Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Aktualizacja:
Rows of cars parked on the roadside in residential district

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Co to jest strefa zamieszkania? 

Strefa zamieszkania to obszar, który wyznacza się w pobliżu dużych osiedli – zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. W jej granicach obowiązują specyficzne zasady, które mają zapewnić bezpieczeństwo pieszym. 

Zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. Mowa tu o znaku informacyjnym D-40, na którym znajdują się dwie białe postacie grające w piłkę, dom i pojazd na niebieskim tle. Analogiczny znak – z przekreśleniem – znajduje się w miejscu wyjazdu ze strefy parkowania. 

W strefie zamieszkania piesi mają szczególne przywileje. To m.in. prawo do samodzielnego poruszania się po drodze dzieci przed ukończeniem 7. roku życia i możliwość chodzenia po całej szerokości drogi, a nie tylko po chodniku. 

Z drugiej strony w strefie zamieszkania kierowcy muszą stosować się do określonych przepisów – nie tylko w zakresie parkowania. To np. poruszanie się z maksymalną prędkością 20 km/h, skrzyżowania równorzędne czy brak konieczności oznaczania progów zwalniających. Poruszając się po strefie zamieszkania, trzeba więc zachować wzmożoną ostrożność. 

Pamiętaj, że w strefie zamieszkania nie muszą znajdować się znaki zakazu parkowania, ponieważ zasady w tym zakresie są ustalone dla całej strefy. 

Gdzie można parkować w strefie zamieszkania?

Zastanawiasz się, czy można parkować w strefie zamieszkania? Warto znać przepisy, ponieważ naruszenia mogą skutkować nałożeniem mandatu. 

Zasady parkowania w strefie zamieszkania są jasne. Kierowcy mogą parkować tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Oznacza to zakaz parkowania np. na chodniku poza miejscem parkingowym i to nawet jeśli zachowa się wymagany pas 1,5 metra dla pieszych.

W strefie zamieszkania miejsca parkingowe muszą być odpowiednio oznaczone. Wymagane są zarówno znaki poziome, jak i pionowe. Na jezdni stosuje się linie P-18 albo P-19 (w zależności od tego, jak ma odbywać się parkowanie). Do tego trzeba dodać tablice pionowe – znaki D-18 oraz tabliczki T-30. Wszystko po to, aby rozmieszczenie miejsca parkingowego nie budziło żadnych wątpliwości. 

W strefie zamieszkania znajduje się wrak zajmujący miejsce parkingowe? Dowiedz się, co możesz z nim zrobić. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Wysokość mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania

Konsekwencje złego parkowania mogą być poważne. Co do zasady kara za niewłaściwe parkowanie waha się od 100 do 1200 złotych. Niektóre naruszenia są karane surowiej. To na przykład parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej (1200 złotych). 

Parkowanie poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania wiąże się z kolei z mandatem w wysokości 100 złotych. Kara za parkowanie w strefie zamieszkania obejmuje też przyznanie punktu karnego. Koszty naruszenia wzrosną, gdy samochód zostanie odholowany. Stanie się tak m.in. wtedy, gdy pojazd utrudnia ruch i zagraża bezpieczeństwu. 

Jak uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania?

Z tych względów warto zrobić wszystko, aby uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania. W tym celu trzeba zachować wzmożoną uwagę podczas wjeżdżania do obszaru zlokalizowanego na osiedlach. Jeśli zauważysz znak rozpoczynający strefę zamieszkania, pamiętaj, aby parkować tylko na miejscu do tego wyznaczonym. Gdy wszystkie są zajęte, poszukaj parkingu dalej albo wyjedź poza strefę zamieszkania. 

Pamiętaj, że od mandatu za nieprawidłowe parkowanie przysługuje prawo odwołania. Jeśli uważasz, że kara została na ciebie nałożona niesłusznie, możesz złożyć odpowiednie pismo. Termin na podjęcie działania wynosi 7 dni od chwili wystawienia mandatu. Odwołanie trzeba skierować do właściwego sądu rejonowego. W piśmie trzeba zawrzeć takie informacje jak: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, seria i numer mandatu, a także numer rejestracyjny pojazdu. Sam mandat należy dołączyć do odwołania. 

W praktyce jednak w przypadku kary nałożonej w strefie zamieszkania możliwości podważenia poprawności jej nałożenia są ograniczone. Kierowca musiałby wykazać, że zaparkował na miejscu do tego wyznaczonym, co najczęściej da się łatwo zweryfikować. 

Parkowanie przyczepy kempingowej w strefie zamieszkania

Warto wiedzieć, że znak D-18 wskazuje miejsce przeznaczone do parkowania pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych. Jedyne odstępstwo od tej zasady dotyczy sytuacji, w której umieszczono dodatkowo tabliczkę T-23e. Skoro w strefie zamieszkania nie można parkować poza miejscami do tego wyznaczonymi, to, o ile właściciel przyczepy nie znajdzie dedykowanego dla niej miejsca, nie może pozostawić jej w strefie zamieszkania. 

Sprawdź również, co daje ubezpieczenie garażu

Parkowanie inwalidy w strefie zamieszkania

W strefie zamieszkania mogą być również wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych. W tym przypadku stosuje się dodatkowe oznakowanie oprócz opisanego wcześniej. O ile osoby niepełnosprawne są czasami zwolnione z przestrzegania niektórych przepisów pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, to odstępstw nie przewidziano w przypadku strefy zamieszkania. Na tym obszarze również inwalidzi mogą parkować tylko w wyznaczonych do tego miejscach. 

Pytania i odpowiedzi

Czy w strefie zamieszkania można parkować?
Ile wynosi mandat za parkowanie w strefie zamieszkania?
Ile punktów za parkowanie w strefie zamieszkania?
Jak powinny być wyznaczone miejsca postojowe w strefie zamieszkania?
Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej