Samochodem na Węgry – co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
samochodem-na-wegry

Wybierasz się w podróż samochodem na Węgry? Świetnie się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie cały szereg przydatnych informacji dotyczących przepisów drogowych, wyposażenia samochodu czy ograniczenia prędkości obowiązujących na Węgrzech. Sprawdź!

Każda podróż za granicę samochodem wymaga dokładnego sprawdzenia i weryfikacji zasad obowiązujących na drogach w danym kraju. Jak się przygotować na wyjazd samochodem na Węgry?

Wymagane dokumenty na Węgrzech

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli dokumentów wymaganych do podróżowania autem na Węgry. Z uwagi na to, że Węgry znajdują się w strefie Schengen, nie musisz zaopatrywać się w żadne dodatkowe dokumenty podróżnicze. By bezpiecznie podróżować autem po tym kraju, powinieneś zawsze mieć pod ręką:

 • ważne prawo jazdy,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC,
 • w przypadku użytkowania cudzego auta – zgodę właściciela samochodu na poruszanie się pojazdem (w języku angielskim/ węgierskim/ niemieckim).

Winiety na Węgrzech – ile kosztują?

Jeśli zamierzasz korzystać z autostrad lub dróg ekspresowych na Węgrzech, przygotuj się na opłaty. Dlaczego? Ponieważ w kraju obowiązuje zakup winiet, które umożliwiają poruszanie się po drogach płatnych. W zależności od tego, jak długo zamierzasz podróżować autem po tym kraju, zdecyduj się na zakup odpowiedniej winiety. Możesz wybrać następujący produkt:

 • winieta tygodniowa: ok. 50 zł,
 • winieta miesięczna: ok. 70 zł,
 • winieta roczna: ok. 600 zł.

Winietę możesz zakupić online lub na stacjach benzynowych. Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy to zapomnisz o zakupie obowiązkowej winiety, a będziesz się już poruszał drogą płatną (ekspresową lub autostradą) – wówczas masz 60 minut na jej zakup!

SPRAWDŹ: Ile kosztują winiety? Sprawdź, zanim wyruszysz!

Węgry: przepisy drogowe 

Przede wszystkim pamiętaj, by wszystkie osoby znajdujące się w Twoim aucie zawsze miały zapięte pasy – zarówno pasażerowie na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Nie zapominaj również o światłach mijania, bo te obowiązują na Węgrzech przez cały rok. Zasada ta nie dotyczy jazdy w dzień, przy dobrej widoczności w terenie zabudowanym. Zabronione są jakiekolwiek rozmowy przez telefon podczas prowadzenia pojazdu. Faktem jest również to, iż dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego wynosi okrągłe 0,0 promila!

Samochodem na Węgry: ograniczenia prędkości 

Poruszając się po danym kraju, należy przestrzegać wszelkich ograniczeń prędkości, by nie zdobyć mandatu i nie mieć z tego powodu żadnych nieprzyjemności. Z jaką prędkością możesz się poruszać po Węgrzech? 

 • 30 km/h – w strefie zamieszkania,
 • 50 km/h – na terenie zabudowanym,
 • 90 km/h – za terenem zabudowanym,
 • 110 km/h – na drogach ekspresowych,
 • 130 km/h – na autostradach.

Limity prędkości na autostradach

SPRAWDŹ: Limity prędkości na autostradach w Europie

Wyposażenie samochodu – Węgry

Na Węgrzech musisz posiadać takie same wyposażenie auta, jakie obowiązuje w kraju jego rejestracji (z uwagi na obowiązującą tam Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym). Nie zapomnij jednak o żadnym z poniższych elementów, by nie wpaść w ręce policji.

 1.  Kamizelka odblaskowa – w przeliczeniu na każdego pasażera znajdującego się w pojeździe.
 2. Apteczka samochodowa.
 3. Linka holownicza.
 4. Trójkąt ostrzegawczy.
 5. Sprawne pasy bezpieczeństwa.
 6. Fotelik samochodowy dla dzieci w wieku do 12 lat – indywidualnie dobrany do wzrostu i wagi dziecka.

Mandaty na Węgrzech – jest się czego obawiać?

Oczywiście, nikt nie chciałby wrócić z zagranicznej podróży z mandatem na karku. Dlatego warto poruszać się po drogach bezpiecznie i przestrzegać panujących zasad. Zawsze więc dbaj o prawidłową jazdę. Oto przykładowe wysokości mandatów na Węgrzech:

 • przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym: o 15-25 km/h – ok. 380 zł, 25-35 km/h – ok. 570 zł, 55-65 km/h – ok. 1 600 zł, 65-75 km/h – ok. 2 500 zł,
 • korzystanie z telefonu komórkowego: do 250 zł,
 • brak zapiętych pasów: do ok. 515 zł,
 • brak zatrzymania się na czerwonym świetle: ok. 1 300 zł.

Wyjeżdżając za granicę, pamiętaj o zakupie ubezpieczenie turystycznego. Może Ci ono pomóc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Skorzystaj więc z porównywarki ubezpieczeń podróżnych i wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb i możliwości.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments