Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Aktualizacja:
przerejestrowanie-samochodu-krok-po-kroku

Kupno używanego samochodu wiąże się z koniecznością jego przerejestrowania – to obowiązek, którego niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Sprawdź, gdzie przerejestrować samochód, jakie dokumenty są Ci do tego potrzebne, ile czasu to zajmie i będzie Cię to kosztować.

Przerejestrowanie auta to po prostu ponowna rejestracja pojazdu przez nowego właściciela. Co potrzeba do przerejestrowania auta w urzędzie? Jak wygląda procedura i ile trzeba czekać na decyzję urzędników? Jeżeli czeka Cię przerejestrowanie samochodu, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Na czym polega przerejestrowanie samochodu?

Gdy samochód zmienił właściciela (został sprzedany, podarowany), konieczne jest odnotowanie tego faktu w dokumentach. Bezsprzecznie na tym polega przerejestrowanie auta – na zgłoszeniu jego nabycia we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania nowego właściciela wydziale komunikacji, opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych (lub darowizny) oraz wyrobieniu nowych dokumentów. Przerejestrowanie to, innymi słowy, zmiana właściciela samochodu.

Przerejestrowanie pojazdu może też wiązać się z koniecznością kupna ubezpieczenia OC. Oczywiście ogólna zasada jest taka, że polisa OC przechodzi na nabywcę. Mimo to może zdarzyć się, że poprzedni właściciel nie miał polisy, chociaż obowiązek ten dotyczy każdego kierowcy. W takiej sytuacji to Ty, jako nowy właściciel, narażasz się na karę za brak OC. Nie ryzykuj, sprawdź, ile wynosi polisa dla Twojego auta:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy trzeba przerejestrować auto?

Kupno samochodu oznacza konieczność jego przerejestrowania – obowiązek ten wynika z art. 78 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ile jest czasu na przerejestrowanie auta? Termin na przerejestrowanie auta to 30 dni, zgodnie z brzmieniem art. 78 ust. 2:

Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Do 1 stycznia 2020 r., mimo konieczności przerejestrowania pojazdu, za niedopełnienie tego obowiązku właścicielom nie groziły żadne kary. Od początku 2020 roku w przywołanej ustawie znalazł się zapis, a dokładnie artykuł 140mb, zgodnie z którym niezawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wiąże się z karą pieniężną. W rezultacie biorąc pod uwagę brzmienie wcześniej wskazanego artykułu 78, z którego wynika konieczność przerejestrowania auta po jego zbyciu/nabyciu, jeśli nie dopilnujemy całej procedury w terminie 30 dni, grożą nam za to konsekwencje finansowe. Co ważne, kara za nieprzerejestrowanie samochodu sama w sobie nie obowiązuje, a jest to kara za niezgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu.

Obowiązek przerejestrowania samochodu 2022 – wysokość kar pieniężnych

Za niezawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu w terminie 30 dni na właścicieli nakładane są kary pieniężne w wysokości od 200 do 1000 zł (art. 140mb. ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Gdzie przerejestrować samochód?

Rejestracją pojazdów zajmują się wydziały komunikacji. W zależności od miejsca zamieszkania właściwym do załatwienia sprawy będzie:

 • urząd starostwa powiatowego,
 • urząd miasta – jeżeli miasto jest na prawach powiatu,
 • urząd dzielnicy – w przypadku Warszawy.

Sprawę w urzędzie właściciel pojazdu może załatwić osobiście lub przez pełnomocnika. Koszt dokumentu potwierdzającego pełnomocnictwo to 17 zł. Nie zawsze osobista wizyta w urzędzie jest konieczna – dokumenty można przesłać także pocztą lub złożyć je online, jeżeli urząd przewiduje taką możliwość. Informacje o możliwości złożenia wniosku wraz z załącznikami przez internet można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Wniosek oraz dokumenty potrzebne do rejestracji auta 

Aby dokonać zmian w urzędzie, właściciel musi złożyć wniosek o przerejestrowanie samochodu wraz z załącznikami. Dostępne są one do zarówno na stronach internetowych urzędów miast, jak i w wydziałach komunikacji. Zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek? Przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy poradnik.

Jak wspominaliśmy, podczas wizyty w wydziale komunikacji należy dostarczyć nie tylko wniosek, ale i załączniki – czyli dedykowane dokumenty do rejestracji auta. Od 4 września 2022 roku procedury zostały uproszczone, dzięki cyfryzacji systemu Karty pojazdu i nalepki kontrolne przestały być wydawane. Dzięki temu nie musisz pamiętać o karcie, kompletując dokumenty do rejestracji auta.

Jakie dokumenty do przerejestrowania samochodu są Ci potrzebne? Do wniosku należy dołączyć:

 • dokument potwierdzający zakup (otrzymanie) pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży lub umowę darowizny,
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dokument tożsamości,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie dokonania opłat,
 • dowód rejestracyjny – w dowodzie musi znajdować się wpis o ważnym badaniu technicznym.

Brak jednego z wyżej wymienionych dokumentów uniemożliwi dokonanie formalności. Właściciele pojazdów powinni, że trzeba przerejestrować samochód. W innym wypadku  poruszanie się nim po drogach jest zakazane.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? Od września mniej!

Przerejestrowanie pojazdu nie jest bezpłatne – nowy właściciel auta musi liczyć się z opłatami. Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu w 2022 r.? Cena przerejestrowania auta zależy od tego, czy zostało ono sprowadzone z zagranicy, czy też jest już zarejestrowane w jednym z urzędów na terenie Polski.

Jak wspominaliśmy, we wrześniu 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, które pozwalają na obniżenie kosztów przerejestrowania samochodu. Zmiany dotyczą zarówno pojazdów sprowadzanych zza granicy, jak i tych kupionych z drugiej ręki w Polsce.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu w 2022 r.? Koszty prezentujemy w poniższej tabelce.

Rodzaj opłatySamochód sprowadzony z zagranicy (z kraju UE)Samochód zarejestrowany w Polsce
Opłata za dowód rejestracyjny54 zł54 zł
Opłata za pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł
Opłata za tablice rejestracyjne80 zł (indywidualne 1000 zł)80 zł (indywidualne 1000 zł)
Nalepka legalizacyjna12,50 zł12,50 zł
Opłata ewidencyjna1,50 zł1,50 zł
Łącznie161,50 zł161,50 zł

Zmiany związane z tablicą rejestracyjną

Koszty przerejestrowania samochodu mogą być jeszcze niższe, jeżeli zdecydujesz się zachować tablice rejestracyjne. W ostatnich latach było kilka zmian, które mogły wprowadzić w błąd wielu kierowców.

Do końca stycznia 2021 roku cena za przerejestrowanie pojazdu wynosiła mniej, gdy samochód był zarejestrowany w tym samym powiecie. Wówczas nie trzeba było płacić za wydanie tablic, w efekcie czego przerejestrowanie auta kosztowało 81 zł.

Godne uwagi są także przepisy obowiązujące od 31 stycznia 2022 roku.  Pozwalają one na zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nawet jeśli przerejestrowujesz samochód w innym województwie. Oszczędzasz wtedy na tablicach 80 zł, na nalepce kontrolnej 18,50 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej. Gdy dodatkowo nie jest potrzebne pozwolenie czasowe, w kieszeni kierowcy pozostaje kolejne 13,50 zł.

Ile czasu trwa przerejestrowanie samochodu?

Procedura przerejestrowania auta jest następująca – w pierwszej kolejności urzędnicy przerejestrowują pojazd czasowo na 30 dni. Najczęściej odbywa się to od ręki. W ciągu wspomnianych 30 dni samochód jest rejestrowany już na stałe. Oczywiście może się zdarzyć, że w skomplikowanych sprawach urzędnicy będą potrzebować więcej czasu. Wówczas proces wydłużony jest na kolejne 14 dni.

Dlaczego przerejestrowanie auta trwa tyle czasu? Urzędnicy muszą sprawdzić m.in. informacje o pojeździe. Aby usprawnić procedurę, warto złożyć wszystkie wymagane dokumenty podczas pierwszej wizyty w urzędzie (lub online). W ten sposób przerejestrowanie samochodu nie będzie się opóźniać.

Rejestracja nowego auta z salonu

Wyjątek stanowi przerejestrowanie nowego auta z salonu. Aby ułatwić kierowcom pierwsze chwile z nowym autem, w 2021 roku zostały zmienione przepisy dotyczące formalności. W rezultacie od 4 czerwca 2021 r. rejestracja auta przebiega już u dealera sprzedaży.

Zmiana dokumentów po sprzedaży auta a OC

Na zakończenie warto pamiętać, że nawet auto sprzedane z aktywną polisą OC nie jest gwarantem utrzymania tego samego ubezpieczenia OC. Składki są wyliczane na podstawie danych poprzedniego właściciela, a towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo je zrekalkulować. W takiej sytuacji warto zadbać o najtańsze OC, które znajdziesz korzystając z praktycznej i darmowej porównywarki:

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Czy trzeba przerejestrować samochód?
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?
Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu?
Co jest potrzebne do przerejestrowania samochodu?
Kiedy trzeba przerejestrować samochód?
Czy współwłaściciel musi być przy rejestracji auta?

Podsumowanie

 1. Przerejestrowanie samochodu po jego kupnie/sprzedaży jest obowiązkowe - wynika to bezpośrednio z przepisów Prawa o ruchu drogowym.
 2. Właściciel pojazdu zobowiązany jest do przerejestrowania auta w terminie do 30 dni.
 3. Brak dopełnienia formalności może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości do nawet 1000 zł.
 4. Rejestracji pojazdu można dokonać w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania (starostwa powiatowego, gminy lub dzielnicy).
 5. Koszt przerejestrowania samochodu po zmianach wprowadzonych we wrześniu 2022 roku wynosi 161,50 zł dla pojazdów rejestrowanych wcześniej w Polsce oraz dla aut sprowadzanych zza granicy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
2 lat temu

Źle zinterpretowane artykuły prawne. Nie ma obowiązku przerejestrowywania samochodu, jeśli samochód po sprowadzeniu został zarejestrowany w Polsce. Zarejestrowanie na terenie kraju jest obowiązkiem po jego sprowadzeniu zza granicy. Natomiast kupując samochód już zarejestrowany w Polsce, wystarczy tylko zgłosić fakt jego nabycia. Niedopełnienie tego obowiązku skutkować może karą pieniężną.

Jooell
Jooell
1 rok temu

Kolejni „specjaliści” pożal sie boże! Tym razem Punkta. Jak już ktoś tu napisał: Prawo nie określa terminu na przerejestrowanie pojazdu! Obowiązkowe jest zgłoszenie nabycia pojazdu! Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Jooell

Może faktycznie w tekście uproszczono nieco całą informację, bo de facto z ustawy wynika, że właściciel jest zobowiązany do zgłoszenia zmiany właściciela (punkt 2 art. 78 ust. 2), ale kara sama w sobie jest za brak zgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu, chociaż za zgłoszeniem nabycia/zbycia ustawowo idzie też obowiązek zgłoszenia zmiany właściciela. Sugerowaliśmy się zadawanym pytaniom przez internautów po frazach m.in. „kara za nieprzerejestrowanie samochodu”.
Poprawimy tą informację i dziękujemy za merytoryczne sugestie.

Jooell
Jooell
1 rok temu

Ps. zrobiony zrzut ekranu poprzedniego komentarza, ze czeka na moderacje! Ciekawe czy dodacie ten komentarz…