Dbasz o swój samochód. Utrzymujesz go w świetnym stanie technicznym. Sam jesteś ostrożnym kierowcom kultywującym bezpieczną jazdę. W wyniku kolizji, której jesteś ofiarą, Twoje „cztery kółka” ulegają uszkodzeniu. Po naprawie, choć pojazd jest całkowicie sprawny, traci on na wartości. Koszty szkód zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy, ale Ty masz prawo do odszkodowania od utraty wartości handlowej pojazdu!
Masz do sprzedaży kilkuletnie auto. Zadbane, garażowane. Świetny stan techniczny, mały przebieg. Jest tylko jeden mały szczegół – samochód jest po naprawie. Choć po wizycie w warsztacie auto zostało przywrócone do całkowitej sprawności, ciąży na nim łatka – „powypadkowe”. W tym momencie automatycznie traci ono na wartości handlowej. Co to oznacza? W przypadku jego sprzedaży dostaniesz o wiele mniej niż za taki sam model, który na swoim koncie nie ma naprawy po wypadku.
Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu: co obejmuje?
Jeśli ktoś uszkodził Twój samochód, możesz starać się o zwrot kosztów naprawy auta z ubezpieczenia OC sprawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że powypadkowy samochód znacznie traci na wartości, a nawet najbardziej staranna naprawa nie będzie w stanie temu zapobiec. Jak się okazuje, nie musisz być jednak „przegranym”, bowiem oprócz zwrotu kosztów naprawy, przysługuje Ci odszkodowanie za utratę wartości rynkowej.
Czytaj także: Wartość rezydualna samochodu
Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej auta?
Uchwała Sądu Najwyższego wyraźnie mówi, że: „Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie”. Wobec tego utrata wartości handlowej pojazdu to nic innego jak różnica ceny sprzedaży, jaką możesz uzyskać za taki sam pojazd, który jest bezwypadkowy, a ten który ma już na swoim koncie kolizję i naprawę.
Odszkodowanie za utratę wartości handlowej: jak o nie walczyć?
Odszkodowanie za utratę wartości pojazdu po szkodzie nie jest wypłacane automatycznie i jest roszczeniem niezależnym od tego, w którym wnioskujemy o pokrycie kosztów naprawy. Aby je uzyskać, sam musisz o nie zawalczyć, występując do firmy ubezpieczeniowej z należytym wnioskiem. W nim musisz wskazać, że samochód po wypadku jest wart mniej niż przed nim.
Co jednak w sytuacji, gdy ubezpieczyciel uzna, że odszkodowanie Ci się nie należy? Wówczas możesz skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, który wyceni Twoje auto i oszacuje wysokość utraty wartości. Z gotową ekspertyzą powinieneś zwrócić się do towarzystwa w ramach reklamacji. Jeśli to jednak nie przyniesie skutku pozostaje Ci zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego, a w ostateczności skierować sprawę na drogę sądową.
Czytaj także: Zaniżanie odszkodować z OC
Nierówna walka o odszkodowanie: kto ma prawo do świadczenia?
O odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu może wystąpić każdy kierowca. Jak się okazuje, nie każdy jednak ma szansę na otrzymanie takiego świadczenia. Choć przepisy prawne nie określają wieku samochodu, za który może należeć się odszkodowanie, istnieje jednak pewien dokument, na którym opierają się towarzystwa ubezpieczeniowe.
Czytaj także: Spadek wartości samochodu
Największe szanse na uzyskanie odszkodowania mają właściciele nowych samochód, których wiek nie przekracza 6 lat. Z czego to wynika? W obliczaniu wartości odszkodowania za utraconą wartość handlową pojazdu, towarzystwa posiłkują się Instrukcją Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. To w niej znajdziemy zapis, że uszkodzony samochód osobowy nie może być starszy niż 6 lat. Zależność jest prosta – im pojazd młodszy wiekiem, tym różnica wartości handlowej jest większa. Czy to oznacza jednak, że właściciele starszych pojazdów nie mają szans na odszkodowanie?
Nie do końca. Instrukcja wskazuje jednak, że w wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość oszacowania ubytku wartości niezależnie od wieku pojazdu. Może się tak zdarzyć m.in. w przypadku szczególnej dbałości o stan techniczny auta czy niewielkiego przebiegu. Wyjątkiem, w którym właściciel auta nie ma szans na otrzymanie odszkodowania jest orzeczenie o szkodzie całkowitej.
Czytaj także: Wycena samochodu do ubezpieczenia
[Widget_reklama_porownywarki]
Podsumowanie
- Samochód powypadkowy znacznie traci na wartości. Jeśli do szkody nie doszło z Twojej winy, możesz starać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.
- Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.
- Odszkodowanie za utratę wartości handlowej nie jest wypłacane automatycznie i to poszkodowany sam musi zwrócić się z takim wnioskiem do ubezpieczyciela.
- Największe szanse na otrzymanie odszkodowania mają właściciele samochód nie starszych niż 6-letnie. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których wiek auta nie ma znaczenia.
- Wyjątkiem, w którym właściciel auta nie ma szans na otrzymanie odszkodowania jest orzeczenie o szkodzie całkowitej.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Przy zakupie ubezpieczenia AC jednym z czynników determinujących wysokość składki jest wartość Twojego samochodu. Jej ustalenie nie zawsze jest proste, zwłaszcza w przypadku pojazdów używanych. Czy warto zaniżyć deklarowaną wartość auta, by obniżyć koszty ubezpieczenia? Kiedy taka strategia się nie opłaci?
„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.
Ubezpieczyciele często (może nawet za często) stwierdzają szkody całkowite. Dowiedz się, dlaczego czasami nawet drobne uszkodzenie samochodu może dla firmy ubezpieczeniowej oznaczać nieopłacalność naprawy. Kiedy ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą i jak ustalana jest wysokość odszkodowania po jej powstaniu? Sprawdzamy!
Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.
Wartość rynkowa pojazdu to nic innego, jak realna kwota, jaką trzeba zapłacić za konkretny pojazd na wolnym rynku, w ramach umowy kupna-sprzedaży, w warunkach konkurencji. Aby ustalić realną wartość rynkową pojazdu, muszą być spełnione określone warunki, jak np. strony umowy działają rozsądnie, niezależnie, a także dysponują pełną wiedzą na temat samochodu będącego przedmiotem umowy.
Deklarując wartość swojego majątku w przypadku ubezpieczeń, możesz popełnić kilka błędów, za które przyjdzie Ci słono zapłacić. Po pierwsze - dobór sumy ubezpieczenia. Ten jest kluczowy nie tylko ze względu na wysokość składki polisy. Złe oszacowanie wartości chronionych dóbr może doprowadzić do nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia. Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie: co to jest i jakie są tego konsekwencje?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.