Kupno samochodu a podatek od wzbogacenia: kto musi zapłacić podatek PCC?

Aktualizacja:
podatek od wzbogacenia

Podatek od kupna samochodu, powszechnie znany jako podatek od wzbogacenia, to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli podatek PCC. Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia? Ile wynosi opłata skarbowa za samochód? Czy i kiedy można uniknąć podatku PCC? Jeśli planujesz zakup samochodu lub właśnie podpisałeś umowę kupna-sprzedaży, zapoznaj się z naszym małym przewodnikiem dotyczącym podatku PPC!

Kupiłeś samochód. To, czy będziesz musiał zapłacić podatek od kupna samochodu, czyli tak naprawdę podatek od wzbogacenia, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim to, od kogo kupiłeś samochód. Czy jest to nówka sztuka prosto z salonu, czy samochód z tzw. „drugiej ręki”, a może auto kupione za granicą? Kolejnym kryterium będzie wartość pojazdu – nie ta wskazana w umowie, a wartość samochodu według urzędu skarbowego. Od jakiej kwoty płacimy podatek PCC? Czy można uniknąć tego obowiązku? Co grozi za niezapłacenie podatku?

Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia?

Mając na myśli opłatę skarbową za samochód, intuicyjnie mówimy o podatku od wzbogacenia. Przecież poprzez nowy nabytek na czterech kółkach, powiększamy swój majątek. Wszystko się zgadza. Tak naprawdę jednak podatek od kupna samochodu, to tak popularny podatek od czynności cywilnoprawnych. I to właśnie tą opłatę jesteśmy zobowiązani uiścić w momencie kupna samochodu.

Podatek PCC musi zapłacić każda osoba, która kupi używany samochód od osoby prywatnej, nie będącej podatnikiem VAT. W skrócie – jeśli nie kupujesz auta na fakturę, będziesz musiał zapłacić podatek wzbogacenia od samochodu.

Podatek od kupna samochodu: kiedy płacimy PCC?

Tak jak wspomnieliśmy, podatek PCC jest podatkiem obowiązkowym dla osób, które nabyły samochód na podstawie umowy, a nie faktury. Jeśli w świetle prawa jesteś zobowiązany do zapłaty podatku, nie warto uciekać od odpowiedzialności. W przeciwnym wypadku możesz dopuścić się przestępstwa… ale o tym za chwilę.

Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest zwolnienie od obowiązku zapłaty podatku wzbogacenia od samochodu. W jakich przypadkach jest to dopuszczalne? Po pierwsze – kupując nowy samochód w salonie samochodowym czy też komisie, nie masz obowiązku zapłaty podatku PCC. W takich sytuacjach, w cenę auta wliczony jest już podatek VAT. Podobnie jest w momencie, gdy kupujesz używane auto od firmy, czyli na tzw. „fakturę”. Kolejnym przypadkiem, w którym nie będziesz musiał uiścić opłaty skarbowej za samochód jest nabycie pojazdu za kwotę nieprzekraczającą 1000zł. Co więcej? Opodatkowaniu PCC nie podlegają także transakcje dokonane poza terytorium Polski. Oznacza to, że jeśli kupisz samochód np. u naszych zachodnich sąsiadów i tam też zostanie podpisana umowa, będziesz zwolniony od płacenia podatku PCC.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

Obowiązek podatkowy powstaje dokładnie w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w chwili kupna auta. Od tej pory masz dokładnie 14 dni na zgłoszenie kupna samochodu do urzędu skarbowego, wypełnienie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku od wzbogacenia. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Ile procent wynosi podatek od wzbogacenia? Tutaj sprawa jest prosta – wysokość PCC wynosi 2% wartości pojazdu.

Częstą praktyką jest zaniżanie wartości pojazdu w celu obniżenia wysokości podatku. Ale czy to ma sens? Nie bardzo. Urzędnicy przy wyliczaniu wartości podatku PCC porównują kwoty zapisane w umowie z własnymi statystykami. Urząd bierze pod uwagę wartość rynkową pojazdu, a nie zapłaconą za niego kwotę. Możesz oczywiście nie zgodzić się z wyceną urzędu, a w tej sytuacji wykonanie wyceny zostanie zlecone biegłemu. To z kolei wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, ponieważ jeśli wartość oszacowana przez biegłego będzie różniła się o więcej niż 33% od tej zadeklarowanej, wówczas to Ty będziesz musiał ponieść koszty sporządzenia opinii.

Największe różnice występują w momencie, gdy samochód jest w mniejszym lub większym stopniu uszkodzony. Wtedy od ewentualnej zmiany wartości możemy się odwoływać, jednak musimy posłużyć się przy tym niezbędną dokumentacją. Kluczowe będą m.in. zdjęcia pojazdu z widocznymi uszkodzeniami, faktury i inne materiały, potwierdzające naszą tezę.

Nie zapłaciłem podatku od wzbogacenia, co mi grozi?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od tego, kto pierwszy dopatrzył się braku płatności. Czy to Ty zorientowałeś się, że właśnie minęło 14 dni na zapłacenie podatku, czy może urząd skarbowy przyłapał Cię na zaległości? W zdecydowanie lepszej sytuacji jesteś w momencie, gdy uprzedzisz urzędników i sam postanowisz się zrehabilitować. Wówczas możesz złożyć w skarbówce tzw. „czynny żal”, czyli oświadczenie, w którym przyznasz się do błędu i zapłacisz zaległy podatek. Jeśli jednak urzędnicy pierwsi upomną się o zaległą wpłatę, będzie to oznaczało, że właśnie dopuściłeś się wykroczenia skarbowego, a w skrajnych przypadkach – przestępstwa skarbowego. Za to kary są już zdecydowanie bardziej srogie.

Deklaracja podatkowa – jak ją wypełnić?

Na złożenie druku PCC-3, podobnie jak na opłacenie podatku, mamy dokładnie 14 dni. Formularz PCC-3 dotyczy transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli samochód będzie miał jednak więcej właścicieli – wówczas konieczny będzie formularz PCC-3/A. Wspominana deklaracja PPC-3 składa się z 3 stron. Choć początek wydaje się oczywisty, ponieważ należy podać NIP czy PESEL i kilka podstawowych danych, wypełnienie PCC-3 bardzo często przysparza jednak podatnikom wiele problemów. Zanim przystąpimy do wypełnienia formularza, przygotujmy sobie dowód rejestracyjny oraz umowę kupna-sprzedaży. Nowy właściciel auta będzie musiał wypełnił część A, B, C, D, G (tylko w przypadku, gdy auto kupowane jest przez jedną osobą) i H. Wśród informacji, jakie będzie musiał podać podatnik znajdziemy m.in. dokładny opis pojazdu, markę, model, numer nadwozia czy chociażby rok produkcji i przebieg. W dalszej części konieczne będzie wyliczenie wysokości składki na podstawie wpisanej wartości rynkowej pojazdu. W razie jakichkolwiek problemów, możemy skorzystać z pomocy urzędników, którzy powinni udzielić rad i wskazówek dotyczących poprawnego wypełnienia deklaracji PCC-3, a już wypełnioną możemy wysłać pocztą lub też złożyć ją osobiście.

Wciąż masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z wypełnieniem druku PCC-3? Pobierz druk i skorzystaj z naszego poradnika: Jak wypełnić PCC-3?

 

Podsumowanie

  1. Podatek od kupna samochodu, potocznie zwany podatkiem od wzbogacenia, to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli podatek PCC.
  2. Podatek PCC musi zapłacić każda osoba, która kupi używany samochód od osoby prywatnej, nie będącej podatnikiem VAT.
  3. Zakup nowego samochodu z salonu, kupno auta od firmy na tzw. „fakturę”, nabycie samochodu za granicą, czy kupno pojazdu o wartości mniejszej niż 1000zł, zwalniają od podatku PCC.
  4. W przypadku umowy sprzedaży auta wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu.
  5. Niezapłacenie podatku od wzbogacenia w terminie grozi poważnymi konsekwencjami. Jeśli sam dopatrzysz się zaległości, możesz złożyć tzw. „czynny żal”. Jeśli to urzędnicy dopatrzą się braku płatności - będzie ciążyło na Tobie podejrzenie dopuszczenia się wykroczenia skarbowego.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
5 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mlody
Mlody
3 lat temu

Jaki ku!@a podatek od wzbogacenia jeśli kupując samochód nawet na tym tracisz. Wydajesz pieniądze aby nabyć środek transportu, za który płacisz zarobione pieniądze,więc jakie to jest wzbogacenie?

Wąski
Wąski
3 lat temu
Reply to  Mlody

Dokładnie jest tak jak napisałeś. Zwyczajnie zamieniasz pieniądze na produkt, a więc to jest zwykła transakcja wymiany. Żadne wzbogacenie.

Endriu
Endriu
2 lat temu

To jest jawne złodziejstwo w imię prawa tak jak np. Podatek za.psa lub podatek za oszczędzanie. Problem społeczeństwa polskiego jest taki , że nic z tym nie robią a wystarczy wyjść na ulicę i przepedzic tych złodziei

Paweł
Paweł
2 lat temu

co jesli w tym samym dniu sprzedam auto które kupiłem? też musze zapłacic podatek?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Paweł

Polecam skontaktować się z urzędem w celu uzyskania informacji dotyczących Pańskiej sprawy.