutaj o motorowerach i czterokołowcach. Więcej o nich powiemy sobie za chwilę. Zacznijmy jednak od najpopularniejszych. Prawo jazdy kat. B daje nam uprawnienia do kierowania pojazdami takimi jak:

 • Samochody – a konkretniej wspomniane pojazdy samochodowe, które są podstawowym pojazdem, do prowadzenia którego uprawnia prawo jazdy kategorii B. Już tutaj, na samym początku, spotykamy się jednak z pewnym obostrzeniem – mowa tutaj o pojazdach, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 t. Drugą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest dopuszczalna ilość miejsc. Ile osób można przewozić na kategorię B? Maksymalnie 9, i to łącznie z kierowcą.
 • Samochód z przyczepą lekką – wspomniane wyżej samochody mogą ciągnąć przyczepę lekką, czyli taką, której dmc nie przekracza 750 kg.
 • Samochód z przyczepą – za przyczepę inną, niż lekką, uznaje się taką, której dmc przekracza 750 kg. Kierując pojazdem o masie nieprzekraczającej 3,5 t z przyczepą powyżej 750 kg do standardowej kategorii B potrzebny nam będzie pewien dodatek. Jaki? O tym powiemy sobie trochę później, w punkcie dedykowanym holowaniu przyczepy.
 • Motocykl – kategoria B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 ccm. Jaki jeszcze warunek trzeba spełnić, aby móc kierować motocyklem z kat. B? Więcej na ten temat troszkę później.
 • Motorower – pojazd o pojemności nieprzekraczającej 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
 • Czterokołowiec lekki – mowa tutaj o quadzie o maksymalnej prędkości 45 km/h i masie nieprzekraczającej 350 kg.
 • Czterokołowiec – do tych z kolei zaliczamy pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób i ładunków – o dopuszczalnej masie całkowitej do 400 kg (służące do przewozu osób) i do 550 kg (służące do przewozu rzeczy).
 • Pojazd wolnobieżny – kategoria B daje także uprawnienia do kierowania pojazdami wolnobieżnymi, np. koparkami, walcami czy kombajnami rolniczymi.
 • Ciągnik – kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mają także uprawnienia do kierowania ciągnikiem rolniczym, a także traktorem z przyczepą lekką. Warto tutaj wspomnieć, że posiadacze kategorii B mogą także kierować ciągnikiem wyposażonym w rolniczy sprzęt podwieszany, taki jak pług, siewnik czy rozsiewacz nawozów. Jeśli jednak chcielibyśmy podczepić do traktora większe narzędzia, takie jak kombajn ziemniaczany czy chociażby roztrząsacz obornika, wówczas wymagane jest posiadanie kategorii T lub B+E. Do czego uprawnia B+E?

UWAGA:

Jeśli ukończymy kurs prawa jazdy kategorii B+E, wówczas możemy kierować ciągnikiem z przyczepą ciężką. Ale to nie wszystko… Mamy uprawnienia także do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdów należących do kategorii B, czyli tych, których dmc nie przekracza 3,5 t oraz przyczepy, której dmc nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Konkretniej – z prawkiem kat. B+E możemy kierować autem o dmc do 3,5 t i ciągnąć przyczepę do 3,5 t.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Prawo jazdy kategorii B, a holowanie przyczepy

Wyżej wspominaliśmy o tym, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia auta o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t wraz z przyczepką lekką. Jeśli masa całkowita auta z przyczepą przekroczy dopuszczalny limit mamy jeszcze jedno rozwiązanie: kod 96. Czym jest kod 96? Uprawnia on do kierowania zespołem pojazdów, przy zaznaczeniu, że całkowita masa zespołu nie może przekraczać 4,25 t. Masa przyczepy nie ma tutaj znaczenia, jednak warunkiem jest, aby pojazd holujący miał o 33% wyższą masę w stosunku do masy przyczepy.

Prawo jazdy kategorii B, a motocykl

Na ten punkt czekało chyba wielu z nas… Tak, to prawda. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem, ale – i to „ale” jest tutaj najważniejsze – aby móc prowadzić motocykl na B, bez prawa jazdy kategorii A, pojemność skokowa silnika nie może przekroczyć 125 ccm. Dodatkowym warunkiem jest odpowiedni staż kierowcy – nie może on być mniejszy niż 3 lata.

Od ilu lat można zdawać na prawo jazdy kategorii B?

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że kurs prawa jazdy można robić już po ukończeniu 16 lat. Pamiętajmy jednak, że w wieku 16 lat można ubiegać się o jedynie dwie kategorie: motocyklową A1 i samochodową B1. Według przepisów egzamin na prawo jazdy kategorii B można zdawać na jeden miesiąc przed ukończeniem 18. roku życia. Jednak nieco wcześniej, bo trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności, można zacząć już kurs na prawo jazdy kat. B. Co ważne: nawet jeśli egzamin praktyczny zakończy się sukcesem, dokument prawa jazdy zostanie wyrobiony przed 18. urodzinami kursanta, ten na jego odbiór będzie musiał jednak poczekać do dnia urodzin.

Punkta ubezpieczenie komunikacyjne

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

W świetle prawa, prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień, jest wykroczeniem, za które możemy zostać ukarani grzywną nawet do 5 tys. zł. Co więcej, sąd dodatkowo może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku kontroli drogowej kierujący bez uprawnień musi się również liczyć z usunięciem pojazdu z drogi na jego koszt. Surowsze konsekwencje poniesie osoba, której prawo jazdy zostało wcześniej odebrane, a tym samym złamała ona sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji dopuści się ona przestępstwa drogowego, za które grozi do 2 lat więzienia. Pamiętajmy jednak, że to dopiero wierzchołek góry lodowej! W rzeczywistości konsekwencje mogą być zdecydowanie bardziej odczuwalne. Pomyśl sobie, że powodujesz wypadek. Nie masz prawa jazdy, nie masz ubezpieczenia OC. Poszkodowanego jednak nada ono chroni. W takiej sytuacji ubezpieczyciel i tak wezwie Cię do pokrycia kosztów. Pół biedy jeśli jedyną szkodą, do jakiej dojdzie, będzie zarysowany bok auta. Gorzej jeśli w wypadku ucierpiał kierowca – wszystkie koszty leczenia spadną na Ciebie.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

 1. Prawo jazdy kategorii B daje uprawnienia do kierowania m.in. samochodem osobowym, samochodem z przyczepą, czterokołowcem, motorem czy ciągnikiem. Jednak każdy z tych przywilejów wiąże się z pewnymi obostrzeniami.
 2. Egzamin na prawo jazdy kategorii B można zdawać na jeden miesiąc przed ukończeniem 18. roku życia. Jednak już 3 miesiące przed 18. urodzinami można rozpocząć kurs.
 3. Kary za jazdę bez prawa jazdy mogą okazać się bardzo surowe - kierowanie pojazdami bez uprawnień może zostać ukarane grzywną wynoszącą nawet 5 tys. zł, a w skaranych przypadkach - pozbawieniem wolności do lat 2.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej