Punkta

Wartość rynkowa ma bezpośrednio wpływ na cenę pojazdu oraz na wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych, jaki musimy zapłacić, kupując samochód na rynku wtórnym od osoby prywatnej.

Wartość rynkowa samochodu to nie jego cena

Wartość rynkowa samochodu ustalana jest w procesie wyceny i jej ostateczna wysokość zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. wyposażenie, rok produkcji czy stan techniczny pojazdu. Obiektywnymi kryteriami, mającymi wpływ na ostatecznie wycenioną wartość rynkową pojazdu, są również marka i model samochodu, jego przebieg oraz rodzaj i pojemność silnika.

Wartość rynkowa, określana także jako cena rynkowa auta, niekoniecznie musi równać się cenie widniejącej na umowie kupna – sprzedaży pojazdu. Cena rynkowa samochodu to ta obowiązująca na rynku. Cena na umowie to kwota, na którą godzą się strony transakcji, tj. sprzedający i kupujący.

Średnia wartość rynkowa samochodu ustalana jest na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie takiego samego typu pojazdami, z uwzględnieniem wyżej wymienionych czynników, a zatem marki, modelu, przebiegu, czy rocznika samochodu.

Kalkulator wyceny – najprostszy sposób, aby sprawdzić wartość rynkową samochodu

Dla ubezpieczycieli wartość rynkowa auta określana jest na podstawie informacji zawartych w katalogach lub kalkulatorach profesjonalnych firm zajmujących się wyceną pojazdów, takich jak Info-Ekspert czy Eurotax. To właśnie na podstawie wartości rynkowej ustalana jest następnie wysokość sumy ubezpieczenia AC, jak również cena samej polisy. W podobny sposób działają organy skarbowe. Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych ustalana jest na podstawie wartości rynkowej aut zawartych w konkretnych katalogach.

Wartość rynkowa auta może zostać w szybki i prosty sposób zweryfikowana także i przez nas – przy wykorzystaniu dostępnych w sieci rozwiązań. Wystarczy wpisać w kalkulator podstawowe dane pojazdu. Wycena wartości samochodu zajmuje w takim przypadku zaledwie chwilę.

A jak kształtuje się cena rynkowa samochodu wśród pojazdów najczęściej rejestrowanych w 2019 roku? Poniżej prezentujemy kilka wybranych przykładów.

producent model rok produkcji silnikprzebieg wartość rynkowa – maj 2020 r.
DaciaDuster2019Diesel 1.52500058 703 zł
ToyotaYaris2015Benzyna 1.04500032 288 zł
SkodaFabia2012Benzyna + LPG 1.214000016 824 zł
HyundaiTucson2018Diesel 2.05500082 572 zł