Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet?

Aktualizacja:
rejestracja-samochodu-online

Cyfryzacja dotyka prawie każdego aspektu naszego codziennego życia. Od pracy zdalnej, przez spotkania online, po zakupy przez internet. Z założenia ma to ułatwiać codzienne funkcjonowanie, a także automatyzować i przyspieszać pracę. W ostatnich latach rozpoczęła się także cyfryzacja formalności i składania dokumentacji w naszym kraju.

Chodzi między innymi o takie kwestie jak rejestracja samochodu online, bez wychodzenia z domu.

Brzmi świetnie – bez konieczności wycieczki do urzędu, stania w kolejce i uciążliwych papierów. Tylko czy rejestracja samochodu przez internet rzeczywiście jest taka prosta? Sprawdźmy, co trzeba zrobić, by rejestracja auta mogła się odbyć online.

Rejestracja auta online – sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne

Zanim przystąpisz do całego procesu i zdecydujesz się na rejestrację pojazdu przez internet, sprawdź niezbędną dokumentację. Przygotuj te dokumenty wcześniej, by podczas rejestracji nie irytować się kolejnymi prośbami o wgranie dokumentów. Co trzeba przygotować do rejestracji online samochodu?

  • Dokument potwierdzający to, że jesteś właścicielem. Może to być np. umowa kupna-sprzedaży albo faktura za zakup samochodu.
  • Obecne, dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu. Jeśli auto jeszcze ich nie posiada – oświadczenie o ich braku.
  • Karta pojazdu (jeśli została wydana).
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej.
  • Potwierdzenie wykonania badania technicznego.

W tym momencie od razu zaznaczamy – wszystkie te dokumenty muszą zostać zeskanowane. Dlatego wygodą będą się cieszyć jedynie kierowcy, którzy w domu posiadają skaner. Innych natomiast czeka wycieczka do punktu ksero lub znajomego.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Rejestracja pojazdu przez internet. Jak wygląda cały proces?

Na początku warto prześledzić cały proces, czyli co krok po kroku należy wykonać, by przerejestrowanie auta online było możliwe. Jeśli zebrałeś już dokumenty wymienione w poprzednim punkcie, oto co musisz zrobić dalej:

  • Sprawdź, czy Twój urząd obsługuje elektroniczną skrzynkę podawczą. To podstawa, bo jeśli jednak Urząd Miasta nie dysponuje tą technologią, rejestracja online nie będzie możliwa.
  • Wypełnij wniosek – w tym przypadku wniosek o rejestrację pojazdu pobierz ze strony gov.pl i wypełnij ręcznie.
  • Dokonaj niezbędnych wpłat.
  • Złóż wymagane dokumenty poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą. Warto tutaj nadmienić format i rozmiar plików, gdyż jest to ściśle określone. Dokumenty należy złożyć w formacie JPG lub PDF, każdy z nich nie może ważyć więcej niż 200 KB, a rozdzielczość nie może przekraczać 2500 x 3000 pikseli. Na szczęście dowolność dotyczy koloru – można je zeskanować w skali szarości lub kolorze.

Po złożeniu w ten sposób dokumentów oraz wniesieniu opłat urzędnik rozpatrzy wniosek o rejestrację samochodu online. Następnie wyda tymczasowy dowód rejestracyjny na 30 dni. Po tym czasie wyrobiony zostanie właściwy dowód i samochód zostanie zarejestrowany na stałe. Odbiór dowodu tymczasowego i właściwego jest możliwy osobiście w urzędzie, nawet jeśli rejestracja auta odbyła się przez internet. Jest jednak opcja wysłania przez urząd pocztą niezbędnych dokumentów – w tym celu należy skontaktować się z urzędem.

Czytaj także: Koszt rejestracji samochodu

Przerejestrowanie samochodu online – ile zapłacisz?

Z punktu widzenia urzędników nie ma żadnego znaczenia, czy rejestrujesz samochód podczas osobistej wizyty w urzędzie, czy też przez Internet. W obu przypadkach będzie Cię kosztować tyle samo, czyli:

OpłataKoszt
Dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych66,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Klasyczne tablice rejestracyjne / indywidualne80 zł / 1000 zł
Opłata ewidencyjna0,5 zł

Rejestracja auta z Niemiec online – co musisz wiedzieć?

W przypadku rejestracji samochodu online, który zostało świeżo sprowadzony, musisz pamiętać o przygotowaniu dodatkowych dokumentów. Będą to potwierdzenie opłacenia akcyzy (samochody z EU), dowód odprawy celnej (samochody spoza EU) oraz ewentualnie świadectwo zgodności WE.

Czy konieczne jest tłumaczenie dokumentów (dowodu rejestracyjnego i umowy kupna-sprzedaży)? Teoretycznie nie, jeśli auto pochodzi z kraju zrzeszonego w ramach Unii Europejskiej lub EFTA, a także Konfederacji Szwajcarskiej. W praktyce urzędnik ma prawo o to poprosić, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jest jeszcze jedna rzecz, o której musisz pamiętać przed przystąpieniem rejestracji online. Musisz wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jest ono obowiązkowe i wymagane przy rejestracji. Możesz zachować polisę poprzedniego użytkownika, przedstawiając jedynie jej dowód. Jeśli jednak szukasz tańszego ubezpieczenia samochodu, skorzystaj z kalkulatora OC/AC i znajdź najkorzystniejszą ofertę, wykup polisę, a następnie przystąp do rejestracji auta.

Czytaj także: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Pytania i odpowiedzi

Jak opłacić rejestrację pojazdu przez Internet?
Ile trwa rejestracja samochodu przez Internet?
Czy online mogę sprawdzić status dowodu rejestracyjnego?
Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji samochodu online?
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej