Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o różnicach w przepisach drogowych!

Aktualizacja:
różnice w przepisach drogowych

Autem w daleką podróż poza Polskę? Pamiętaj, że przepisy drogowe za granicą mogą się różnić w poszczególnych krajach! Nieznajomość prawa może Cię drogo kosztować! Co warto wiedzieć?

Główne różnice dotyczą prędkości na drogach, parkowania, wjazdu do centrów miast czy jazdy na światłach. Ułańska fantazja nie zawsze popłaca. Stróże prawa zwłaszcza we Francji, Niemczech czy Skandynawii są bardzo surowi i rzadko zdarza się pobłażliwość. Warto więc zapoznać się z przepisami przed wyjazdem z Polski.

Jak szybko mogę jechać za granicą?

Jeśli chodzi o autostrady to prędkość 140 km/h obowiązuje wyłącznie w Polsce. W Niemczech na autostradach nie obowiązują ograniczenia, ale już we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech należy jechać wolniej, 120-130 km/h. Różnice dotyczą nie tylko autostrad, ale także ruchu w terenie niezabudowanym. W Chorwacji, Słowacji, Czechach, we Włoszech, Francji i Belgii ograniczenie jest identyczne jak w Polsce  – do 90 km/h. W Niemczech i Austrii dozwolona prędkość to maksymalnie 100 km/h, a w Holandii  mniej – 80 km/h. W przypadku ruchu w terenie zabudowanym ograniczenie jest właściwie identyczne w całej Europie i wynosi 50 km/h.

Pamiętaj o minimalnej prędkości 80 km/h, z jaką należy się poruszać w Niemczech po autostradach. Wolniej nie wolno! O minimalnej prędkości obowiązującej na poszczególnych pasach, informują znaki w postaci niebieskiego pełnego koła z odpowiednią cyfrą w środku.

Uwaga: miejscowo ograniczenia mogą być różne i należy bacznie zwracać uwagę na znaki! Mandaty za nieprzepisową jazdę mogą być bardzo wysokie i wynieść kilkaset euro!

Gdzie należy jeździć na światłach?

Jazda na światłach w ciągu dnia to wymóg obowiązujący w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Warto o nim pamiętać, ponieważ w razie zatrzymania przez policję grożą nam wysokie mandaty. W Skandynawii nawet równowartość ponad 1000 zł za zdarzenie!  Przepisy nie nakazują jazdy na światłach w dzień w Niemczech, Francji, Belgii czy w Hiszpanii, ale także tam o światłach trzeba pamiętać w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanego warunkami atmosferycznymi, czy w tunelach.

W Grecji obowiązuje zakaz jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Obowiązkowe są w nocy, a w dzień dozwolone tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi, co raczej nie zdarza się tam latem.

Przepisy drogowe za granicą – inne różnice

Dotyczą wjazdu do centrum miasta, czyli uwaga na strefy ekologiczne i ograniczenia w ruchu! – głównie w Niemczech, ale także w innych dużych miastach Europy. Uważaj też na ograniczenia związane z parkowaniem. W wielu miejscach nie ma szans na bezpłatne pozostawienie pojazdów w centrum, a unikanie wniesienia opłaty może być kosztownym pomysłem. Także parkowanie na chodniku w przypadku braku wyznaczonego parkingu może spowodować odholowanie pojazdu.

Dobrze także wiedzieć o dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi. W Polsce jest to 0,2 promila, we Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Portugalii 0,5 promila, ale nie warto ryzykować, bo może się to skończyć obowiązkową przerwą w podróży i utratą prawa jazdy.

Zwróć też uwagę na przepisy dotyczące ubezpieczeń. W krajach UE wystarczy OC, natomiast poza nimi musisz mieć Zieloną Kartę. W daleką podróż koniecznie wykup dobry pakiet AC i assistance! Porównaj ceny na mfind.pl.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej