17. października 2020 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, którego przepisy Ministerstwo Zdrowia dodatkowo doprecyzowało. Sprawa dotyczy budzącej kontrowersje kwestii zakładania maseczek w samochodzie. Absurdalne pogłoski zostały zdementowane i w końcu wyjaśniono, czy maseczka w aucie jest nadal obowiązkowa.
Maseczka w samochodzie – czy za jej brak grozi nam mandat?
Dotychczas obowiązujące przepisy wskazywały na obowiązek zakładania maseczki w aucie, jeśli podróżowaliśmy z osobami, z którymi nie mieszkamy we wspólnym gospodarstwie domowym. Jadąc ze współmałżonkiem lub z dziećmi, nie musieliśmy więc zakładać maseczki. Jednak podwożąc koleżankę, czy kolegę z pracy już taki obowiązek na nas ciążył. Nowe przepisy nie wspominają już w tym zakresie o „osobach niezamieszkujących lub niegospodarujących wspólnie”. Czy to oznacza brak konieczności noszenia maseczek, czy wręcz odwrotnie? Maseczka albo mandat?
Stan prawny – październik 2020
Nowe przepisy znoszą obowiązek podróżowania samochodem w maseczce. Dotyczy to wszystkich podróżujących. Taki stan prawny potwierdził rzecznik resortu zdrowia. Podstawa prawna zniesienia dotychczasowego obowiązku zawiera się w paragrafie 27. ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, w którym dokonano zmiany polegającej na wyłączeniu obowiązku, a usunięto paragraf 27 ust. 1 pkt 1 dotyczący nakazu noszenia maseczek w samochodzie.
Maseczka w żółtej i czerwonej strefie
Nowe przepisy sprawiają, że wybierając się w podróż samochodem możemy zapomnieć o konieczności zabrania ze sobą maseczki. A to błąd, który może nas sporo kosztować. Obowiązujące regulacje mówią bowiem, że mamy obowiązek noszenia maseczek po wyjściu z samochodu, jeśli poruszamy się w żółtej albo w czerwonej strefie. Maseczka jest obowiązkowa także na wolnym powietrzu, nie tylko w przestrzeniach zamkniętych.
Co grozi za brak maseczki? Mandat albo pouczenie? Zdecydowanie to pierwsze. Policja dostała wyraźne polecenie, aby nie pouczać, a karać mandatami osoby nie stosujące się do obowiązku noszenia maseczek. Zatem maseczka w żółtej i czerwonej strefie jest obowiązkowa po tym, jak wysiądziemy z samochodu. Mandat za jej brak ma wysokość 500 zł, choć w szczególnych przypadkach może zostać nałożona na nas kara administracyjna w wysokości od 5 do nawet 30 tys. zł!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Nieważne, jak bardzo się spieszysz – przepisów drogowych należy przestrzegać w każdej sytuacji! Nawet, jeśli uważasz, że w środku nocy, na pustej drodze, nikt nie zauważy, jak przemkniesz na czerwonym świetle... A co w sytuacji, kiedy ten fakt zarejestruje kamera lub stróż prawa? Sprawdź, jakie są konsekwencje przejazdu na czerwonym świetle!
W ubiegłym roku w Warszawie na skutek wypadków drogowych ucierpiało 161 pieszych (w tym 21 zginęło, a 140 zostało rannych). Najczęstszą przyczyną zdarzeń z winy przechodnia było przejście w miejscu niedozwolonym lub nieostrożne wejście na jezdnię. Z ostatnim dniem sierpnia wejdzie w życie obowiązek noszenia odblasków po zmroku.
Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Od 1 lipca 2024 roku w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT). Oznacza to, że wjazd do wyznaczonego obszaru śródmieścia jest ograniczony dla starszych aut emitujących najwięcej spalin. Celem jest poprawa jakości powietrza w stolicy i walka ze smogiem. Szacuje się, że dzięki strefie emisja szkodliwych substancji zmniejszy się w przyszłości o ponad 20%.
Problem pijanych kierowców to wciąż ogromne wyzwanie i problem na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych i zaostrzania kar, liczba osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu pozostaje zatrważająco wysoka. W 2023 roku odnotowano aż 90 tys. takich przypadków, a w 2024 roku tendencja ta niestety nadal się utrzymuje.
Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.