Wartość rynkowa pojazdu to nic innego, jak realna kwota, jaką trzeba zapłacić za konkretny pojazd na wolnym rynku, w ramach umowy kupna-sprzedaży, w warunkach konkurencji. Aby ustalić realną wartość rynkową pojazdu, muszą być spełnione określone warunki, jak np. strony umowy działają rozsądnie, niezależnie, a także dysponują pełną wiedzą na temat samochodu będącego przedmiotem umowy.
Planujesz sprzedać auto? Ubiegasz się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego i nie rozumiesz skąd taka, a nie inna wycena? Wiele osób myli cenę pojazdu z jego wartością rynkową. W związku z tym sprawdzamy, czym dokładnie jest ta druga i jak się odnosi do faktycznej wyceny samochodu używanego.
Co to jest wartość rynkowa samochodu? Kiedy jest potrzebna?
Wartość pojazdu to nic innego, jak realna kwota, jaką trzeba zapłacić za konkretny pojazd na wolnym rynku, w ramach umowy kupna-sprzedaży. Aby ją ustalić, muszą być spełnione określone warunki, np. strony umowy działają rozsądnie, niezależnie, a także dysponują pełną wiedzą na temat samochodu, który jest przedmiotem umowy. Ma bezpośrednio wpływ na cenę pojazdu oraz na wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych, jaki musimy zapłacić, kupując samochód używany od osoby prywatnej.
Od czego zależy wartość samochodu?
Wartość samochodu ustalana jest w procesie wyceny i jej ostateczna wysokość zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. wyposażenie, rok produkcji czy stan techniczny pojazdu. Obiektywnymi kryteriami wpływającymi na ostatecznie wycenioną wartość rynkową pojazdu są również marka i model samochodu, jego przebieg oraz rodzaj i pojemność silnika. Ustalana jest na podstawie przeciętnych stawek stosowanych w obrocie takiego samego typu pojazdami.
Wartość rynkowa, określana także jako cena rynkowa auta, niekoniecznie musi równać się sumie widniejącej na umowie kupna-sprzedaży pojazdu. Cena rynkowa samochodu to ta obowiązująca na rynku. Cena na umowie to kwota, na którą godzą się strony transakcji, tj. sprzedający i kupujący.
Zawyżanie i zaniżanie wartości auta do ubezpieczenia – dlaczego nie warto?
Dla ubezpieczycieli wartość rynkowa samochodu określana jest na podstawie informacji zawartych w katalogach lub kalkulatorach profesjonalnych firm zajmujących się wyceną pojazdów, takich jak Info-Ekspert czy Eurotax. To właśnie na jej podstawie ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia AC, jak również składka polisy autocasco.
Firmy zajmujące się sprzedażą polis sięgają po wyceny także w razie zdarzeń na drodze i wypadków. Pozwalają one rzeczoznawcy na określenie właściwej sumy odszkodowania. Pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze odwołują się do informacji od ekspertów, dlatego nie warto zaniżać celowo realnej wartości pojazdu podczas podpisywania umowy. Takie zachowanie może wpłynąć niekorzystnie na Twoją sprawę i spowodować, że otrzymasz niższe odszkodowanie.
Podatek od sprzedaży auta a cena używanego samochodu
Niektórzy właściciele celowo zaniżają cenę na umowie kupna-sprzedaży pojazdu, aby zmniejszyć koszty związane z podatkiem po sprzedaży auta. Jest to jednak działanie bezcelowe i może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego urząd skarbowy podczas wyliczania wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych ustala ją na podstawie wartości rynkowej samochodu zawartych w konkretnych katalogach – nie ceny wpisanej przy podpisaniu umowy.
Sprawdź: Podatek od kupna samochodu – jak i ile zapłacić ?
Kalkulator wyceny – najprostszy sposób, aby sprawdzić wartość rynkową samochodu
Czasem ciężko jest określić wartość rzeczy, z którą jesteśmy związani. Na szczęście cenę rynkową auta możesz w szybki i prosty sposób zweryfikować także samodzielnie – przy wykorzystaniu dostępnych w sieci rozwiązań. Wystarczy znaleźć internetowy kalkulator, jak np. omnipret.com i wpisać podstawowe dane pojazdu. W rezultacie wycena wartości samochodu zajmuje w takim przypadku zaledwie chwilę.
Ceny popularnych modeli
Jak kształtuje się wartość rynkowa samochodu w 2023 roku? Poniżej prezentujemy kilka wybranych przykładów.
Jeżeli korzystasz z kalkulatora, często dostaniesz także informację o tym, jak zmieniały się stawki na przestrzeni lat. Może być to również pomocne, gdy chcesz dokonać zakupu, ale obawiasz się, że wybrany model straci na wartości zbyt szybko.
Pytania i odpowiedzi
Wartość rynkowa samochodu to uśredniona cena, za jaką dany pojazd może zostać sprzedany na rynku. Uwzględnia ona: markę, model, rok produkcji, przebieg, stan techniczny, wyposażenie i inne czynniki wpływające na wartość pojazdu. Szacowaniem ceny zajmują się profesjonalne firmy i rzeczoznawcy.
Istnieje kilka sposobów na wyliczenie wartości rynkowej samochodu. Możesz skorzystać z internetowego kalkulatora wartości, który na podstawie kilku danych obliczy cenę za Ciebie. Innym rozwiązaniem będzie samodzielne porównanie cen na podstawie dostępnych ofert lub skorzystanie z usługi rzeczoznawcy.
Aby obliczyć wartość rynkową pojazdu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: markę i model samochodu, rok produkcji, przebieg, stan techniczny, wyposażenie i lokalizację. Na podstawie tych danych możesz porównać oferty najbardziej zbliżone do Twojego samochodu. Jeżeli chcesz poznać dokładną wycenę – skorzystaj z pomocy internetowych narzędzi lub rzeczoznawcy.
Podsumowanie
- Wartość rynkowa i wartość z umowy kupna-sprzedaży auta mogą się znacząco różnić.
- Urząd skarbowy może zakwestionować niższą wartość auta widniejącą na umowie kupna-sprzedaży samochodu.
- Profesjonalne firmy zajmujące się wyceną aut to: Info-Ekspert czy Eurotax
Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.
Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.
Najnowsze artykuły

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.
Najchętniej czytane

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.