Volkswagen Tiguan

Aktualizacja:
Volkswagen Tiguan

Niemiecki Volkswagen, tworząc swój kompaktowy crossover, od 2007 r. pokazuje, jak można znaleźć idealną równowagę pomiędzy specyfiką auta miejskiego z zachowaniem wszystkich docenianych właściwości pojazdów zdecydowanie bardziej terenowych. Tiguan - podobnie jak większy i masywniejszy Touareg - to moc, siła, odporność na czynniki zewnętrzne.

Jednak o ile większy brat Tiguana może być postrzegany jako samochód ciężki i np. niezbyt wpisujący się w warunki miejskie, mniejszy model wygląda tak, jakby był dla nich stworzony. Nieprzypadkowo warto zwrócić uwagę tu na nazwę. Tiguan to połączenie dwóch słów: tygrysa i iguany – owa drapieżność, ale też sprawność stanowi jego cechę charakterystyczną.

Efekt to niesłabnące zainteresowanie, jakie wzbudza Volkswagen Tiguan. Należy do najczęściej wybieranych aut zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, skutecznie rywalizując z SUV-ami azjatyckimi.

Czytaj także: Volkswagen Beetle: legenda motoryzacji

Volkswagen Tiguan a możliwości silnika

Tiguan to dwie wersje aut – pierwsza generacja mniejszego SUV-a Volkswagena produkowana była w latach 2007-2016. Przyniosła ona siedem opcji silników benzynowych oraz cztery wysokoprężne. Zdecydowanie bardziej popularne są modele z generacji drugiej. Tu Volkswagen zapewnia równie wiele opcji. Silniki benzynowe – od R4 1.4 do 2.0 to wersje:

  • 130 KM
  • 150 KM
  • 190 KM
  • 220 KM
  • 230 KM

W przypadku silników Diesla, wszystkie modele wykorzystują technologię R4 2.0 TDI w wersjach:

  • 150 KM
  • 190 KM
  • 240 KM

W zależności od silnika oraz wyposażenia Volkswagen Tiguan to wersje:

  • City
  • Join
  • Tour
  • Trendline
  • Comfortline
  • Highline
  • R-Line
  • United

Wśród elementów wyposażenia Tiguana można znaleźć przede wszystkim systemy bezpieczeństwa, które od lat przekładają się na jego popularność. To m.in. wysokiej jakości ABS, ESP, ASR, EDS czy MSR. Niemiecki producent kładzie duży nacisk m.in. na rozwiązania stabilizacji jazdy czy kontrolę siły hamowania.

Bardziej zaawansowane wersje dysponują dużymi – również 8-calowymi – ekranami dotykowymi czy systemami audio opartymi na układach 8 głośników.

Czytaj także: Volkswagen Touran

Niemniej, w przypadku nowego Tiguana największą wartością jest jego jednostka napędowa. Z jednej strony, to niewiarygodne wręcz – patrząc na gabaryty SUV-a – parametry. Np. wersja 2.0 TDI wyposażona w dwie turbiny i generująca 240 KM i 500 Nm pozwala osiągnąć poziom 100 km/h w zaledwie niespełna 7 sekund – przy tak dużym aucie błyskawiczne przyspieszenie i sprawne utrzymanie prędkości musi budzić podziw.

Podobnie jest w przypadku spalania. Volkswagen Tiguan – po odpowiednim dotarciu – nie będzie autem, które zrujnuje budżet na paliwo. Nawet przy potężnej wadze i mocy jezdnej, z czasem pozwoli jeździć w przedziale 7-8 l/ 100 km.

Czytaj także: Najlepsze silniki benzynowe – polecamy najbardziej niezawodne i oszczędne jednostki

Możliwe usterki Volkswagen Tiguan

Słynna już niemiecka jakość, z której od lat doceniany jest Volkswagen, zauważalna jest także w Tiguanie. Przede wszystkim auto uznawane jest za bardzo trwałe i wytrzymałe; zdecydowanie wygrywające wyścig z czasem, który mógłby obniżać możliwości poszczególnych podzespołów.

Dotyczy to newralgicznej części Tiguana – silnika. Volkswagen zapewnił tu sporo wersji, które – jak na sektor SUV-ów – charakteryzują się bardzo dużą liczbą koni mechanicznych. Jednostka napędowa Tiguana – zarówno w pierwszej, jak i drugiej generacji – uznawana jest za mocną, odporną na ewentualne wady mechaniczne.

Nieco zastrzeżeń Volkswagen Tiguan budzi od strony elektroniki. W sytuacji, gdy nowe auta naszpikowane są sensorami i rozwiązaniami np. kontrolującymi poszczególne elementy jezdne, nawet niewielkie awarie elektroniki mogą wpływać na komfort jazdy. Tymczasem Volkswagen Tiguan miewa niewielkie, ale – jak zauważają kierowcy – irytujące problemy z detalami, których działanie przekłada się na ogólną ocenę auta.

Czytaj także: Za co Polacy kochają Golfa?

Volkswagen Tiguan – cena

Używane auto ze starszego rocznika możemy kupić już za nieco ponad 40 tys. złotych. Jeśli interesuje nas nowe auto, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu minimum 125 tys. złotych. Wszystko oczywiście zależy od generacji i wyposażenia samochodu – najnowsze i najlepiej wyposażone modele to koszt powyżej 200 tys. złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie Volkswagena Tiguana?

Ubezpieczając Tiguana, trzeba liczyć się z tym, że nie będzie to mały wydatek. Duży i mocny silnik oraz np. wartość auta wpłyną zarówno na OC, jak i AC. Zakładając, że ubezpieczenie samochodu chce zrobić jeden kierowca – 40-latek, który ma prawo jazdy od ponad dwóch dekad – koszt będzie spory. Zakładając ubezpieczenie dla modelu z roku 2019 i w relatywnie przeciętnej wersji silnika – 1.4 150 KM – samo OC będzie wynosiło minimum 649 zł, co można uznać za bardzo atrakcyjną cenę. Co ciekawe, dokładając dodatkowo NNW i Assistance, cena polisy rośnie do ok. 800, a nawet 2 tys. zł w zależności od towarzystwa. Oczywiście kwoty te nie obejmują AC, bez czego przecież trudno wyobrazić sobie jazdę nowym, drogim autem.

Co dzieje się, gdy Tiguan będzie zdecydowanie starszy – np. 12-letni? Kalkulacje przy tej samej osobie zgłaszającej będą tylko nieco inne. Wyższe ceny to efekt głównie różnic technicznych między samochodem z 2008 a 2019 r. Niemniej można przyjąć, że ceny ubezpieczeń Volkswagena Tiguana są dość stabilne niezależnie od wieku i modelu auta.

Duży wpływ na tę kalkulację cenową ma oczywiście miejsce użytkowania samochodu. W tym przypadku przyjęto założenie, że kierowca będzie je prowadzić głównie w średniej wielkości mieście w centralnej Polsce.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Weryfikacja merytoryczna: Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2020.07.24  •  Samochód
Łada Niva

Łada - jeszcze nie Niva - to marka dobrze znana Polakom, którzy pamiętają lata 90. i czasy, w których rosyjskie samochody, choćby model 2017, cieszyły się nad Wisłą niemałą popularnością. Wraz ze zmianami rynku motoryzacyjnego znaczenie Łady w Polsce słabło, ale teraz może wrócić ze zdwojoną mocą - nie tylko ze względu na sentymenty. Powód to zmiany nazewnictwa i całkiem spory chaos obejmujący sektor Łady. Niva, któr

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Youngtimer – o co zadbać wybierając taki samochód?

Klasyk, zabytek, a może po prostu pojazd z doświadczeniem? Zastanawiając się, czym jest auto youngtimer niełatwo o precyzyjną jego definicję. W sytuacji, gdy konsekwentnie rośnie zainteresowanie tego typu pojazdami, dokładne ustalenie jego charakterystyki jest szczególnie istotne.

Czytaj więcej
Ranking najczęściej sprowadzanych samochodów
2015.02.25
Najczęściej sprowadzane samochody. Które auto wybrać? Subiektywny ranking Punkta

Większość z nas marzy o luksusie i prestiżu, ale niestety możemy pozwolić sobie tylko na sprowadzane samochody, które najlepsze swoje lata spędziły u pierwszych 2-3 właścicieli. Polscy kierowcy mają dobry gust – wybierają podobnie jak ich bogatsi odpowiednicy na Zachodzie, tyle że kupują auta używane. Sprawdź z nami najczęściej sprowadzane samochody, które podbiły serca Polaków.

Czytaj więcej
SUV -y
2018.10.30  •  Samochód
SUV-y opanowały europejskie drogi – czy warto kupić SUV -a?

Duże, ciężkie, czasem niezgrabne, nieco toporne, klockowate, a jednak marzy o nich coraz więcej kierowców. SUV-y i crossovery opanowały rynek motoryzacyjny i szturmem zdobywają nasze serca. Dlaczego coraz chętniej zamieniamy zgrabne, kompaktowe samochody osobowe na ich uterenowionych braci?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Volkswagen Transporter
2024.08.27  •  Samochód
Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC dla Volkswagena Transportera? Znajdziesz je tutaj!

W czasach, kiedy mało kto w Europie mówił o vanach czy SUV-ach, Niemcy nazywali ten rodzaj pojazdu „Großraumlimousine” – limuzyna o dużej przestrzeni. Użytkownicy mówią, że to pancerne auto, niezawodne choć leciwe, kiedy trafi się na zadbany egzemplarz. Wymarzone auto rodzinne, szczególnie, gdy lubi się wycieczki. Ile kosztuje tanie ubezpieczenie OC Volkswagena Transportera?

Czytaj więcej
2025.01.02
Coraz mniejsze silniki, czyli downsizing – rewolucja czy problem?

Kiedyś większy silnik oznaczał większą moc, prestiż i niezawodność. Dziś, w erze ekologii i rosnących cen paliw, producenci samochodów stawiają na downsizing – zmniejszanie pojemności silników przy jednoczesnym zachowaniu ich osiągów. Brzmi jak idealne rozwiązanie? Nie dla wszystkich. Dla jednych to technologiczna rewolucja, która łączy oszczędność z efektywnością, dla innych – problem, który zwiększa ryzyko awarii.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej