Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Aktualizacja:
przerejestrowanie-samochodu-krok-po-kroku

Kupno używanego samochodu wiąże się z koniecznością jego przerejestrowania – to obowiązek, którego niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Sprawdź, gdzie przerejestrować samochód, jakie dokumenty są Ci do tego potrzebne, ile czasu to zajmie oraz jakie są koszty.

Przerejestrowanie auta to po prostu ponowna rejestracja pojazdu przez nowego właściciela. Co potrzeba do przerejestrowania auta w urzędzie? Jak wygląda procedura i ile trzeba czekać na decyzję urzędników? Jeżeli czeka Cię przerejestrowanie samochodu, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Na czym polega przerejestrowanie samochodu?

Gdy samochód zmienił właściciela (został sprzedany, podarowany), konieczne jest odnotowanie tego faktu w dokumentach. Obowiązek rejestracji pojazdu to coś, o czym nie możesz zapomnieć. Zgłoś jego nabycie we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania nowego właściciela wydziale komunikacji, opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych (lub darowizny) oraz wyrobieniu nowych dokumentów. Przerejestrowanie to, innymi słowy, zmiana właściciela samochodu.

Przerejestrowanie pojazdu może też wiązać się z koniecznością kupna ubezpieczenia OC. Oczywiście ogólna zasada jest taka, że polisa OC przechodzi na nabywcę. Mimo to może zdarzyć się, że poprzedni właściciel nie miał ubezpieczenia samochodu, chociaż obowiązek ten dotyczy każdego kierowcy. W takiej sytuacji to Ty, jako nowy właściciel, narażasz się na karę za brak OC. Nie ryzykuj, sprawdź, ile wynosi polisa dla Twojego auta:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy trzeba przerejestrować auto?

Kupno samochodu oznacza konieczność jego przerejestrowania – obowiązek ten wynika z art. 78 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ile jest czasu na przerejestrowanie auta? Masz na to 30 dni, zgodnie z brzmieniem art. 78 ust. 2:

Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Do 1 stycznia 2020 r., mimo konieczności przerejestrowania pojazdu, za niedopełnienie tego obowiązku właścicielom nie groziły żadne kary. Od początku 2020 roku w przywołanej ustawie znalazł się zapis, a dokładnie artykuł 140mb, zgodnie z którym niezawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wiąże się z karą pieniężną. W rezultacie, biorąc pod uwagę brzmienie wcześniej wskazanego artykułu 78, z którego wynika konieczność przerejestrowania auta po jego zbyciu/nabyciu, jeśli nie dopilnujemy całej procedury w terminie 30 dni, grożą nam za to konsekwencje finansowe. Co ważne, kara za nieprzerejestrowanie samochodu sama w sobie nie obowiązuje, a jest to kara za niezgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu.

Obowiązek przerejestrowania samochodu 2023 – wysokość kar pieniężnych

Za niezawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu w terminie 30 dni na właścicieli nakładane są kary pieniężne w wysokości od 200 do 1000 zł (art. 140mb. ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Gdzie przerejestrować samochód?

Rejestracją pojazdów zajmują się wydziały komunikacji. W zależności od miejsca zamieszkania właściwym do załatwienia sprawy będą:

  • urząd starostwa powiatowego,
  • urząd miasta – jeżeli miasto jest na prawach powiatu,
  • urząd dzielnicy – w przypadku Warszawy.

Sprawę w urzędzie właściciel pojazdu może załatwić osobiście lub przez pełnomocnika. Koszt dokumentu potwierdzającego pełnomocnictwo to 17 zł. Nie zawsze osobista wizyta w urzędzie jest konieczna – dokumenty można przesłać także pocztą lub złożyć je online, jeżeli urząd przewiduje taką możliwość. Informacje o możliwości złożenia wniosku wraz z załącznikami przez internet można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

Zobacz także: Rejestracja auta z Niemiec

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Wniosek oraz dokumenty potrzebne do rejestracji auta 

Aby dokonać zmian w urzędzie, właściciel musi złożyć wniosek o przerejestrowanie samochodu wraz z załącznikami. Dostępne są one do zarówno na stronach internetowych urzędów miast, jak i w wydziałach komunikacji. Zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek? Przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy poradnik.

Jak wspominaliśmy, podczas wizyty w wydziale komunikacji należy dostarczyć nie tylko wniosek, ale i załączniki – czyli dedykowane dokumenty do rejestracji auta. Od 4 września 2022 roku procedury zostały uproszczone, dzięki cyfryzacji systemu karty pojazdu i nalepki kontrolne przestały być wydawane. Dzięki temu nie musisz pamiętać o karcie, kompletując dokumenty do rejestracji auta.

Jakie dokumenty do przerejestrowania samochodu są Ci potrzebne? Do wniosku należy dołączyć:

Brak jednego z wyżej wymienionych dokumentów uniemożliwi dokonanie formalności. Właściciele pojazdów muszą mieć świadomość, że trzeba przerejestrować samochód. W innym wypadku  poruszanie się nim po drogach jest zakazane.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Przerejestrowanie pojazdu nie jest bezpłatne – nowy właściciel auta musi liczyć się z opłatami. Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu w 2023 r.? Cena przerejestrowania auta zależy od tego, czy zostało ono sprowadzone z zagranicy, czy też jest już zarejestrowane w jednym z urzędów na terenie Polski.

Jak wspominaliśmy, we wrześniu 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, które pozwalają na obniżenie kosztów przerejestrowania samochodu. Zmiany dotyczą zarówno pojazdów sprowadzanych zza granicy, jak i tych kupionych z drugiej ręki w Polsce.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu w 2023 roku? Koszty prezentujemy w poniższej tabelce.

Rodzaj opłatySamochód sprowadzony z zagranicy (z kraju UE)Samochód zarejestrowany w Polsce
Dowód rejestracyjny54 zł54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł
Tablice rejestracyjne80 zł (indywidualne – 1000 zł)80 zł (indywidualne – 1000 zł)
Nalepka legalizacyjna12,5 zł12,5 zł
Opłata ewidencyjna1,5 zł1,5 zł
Łącznie161,5 zł161,5 zł

Zmiany związane z tablicą rejestracyjną

Koszty przerejestrowania samochodu mogą być jeszcze niższe, jeżeli zdecydujesz się zachować tablice rejestracyjne. W ostatnich latach było kilka zmian, które mogły wprowadzić w błąd wielu kierowców.

Do końca stycznia 2021 roku cena za przerejestrowanie pojazdu wynosiła mniej, gdy samochód był zarejestrowany w tym samym powiecie. Wówczas nie trzeba było płacić za wydanie tablic, w efekcie czego przerejestrowanie auta kosztowało 81 zł.

Godne uwagi są także przepisy obowiązujące od 31 stycznia 2022 roku.  Pozwalają one na zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nawet jeśli przerejestrowujesz samochód w innym województwie. Oszczędzasz wtedy na tablicach 80 zł, na nalepce kontrolnej 18,50 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej. Gdy dodatkowo nie jest potrzebne pozwolenie czasowe, w kieszeni kierowcy pozostaje kolejne 13,50 zł.

Ile czasu trwa przerejestrowanie samochodu?

Procedura przerejestrowania auta jest następująca – w pierwszej kolejności urzędnicy przerejestrowują pojazd czasowo na 30 dni. Najczęściej odbywa się to od ręki. W ciągu wspomnianych 30 dni samochód jest rejestrowany już na stałe. Oczywiście może się zdarzyć, że w skomplikowanych sprawach urzędnicy będą potrzebować więcej czasu. Wówczas proces wydłużony jest na kolejne 14 dni.

Dlaczego przerejestrowanie auta trwa tyle czasu? Urzędnicy muszą sprawdzić m.in. informacje o pojeździe. Aby usprawnić procedurę, warto złożyć wszystkie wymagane dokumenty podczas pierwszej wizyty w urzędzie (lub online). W ten sposób przerejestrowanie samochodu nie będzie się opóźniać.

Współwłaściciel a rejestracja auta

Jeżeli Twój samochód ma współwłaściciela, musi on być obecny podczas rejestracji auta. Jednak jest sposób na uniknięcie wizyty wszystkich właścicieli auta w urzędzie. Wystarczy pisemne pełnomocnictwo. Kosztuje 17 zł. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Upoważnienie do rejestracji pojazdu: jak napisać pełnomocnictwo? 

Rejestracja nowego auta z salonu

Wyjątek stanowi przerejestrowanie nowego auta z salonu. Aby ułatwić kierowcom pierwsze chwile z nowym autem, w 2021 roku zostały zmienione przepisy dotyczące formalności. W rezultacie od 4 czerwca 2021 r. rejestracja auta przebiega już u dealera sprzedaży.

Zmiana dokumentów po sprzedaży auta a OC

Na zakończenie warto dodać, że nawet auto sprzedane z aktywną polisą OC nie jest gwarantem utrzymania tego samego ubezpieczenia OC. Składki są wyliczane na podstawie danych poprzedniego właściciela, a towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo je zrekalkulować. W takiej sytuacji warto zadbać o najtańsze OC, które znajdziesz, korzystając z praktycznej i darmowej porównywarki:

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Czy trzeba przerejestrować samochód?
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?
Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu?
Co jest potrzebne do przerejestrowania samochodu?
Kiedy trzeba przerejestrować samochód?
Czy współwłaściciel musi być przy rejestracji auta?
Jak przerejestrować samochód?
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji pojazdu?
Gdzie mogę przerejestrować auto?
Czy trzeba rejestrować samochód?

Podsumowanie

 

1.Przerejestrowanie samochodu po jego kupnie/sprzedaży jest obowiązkowe – wynika to bezpośrednio z przepisów Prawa o ruchu drogowym.

2. Właściciel pojazdu zobowiązany jest do przerejestrowania auta w terminie do 30 dni.

3. Brak dopełnienia formalności może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości do nawet 1000 zł.

4. Rejestracji pojazdu można dokonać w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania (starostwa powiatowego, gminy lub dzielnicy).

5. Koszt przerejestrowania samochodu po zmianach wprowadzonych we wrześniu 2022 roku wynosi 161,50 zł dla pojazdów rejestrowanych wcześniej w Polsce oraz dla aut sprowadzanych zza granicy.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej