Wyjeżdżasz na Wielkanoc? Sprawdź, jak przygotować się do podróży w 5 krokach!

Aktualizacja:
wyjazd-wielkanocny

Wielkanoc, jak co roku, to okres wzmożonego ruchu na drogach. Tysiące policjantów dba wówczas o bezpieczeństwo kierowców. W związku z tym powinniśmy spodziewać się także częstszych kontroli drogowych. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów i zagwarantować sobie względnie spokojną podróż, lepiej zawczasu przygotować się do drogi. O czym pamiętać przed wyjazdem na Wielkanoc?

Walizki spakowane, bak zatankowany do pełna – możemy ruszać w drogę. Jednak w całej tej świątecznej gorączce, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku kluczowych sprawach, które pozwolą w miarę spokojnie i bezproblemowo odbyć świąteczną podróż. Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, który w pięciu prostych krokach ułatwi zaplanowanie bezpiecznego i przyjemnego wyjazdu na Wielkanoc.

Krok 1: ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to podstawa, o jakiej chyba nawet nie powinniśmy przypominać. Ponieważ wychodzimy jednak z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, poświęcimy tej kwestii parę chwil. Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. Co najważniejsze, brak polisy może wyjść na jaw nawet bez naszego udziału i bez kontroli policji. Możemy być pewni, że prędzej czy później fakt ten ujrzy światło dzienne. Konsekwencje braku OC będą o wiele bardziej dotkliwe w momencie, gdy spowodujemy kolizję. A powiedzmy sobie szczerze – to w okresie świątecznym zdarzyć się może. Zanim więc wyruszymy w trasę, upewnijmy się, że nasza polisa OC jest ważna.

Kara za brak OC w 2022 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 9030 zł!

Krok 2: Assistance

To ubezpieczenie dodatkowe, więc najczęściej nawet nie zaprzątamy sobie nim głowy. A pomyśleć o nim warto! Szczególnie w okresie wielkanocnym, gdy przed nami setki kilometrów drogi do pokonania. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym, a także prawnym w sytuacji awaryjnej. Jedziesz do rodziny na Święta? Jesteś daleko od domu? Nagle Twój samochód staje pośrodku drogi i nie chce jechać dalej. Brak benzyny, pęknięta opona czy inna awaria? To bez znaczenia, mając ubezpieczenie Assistance wystarczy, że wykonasz jeden telefon do ubezpieczyciela, a ten zorganizuje pomoc w Twoim imieniu.

Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Krok 3: wymiana opon

Masz bezawaryjny samochód? Ze spokojną głową możesz ruszać na Święta? A pamiętałeś o wymianie opon? Przyjęło się, że opony letnie powinniśmy zakładać wówczas, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Ponieważ na przełomie marca/kwietnia, ta potrafi być jednak bardzo zmienna, nie zaleca się wymiany opon po pierwszych dniach z temperaturą dodatnią. Powinniśmy zaczekać aż ta się ustabilizuje. Prognoza pogody na Wielkanoc zdaje się jednak nas rozpieszczać. W związku z tym zanim wyruszymy ze święconką, warto zadbać także o wymianę ogumienia.

Opony letnie – co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Krok 4: tankowanie

Przed podróżą warto zadbać o pełny bak – to wiemy. Rzadko kiedy myślimy jednak o tym wcześniej. Zazwyczaj rozpoczynając podróż, zahaczamy o najbliższą stację benzynową i tankujemy do pełna. Tymczasem analitycy radzą, by już teraz zatankować auto z myślą o wyjeździe na Wielkanoc. W ten sposób możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Ceny paliw wciąż idą w górę, a aktualnie osiągnęły najwyższy poziom od października. W przedświątecznym tygodniu ceny benzyny mogą wzrosnąć o kolejne 5–10 gr na litrze. Szacuje się, że przed tegorocznymi świętami napełnienie 50-litrowego baku benzyną Pb-98 może kosztować blisko 270 zł.

Krok 5: odpoczynek

Miałeś ciężką noc, później cały dzień spędziłeś w pracy, a w piątkowy wieczór zamierzasz już wyruszyć w podróż do rodziny? Trochę zmęczony, odrobinę niewyspany, ale wypijesz mocną kawę i odzyskasz siły? Nic z tych rzeczy. Choć pozornie zmęczenia możemy nie odczuwać, w rzeczywistości negatywnie wpływa ono na naszą zdolność prowadzenia pojazdu. Zmęczenie za kierownicą może mieć fatalne konsekwencje. Bardzo często kierowcę w stanie zmęczenia porównuje się do tego pod wpływem alkoholu. Choć ich zachowania za kółkiem się różnią, obaj niosą podobne zagrożenie. Niezależnie od tego, jak daleka czeka Cię droga, postaraj się wygospodarować chwilę na zregenerowanie sił i odpoczynek przed podróżą.

Pijany kierowca a kierowca zmęczony: jak zachowują się na drodze? [Eksperyment]

Kierowco! Życzymy Ci bezpiecznej podróży!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2017.05.10
10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

Producenci zakładają, że opony średnio służą nam przez ok. 60 tysięcy kilometrów. Oczywiście lepiej, by jeździć na nich dłużej i cały czas bezpiecznie. A na to ma wpływ sposób, w jaki używamy gum. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, by przedłużyć ich żywot.

Czytaj więcej
opony
2018.09.28
Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Samochód gotowy do jazdy waży średnio blisko 1,5 tony. Coraz częściej napędza go silnik o mocy przekraczającej 100 KM. Konstrukcje zawieszenia stają się coraz bardziej skomplikowane, a nad bezpieczeństwem czuwają systemy elektroniczne… ale i tak wszystko zależy od opon, które jako jedyna część całego samochodu stykają się z nawierzchnią. I to zaledwie na powierzchni dwóch kartek A4.

Czytaj więcej
2023.09.29  •  Samochód
Zmiana opon – nie daj się naciągnąć!

Wiosna to znak, że do wyższych temperatur trzeba przygotować także samochód. Jedną z ważniejszych czynności jest zmiana opon. Warto zarezerwować termin u wulkanizatora, ale i zastanowić się, gdzie i jak przechowywać opony, które znowu założy się na początku zimy.

Czytaj więcej
2017.08.21  •  Samochód
Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć

Komplet opon powinien starczyć na 6 sezonów? To przekonanie może zmniejszyć Twoją czujność. W tym roku upewnij się, czy nie czas na zmianę opon – na nowe!

Czytaj więcej
2019.06.28  •  Samochód
Dlaczego nie powinno się jeździć na zimowych oponach latem?

Wraz z nadejściem wiosny, wielu kierowców zastanawia się, czy wymienić opony zimowe na letnie, czy może pozostawić „zimówki” na kołach przez cały rok? Choć w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon, warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Jazda na oponach zimowych latem może okazać się nie tylko niebezpieczna, ale również kosztowna w dłuższej perspektywie.

Czytaj więcej
2020.11.20  •  Samochód
Wymiana opon. Jaki jest koszt w 2020?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni większość kierowców wpisuje w swój grafik sezonową wymianę opon. Jednak nie tylko taka konieczność sprowadza kierowców do warsztatów wulkanizacyjnych. Gdy stan techniczny opony pozostawia wiele do życzenia, jej wymiana to najrozsądniejsze rozwiązanie. Jaka jest cena takiej usługi? Sprawdzamy, ile kosztuje wymiana opon w 2020 roku.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej