Światła do jazdy dziennej – jak wybrać i kiedy używać?

Aktualizacja:
swiatla-dzienne

Od lutego 2011 roku światła do jazdy dziennej są fabrycznie montowane we wszystkich samochodach przeznaczonych na rynek europejski. Tego typu lampy można również zamontować samodzielnie w starszych pojazdach. Często jednak światła do jazdy dziennej są mylone ze światłami mijania. Jak zatem z nich korzystać i jakie lampy wybrać, jeśli nasze auto nie zostało w nie fabrycznie wyposażone? Podpowiadamy!

Światła do jazdy dziennej, czyli jakie?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie są światła do jazdy dziennej. Jeśli zaglądasz do Akademii dla kierowców Punkta, z pewnością dokładnie już wiesz, jak rozróżnić m.in. światła pozycyjne oraz światła mijania. W artykule Prawidłowe ustawienie świateł mijania – abyś wiedział, dokąd jedziesz pisaliśmy także o tym, jak istotne jest właściwe ustawienie świateł w samochodzie – ma to znaczenie zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy. Przyszła więc pora na światła dzienne.

Światła do jazdy dziennej – inaczej światła DRL, co jest skrótem od daytime running lights – mają zapewnić lepszą widoczność samochodu dla kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Stąd lampy tego typu nie służą do oświetlania drogi. Światła do jazdy dziennej stanowią w pewnym sensie odpowiedź producentów samochodów na wymóg związany z nakazem poruszania się przez cały rok z włączonymi światłami mijania, niezależnie od pory dnia. O co dokładnie chodzi? Otóż ciągłe korzystanie ze świateł mijania może wiązać się m.in. ze wzrostem kosztów eksploatacyjnych, większym zużyciem paliwa czy dodatkowym obciążeniem akumulatora. Wprowadzenie lamp DRL rozwiązało ten problem, ponieważ światła te:

 • poprawiają widoczność na drodze, nie oślepiając jednocześnie innych kierowców (odpowiednia barwa światła),
 • zwiększają bezpieczeństwo,
 • zużywają niewiele prądu, więc nie są zbyt dużym obciążeniem dla akumulatora,
 • nie wpływają znacząco na zużycie paliwa,
 • są rozwiązaniem oszczędnym.

Jakie światła do jazdy dziennej wybrać?

Jeśli nasz samochód nie został fabrycznie wyposażony w lampy DRL, możemy to zrobić we własnym zakresie. Jakie światła do jazdy dziennej wybrać? Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze obejmuje standardowe lampy LED do jazdy dziennej, a wśród nich:

 • światła do jazdy dziennej prostokątne,
 • światła do jazdy dziennej okrągłe,
 • oczka LED.

Spośród wymienionych propozycji największą popularnością wśród kierowców cieszą się lampy prostokątne i okrągłe, które wyróżniają się ciekawą estetyką i nieskomplikowanym montażem.

Drugie z rozwiązań dostępnych na rynku to lampy dwufunkcyjne montowane w miejscu lamp przeciwmgłowych. Jednak niezależnie od tego, na jaki typ lamp dziennych się zdecydujemy, istotne jest, aby wybrane rozwiązanie spełniało odpowiednie kryteria określone w przepisach. Są to:

 • homologacja – jeśli światła nie posiadają oznaczenia E wraz z numerem oraz oznaczenia RL (określa typ reflektora), taki zestaw nie będzie spełniał wymogów prawnych, a korzystanie z niego może skutkować nawet otrzymaniem mandatu;
 • miernik strumienia świetlnego, czyli lumen (najlepiej o wartości ok. 800);
 • żarówki LED wyposażone w stabilizator napięcia;
 • metalowa, hermetyczna obudowa z radiatorem;
 • odpowiedni poziom wodoszczelności (najlepiej IP 67).

Zastanawiając się, jakie światła do jazdy dziennej wybrać, warto postawić na zestawy wysokiej jakości z homologacją. Dobrze zamontowane i używane zgodnie z przeznaczeniem będą bezpiecznym rozwiązaniem zarówno dla nas, jak i innych kierowców.

Światła mijania a dzienne

Światła dzienne nie służą do oświetlania drogi – to zadanie zarezerwowane dla świateł mijania. Różnica pomiędzy lampami jest tu więc wyraźna – światła dzienne poprawiają jedynie widoczność samochodu. Co bardzo ważne, światła do jazdy dziennej mogą być przez nas użytkowane zamiast świateł mijania, ale tylko od świtu do zmierzchu i przy normalnej przejrzystości powietrza. Co jeszcze cechuje światła DRL? Z pewnością fakt, że montowane są jedynie z przodu auta. Ponadto nie można ich używać podczas jazdy w tunelu.

Światła do jazdy dziennej – przepisy

Co mówią przepisy w zakresie użytkowania lamp DRL? Podstawowym oświetleniem w samochodzie, niezależnie od pory dnia i sytuacji, są światła mijania. Posiadanie świateł do jazdy dziennej nie jest obowiązkowe dla kierowców, jak chociażby ubezpieczenie OC. Jednak ze względu na fakt, że to opcja generująca oszczędności i poprawiająca bezpieczeństwo na drodze, warto je samodzielnie zainstalować, jeśli nasze auto nie posiada takiego wyposażenia.

Art. 51 Kodeksu drogowego wskazuje, że w czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, możemy używać świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej