Punkta

Kupiłeś samochód. To, czy będziesz musiał zapłacić podatek od kupna samochodu, czyli tak naprawdę podatek od wzbogacenia, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim to, od kogo kupiłeś samochód. Czy jest to nówka sztuka prosto z salonu, czy samochód z tzw. „drugiej ręki”, a może auto kupione za granicą? Kolejnym kryterium będzie wartość pojazdu – nie ta wskazana w umowie, a wartość samochodu według urzędu skarbowego. Od jakiej kwoty płacimy podatek PCC? Czy można uniknąć tego obowiązku? Co grozi za niezapłacenie podatku?

Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia?

Mając na myśli opłatę skarbową za samochód, intuicyjnie mówimy o podatku od wzbogacenia. Przecież poprzez nowy nabytek na czterech kółkach, powiększamy swój majątek. Wszystko się zgadza. Tak naprawdę jednak podatek od kupna samochodu, to tak popularny podatek od czynności cywilnoprawnych. I to właśnie tą opłatę jesteśmy zobowiązani uiścić w momencie kupna samochodu.

Podatek PCC musi zapłacić każda osoba, która kupi używany samochód od osoby prywatnej, nie będącej podatnikiem VAT. W skrócie – jeśli nie kupujesz auta na fakturę, będziesz musiał zapłacić podatek wzbogacenia od samochodu.

Podatek od kupna samochodu: kiedy płacimy PCC?

Tak jak wspomnieliśmy, podatek PCC jest podatkiem obowiązkowym dla osób, które nabyły samochód na podstawie umowy, a nie faktury. Jeśli w świetle prawa jesteś zobowiązany do zapłaty podatku, nie warto uciekać od odpowiedzialności. W przeciwnym wypadku możesz dopuścić się przestępstwa… ale o tym za chwilę.

Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest zwolnienie od obowiązku zapłaty podatku wzbogacenia od samochodu. W jakich przypadkach jest to dopuszczalne? Po pierwsze – kupując nowy samochód w salonie samochodowym czy też komisie, nie masz obowiązku zapłaty podatku PCC. W takich sytuacjach, w cenę auta wliczony jest już podatek VAT. Podobnie jest w momencie, gdy kupujesz używane auto od firmy, czyli na tzw. „fakturę”. Kolejnym przypadkiem, w którym nie będziesz musiał uiścić opłaty skarbowej za samochód jest nabycie pojazdu za kwotę nieprzekraczającą 1000zł. Co więcej? Opodatkowaniu PCC nie podlegają także transakcje dokonane poza terytorium Polski. Oznacza to, że jeśli kupisz samochód np. u naszych zachodnich sąsiadów i tam też zostanie podpisana umowa, będziesz zwolniony od płacenia podatku PCC.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

Obowiązek podatkowy powstaje dokładnie w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w chwili kupna auta. Od tej pory masz dokładnie 14 dni na zgłoszenie kupna samochodu do urzędu skarbowego, wypełnienie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku od wzbogacenia. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Ile procent wynosi podatek od wzbogacenia? Tutaj sprawa jest prosta – wysokość PCC wynosi 2% wartości pojazdu.

Częstą praktyką jest zaniżanie wartości pojazdu w celu obniżenia wysokości podatku. Ale czy to ma sens? Nie bardzo. Urzędnicy przy wyliczaniu wartości podatku PCC porównują kwoty zapisane w umowie z własnymi statystykami. Urząd bierze pod uwagę wartość rynkową pojazdu, a nie zapłaconą za niego kwotę. Możesz oczywiście nie zgodzić się z wyceną urzędu, a w tej sytuacji wykonanie wyceny zostanie zlecone biegłemu. To z kolei wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, ponieważ jeśli wartość oszacowana przez biegłego będzie różniła się o więcej niż 33% od tej zadeklarowanej, wówczas to Ty będziesz musiał ponieść koszty sporządzenia opinii.

Największe różnice występują w momencie, gdy samochód jest w mniejszym lub większym stopniu uszkodzony. Wtedy od ewentualnej zmiany wartości możemy się odwoływać, jednak musimy posłużyć się przy tym niezbędną dokumentacją. Kluczowe będą m.in. zdjęcia pojazdu z widocznymi uszkodzeniami, faktury i inne materiały, potwierdzające naszą tezę.

Nie zapłaciłem podatku od wzbogacenia, co mi grozi?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od tego, kto pierwszy dopatrzył się braku płatności. Czy to Ty zorientowałeś się, że właśnie minęło 14 dni na zapłacenie podatku, czy może urząd skarbowy przyłapał Cię na zaległości? W zdecydowanie lepszej sytuacji jesteś w momencie, gdy uprzedzisz urzędników i sam postanowisz się zrehabilitować. Wówczas możesz złożyć w skarbówce tzw. „czynny żal”, czyli oświadczenie, w którym przyznasz się do błędu i zapłacisz zaległy podatek. Jeśli jednak urzędnicy pierwsi upomną się o zaległą wpłatę, będzie to oznaczało, że właśnie dopuściłeś się wykroczenia skarbowego, a w skrajnych przypadkach – przestępstwa skarbowego. Za to kary są już zdecydowanie bardziej srogie.

Deklaracja podatkowa – jak ją wypełnić?

Na złożenie druku PCC-3, podobnie jak na opłacenie podatku, mamy dokładnie 14 dni. Formularz PCC-3 dotyczy transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli samochód będzie miał jednak więcej właścicieli – wówczas konieczny będzie formularz PCC-3/A. Wspominana deklaracja PPC-3 składa się z 3 stron. Choć początek wydaje się oczywisty, ponieważ należy podać NIP czy PESEL i kilka podstawowych danych, wypełnienie PCC-3 bardzo często przysparza jednak podatnikom wiele problemów. Zanim przystąpimy do wypełnienia formularza, przygotujmy sobie dowód rejestracyjny oraz umowę kupna-sprzedaży. Nowy właściciel auta będzie musiał wypełnił część A, B, C, D, G (tylko w przypadku, gdy auto kupowane jest przez jedną osobą) i H. Wśród informacji, jakie będzie musiał podać podatnik znajdziemy m.in. dokładny opis pojazdu, markę, model, numer nadwozia czy chociażby rok produkcji i przebieg. W dalszej części konieczne będzie wyliczenie wysokości składki na podstawie wpisanej wartości rynkowej pojazdu. W razie jakichkolwiek problemów, możemy skorzystać z pomocy urzędników, którzy powinni udzielić rad i wskazówek dotyczących poprawnego wypełnienia deklaracji PCC-3, a już wypełnioną możemy wysłać pocztą lub też złożyć ją osobiście.

Wciąż masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z wypełnieniem druku PCC-3? Pobierz druk i skorzystaj z naszego poradnika: Jak wypełnić PCC-3?