Opony letnie - co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Aktualizacja:
kiedy wymienić opony na letnie

Wiosna coraz bliżej, kwiaty kwitną, ptaki śpiewają, a każdy kierowca uświadamia sobie, że trzeba zmienić opony. Ten coroczny wiosenny rytuał być może niektórym wydaje się uciążliwy, ale zdecydowanie jest konieczny. Letnie opony są przecież projektowane przez producentów po to, by auto jak najlepiej prowadziło się wiosną i latem. Oto kilka ważnych informacji na ich temat.

Po co w ogóle zmieniać opony?

Istnieje takie pomysłowe rozwiązanie jak opony całoroczne. Jednak w naszym kraju raczej nie możemy sobie pozwolić na komfort ich używania. Nadają się one do jazdy jedynie w warunkach, gdy różnica temperatur w sezonach letnim i zimowym nie jest zbyt wielka.

Dlatego dla własnego komfortu i bezpieczeństwa powinniśmy jednak wraz z nastaniem wiosny zmienić gumy. Letnie opony zapewniają przede wszystkim świetne prowadzenie i przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach w wyższej temperaturze. Dzieje się tak, ponieważ do ich produkcji stosuje się specjalną miękką mieszankę o odpowiednich do tego parametrach. Bieżnik letniej opony poprawia sterowność i drogę hamowania na suchej drodze, a w czasie deszczu doskonale odprowadza wodę.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Mając świadomość wagi zagadnienia, udajemy się zatem do piwnicy lub garażu, by odszukać przechowywane tam opony i założyć je na nowy sezon. Ale nie można tego robić pierwszego wiosennego dnia. Trzeba pamiętać, że przedwiośnie potrafi być bardzo kapryśne, a gdy nagle spadnie temperatura, letnie opony twardnieją. Stają się wtedy wręcz niebezpieczne. Dlatego należy spokojnie odczekać do momentu, gdy średnia dobowa temperatura zacznie utrzymywać się na poziomie 7˚C. Wtedy letnie gumy zaczną spełniać swoją rolę.

Przed zmianą trzeba oczywiście sprawdzić, czy nasze opony nadają się jeszcze do założenia.

Kiedy kupić nowe opony?

Oto nadeszła chwila prawdy – nadają się, czy czas zainwestować w nowe gumy? Raczej nikt nie kupuje nowych opon z kaprysu, ale są ku temu ważne powody. Guma ściera się na drodze, bo opony są elementem eksploatacyjnym auta. Aby można je było założyć, trzeba sprawdzić głębokość bieżnika. Jeśli jest on zbyt płytki, koła tracą przyczepność w trudnych warunkach.

W tej kwestii ma coś do powiedzenia prawo. Polskie przepisy dopuszczają do ruchu opony o bieżniku 1,6 mm i powyżej. Ale sam bieżnik to nie wszystko. Może z jakichś powodów nie być przesadnie starty, ale i tak musimy kupić nowe gumy. Dzieje się tak, jeśli opona się zestarzała. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile lat mają nasze koła, a tymczasem nie powinniśmy na nich jeździć dłużej niż 10 lat.

Wymiana opon.Co się opłaca?

Zakup nowych opon to spory wydatek, więc wielu z nas kalkuluje, jakby tu urwać trochę z ceny. A zdecydowanie warto przemyśleć sprawę, bo można zaoszczędzić, kupując letni komplet opon. Najczęstszym błędem jest oczywiście zakup gum tuż przed lub w trakcie sezonu. Ich ceny się zmieniają i o wiele korzystniej można kupić opony na lato jeszcze w zimie.

Inna strategia dotyczy wyboru między zakupem samych opon i gotowych kół z felgami. To pierwsze rozwiązanie wydaje się tańsze na początku, ale przez kilka następnych sezonów płacimy za zmianę opon. Uskłada się w ten sposób kolejne kilkaset złotych. W przypadku opon z felgami wychodzi drożej na dzień dobry, ale potem oszczędzamy przy wymianie.

Oszczędzić można także, decydując się na opony bieżnikowane, ale trzeba się liczyć z ich krótszym użytkowaniem.

Czytaj także: Opony – jak je wybierać?

O czym należy pamiętać?

Jeśli mamy już na kołach letnie opony, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Otóż po zmianie opon na letnie powinniśmy wyważyć koła. Jeśli tego nie zrobimy, auto może stać się bardzo nieposłuszne na drodze. Na przykład ściąga je na bok podczas jazdy. Wiele w naszej jeździe w ciągu sezonu wiosenno-letniego zależy właśnie od jakości i stanu opon. Podczas sezonu powinniśmy zwracać uwagę, czy na gumach nie widać jakichś uszkodzeń czy wybrzuszeń. W razie wątpliwości warto udać się z problemem do wulkanizatora. Nasz styl i szybkość jazdy także powinniśmy dostosować do jakości gum. I wreszcie po zmianie opon warto sprawdzać ciśnienie w kołach, bo w naturalny sposób zmniejsza się ono w czasie sezonu. Jeśli ciśnienie jest za niskie, negatywnie wpływa to na przyczepność i prędkość auta.

Czytaj także: Jak dbać o opony podczas upałów?

Wnioski narzucają się same – aby sprawnie jeździć, trzeba dbać o jakość ogumienia swojego auta. Dlatego wystarczy założyć dobre letnie opony i można wiosną i latem cieszyć się jazdą i życiem.

Czytaj także: Oznaczenia opon – jakie informacje znajdziemy na oponach?

Podsumowanie

  1. Opony letnie produkowane są ze specjalnej miękkiej mieszanki gum, która gwarantuje optymalną przyczepność w wyższych temperaturach.
  2. Letnie opony należy zakładać, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 7˚C.
  3. Bieżnik opony dopuszczonej do ruchu powinien wynosić co najmniej 1,6 mm.
  4. Jeśli mamy zużyte opony lub takie, które mają powyżej 10 lat, należy kupić nowe gumy.
  5. Najkorzystniej kupić opony przed sezonem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej