Wartość rynkowa samochodu

Aktualizacja:
wartosc-rynkowa-pojazdu (1)

Wartość rynkowa pojazdu to nic innego, jak realna kwota, jaką trzeba zapłacić za konkretny pojazd na wolnym rynku, w ramach umowy kupna-sprzedaży, w warunkach konkurencji. Aby ustalić realną wartość rynkową pojazdu, muszą być spełnione określone warunki, jak np. strony umowy działają rozsądnie, niezależnie, a także dysponują pełną wiedzą na temat samochodu będącego przedmiotem umowy.

Planujesz sprzedać auto? Ubiegasz się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego i nie rozumiesz skąd taka, a nie inna wycena? Wiele osób myli cenę pojazdu z jego wartością rynkową. W związku z tym sprawdzamy, czym dokładnie jest ta druga i jak się odnosi do faktycznej wyceny samochodu używanego. 

Co to jest wartość rynkowa samochodu? Kiedy jest potrzebna?

Wartość pojazdu to nic innego, jak realna kwota, jaką trzeba zapłacić za konkretny pojazd na wolnym rynku, w ramach umowy kupna-sprzedaży. Aby ją ustalić, muszą być spełnione określone warunki, np. strony umowy działają rozsądnie, niezależnie, a także dysponują pełną wiedzą na temat samochodu, który jest przedmiotem umowy. Ma bezpośrednio wpływ na cenę pojazdu oraz na wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych, jaki musimy zapłacić, kupując samochód używany od osoby prywatnej.

Od czego zależy wartość samochodu?

Wartość samochodu ustalana jest w procesie wyceny i jej ostateczna wysokość zależy od wielu czynników.  Należą do nich m.in. wyposażenie, rok produkcji czy stan techniczny pojazdu. Obiektywnymi kryteriami wpływającymi na ostatecznie wycenioną wartość rynkową pojazdu są również marka i model samochodu, jego przebieg oraz rodzaj i pojemność silnika. Ustalana jest na podstawie przeciętnych stawek stosowanych w obrocie takiego samego typu pojazdami. 

Wartość rynkowa, określana także jako cena rynkowa auta, niekoniecznie musi równać się sumie widniejącej na umowie kupna-sprzedaży pojazdu. Cena rynkowa samochodu to ta obowiązująca na rynku. Cena na umowie to kwota, na którą godzą się strony transakcji, tj. sprzedający i kupujący.

Zawyżanie i zaniżanie wartości auta do ubezpieczenia – dlaczego nie warto?

Dla ubezpieczycieli wartość rynkowa samochodu określana jest na podstawie informacji zawartych w katalogach lub kalkulatorach profesjonalnych firm zajmujących się wyceną pojazdów, takich jak Info-Ekspert czy Eurotax. To właśnie na jej podstawie ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia AC, jak również składka polisy autocasco.  

Firmy zajmujące się sprzedażą polis sięgają po wyceny także w razie zdarzeń na drodze i wypadków. Pozwalają one rzeczoznawcy na określenie właściwej sumy odszkodowania. Pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze odwołują się do informacji od ekspertów, dlatego nie warto zaniżać celowo realnej wartości pojazdu podczas podpisywania umowy. Takie zachowanie może wpłynąć niekorzystnie na Twoją sprawę i spowodować, że otrzymasz niższe odszkodowanie. 

Kupuję OC/AC

Podatek od sprzedaży auta a cena używanego samochodu

Niektórzy właściciele celowo zaniżają cenę na umowie kupna-sprzedaży pojazdu, aby zmniejszyć koszty związane z podatkiem po sprzedaży auta. Jest to jednak działanie bezcelowe i może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego urząd skarbowy podczas wyliczania wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych ustala ją na podstawie wartości rynkowej samochodu zawartych w konkretnych katalogach – nie ceny wpisanej przy podpisaniu umowy. 

Sprawdź: Podatek od kupna samochodu – jak i ile zapłacić ?

Kalkulator wyceny – najprostszy sposób, aby sprawdzić wartość rynkową samochodu

Czasem ciężko jest określić wartość rzeczy, z którą jesteśmy związani. Na szczęście cenę rynkową auta możesz w szybki i prosty sposób zweryfikować także samodzielnie – przy wykorzystaniu dostępnych w sieci rozwiązań. Wystarczy znaleźć internetowy kalkulator, jak np. omnipret.com i wpisać podstawowe dane pojazdu. W rezultacie wycena wartości samochodu zajmuje w takim przypadku zaledwie chwilę.

Ceny popularnych modeli

Jak kształtuje się wartość rynkowa samochodu w 2023 roku? Poniżej prezentujemy kilka wybranych przykładów. 

Jeżeli korzystasz z kalkulatora, często dostaniesz także informację o tym, jak zmieniały się stawki na przestrzeni lat. Może być to również pomocne, gdy chcesz dokonać zakupu, ale obawiasz się, że wybrany model straci na wartości zbyt szybko.  

ProducentModelRok produkcjiSilnikPrzebiegWartość rynkowa samochodu – marzec 2023 r.
Dacia Duster2020Diesel 1.52500067145 zł
ToyotaYaris2018Benzyna 1.04500045404 zł
SkodaFabia2015Benzyna + LPG 1.216000026078 zł
HyundaiTucson2021Benzyna 2.05500081532 zł
Dane na podstawie serwisu: https://omnipret.com

Pytania i odpowiedzi

Co oznacza termin wartość rynkowa pojazdu?
Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu?
Jak obliczyć wartość rynkową pojazdu?

Podsumowanie

  1. Wartość rynkowa i wartość z umowy kupna-sprzedaży auta mogą się znacząco różnić.
  2. Urząd skarbowy może zakwestionować niższą wartość auta widniejącą na umowie kupna-sprzedaży samochodu.
  3. Profesjonalne firmy zajmujące się wyceną aut to: Info-Ekspert czy Eurotax

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej