Światła przeciwmgłowe – jak prawidłowo ich używać?

Aktualizacja:
Światła-przeciwmgłowe-–-jak-prawidłowo-ich-używać

Zmrok, rzęsisty deszcz, opady śniegu czy mgła – kierowcy podróżujący w bardzo niesprzyjających warunkach zachowują szczególną czujność. Co więcej, aby oświetlić sobie drogę i stać się widoczniejszymi dla innych uczestników ruchu, włączają światła przeciwmgielne. Czy słusznie? Przypominamy podstawowe zasady korzystania ze świateł przeciwmgłowych w mieście.

Światła przeciwmgielne tylne to standard, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu – znajdują się one w każdym modelu samochodu. Z kolei światła przeciwmgielne przednie nie są już taką oczywistością. Wielu producentów pojazdów przewiduje ich montaż wyłącznie w droższych autach. Niezależnie jednak od tego, czy podczas jazdy masz do dyspozycji tylko światła przeciwmgielne tylne, czy również przednie, powinieneś wiedzieć, jak poprawnie z nich korzystać.

Światła przeciwmgłowe tylne – kiedy ich używać?

Wielu kierowców popełnia ten sam błąd – korzystają oni ze świateł pozycyjnych czy świateł przeciwmgłowych w nieodpowiednich sytuacjach. Przykładowo światła przeciwmgielne są przez kierowców często używane po zmroku. Tymczasem używanie świateł przeciwmgłowych powinno odbywać się wyłącznie w sytuacjach przewidzianych w przepisach, a dokładnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Mimo że przepisy odnoszące się do stosowania świateł przeciwmgłowych nie zmieniają się tak często, jak Kodeks drogowy, wielu kierowców nie pamięta podstawowych zasad ich stosowania. Ponieważ zdecydowanie częściej do dyspozycji kierowców są światła przeciwmgielne tylne, to właśnie od nich zaczniemy.

Kiedy należy korzystać ze świateł przeciwmgłowych tylnych? Zgodnie z art. 30 Prawa o ruchu drogowym kierowca może używać w mieście lub poza nim tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Jak ocenić odległość? Jednym z najprostszych sposobów jest posłużenie się słupkami kilometrowymi, które stoją tuż przy drodze. Są one ustawiane co 100 metrów, dzięki czemu brak możliwości dostrzeżenia kolejnego słupka może uzasadniać użycie świateł przeciwmgłowych tylnych.

Czytaj także: Światła do jazdy dziennej – jak wybrać i kiedy używać?

Światła przeciwmgłowe przednie – kiedy można z nich skorzystać?

Należący do Ciebie pojazd został wyposażony w światła przeciwmgłowe przednie? Warto zatem, abyś wiedział nie tylko, jak oszczędnie jeździć samochodem, ale również kiedy będziesz mógł skorzystać właśnie z tych świateł.

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich tak w mieście, jak i poza nim również zostało uregulowane w art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowca, który porusza się pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (spowodowanej m.in. mgłą czy opadami atmosferycznymi), ma obowiązek:

  • włączyć światła mijania lub światła przeciwmgielne przednie albo oba te światła jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

Światła przeciwmgielne przednie kierowca powinien pozostawiać włączone również podczas zatrzymania, które wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Jeżeli warunki na drodze ulegną poprawie, to używanie świateł przeciwmgłowych jest niedozwolone – kierowca powinien je niezwłocznie wyłączyć.

Czytaj także: Prawidłowe ustawienie świateł mijania – abyś widział, dokąd jedziesz

Światła przeciwmgłowe – ich nieprawidłowe używanie jest karane

Jeżeli wydaje Ci się, ze światła przeciwmgłowe przednie lub tylne możesz włączyć w każdej sytuacji, to jesteś w błędzie. Przede wszystkim nieuzasadnione użycie tych świateł w mieście czy poza strefą zamieszkania może stworzyć niebezpieczeństwo na drodze – oślepiony przez nie inny kierowca może stracić panowanie nad pojazdem.

Pobłażliwością nie wykażą się również policjanci, którzy zauważą, że włączyłeś światła przeciwmgłowe przednie lub tylne mimo braku do tego przesłanek. Kodeks drogowy za nieprawidłowe korzystanie z oświetlenia samochodowego przewiduje grzywnę w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Czytaj także: Niedozwolone zachowania za kierownicą: 10 sytuacji, w których możesz dostać mandat


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej