Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet?

Aktualizacja:
rejestracja-online-auta

Cyfryzacja dotyka prawie każdego aspektu naszego codziennego życia. Od pracy zdalnej, przez spotkania online, po zakupy przez internet. Z założenia ma to ułatwiać codzienne funkcjonowanie, a także automatyzować i przyspieszać pracę. W ostatnich latach rozpoczęła się także cyfryzacja formalności i składania dokumentacji w naszym kraju.

Chodzi między innymi o takie kwestie jak rejestracja samochodu online, bez wychodzenia z domu.

Brzmi świetnie – bez konieczności wycieczki do urzędu, stania w kolejce i uciążliwych papierów. Tylko czy rejestracja samochodu przez internet rzeczywiście jest taka prosta? Sprawdźmy, co trzeba zrobić, by rejestracja auta mogła się odbyć online.

Rejestracja auta online – sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne

Zanim przystąpisz do całego procesu i zdecydujesz się na rejestrację pojazdu przez internet, sprawdź niezbędną dokumentację. Przygotuj te dokumenty wcześniej, by podczas rejestracji nie irytować się kolejnymi prośbami o wgranie dokumentów. Co trzeba przygotować do rejestracji online samochodu?

  • Dokument potwierdzający to, że jesteś właścicielem. Może to być np. umowa kupna-sprzedaży albo faktura za zakup samochodu.
  • Obecne, dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu. Jeśli auto jeszcze ich nie posiada – oświadczenie o ich braku.
  • Karta pojazdu (jeśli została wydana).
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej.
  • Potwierdzenie wykonania badania technicznego.

W tym momencie od razu zaznaczamy – wszystkie te dokumenty muszą zostać zeskanowane. Dlatego wygodą będą się cieszyć jedynie kierowcy, którzy w domu posiadają skaner. Innych natomiast czeka wycieczka do punktu ksero lub znajomego.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Rejestracja pojazdu przez internet. Jak wygląda cały proces?

Na początku warto prześledzić cały proces, czyli co krok po kroku należy wykonać, by przerejestrowanie auta online było możliwe. Jeśli zebrałeś już dokumenty wymienione w poprzednim punkcie, oto co musisz zrobić dalej:

  • Sprawdź, czy Twój urząd obsługuje elektroniczną skrzynkę podawczą. To podstawa, bo jeśli jednak Urząd Miasta nie dysponuje tą technologią, rejestracja online nie będzie możliwa.
  • Wypełnij wniosek – w tym przypadku wniosek o rejestrację pojazdu pobierz ze strony gov.pl i wypełnij ręcznie.
  • Dokonaj niezbędnych wpłat.
  • Złóż wymagane dokumenty poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą. Warto tutaj nadmienić format i rozmiar plików, gdyż jest to ściśle określone. Dokumenty należy złożyć w formacie JPG lub PDF, każdy z nich nie może ważyć więcej niż 200 KB, a rozdzielczość nie może przekraczać 2500 x 3000 pikseli. Na szczęście dowolność dotyczy koloru – można je zeskanować w skali szarości lub kolorze.

Po złożeniu w ten sposób dokumentów oraz wniesieniu opłat urzędnik rozpatrzy wniosek o rejestrację samochodu online. Następnie wyda tymczasowy dowód rejestracyjny na 30 dni. Po tym czasie wyrobiony zostanie właściwy dowód i samochód zostanie zarejestrowany na stałe. Odbiór dowodu tymczasowego i właściwego jest możliwy osobiście w urzędzie, nawet jeśli rejestracja auta odbyła się przez internet. Jest jednak opcja wysłania przez urząd pocztą niezbędnych dokumentów – w tym celu należy skontaktować się z urzędem.

Przerejestrowanie samochodu online – ile zapłacisz?

Oczywiście rejestracja samochodu kosztuje, również ta online. To tylko udogodnienie, które pozwala kierowcy uniknąć kolejek w urzędzie. Ile dokładnie zapłacisz za rejestrację auta przez internet?

Opłata Koszt
Dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne oraz nalepka na szybę samochodu 85 zł
Pozwolenie czasowe 13,50 zł
Tablice rejestracyjne 80 zł

Tak przedstawiają się podstawowe opłaty rejestracyjne, które trzeba wnieść w procesie przerejestrowania nowego samochodu. Nie zwlekaj ze zrobieniem tego – zgodnie z polskim prawem masz obowiązek poinformować o tym właściwy urząd powiatowy. W przeciwnym wypadku grożą Ci kary za nieprzerejestrowanie auta w wysokości od 200 do nawet 1000 zł.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jest jeszcze jedna rzecz, o której musisz pamiętać przed przystąpieniem rejestracji online. Musisz wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC – jest ono obowiązkowe i wymagane przy rejestracji. Możesz zachować polisę poprzedniego użytkownika, przedstawiając jedynie jej dowód. Jeśli jednak szukasz tańszego ubezpieczenia samochodu, skorzystaj z kalkulatora OC AC i znajdź najkorzystniejszą ofertę, wykup polisę, a następnie przystąp do rejestracji auta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments