Światła przeciwmgłowe – jak prawidłowo używać?

Aktualizacja:
Front View of a Modern Truck Driving at Night With Headlights On

Światła przeciwmgielne tylne to standard, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu – znajdują się w każdym modelu samochodu. Z kolei światła przeciwmgielne przednie nie są już taką oczywistością. Wielu producentów pojazdów przewiduje ich montaż wyłącznie w droższych autach.

Światła przeciwmgłowe tylne – kiedy ich używać?

Wielu kierowców popełnia ten sam błąd – korzystają ze świateł pozycyjnych czy świateł przeciwmgłowych w nieodpowiednich sytuacjach. Przykładowo, światła przeciwmgielne są przez kierowców często używane po zmroku. Tymczasem należy je włączać wyłącznie w sytuacjach przewidzianych w przepisach, a dokładnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Mimo że przepisy odnoszące się do stosowania świateł przeciwmgłowych nie zmieniają się tak często, jak Kodeks drogowy, wielu kierowców nie pamięta podstawowych zasad ich stosowania. 

Zgodnie z art. 30 Prawa o ruchu drogowym kierowca może używać w mieście lub poza nim tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Jednym z najprostszych sposobów na ocenę odległości jest posłużenie się słupkami kilometrowymi, które stoją tuż przy drodze i są ustawiane co 100 metrów. Brak możliwości dostrzeżenia kolejnego słupka może uzasadniać użycie świateł przeciwmgłowych tylnych.

Czytaj także: Światła do jazdy dziennej – jak wybrać i kiedy używać?

Światła przeciwmgłowe przednie – kiedy można z nich skorzystać?

Należący do Ciebie pojazd został wyposażony w światła przeciwmgłowe przednie? Używanie świateł przeciwmgłowych przednich tak w mieście, jak i poza nim również zostało uregulowane w art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowca, który porusza się pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (spowodowanej m.in. mgłą czy opadami atmosferycznymi), ma obowiązek:

  • włączyć światła mijania lub światła przeciwmgielne przednie albo oba te światła jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

Światła przeciwmgielne przednie kierowca powinien pozostawiać włączone również podczas zatrzymania, które wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli warunki na drodze ulegną poprawie, to używanie tego oświetlenia jest niedozwolone.

Czytaj także: Prawidłowe ustawienie świateł mijania.

Czy grozi mandat za nieprawidłowe użycie świateł przeciwmgielnych?

Nieuzasadnione użycie tych świateł w mieście czy poza strefą zamieszkania stwarza w określonych warunkach niebezpieczeństwo na drodze – oślepiony przez nie inny kierowca może stracić panowanie nad pojazdem. Kodeks drogowy za nieprawidłowe korzystanie z oświetlenia samochodowego przewiduje grzywnę zgodną z aktualnym taryfikatorem mandatów.

Mandat za nieprawidłowe użycie świateł przeciwmgielnych wynosi 100 zł i wiąże się z otrzymaniem 2 punktów karnych.

Sprawdź też, za co odpowiada przednia szyba w aucie.

Kiedy możemy dostać mandat?

  • Jeśli używasz świateł przeciwmgielnych, gdy nie ma mgły, deszczu ani innych warunków ograniczających widoczność, możesz zostać ukarany mandatem.
  • Jeśli warunki drogowe wymagają włączenia świateł przeciwmgielnych (np. mgła, intensywny deszcz), a Ty ich nie włączysz, również grozi Ci mandat.
  • Nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych tylnych, np. w czasie jazdy po suchej drodze, może prowadzić do oślepiania innych kierowców i skutkować mandatem.

Czytaj także: Niedozwolone zachowania za kierownicą.

Pytania i odpowiedzi

Czy światła przeciwmgielne mogą być używane zamiast świateł mijania?
Czy można używać świateł przeciwmgielnych w mieście?
Czy można używać świateł przeciwmgielnych na autostradzie?
Czy można używać jednocześnie przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych?
Czy światła przeciwmgielne mogą zastąpić światła do jazdy dziennej?
Czy istnieje różnica między światłami przeciwmgielnymi a światłami drogowymi?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Rodzaje świateł przeciwmgłowych:
    • Tylne światła przeciwmgłowe: Obowiązkowe wyposażenie wszystkich samochodów.
    • Przednie światła przeciwmgłowe: Opcjonalne, montowane głównie w droższych modelach pojazdów.
  • Zasady używania tylnych świateł przeciwmgłowych:
    • Włączane, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów (np. mgła, intensywny deszcz).
    • Kierowca może użyć słupków kilometrowych jako punktu odniesienia do oceny odległości.
  • Zasady używania przednich świateł przeciwmgłowych:
    • Można je włączyć wraz ze światłami mijania w warunkach ograniczonej widoczności (np. mgła, opady).
    • Konieczne podczas wyprzedzania lub omijania poza terenem zabudowanym, gdzie dodatkowo należy dawać krótkie sygnały dźwiękowe.
  • Mandaty za niewłaściwe użycie świateł przeciwmgłowych:
    • Nieuzasadnione włączenie świateł może oślepiać innych kierowców i prowadzić do ukarania mandatem (100 zł + 2 punkty karne).
    • Nie włączenie świateł w wymagających warunkach atmosferycznych również grozi mandatem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Absurdalne przepisy ruchu drogowego
2019.07.04  •  Samochód
Absurdalne przepisy ruchu drogowego na świecie

Ograniczenie prędkości, zakazy postoju czy chociażby zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy – to wszystko doprowadza kierowców do szewskiej pasji. Bo po co i na co to wszystko? Głosem ludu tylko po to, by uprzykrzyć życie zmotoryzowanym. Trzeba nam jednak wiedzieć, że jeśli przepisy ruchu drogowego w Polsce potrafią nas zirytować, w innych krajach mielibyśmy trudność z zaakceptowaniem rzeczywistości.

Czytaj więcej
Przednia szyba w aucie
2019.08.21  •  Samochód
Przednia szyba w aucie – za co odpowiada?

Podstawowa funkcja przedniej szyby w samochodzie to, wydaje się, osłona twarzy kierowcy przed błotem z drogi, komarami w zębach oraz dewastacją fryzury. „Wydaje się” to słowo-klucz. Przednia szyba w nowoczesnych samochodach to zdecydowanie więcej niż tylko osłona. Za co odpowiada przednia szyba w aucie?

Czytaj więcej
tego nie rób w aucie
2019.02.14  •  Samochód
7 rzeczy, których nie wolno robić w aucie!

Nie chcesz zgarnąć mandatu lub punktów karnych? Takie prezenty możesz otrzymać nie tylko za brawurową jazdę czy spowodowanie kolizji. Możesz zostać nimi obdarowany również za nieprawidłowe zachowanie w pojeździe. Sprawdź, czego nie wolno robić w aucie oraz co nie jest wskazane podczas prowadzenie pojazdu.

Czytaj więcej
różnice w przepisach drogowych za granicą źródło: pixabay.com
2016.07.28  •  Samochód
Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o różnicach w przepisach drogowych!

Autem w daleką podróż poza Polskę? Pamiętaj, że przepisy drogowe za granicą mogą się różnić w poszczególnych krajach! Nieznajomość prawa może Cię drogo kosztować! Co warto wiedzieć?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej