Kupując nowy samochód musimy mieć świadomość tego, że już po przekroczeniu bramy salonu nasze nowe cztery kółka tracą właśnie kilka procent na wartości. Rzadko kiedy jednak na tym etapie myślimy o tym, ile nasze auto będzie warte za kilka lat. Tymczasem warto myśleć przyszłościowo i zastanowić się jaka będzie wartość rezydualna samochodu. A czym ona w rzeczywistości jest i jakie czynniki mają na nią wpływ?
Jak powszechnie wiadomo, już w pierwszej minucie od wyjazdu z salonu zanotować możemy spadek wartości samochodu. Z analizy jaką przeprowadziło carsmile.pl wynika, że auta najczęściej wybierane przez Polaków, w ciągu trzech pierwszych lat użytkowania tracą średnio aż 46,5 proc. I to właśnie na podstawie chociażby takich danych, bardzo prosto możemy oszacować wartość rezydualną samochodu. Wartość rezydualna, czyli…?
Kupno samochodu a jego cena w momencie odsprzedaży
Wartość rezydualna samochodu dla wielu z nas brzmi bardzo tajemniczo. W rzeczywistości jest to nic innego jak wartość, za jaką właściciel sprzeda samochód po okresie eksploatacji. W skrócie – jest to przewidywana cena samochodu w momencie odsprzedaży. Jest to także element, który zdaniem ekspertów powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego auta. Dokonując wyboru swoich wymarzonych czterech kółek, zwracając uwagę na jego cenę rynkową, powinniśmy pomyśleć także o tym, aby samochód, który wybierzemy wart był jak najwięcej w momencie odsprzedaży. Być może dlatego warto rozważyć zakup popularnego modelu, który później łatwiej będzie sprzedać za wyższą cenę.
Czytaj także: Spadek wartości samochodu: ile tracimy kupując nowe auto?
Wartość rezydualna samochodu: co o niej decyduje?
Marka samochodu to jedynie jeden z wielu czynników wpływających na wartość rezydualną auta. Samochody mało popularne zdecydowanie szybciej tracą na wartości, niż te, które cieszą się zaufaniem kierowców. Nie bez znaczenia jest także wiek pojazdu czy jego cena początkowa. W przypadku tej ostatniej zależność jest prosta – im cena zakupu jest wyższa, tym większy będzie jej spadek. Miejmy także na uwadze, że pojawienie się nowych wersji samochodu, także wpływają na utratę wartości pojazdu. W jaki sposób? Im szybciej pojawia się nowa wersja auta, tym szybciej stara traci na wartości. Wartość rezydualna samochodu zależy także od pojemności silnika – ta im większa, tym większym będzie spadek wartości rezydualnej, poziomu wyposażenia pojazdu, czy chociażby typu nadwozia. Musimy także pamiętać o tym, że na jej wysokość wpływa także przebieg, historia serwisowa i wypadkowa samochodu.
Czytaj także: Wycena samochodu do ubezpieczenia. Czy zaniżanie wartości auta się opłaca?
Utrata wartości samochodu: jakie auta tracą najwięcej?
Mówiąc o kosztach utrzymania samochodu zazwyczaj pod uwagę bierzemy jedynie koszty ubezpieczenia czy wydatki związane z zakupem paliwa i serwisowania. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na wydatki przeznaczone na utrzymanie samochodu wpływ ma także utrata wartości pojazdu. Ta, bardzo często uzależniona jest właśnie od marki samochodu. Według wyników badań mających na celu sprawdzenie, które samochody najlepiej zachowują swoją wartość, bezapelacyjnymi wygranymi okazały się japońskie auta, w tym Honda, Mazda, Toyota czy Lexus. Nieco gorzej, jednak wciąż imponująco, swoją wartość trzyma Volkswagen, Audi, BMW czy Mercedes.
Czytaj także: Utrata wartości handlowej pojazdu: czy należy się odszkodowanie?
W sieci natkniemy się na wiele badań dotyczących potencjalnej utraty wartości samochodu. Jedne z najświeższych danych znajdziemy w raporcie carsmile.pl dotyczącym tego, czy pod względem przyszłościowego myślenia i modeli narażonych na największy spadek wartości samochodu, Polacy dokonują racjonalnych wyborów. Wyniki są optymistyczne, bowiem okazało się, że pod tym względem wcale nie radzimy sobie najgorzej. W badaniu sprawdzono dziesięć najczęściej kupowanych samochodów – z czego siedem z nich to samochody z segmentu C, a dwa pozostałe auta reprezentują segment B. Tymczasem okazuje się, że najlepiej swoją wartość trzymają właśnie samochody klasy B i C.
Czy warto kupić nowy samochód? Sprawdź, ile stracisz po 3 latach użytkowania!
Kupno samochodu a podatek od wzbogacenia. Kto musi zapłacić podatek PCC-3?
Podsumowanie
- Wartość rezydualna samochodu to przewidywana cena auta w momencie odsprzedaży.
- Nowy samochód, po trzech latach użytkowania traci na wartości średnio aż 46,5 proc.
- Na wartość rezydualną pojazdu ma m.in. jego model, cena, wiek pojazdy, czy chociażby pojemność silnika.
- Według badań najlepiej swoją wartość zachowują japońskie auta typu Honda, Mazda, Toyota czy Lexus.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.
Wartość rynkowa pojazdu to nic innego, jak realna kwota, jaką trzeba zapłacić za konkretny pojazd na wolnym rynku, w ramach umowy kupna-sprzedaży, w warunkach konkurencji. Aby ustalić realną wartość rynkową pojazdu, muszą być spełnione określone warunki, jak np. strony umowy działają rozsądnie, niezależnie, a także dysponują pełną wiedzą na temat samochodu będącego przedmiotem umowy.
Kradzież samochodu to dla jego właściciela duży problem. Traci nie tylko środek komunikacji ale i dużą część majątku. Straty może powetować nieszczęśnikowi ubezpieczenie AC. Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie samochodu od kradzieży, aby w razie czego dostać godziwe odszkodowanie.
Deklarując wartość swojego majątku w przypadku ubezpieczeń, możesz popełnić kilka błędów, za które przyjdzie Ci słono zapłacić. Po pierwsze - dobór sumy ubezpieczenia. Ten jest kluczowy nie tylko ze względu na wysokość składki polisy. Złe oszacowanie wartości chronionych dóbr może doprowadzić do nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia. Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie: co to jest i jakie są tego konsekwencje?
Jedną z czynności, jaką należy wykonać przed zakupem ubezpieczenia dla mieszkania lub domu, jest oszacowanie ich wartości. Jak ustalić wartość nieruchomości? Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by prawidłowo określić sumę ubezpieczenia. Parametr ten jest kluczowy przy wypłacie odszkodowania z polisy.
Ubezpieczyciele często (może nawet za często) stwierdzają szkody całkowite. Dowiedz się, dlaczego czasami nawet drobne uszkodzenie samochodu może dla firmy ubezpieczeniowej oznaczać nieopłacalność naprawy. Kiedy ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą i jak ustalana jest wysokość odszkodowania po jej powstaniu? Sprawdzamy!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.