Kupno samochodu a podatek od wzbogacenia. Kto musi zapłacić podatek PCC-3?

Aktualizacja:
podatek-pcc-3

Kupiłeś auto od poprzedniego właściciela i zastanawiasz się, jakich formalności należy dokonać? Jedną z nich jest opłacenie podateku PCC-3. Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia? Ile wynosi opłata skarbowa za samochód? Czy i kiedy można uniknąć podatku PCC? Jeśli planujesz zakup samochodu lub właśnie podpisałeś umowę kupna-sprzedaży, zapoznaj się koniecznie z naszym małym przewodnikiem dotyczącym podatku PPC!

Zakup samochodu wiąże się z szeregiem formalności, które musisz dopełnić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Niestety to nie jest tak, że kupisz samochód, podpiszesz umowę i możesz cieszyć się z nowego nabytku. To, czy będziesz musiał zapłacić podatek od kupna samochodu, czyli tak naprawdę podatek od wzbogacenia, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim to, od kogo kupiłeś samochód. Czy jest to „nówka” sztuka prosto z salonu, czy samochód z „drugiej ręki”, a może auto kupione za granicą?

Kolejnym kryterium jest wartość pojazdu – nie ta wskazana w umowie, a wartość samochodu według urzędu skarbowego. Od jakiej kwoty płacimy podatek PCC? Czy można uniknąć tego obowiązku? Co grozi za niezapłacenie podatku? W jakiej sytuacji jesteś jako nowy właściciel zobowiązany do zapłacenia podatku PCC-3? Jeśli tak, to czy można go zapłacić online? Sprawdzamy!

Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia?

Mając na myśli opłatę skarbową za samochód, intuicyjnie mówimy o podatku od wzbogacenia. Przecież poprzez nowy nabytek na czterech kółkach, powiększamy swój majątek. Wszystko się zgadza. Tak naprawdę jednak podatek od kupna samochodu, to tak popularny podatek od czynności cywilnoprawnych. Właśnie tę opłatę jesteśmy zobowiązani uiścić w urzędzie skarbowym po zakupie pojazdu.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu? Podatek PCC-3 musi zapłacić każda osoba, która kupi używane auto od osoby prywatnej, niebędącej podatnikiem VAT, w czasie 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. W skrócie – jeśli nie kupujesz pojazdu na fakturę, będziesz musiał zapłacić podatek wzbogacenia od samochodu.

Kto płaci podatek PCC-3?

Tak jak wspomnieliśmy, PCC-3 jest podatkiem obowiązkowym dla osób, które nabyły samochód na podstawie umowy, a nie faktury. Jeśli w świetle prawa jesteś zobowiązany do zapłaty podatku, nie warto uciekać od odpowiedzialności. W przeciwnym wypadku możesz dopuścić się przestępstwa podatkowego. Warto pamiętać, że podatek od wzbogacenia jest też nakładany, gdy zawierasz umowę przeniesienia własność np. na członka rodziny, zniesienia współwłasności oraz w przypadku darowizny!

Często pada pytanie, kto płaci podatek od kupna samochodu – sprzedający czy kupujący? Obowiązek ten leży po stronie kupującego. Warto o tym pamiętać, gdyż konsekwencje związane z brakiem opłaty skarbowej mogą być poważne. Zastanawiasz się, jakie są konsekwencje niezapłacenia podatku od kupna samochodu? Więcej informacji poniżej!

Kupiłeś auto? Sprawdź, czy możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie!

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kto nie płaci podatku od kupna samochodu?

Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest zwolnienie z podatku PCC przy zakupie samochodu. W jakich przypadkach jest to dopuszczalne? Po pierwsze: kupując nowe auto w salonie czy też komisie, nie masz obowiązku uiszczenia opłaty. W takich sytuacjach, w cenę auta wliczony jest już podatek VAT. Podobnie jest w momencie, gdy kupujesz używane auto od firmy, czyli na „fakturę”.

W lepszej sytuacji są także kierowcy, którzy nie poświęcają dużego budżetu na auto, bowiem opłatą skarbową nie są objęte pojazdy o wartości poniżej 1000 zł.  Co więcej? Opodatkowaniu PCC-3 nie podlegają także transakcje dokonane poza terytorium Polski. Oznacza to, że jeśli kupisz samochód np. u naszych zachodnich sąsiadów i tam też zostanie podpisana umowa, będziesz zwolniony z płacenia.

Dla ułatwienia podsumujmy: kiedy nie składamy PCC-3?

 • W sytuacji, gdy kupujesz nowe auto w salonie lub komisie.
 • Gdy kupujemy używany samochód od firmy (nie osoby fizycznej) i zostaje wystawiona faktura.
 • W przypadku, gdy wartość samochodu nie przekracza 1000 zł.
 • Przy zakupie samochodu za granicą tzn. w przypadku podpisaniu umowy poza Polską.

Ile wynosi podatek PCC-3?

Obowiązek podatkowy powstaje dokładnie w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w chwili kupna auta. Od tej pory masz dokładnie 14 dni na zgłoszenie kupna samochodu do urzędu skarbowego, wypełnienie deklaracji PCC-3 i zapłacenie odpowiedniej sumy. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Ile procent wynosi podatek od wzbogacenia? Tutaj sprawa jest prosta wysokość PCC wynosi 2% wartości pojazdu.

Tricki stosowane przez nieuczciwych nabywców – czy faktycznie się opłacają?

Częstą praktyką jest zaniżanie wartości pojazdu w celu obniżenia wysokości podatku. Czy to ma sens? Nie bardzo. Urzędnicy przy wyliczaniu wartości podatku PCC-3 porównują kwoty zapisane w umowie z własnymi statystykami. Urząd bierze pod uwagę wartość rynkową pojazdu, a nie zapłaconą za niego kwotę. Możesz oczywiście nie zgodzić się z wyceną. W takiej sytuacji zostaje powołany biegły, który określi wartość pojazdu. Przede wszystkim należy pamiętać, że wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem. Jeśli wartość oszacowana przez biegłego będzie różniła się o więcej niż 33% od tej zadeklarowanej, wówczas to Ty poniesiesz koszty sporządzenia opinii.

Największe różnice występują w momencie, gdy samochód jest w mniejszym lub większym stopniu uszkodzony. Wtedy od ewentualnej zmiany wartości możemy się odwoływać, jednak potrzebujesz wtedy specjalnej dokumentacji. Kluczowe będą m.in. zdjęcia pojazdu z widocznymi uszkodzeniami, faktury i inne materiały, potwierdzające naszą tezę.

Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie auta!

Kalkulator OC/AC

Konsekwencje niezapłacenia podatku od kupna samochodu

Co, jeśli nie zapłacę podatku od wzbogacenia się? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, kto pierwszy dopatrzył się braku płatności. Czy to Ty zorientowałeś się, że właśnie minęło 14 dni na zapłacenie podatku, czy może urząd skarbowy przyłapał Cię na zaległości? Rozpatrujemy obydwie opcje.

Zapomniałem dokonać płatności, ale chcę ją uregulować po czasie

W zdecydowanie lepszej sytuacji jesteś w momencie, gdy uprzedzisz urzędników i samodzielnie postanowisz się zrehabilitować. Wówczas należy złożyć dokument o nazwie „czynny żal”, czyli oświadczenie, w którym przyznasz się do błędu i deklarujesz, że zapłacisz zaległy podatek.

Brak płatności wykrywa urząd

Jeśli jednak urzędnicy pierwsi upomną się o zaległą wpłatę, będzie to oznaczało, że właśnie dopuściłeś się wykroczenia skarbowego, a w skrajnych przypadkach – przestępstwa skarbowego. W takiej sytuacji konsekwencje niezapłacenia podatku od kupna samochodu stają zdecydowanie poważniejsze.

Podobnie jak w przypadku kara za brak OC, mandat za nieopłacony podatek PCC-3 obliczany jest na podstawie minimalnego krajowego wynagrodzenia. Dokładne stawki określone są przez art. 48 kodeksu karnego skarbowego:

 • Kara grzywny wymierzana jest od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym wyrok nakazowy nie może nałożyć wyższej grzywny niż 10-krotność min. płacy.
 • Mandat karny o wysokości maksymalnie 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Od 2023 roku kary za brak opłaconego podatku jeszcze wyższe!

Od stycznia 2023 roku wzrasta wysokość płacy minimalnej, co za tym idzie, wzrastają także konsekwencje finansowe niezapłacenia podatku od kupna samochodu. W okresie od stycznia do czerwca 2023 roku może równać się ona od 349 zł do nawet 69 800 zł.

Orzekana jest ona w momencie, gdy dojdzie do wykroczenia. W przypadku przestępstwa podatkowego może się ona różnić i być znacznie wyższa. Jak odróżnić przestępstwo od wykroczenia? Korzystając z ustalonej granicy, która wynosi 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, w okresie od stycznia do czerwca 2023 roku wynosi 17 450 zł.

Porównaj ceny 16. Towarzystw Ubezpieczeniowych

Deklaracja podatkowa – jak ją wypełnić?

Na złożenie druku PCC-3, podobnie jak na opłacenie podatku, mamy dokładnie 14 dni. Formularz PCC-3 dotyczy transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli samochód będzie miał jednak więcej właścicieli – wówczas konieczny będzie formularz PCC-3/A.

Wypełnienie PCC-3 bardzo często przysparza jednak podatnikom wiele problemów. Zanim przystąpimy do wypełnienia formularza, przygotujmy sobie dowód rejestracyjny oraz umowę kupna-sprzedaży. Wciąż masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z wypełnieniem druku PCC-3? Pobierz druk i skorzystaj z naszego poradnika: Jak wypełnić PCC-3?

W razie jakichkolwiek problemów możemy skorzystać także z pomocy urzędników, którzy powinni udzielić rad i wskazówek dotyczących poprawnego wypełnienia deklaracji PCC-3. Już gotową wersję możemy wysłać pocztą, złożyć ją osobiście.

Nie masz możliwości udać się do urzędu? Złóż PCC-3 przez internet!

Cyfryzacja urzędów w Polsce przez pandemię COVID-19 znacznie przyspieszyła. Obecnie większość spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu – podobnie jest z formalnościami związanymi z autem. Rejestracja samochodu online czy przesłanie deklaracji PCC-3 jest niezwykle proste i dostępne dla każdego.

Jak złożyć deklarację PCC-3 przez internet? Wystarczy, że skorzystasz z dostępnych formularzy elektronicznych na stronie podatki.gov.pl. Wybierz odpowiedni dokument: PCC-3 dla właściciela pojazdu lub PCC-3/A w przypadku współwłasności i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jak zapłacić podatek PCC-3 online?

Skoro udało się już złożyć sam formularz PCC-3 przez internet to czy muszę udać się do urzędu, aby uregulować płatność? Absolutnie nie! Żeby zapłacić podatek PCC-3 przez internet, wystarczy, że zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą profili zaufanego, aplikacji mObywatel lub korzystając z bankowości elektronicznej.

Aby zapłacić podatek PCC-3 online po zalogowaniu przejdź do płatności online, a następnie wybierz podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatek od spadków i darowizn (SD), kartę podatkową (KP) oraz rodzaj podatku: PCC-3. Postępuj zgodnie z poleceniami, a bez trudu dokonasz płatności online.

Pytania i odpowiedzi

Co to jest PCC-3?
Czy płaci się podatek od kupna samochodu?
Jak zapłacić podatek PCC-3?
Jak zapłacić PCC-3 online?
Ile wynosi podatek od kupna samochodu?
PCC-3 – ile procent wynosi?

Podsumowanie

 1. Podatek  od wzbogacenia się, to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli podatek PCC.
 2. Podatek PCC-3 musi zapłacić każda osoba, która kupi używany samochód od osoby prywatnej, niebędącej podatnikiem VAT.
 3. Zakup nowego samochodu z salonu, kupno auta od firmy na „fakturę”, nabycie samochodu za granicą, czy kupno pojazdu o wartości mniejszej niż 1000zł, zwalnia z obowiązku płacenia podatku PCC-3.
 4. W przypadku umowy sprzedaży auta wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu.
 5. Niezapłacenie podatku od wzbogacenia w terminie grozi poważnymi konsekwencjami. Jeśli sam dopatrzysz się zaległości, możesz złożyć tzw. „czynny żal”. Jeśli to urzędnicy dopatrzą się braku płatności – będzie ciążyło na Tobie podejrzenie dopuszczenia się wykroczenia skarbowego.
 6. Od 2023 roku maksymalna wysokość kary będzie wynosiła aż 69 800 zł!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
5 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments