Opony letnie - co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Aktualizacja:
kiedy wymienić opony na letnie

Wiosna coraz bliżej, kwiaty kwitną, ptaki śpiewają, a każdy kierowca uświadamia sobie, że trzeba zmienić opony. Ten coroczny wiosenny rytuał być może niektórym wydaje się uciążliwy, ale zdecydowanie jest konieczny. Letnie opony są przecież projektowane przez producentów po to, by auto jak najlepiej prowadziło się wiosną i latem. Oto kilka ważnych informacji na ich temat.

Po co w ogóle zmieniać opony?

Istnieje takie pomysłowe rozwiązanie jak opony całoroczne. Jednak w naszym kraju raczej nie możemy sobie pozwolić na komfort ich używania. Nadają się one do jazdy jedynie w warunkach, gdy różnica temperatur w sezonach letnim i zimowym nie jest zbyt wielka.

Dlatego dla własnego komfortu i bezpieczeństwa powinniśmy jednak wraz z nastaniem wiosny zmienić gumy. Letnie opony zapewniają przede wszystkim świetne prowadzenie i przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach w wyższej temperaturze. Dzieje się tak, ponieważ do ich produkcji stosuje się specjalną miękką mieszankę o odpowiednich do tego parametrach. Bieżnik letniej opony poprawia sterowność i drogę hamowania na suchej drodze, a w czasie deszczu doskonale odprowadza wodę.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Mając świadomość wagi zagadnienia, udajemy się zatem do piwnicy lub garażu, by odszukać przechowywane tam opony i założyć je na nowy sezon. Ale nie można tego robić pierwszego wiosennego dnia. Trzeba pamiętać, że przedwiośnie potrafi być bardzo kapryśne, a gdy nagle spadnie temperatura, letnie opony twardnieją. Stają się wtedy wręcz niebezpieczne. Dlatego należy spokojnie odczekać do momentu, gdy średnia dobowa temperatura zacznie utrzymywać się na poziomie 7˚C. Wtedy letnie gumy zaczną spełniać swoją rolę.

Przed zmianą trzeba oczywiście sprawdzić, czy nasze opony nadają się jeszcze do założenia.

Kiedy kupić nowe opony?

Oto nadeszła chwila prawdy – nadają się, czy czas zainwestować w nowe gumy? Raczej nikt nie kupuje nowych opon z kaprysu, ale są ku temu ważne powody. Guma ściera się na drodze, bo opony są elementem eksploatacyjnym auta. Aby można je było założyć, trzeba sprawdzić głębokość bieżnika. Jeśli jest on zbyt płytki, koła tracą przyczepność w trudnych warunkach.

W tej kwestii ma coś do powiedzenia prawo. Polskie przepisy dopuszczają do ruchu opony o bieżniku 1,6 mm i powyżej. Ale sam bieżnik to nie wszystko. Może z jakichś powodów nie być przesadnie starty, ale i tak musimy kupić nowe gumy. Dzieje się tak, jeśli opona się zestarzała. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile lat mają nasze koła, a tymczasem nie powinniśmy na nich jeździć dłużej niż 10 lat.

Wymiana opon.Co się opłaca?

Zakup nowych opon to spory wydatek, więc wielu z nas kalkuluje, jakby tu urwać trochę z ceny. A zdecydowanie warto przemyśleć sprawę, bo można zaoszczędzić, kupując letni komplet opon. Najczęstszym błędem jest oczywiście zakup gum tuż przed lub w trakcie sezonu. Ich ceny się zmieniają i o wiele korzystniej można kupić opony na lato jeszcze w zimie.

Inna strategia dotyczy wyboru między zakupem samych opon i gotowych kół z felgami. To pierwsze rozwiązanie wydaje się tańsze na początku, ale przez kilka następnych sezonów płacimy za zmianę opon. Uskłada się w ten sposób kolejne kilkaset złotych. W przypadku opon z felgami wychodzi drożej na dzień dobry, ale potem oszczędzamy przy wymianie.

Oszczędzić można także, decydując się na opony bieżnikowane, ale trzeba się liczyć z ich krótszym użytkowaniem.

O czym należy pamiętać?

Jeśli mamy już na kołach letnie opony, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Otóż po zmianie opon na letnie powinniśmy wyważyć koła. Jeśli tego nie zrobimy, auto może stać się bardzo nieposłuszne na drodze. Na przykład ściąga je na bok podczas jazdy. Wiele w naszej jeździe w ciągu sezonu wiosenno-letniego zależy właśnie od jakości i stanu opon. Podczas sezonu powinniśmy zwracać uwagę, czy na gumach nie widać jakichś uszkodzeń czy wybrzuszeń. W razie wątpliwości warto udać się z problemem do wulkanizatora. Nasz styl i szybkość jazdy także powinniśmy dostosować do jakości gum. I wreszcie po zmianie opon warto sprawdzać ciśnienie w kołach, bo w naturalny sposób zmniejsza się ono w czasie sezonu. Jeśli ciśnienie jest za niskie, negatywnie wpływa to na przyczepność i prędkość auta.

Wnioski narzucają się same – aby sprawnie jeździć, trzeba dbać o jakość ogumienia swojego auta. Dlatego wystarczy założyć dobre letnie opony i można wiosną i latem cieszyć się jazdą i życiem.

 

Podsumowanie

  1. Opony letnie produkowane są ze specjalnej miękkiej mieszanki gum, która gwarantuje optymalną przyczepność w wyższych temperaturach.
  2. Letnie opony należy zakładać, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 7˚C.
  3. Bieżnik opony dopuszczonej do ruchu powinien wynosić co najmniej 1,6 mm.
  4. Jeśli mamy zużyte opony lub takie, które mają powyżej 10 lat, należy kupić nowe gumy.
  5. Najkorzystniej kupić opony przed sezonem.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Albert
Albert
3 lat temu

Ja na ten rok się wycwaniłem i kupiłem opony całoroczne. Koniec z rozmyślaniem kiedy wymienić i staniem w kolejkach u wulkanizatorów. A jazda na tych oponach jest na prawdę godna uwagi. Nie czuję większych różnic od sezonowych.

Kamil
Kamil
3 lat temu

Właśnie szukam jakichś fajnych opon letnich w klasie premium przystępne cenowo. Ktoś, coś?

paciorek
paciorek
3 lat temu

Opony do swojego focusa zawsze wymieniam wyłącznie w aso forda, mają bardzo dobrą jakość, w tym roku mieli bardzo dobre ceny bo 219 zł za oponę. A to cena już razem z montażem – warto było