Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o różnicach w przepisach drogowych!

Aktualizacja:
różnice w przepisach drogowych

Autem w daleką podróż poza Polskę? Pamiętaj, że przepisy drogowe za granicą mogą się różnić w poszczególnych krajach! Nieznajomość prawa może Cię drogo kosztować! Co warto wiedzieć?

Główne różnice dotyczą prędkości na drogach, parkowania, wjazdu do centrów miast czy jazdy na światłach. Ułańska fantazja nie zawsze popłaca. Stróże prawa zwłaszcza we Francji, Niemczech czy Skandynawii są bardzo surowi i rzadko zdarza się pobłażliwość. Warto więc zapoznać się z przepisami przed wyjazdem z Polski.

Jak szybko mogę jechać za granicą?

Jeśli chodzi o autostrady to prędkość 140 km/h obowiązuje wyłącznie w Polsce. W Niemczech na autostradach nie obowiązują ograniczenia, ale już we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech należy jechać wolniej, 120-130 km/h. Różnice dotyczą nie tylko autostrad, ale także ruchu w terenie niezabudowanym. W Chorwacji, Słowacji, Czechach, we Włoszech, Francji i Belgii ograniczenie jest identyczne jak w Polsce  – do 90 km/h. W Niemczech i Austrii dozwolona prędkość to maksymalnie 100 km/h, a w Holandii  mniej – 80 km/h. W przypadku ruchu w terenie zabudowanym ograniczenie jest właściwie identyczne w całej Europie i wynosi 50 km/h.

Pamiętaj o minimalnej prędkości 80 km/h, z jaką należy się poruszać w Niemczech po autostradach. Wolniej nie wolno! O minimalnej prędkości obowiązującej na poszczególnych pasach, informują znaki w postaci niebieskiego pełnego koła z odpowiednią cyfrą w środku.

Uwaga: miejscowo ograniczenia mogą być różne i należy bacznie zwracać uwagę na znaki! Mandaty za nieprzepisową jazdę mogą być bardzo wysokie i wynieść kilkaset euro!

Gdzie należy jeździć na światłach?

Jazda na światłach w ciągu dnia to wymóg obowiązujący w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Warto o nim pamiętać, ponieważ w razie zatrzymania przez policję grożą nam wysokie mandaty. W Skandynawii nawet równowartość ponad 1000 zł za zdarzenie!  Przepisy nie nakazują jazdy na światłach w dzień w Niemczech, Francji, Belgii czy w Hiszpanii, ale także tam o światłach trzeba pamiętać w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanego warunkami atmosferycznymi, czy w tunelach.

W Grecji obowiązuje zakaz jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Obowiązkowe są w nocy, a w dzień dozwolone tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi, co raczej nie zdarza się tam latem.

Przepisy drogowe za granicą – inne różnice

Dotyczą wjazdu do centrum miasta, czyli uwaga na strefy ekologiczne i ograniczenia w ruchu! – głównie w Niemczech, ale także w innych dużych miastach Europy. Uważaj też na ograniczenia związane z parkowaniem. W wielu miejscach nie ma szans na bezpłatne pozostawienie pojazdów w centrum, a unikanie wniesienia opłaty może być kosztownym pomysłem. Także parkowanie na chodniku w przypadku braku wyznaczonego parkingu może spowodować odholowanie pojazdu.

Dobrze także wiedzieć o dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi. W Polsce jest to 0,2 promila, we Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Portugalii 0,5 promila, ale nie warto ryzykować, bo może się to skończyć obowiązkową przerwą w podróży i utratą prawa jazdy.

Zwróć też uwagę na przepisy dotyczące ubezpieczeń. W krajach UE wystarczy OC, natomiast poza nimi musisz mieć Zieloną Kartę. W daleką podróż koniecznie wykup dobry pakiet AC i assistance! Porównaj ceny na mfind.pl.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments