Strefa Czystego Transportu w Warszawie już obowiązuje!

Aktualizacja:
Aerial panorama of Warsaw, Poland  over the Vistual river and Ci

Od 1 lipca 2024 roku w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT). Oznacza to, że wjazd do wyznaczonego obszaru śródmieścia jest ograniczony dla starszych aut emitujących najwięcej spalin. Celem jest poprawa jakości powietrza w stolicy i walka ze smogiem. Szacuje się, że dzięki strefie emisja szkodliwych substancji zmniejszy się w przyszłości o ponad 20%.

Jakie samochody nie wjadą do Strefy Czystego Transportu w Warszawie?

W Warszawie obowiązuje już nowa Strefa Czystego Transportu (SCT). Co to oznacza dla zmotoryzowanych? W strefie nie mogą poruszać się samochody z silnikiem benzynowym (także LPG) starsze niż 27 lat lub niespełniające norm Euro2 oraz Diesle (także LPG) starsze niż 19 lat lub niespełniające norm Euro4.

Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Jej wprowadzenie ma na celu poprawę jakości powietrza. 

Znak D-54 Strefa czystego transportu

STC obejmuje większość Śródmieścia oraz fragmenty przyległych dzielnic, czyli około 37 km kw, czyli 7% powierzchni stolicy. Jej granice wyznaczają główne arterie komunikacyjne, w tym drogi i linie kolejowe, czyli Aleja Prymasa Tysiąclecia, Aleje Jerozolimskie, Trasa Łazienkowska, Aleja Stanów Zjednoczonych, ulica Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej, aż do Alei Prymasa Tysiąclecia. Pamiętaj, że ulice graniczne znajdują się poza strefą CT.

Pomimo rygorystycznych przepisów, władze Warszawy przewidziały kilka wyjątków dla określonych grup zmotoryzowanych mieszkańców. 

Nieuprawnionym kierowcom za wjazd do SCT grozi mandat w wysokości 500 złotych. Dlatego warto zwracać uwagę na znaki, zwłaszcza jeśli auto nie spełnia wymogów SCT. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz poruszać się w Strefie Czystego Transportu, na stronie Zarządu Dróg Miejskich Miasta Stołecznego Warszawy możesz sprawdzić, czy Twój pojazd spełnia wymogi. Jeśli Twój samochód może poruszać się po centrum, nie potrzebujesz dedykowanej nalepki, ani nie musisz wypełniać dodatkowych dokumentów potwierdzających te uprawnienia.

Natomiast osoby zwolnione z wymogów STC już od początku czerwca mogły składać wnioski o wydanie uprawnień i nalepki (przez Internet lub stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich). Specjalny punkt działa też przy ul. Chmielnej 124 (wejście od strony ul. Żelaznej). Wnioski można również wypełnić online na stronie SprawdzSCT.zdm.waw.pl

Informacje dotyczące SCT uzyskasz też pod numerem telefonu 19 115, obsługiwanym przez Miejskie Centrum Kontaktu. 

Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu w Warszawie to krok w stronę poprawy jakości powietrza i naszego zdrowia. Chociaż nowe przepisy mogą wydawać się restrykcyjne, wyjątki i ulgi mają na celu złagodzenie ich wpływu na codzienne życie mieszkańców. Monitorowanie efektów i dalsze działania w kierunku ochrony środowiska są kluczowe dla przyszłości miasta. Projekt jest pilotażem i od jego sukcesu zależy wdrażanie podobnych inicjatyw w innych miastach. 

Eksperci szacują, że efekty uruchomienia nowej Strefy Czystego Powietrza będą widoczne dopiero w 2028 roku. Jednak już dziś warto wdrażać działania naprawcze, ponieważ jakość powietrza w stolicy jest bardzo zła, a stężenia spalin przekracza dopuszczalne normy dwu- a nawet trzykrotnie. Po wprowadzeniu STC do 2028 roku emisja tlenków azotu powinna zmniejszyć się o połowę. Poprawa jakości powietrza w miastach jest szczególnie istotna w dużych aglomeracjach, jak właśnie stolica, ale też Kraków, Wrocław i aglomeracja Śląska.

Pamiętajmy, że niestety Polska wyróżnia się na tle Europy pod względem wysokich poziomów zanieczyszczeń powietrza. Stężenia pyłu PM2.5 znacznie przekraczają zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Z tego powodu każdego roku smog w Polsce przyczynia się do około 50 tysięcy przedwczesnych zgonów, skracając średnią długość życia mieszkańców. To trzykrotnie więcej niż liczba zgonów w wyniku wypadków samochodowych.​ 

Opinie Warszawiaków na temat wprowadzenia Strefy Czystego Powietrza (SCT) są podzielone. Jednak wiele osób popiera inicjatywę ze względu na korzyści zarówno dla jakości powietrza jak i zdrowia publicznego. Badania wskazują, że 46% respondentów chce poszerzenia strefy, a 26% uważa, że powinna obejmować całe miasto​ (Lega Artis)​. 

Informacje na temat strefy pochodzą z oficjalnych źródeł:

Pytania i odpowiedzi

Czym jest Strefa Czystego Transportu (SCT)?
Kiedy zostanie uruchomiona SCT w Warszawie?
Co obejmuje SCT w Warszawie?
Czy SCT będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu?
Czy za wjazd do SCT grozi mandat?
Czy mogę wjechać do SCT samochodem na gaz?
Czy mogę wjechać do SCT samochodem z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi?

Podsumowanie

Celem wprowadzenia strefy jest poprawa jakości powietrza w mieście poprzez ograniczenie emisji spalin. Do strefy nie mogą wjeżdżać samochody niespełniające określonych norm emisji spalin.

  • Data wprowadzenia: 1 lipca 2024 roku.
  • Cel: poprawa jakości powietrza w mieście.
  • Ograniczenia: do strefy nie mogą wjeżdżać samochody niespełniające określonych norm emisji spalin.
  • Zwolnienia: mieszkańcy Warszawy mogą uzyskać zwolnienie ze strefy, jeśli spełniają określone kryteria.
  • Więcej informacji: strona internetowa Zarządu Dróg Miejskich Miasta Stołecznego Warszawy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej
2024.07.01  •  Podróże
Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Pamiętaj o sezonowej podwyżce opłat drogowych!

Podróż samochodem do Chorwacji to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych wypraw Polaków. Pamiętaj, że w Chorwacji nie ma winiet, a płatności dokonywane są na bramkach zjazdowych z autostrad, a kwoty, które będziesz musiał uiścić w 2024 roku, są wyższe niż w poprzednich latach!

Czytaj więcej
2024.07.01  •  Podróże
Sprawdź, co możesz i co warto zabrać ze sobą do samolotu w bagażu podręcznym?

Podróżowanie to bez wątpienia najszybszy i najwygodniejszy sposób przemieszczania się. Jednak przed każdym lotem musimy obowiązujące przepisy i regulaminy linii lotniczych, które ściśle określają, jakie przedmioty i produkty możemy umieścić w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku, warto wcześniej zapoznać się z tymi zasadami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej