Punkta

Każda podróż za granicę samochodem wymaga dokładnego sprawdzenia i weryfikacji zasad obowiązujących na drogach w danym kraju. Jak się przygotować na wyjazd samochodem na Węgry?

Wymagane dokumenty na Węgrzech

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli dokumentów wymaganych do podróżowania autem na Węgry. Z uwagi na to, że Węgry znajdują się w strefie Schengen, nie musisz zaopatrywać się w żadne dodatkowe dokumenty podróżnicze. By bezpiecznie podróżować autem po tym kraju, powinieneś zawsze mieć pod ręką:

 • ważne prawo jazdy,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC,
 • w przypadku użytkowania cudzego auta – zgodę właściciela samochodu na poruszanie się pojazdem (w języku angielskim/ węgierskim/ niemieckim).

Winiety na Węgrzech – ile kosztują?

Jeśli zamierzasz korzystać z autostrad lub dróg ekspresowych na Węgrzech, przygotuj się na opłaty. Dlaczego? Ponieważ w kraju obowiązuje zakup winiet, które umożliwiają poruszanie się po drogach płatnych. W zależności od tego, jak długo zamierzasz podróżować autem po tym kraju, zdecyduj się na zakup odpowiedniej winiety. Możesz wybrać następujący produkt:

 • winieta tygodniowa: ok. 50 zł,
 • winieta miesięczna: ok. 70 zł,
 • winieta roczna: ok. 600 zł.

Winietę możesz zakupić online lub na stacjach benzynowych. Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy to zapomnisz o zakupie obowiązkowej winiety, a będziesz się już poruszał drogą płatną (ekspresową lub autostradą) – wówczas masz 60 minut na jej zakup!

SPRAWDŹ: Ile kosztują winiety? Sprawdź, zanim wyruszysz!

Węgry: przepisy drogowe 

Przede wszystkim pamiętaj, by wszystkie osoby znajdujące się w Twoim aucie zawsze miały zapięte pasy – zarówno pasażerowie na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Nie zapominaj również o światłach mijania, bo te obowiązują na Węgrzech przez cały rok. Zasada ta nie dotyczy jazdy w dzień, przy dobrej widoczności w terenie zabudowanym. Zabronione są jakiekolwiek rozmowy przez telefon podczas prowadzenia pojazdu. Faktem jest również to, iż dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego wynosi okrągłe 0,0 promila!

Samochodem na Węgry: ograniczenia prędkości 

Poruszając się po danym kraju, należy przestrzegać wszelkich ograniczeń prędkości, by nie zdobyć mandatu i nie mieć z tego powodu żadnych nieprzyjemności. Z jaką prędkością możesz się poruszać po Węgrzech? 

 • 30 km/h – w strefie zamieszkania,
 • 50 km/h – na terenie zabudowanym,
 • 90 km/h – za terenem zabudowanym,
 • 110 km/h – na drogach ekspresowych,
 • 130 km/h – na autostradach.

Limity prędkości na autostradach

SPRAWDŹ: Limity prędkości na autostradach w Europie

Wyposażenie samochodu – Węgry

Na Węgrzech musisz posiadać takie same wyposażenie auta, jakie obowiązuje w kraju jego rejestracji (z uwagi na obowiązującą tam Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym). Nie zapomnij jednak o żadnym z poniższych elementów, by nie wpaść w ręce policji.

 1.  Kamizelka odblaskowa – w przeliczeniu na każdego pasażera znajdującego się w pojeździe.
 2. Apteczka samochodowa.
 3. Linka holownicza.
 4. Trójkąt ostrzegawczy.
 5. Sprawne pasy bezpieczeństwa.
 6. Fotelik samochodowy dla dzieci w wieku do 12 lat – indywidualnie dobrany do wzrostu i wagi dziecka.

Mandaty na Węgrzech – jest się czego obawiać?

Oczywiście, nikt nie chciałby wrócić z zagranicznej podróży z mandatem na karku. Dlatego warto poruszać się po drogach bezpiecznie i przestrzegać panujących zasad. Zawsze więc dbaj o prawidłową jazdę. Oto przykładowe wysokości mandatów na Węgrzech:

 • przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym: o 15-25 km/h – ok. 380 zł, 25-35 km/h – ok. 570 zł, 55-65 km/h – ok. 1 600 zł, 65-75 km/h – ok. 2 500 zł,
 • korzystanie z telefonu komórkowego: do 250 zł,
 • brak zapiętych pasów: do ok. 515 zł,
 • brak zatrzymania się na czerwonym świetle: ok. 1 300 zł.

Wyjeżdżając za granicę, pamiętaj o zakupie ubezpieczenie turystycznego. Może Ci ono pomóc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Skorzystaj więc z porównywarki ubezpieczeń podróżnych i wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb i możliwości.