Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Aktualizacja:
Rows of cars parked on the roadside in residential district

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Co to jest strefa zamieszkania? 

Strefa zamieszkania to obszar, który wyznacza się w pobliżu dużych osiedli – zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. W jej granicach obowiązują specyficzne zasady, które mają zapewnić bezpieczeństwo pieszym. 

Zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. Mowa tu o znaku informacyjnym D-40, na którym znajdują się dwie białe postacie grające w piłkę, dom i pojazd na niebieskim tle. Analogiczny znak – z przekreśleniem – znajduje się w miejscu wyjazdu ze strefy parkowania. 

W strefie zamieszkania piesi mają szczególne przywileje. To m.in. prawo do samodzielnego poruszania się po drodze dzieci przed ukończeniem 7. roku życia i możliwość chodzenia po całej szerokości drogi, a nie tylko po chodniku. 

Z drugiej strony w strefie zamieszkania kierowcy muszą stosować się do określonych przepisów – nie tylko w zakresie parkowania. To np. poruszanie się z maksymalną prędkością 20 km/h, skrzyżowania równorzędne czy brak konieczności oznaczania progów zwalniających. Poruszając się po strefie zamieszkania, trzeba więc zachować wzmożoną ostrożność. 

Pamiętaj, że w strefie zamieszkania nie muszą znajdować się znaki zakazu parkowania, ponieważ zasady w tym zakresie są ustalone dla całej strefy. 

Gdzie można parkować w strefie zamieszkania?

Zastanawiasz się, czy można parkować w strefie zamieszkania? Warto znać przepisy, ponieważ naruszenia mogą skutkować nałożeniem mandatu. 

Zasady parkowania w strefie zamieszkania są jasne. Kierowcy mogą parkować tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Oznacza to zakaz parkowania np. na chodniku poza miejscem parkingowym i to nawet jeśli zachowa się wymagany pas 1,5 metra dla pieszych.

W strefie zamieszkania miejsca parkingowe muszą być odpowiednio oznaczone. Wymagane są zarówno znaki poziome, jak i pionowe. Na jezdni stosuje się linie P-18 albo P-19 (w zależności od tego, jak ma odbywać się parkowanie). Do tego trzeba dodać tablice pionowe – znaki D-18 oraz tabliczki T-30. Wszystko po to, aby rozmieszczenie miejsca parkingowego nie budziło żadnych wątpliwości. 

W strefie zamieszkania znajduje się wrak zajmujący miejsce parkingowe? Dowiedz się, co możesz z nim zrobić. 

 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Wysokość mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania

Konsekwencje złego parkowania mogą być poważne. Co do zasady kara za niewłaściwe parkowanie waha się od 100 do 1200 złotych. Niektóre naruszenia są karane surowiej. To na przykład parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej (1200 złotych). 

Parkowanie poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania wiąże się z kolei z mandatem w wysokości 100 złotych. Kara za parkowanie w strefie zamieszkania obejmuje też przyznanie punktu karnego. Koszty naruszenia wzrosną, gdy samochód zostanie odholowany. Stanie się tak m.in. wtedy, gdy pojazd utrudnia ruch i zagraża bezpieczeństwu. 

Jak uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania?

Z tych względów warto zrobić wszystko, aby uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania. W tym celu trzeba zachować wzmożoną uwagę podczas wjeżdżania do obszaru zlokalizowanego na osiedlach. Jeśli zauważysz znak rozpoczynający strefę zamieszkania, pamiętaj, aby parkować tylko na miejscu do tego wyznaczonym. Gdy wszystkie są zajęte, poszukaj parkingu dalej albo wyjedź poza strefę zamieszkania. 

Pamiętaj, że od mandatu za nieprawidłowe parkowanie przysługuje prawo odwołania. Jeśli uważasz, że kara została na ciebie nałożona niesłusznie, możesz złożyć odpowiednie pismo. Termin na podjęcie działania wynosi 7 dni od chwili wystawienia mandatu. Odwołanie trzeba skierować do właściwego sądu rejonowego. W piśmie trzeba zawrzeć takie informacje jak: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, seria i numer mandatu, a także numer rejestracyjny pojazdu. Sam mandat należy dołączyć do odwołania. 

W praktyce jednak w przypadku kary nałożonej w strefie zamieszkania możliwości podważenia poprawności jej nałożenia są ograniczone. Kierowca musiałby wykazać, że zaparkował na miejscu do tego wyznaczonym, co najczęściej da się łatwo zweryfikować. 

Parkowanie przyczepy kempingowej w strefie zamieszkania

Warto wiedzieć, że znak D-18 wskazuje miejsce przeznaczone do parkowania pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych. Jedyne odstępstwo od tej zasady dotyczy sytuacji, w której umieszczono dodatkowo tabliczkę T-23e. Skoro w strefie zamieszkania nie można parkować poza miejscami do tego wyznaczonymi, to, o ile właściciel przyczepy nie znajdzie dedykowanego dla niej miejsca, nie może pozostawić jej w strefie zamieszkania. 

Sprawdź również, co daje ubezpieczenie garażu

Parkowanie inwalidy w strefie zamieszkania

W strefie zamieszkania mogą być również wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych. W tym przypadku stosuje się dodatkowe oznakowanie oprócz opisanego wcześniej. O ile osoby niepełnosprawne są czasami zwolnione z przestrzegania niektórych przepisów pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, to odstępstw nie przewidziano w przypadku strefy zamieszkania. Na tym obszarze również inwalidzi mogą parkować tylko w wyznaczonych do tego miejscach. 

Pytania i odpowiedzi

Czy w strefie zamieszkania można parkować?
Ile wynosi mandat za parkowanie w strefie zamieszkania?
Ile punktów za parkowanie w strefie zamieszkania?
Jak powinny być wyznaczone miejsca postojowe w strefie zamieszkania?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Co to jest zespół pojazdów i jak go rozpoznać?

Regulacje dotyczące zespołu pojazdów w Polsce są uregulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przepisy określają zarówno jego maksymalną długość, jak i prędkość, z jaką może się poruszać. Sprawdź, co to jest zespół pojazdów, i dowiedz się, jak można go sklasyfikować.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej