Volkswagen Tiguan

Aktualizacja:
Volkswagen Tiguan

Niemiecki Volkswagen, tworząc swój kompaktowy crossover, od 2007 r. pokazuje, jak można znaleźć idealną równowagę pomiędzy specyfiką auta miejskiego z zachowaniem wszystkich docenianych właściwości pojazdów zdecydowanie bardziej terenowych. Tiguan - podobnie jak większy i masywniejszy Touareg - to moc, siła, odporność na czynniki zewnętrzne.

Jednak o ile większy brat Tiguana może być postrzegany jako samochód ciężki i np. niezbyt wpisujący się w warunki miejskie, mniejszy model wygląda tak, jakby był dla nich stworzony. Nieprzypadkowo warto zwrócić uwagę tu na nazwę. Tiguan to połączenie dwóch słów: tygrysa i iguany – owa drapieżność, ale też sprawność stanowi jego cechę charakterystyczną.

Efekt to niesłabnące zainteresowanie, jakie wzbudza Volkswagen Tiguan. Należy do najczęściej wybieranych aut zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, skutecznie rywalizując z SUV-ami azjatyckimi.

Czytaj także: Volkswagen Beetle: legenda motoryzacji

Volkswagen Tiguan a możliwości silnika

Tiguan to dwie wersje aut – pierwsza generacja mniejszego SUV-a Volkswagena produkowana była w latach 2007-2016. Przyniosła ona siedem opcji silników benzynowych oraz cztery wysokoprężne. Zdecydowanie bardziej popularne są modele z generacji drugiej. Tu Volkswagen zapewnia równie wiele opcji. Silniki benzynowe – od R4 1.4 do 2.0 to wersje:

 • 130 KM
 • 150 KM
 • 190 KM
 • 220 KM
 • 230 KM

W przypadku silników Diesla, wszystkie modele wykorzystują technologię R4 2.0 TDI w wersjach:

 • 150 KM
 • 190 KM
 • 240 KM

W zależności od silnika oraz wyposażenia Volkswagen Tiguan to wersje:

 • City
 • Join
 • Tour
 • Trendline
 • Comfortline
 • Highline
 • R-Line
 • United

Wśród elementów wyposażenia Tiguana można znaleźć przede wszystkim systemy bezpieczeństwa, które od lat przekładają się na jego popularność. To m.in. wysokiej jakości ABS, ESP, ASR, EDS czy MSR. Niemiecki producent kładzie duży nacisk m.in. na rozwiązania stabilizacji jazdy czy kontrolę siły hamowania.

Bardziej zaawansowane wersje dysponują dużymi – również 8-calowymi – ekranami dotykowymi czy systemami audio opartymi na układach 8 głośników.

Czytaj także: Volkswagen Touran

Niemniej, w przypadku nowego Tiguana największą wartością jest jego jednostka napędowa. Z jednej strony, to niewiarygodne wręcz – patrząc na gabaryty SUV-a – parametry. Np. wersja 2.0 TDI wyposażona w dwie turbiny i generująca 240 KM i 500 Nm pozwala osiągnąć poziom 100 km/h w zaledwie niespełna 7 sekund – przy tak dużym aucie błyskawiczne przyspieszenie i sprawne utrzymanie prędkości musi budzić podziw.

Podobnie jest w przypadku spalania. Volkswagen Tiguan – po odpowiednim dotarciu – nie będzie autem, które zrujnuje budżet na paliwo. Nawet przy potężnej wadze i mocy jezdnej, z czasem pozwoli jeździć w przedziale 7-8 l/ 100 km.

Czytaj także: Najlepsze silniki benzynowe – polecamy najbardziej niezawodne i oszczędne jednostki

Możliwe usterki Volkswagen Tiguan

Słynna już niemiecka jakość, z której od lat doceniany jest Volkswagen, zauważalna jest także w Tiguanie. Przede wszystkim auto uznawane jest za bardzo trwałe i wytrzymałe; zdecydowanie wygrywające wyścig z czasem, który mógłby obniżać możliwości poszczególnych podzespołów.

Dotyczy to newralgicznej części Tiguana – silnika. Volkswagen zapewnił tu sporo wersji, które – jak na sektor SUV-ów – charakteryzują się bardzo dużą liczbą koni mechanicznych. Jednostka napędowa Tiguana – zarówno w pierwszej, jak i drugiej generacji – uznawana jest za mocną, odporną na ewentualne wady mechaniczne.

Nieco zastrzeżeń Volkswagen Tiguan budzi od strony elektroniki. W sytuacji, gdy nowe auta naszpikowane są sensorami i rozwiązaniami np. kontrolującymi poszczególne elementy jezdne, nawet niewielkie awarie elektroniki mogą wpływać na komfort jazdy. Tymczasem Volkswagen Tiguan miewa niewielkie, ale – jak zauważają kierowcy – irytujące problemy z detalami, których działanie przekłada się na ogólną ocenę auta.

Czytaj także: Za co Polacy kochają Golfa?

Volkswagen Tiguan – cena

Używane auto ze starszego rocznika możemy kupić już za nieco ponad 40 tys. złotych. Jeśli interesuje nas nowe auto, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu minimum 125 tys. złotych. Wszystko oczywiście zależy od generacji i wyposażenia samochodu – najnowsze i najlepiej wyposażone modele to koszt powyżej 200 tys. złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie Volkswagena Tiguana?

Ubezpieczając Tiguana, trzeba liczyć się z tym, że nie będzie to mały wydatek. Duży i mocny silnik oraz np. wartość auta wpłyną zarówno na OC, jak i AC. Zakładając, że ubezpieczenie samochodu chce zrobić jeden kierowca – 40-latek, który ma prawo jazdy od ponad dwóch dekad – koszt będzie spory. Zakładając ubezpieczenie dla modelu z roku 2019 i w relatywnie przeciętnej wersji silnika – 1.4 150 KM – samo OC będzie wynosiło minimum 649 zł, co można uznać za bardzo atrakcyjną cenę. Co ciekawe, dokładając dodatkowo NNW i Assistance, cena polisy rośnie do ok. 800, a nawet 2 tys. zł w zależności od towarzystwa. Oczywiście kwoty te nie obejmują AC, bez czego przecież trudno wyobrazić sobie jazdę nowym, drogim autem.

Co dzieje się, gdy Tiguan będzie zdecydowanie starszy – np. 12-letni? Kalkulacje przy tej samej osobie zgłaszającej będą tylko nieco inne. Wyższe ceny to efekt głównie różnic technicznych między samochodem z 2008 a 2019 r. Niemniej można przyjąć, że ceny ubezpieczeń Volkswagena Tiguana są dość stabilne niezależnie od wieku i modelu auta.

Duży wpływ na tę kalkulację cenową ma oczywiście miejsce użytkowania samochodu. W tym przypadku przyjęto założenie, że kierowca będzie je prowadzić głównie w średniej wielkości mieście w centralnej Polsce.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej