Od lutego 2011 roku światła do jazdy dziennej są fabrycznie montowane we wszystkich samochodach przeznaczonych na rynek europejski. Tego typu lampy można również zamontować samodzielnie w starszych pojazdach. Często jednak światła do jazdy dziennej są mylone ze światłami mijania. Jak zatem z nich korzystać i jakie lampy wybrać, jeśli nasze auto nie zostało w nie fabrycznie wyposażone? Podpowiadamy!
Światła do jazdy dziennej, czyli jakie?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie są światła do jazdy dziennej. Jeśli zaglądasz do Akademii dla kierowców Punkta, z pewnością dokładnie już wiesz, jak rozróżnić m.in. światła pozycyjne oraz światła mijania. W artykule: Prawidłowe ustawienie świateł mijania – abyś wiedział, dokąd jedziesz, pisaliśmy także o tym, jak istotne jest właściwe ustawienie świateł w samochodzie – ma to znaczenie zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy. Przyszła więc pora na światła dzienne.
Światła do jazdy dziennej – inaczej światła DRL, co jest skrótem od daytime running lights – mają zapewnić lepszą widoczność samochodu dla kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Stąd lampy tego typu nie służą do oświetlania drogi. Światła do jazdy dziennej stanowią w pewnym sensie odpowiedź producentów samochodów na wymóg związany z nakazem poruszania się przez cały rok z włączonymi światłami mijania, niezależnie od pory dnia. O co dokładnie chodzi? Otóż ciągłe korzystanie ze świateł mijania może wiązać się m.in. ze wzrostem kosztów eksploatacyjnych, większym zużyciem paliwa czy dodatkowym obciążeniem akumulatora. Wprowadzenie lamp DRL rozwiązało ten problem, ponieważ światła te:
- poprawiają widoczność na drodze, nie oślepiając jednocześnie innych kierowców (odpowiednia barwa światła),
- zwiększają bezpieczeństwo,
- zużywają niewiele prądu, więc nie są zbyt dużym obciążeniem dla akumulatora,
- nie wpływają znacząco na zużycie paliwa,
- są rozwiązaniem oszczędnym.
Jakie światła do jazdy dziennej wybrać?
Jeśli nasz samochód nie został fabrycznie wyposażony w lampy DRL, możemy to zrobić we własnym zakresie. Jakie światła do jazdy dziennej wybrać? Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze obejmuje standardowe lampy LED do jazdy dziennej, a wśród nich:
- światła do jazdy dziennej prostokątne,
- światła do jazdy dziennej okrągłe,
- oczka LED.
Spośród wymienionych propozycji największą popularnością wśród kierowców cieszą się lampy prostokątne i okrągłe, które wyróżniają się ciekawą estetyką i nieskomplikowanym montażem.
Drugie z rozwiązań dostępnych na rynku to lampy dwufunkcyjne montowane w miejscu lamp przeciwmgłowych. Jednak niezależnie od tego, na jaki typ lamp dziennych się zdecydujemy, istotne jest, aby wybrane rozwiązanie spełniało odpowiednie kryteria określone w przepisach. Są to:
- homologacja – jeśli światła nie posiadają oznaczenia E wraz z numerem oraz oznaczenia RL (określa typ reflektora), taki zestaw nie będzie spełniał wymogów prawnych, a korzystanie z niego może skutkować nawet otrzymaniem mandatu;
- miernik strumienia świetlnego, czyli lumen (najlepiej o wartości ok. 800);
- żarówki LED wyposażone w stabilizator napięcia;
- metalowa, hermetyczna obudowa z radiatorem;
- odpowiedni poziom wodoszczelności (najlepiej IP 67).
Zastanawiając się, jakie światła do jazdy dziennej wybrać, warto postawić na zestawy wysokiej jakości z homologacją. Dobrze zamontowane i używane zgodnie z przeznaczeniem będą bezpiecznym rozwiązaniem zarówno dla nas, jak i innych kierowców.
Światła mijania a dzienne
Światła dzienne nie służą do oświetlania drogi – to zadanie zarezerwowane dla świateł mijania. Różnica pomiędzy lampami jest tu więc wyraźna – światła dzienne poprawiają jedynie widoczność samochodu. Co bardzo ważne, światła do jazdy dziennej mogą być przez nas użytkowane zamiast świateł mijania, ale tylko od świtu do zmierzchu i przy normalnej przejrzystości powietrza. Co jeszcze cechuje światła DRL? Z pewnością fakt, że montowane są jedynie z przodu auta. Ponadto nie można ich używać podczas jazdy w tunelu.
Światła do jazdy dziennej – przepisy
Co mówią przepisy w zakresie użytkowania lamp DRL? Podstawowym oświetleniem w samochodzie, niezależnie od pory dnia i sytuacji, są światła mijania. Posiadanie świateł do jazdy dziennej nie jest obowiązkowe dla kierowców, jak chociażby ubezpieczenie OC. Jednak ze względu na fakt, że to opcja generująca oszczędności i poprawiająca bezpieczeństwo na drodze, warto je samodzielnie zainstalować, jeśli nasze auto nie posiada takiego wyposażenia.
Art. 51 Kodeksu drogowego wskazuje, że w czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, możemy używać świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania.
Pytania i odpowiedzi
W Polsce świateł do jazdy dziennej można używać zamiast świateł mijania od świtu do zmierzchu, pod warunkiem dobrej widoczności i normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach ograniczonej widoczności, takich jak mgła, deszcz czy śnieg, należy używać świateł mijania.
Tak, od 2007 roku w Polsce obowiązuje całoroczny nakaz jazdy na światłach mijania. Jednak w ciągu dnia, przy dobrej widoczności, można zamiast nich używać świateł do jazdy dziennej.
Światła dzienne zwiększają widoczność pojazdu dla innych uczestników ruchu drogowego, co poprawia bezpieczeństwo. Dodatkowo, są bardziej energooszczędne niż tradycyjne światła mijania, co może przyczynić się do mniejszego zużycia paliwa.
Tak, właściciele starszych modeli samochodów mogą samodzielnie zamontować światła do jazdy dziennej. Należy jednak upewnić się, że zakupione lampy mają odpowiednie certyfikaty i homologacje, aby były zgodne z przepisami i bezpieczne w użytkowaniu.
Podsumowanie
- Światła do jazdy dziennej (DRL) to specjalistyczne oświetlenie pojazdu, mające na celu zwiększenie jego widoczności w ciągu dnia. Wprowadzono je, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach poprzez ułatwienie dostrzegania pojazdów przez innych uczestników ruchu.
- W Polsce światła DRL mogą być używane zamiast świateł mijania od świtu do zmierzchu, pod warunkiem dobrej widoczności. W warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza (np. mgła, deszcz) należy włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe.
- W Europie przepisy dotyczące używania świateł dziennych różnią się w zależności od kraju. W niektórych krajach są one obowiązkowe, w innych zalecane lub brak jest takich regulacji.
- Przed zakupem i montażem świateł DRL należy upewnić się, że posiadają one europejską homologację. Na obudowie powinien znajdować się symbol „RL” oraz znak homologacji z literą „E” i numerem. Brak takiej homologacji może skutkować mandatem w wysokości do 500 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Zaledwie co kilkunasty samochód w Polsce ma prawidłowe ustawienie świateł, a co dziesiąty nadaje się do natychmiastowej wymiany reflektorów – wynika z raportu Instytutu Transportu Samochodowego opracowanego na podstawie wyników policyjnych wyrywkowych kontroli drogowych. Czy także i Twój samochód ma niesprawne światła?

Światła przeciwmgielne tylne to standard, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu – znajdują się w każdym modelu samochodu. Z kolei światła przeciwmgielne przednie nie są już taką oczywistością. Wielu producentów pojazdów przewiduje ich montaż wyłącznie w droższych autach.

Autem w daleką podróż poza Polskę? Pamiętaj, że przepisy drogowe za granicą mogą się różnić w poszczególnych krajach! Nieznajomość prawa może Cię drogo kosztować! Co warto wiedzieć?

Podstawowa funkcja przedniej szyby w samochodzie to, wydaje się, osłona twarzy kierowcy przed błotem z drogi, komarami w zębach oraz dewastacją fryzury. „Wydaje się” to słowo-klucz. Przednia szyba w nowoczesnych samochodach to zdecydowanie więcej niż tylko osłona. Za co odpowiada przednia szyba w aucie?

Nie chcesz zgarnąć mandatu lub punktów karnych? Takie prezenty możesz otrzymać nie tylko za brawurową jazdę czy spowodowanie kolizji. Możesz zostać nimi obdarowany również za nieprawidłowe zachowanie w pojeździe. Sprawdź, czego nie wolno robić w aucie oraz co nie jest wskazane podczas prowadzenie pojazdu.

Brudne tablice rejestracyjne, zbyt wolna jazda czy ochlapywanie pieszych – czy wiesz, że za to wszystko grożą wysokie mandaty? Jeśli myślisz sobie, że przestrzegając dopuszczalnej prędkości i stosując się do powszechnie znanych przepisów, unikniesz mandatów, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zobacz, jakie są niedozwolone zachowania za kierownicą, o których nawet nie wiesz, a za które możesz dostać mandat!
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz