Punkta

Światła przeciwmgielne tylne to standard, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu – znajdują się one w każdym modelu samochodu. Z kolei światła przeciwmgielne przednie nie są już taką oczywistością. Wielu producentów pojazdów przewiduje ich montaż wyłącznie w droższych autach. Niezależnie jednak od tego, czy podczas jazdy masz do dyspozycji tylko światła przeciwmgielne tylne, czy również przednie, powinieneś wiedzieć, jak poprawnie z nich korzystać.

Światła przeciwmgłowe tylne – kiedy ich używać?

Wielu kierowców popełnia ten sam błąd – korzystają oni ze świateł pozycyjnych czy świateł przeciwmgłowych w nieodpowiednich sytuacjach. Przykładowo światła przeciwmgielne są przez kierowców często używane po zmroku. Tymczasem używanie świateł przeciwmgłowych powinno odbywać się wyłącznie w sytuacjach przewidzianych w przepisach, a dokładnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Mimo że przepisy odnoszące się do stosowania świateł przeciwmgłowych nie zmieniają się tak często, jak Kodeks drogowy, wielu kierowców nie pamięta podstawowych zasad ich stosowania. Ponieważ zdecydowanie częściej do dyspozycji kierowców są światła przeciwmgielne tylne, to właśnie od nich zaczniemy.

Kiedy należy korzystać ze świateł przeciwmgłowych tylnych? Zgodnie z art. 30 Prawa o ruchu drogowym kierowca może używać w mieście lub poza nim tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Jak ocenić odległość? Jednym z najprostszych sposobów jest posłużenie się słupkami kilometrowymi, które stoją tuż przy drodze. Są one ustawiane co 100 metrów, dzięki czemu brak możliwości dostrzeżenia kolejnego słupka może uzasadniać użycie świateł przeciwmgłowych tylnych.

Światła przeciwmgłowe przednie – kiedy można z nich skorzystać?

Należący do Ciebie pojazd został wyposażony w światła przeciwmgłowe przednie? Warto zatem, abyś wiedział nie tylko, jak oszczędnie jeździć samochodem, ale również kiedy będziesz mógł skorzystać właśnie z tych świateł.

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich tak w mieście, jak i poza nim również zostało uregulowane w art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowca, który porusza się pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (spowodowanej m.in. mgłą czy opadami atmosferycznymi), ma obowiązek:

  • włączyć światła mijania lub światła przeciwmgielne przednie albo oba te światła jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

Światła przeciwmgielne przednie kierowca powinien pozostawiać włączone również podczas zatrzymania, które wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Jeżeli warunki na drodze ulegną poprawie, to używanie świateł przeciwmgłowych jest niedozwolone – kierowca powinien je niezwłocznie wyłączyć.

Światła przeciwmgłowe – ich nieprawidłowe używanie jest karane

Jeżeli wydaje Ci się, ze światła przeciwmgłowe przednie lub tylne możesz włączyć w każdej sytuacji, to jesteś w błędzie. Przede wszystkim nieuzasadnione użycie tych świateł w mieście czy poza strefą zamieszkania może stworzyć niebezpieczeństwo na drodze – oślepiony przez nie inny kierowca może stracić panowanie nad pojazdem.

Pobłażliwością nie wykażą się również policjanci, którzy zauważą, że włączyłeś światła przeciwmgłowe przednie lub tylne mimo braku do tego przesłanek. Kodeks drogowy za nieprawidłowe korzystanie z oświetlenia samochodowego przewiduje grzywnę w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.