Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć

Aktualizacja:
Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć

Komplet opon powinien starczyć na 6 sezonów? To przekonanie może zmniejszyć Twoją czujność. W tym roku upewnij się, czy nie czas na zmianę opon – na nowe!

1. Zmieniaj opony zgodnie z porami roku

Wbrew niektórym opiniom podział opon na zimowe i letnie nie jest wymysłem producentów, którzy szukają dodatkowych źródeł dochodu. Różnice ogumienia na sezon letni i zimowy są znaczne i wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Nie lekceważ zaleceń specjalistów. Dbaj o to, aby Twój samochód jeździł na oponach dostosowanych do warunków pogodowych.

Opony letnie Opony zimowe
Rodzaj użytej gumy Twardsza guma, odporna na wysokie temperatury Miększa guma, z większym dodatkiem krzemionki w składzie, bardziej elastyczna – nie twardnieje w niskich temperaturach
Stopień lamelizacji (rodzaj bieżnika) Opona jest gładsza, dzięki czemu ma większą przyczepność na gładkiej drodze; bieżnik ma za zadanie odprowadzanie wody deszczowej spod kół Opona jest poprzecinana większą liczbą nacięć (lamelek), aby zwiększyć przyczepność na śniegu i błocie pośniegowym, a same nacięcia są szersze niż w oponach letnich
Zalecane warunki pogodowe Temperatura powyżej 7°C, gładka nawierzchnia, sucha lub wilgotna Temperatura poniżej 7°C, błoto, śnieg
Użycie w niewskazanych warunkach pogodowych Twardnienie w temperaturze poniżej 7°C, droga hamowania znacznie się wydłuża, opona nie odprowadza błota i śniegu, zmniejszona jest przyczepność W temperaturze powyżej 7°C guma staje się miękka, co prowadzi do szybszego zużycia się bieżnika; w warunkach letnich znacznie wydłuża się czas hamowania, zwiększa się zużycie paliwa

2. Używaj opon zgodnie z zaleceniami

Opony letnie, które jeżdżą w warunkach zimowych, stanowią czynnik zwiększonego ryzyka, a do tego szybciej ulegają eksploatacji. Użyta mieszanka materiałów w oponie jest przystosowana do warunków letnich. Pod wpływem niższej temperatury opony twardnieją i są mniej elastyczne. Podobnie opony zimowe używane podczas letniej pogody ulegają szybszej degradacji. Zimowy bieżnik zużyje się szybciej, a droga hamowania na gładkiej jezdni wydłuży się o kilkanaście metrów.

Również niewłaściwe przechowywanie gum może wpłynąć na ich stan. Przyjmuje się, że idealne warunki na przechowanie gum to zaciemnione, suche i chłodne miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej 10°C i nie przekracza 20°C. Pamiętaj o właściwej pozycji opon – nieprawidłowo ułożone mogą ulec zniekształceniu i nieodwracalnemu zniszczeniu.

jak przechowywać opony

3. Sprawdzaj bieżnik dwa razy w roku

Kiedy ostatnio mierzyłeś głębokość bieżnika? Ta wartość bezwzględnie świadczy o stopniu zużycia opony. A to zwiększa to ryzyko np. pęknięcia gumy podczas jazdy.

Głębokość bieżnika najlepiej sprawdzać w momencie, kiedy masz dobry dostęp do opony – czyli przed jej założeniem oraz po posezonowym zdjęciu gum. 

Możesz posłużyć się znacznikiem zużycia TWI (Tread Wear Index), który znajduje się wewnątrz bieżników. Jego wysokość to 1,6 mm – najmniejsza dopuszczalna głębokość bieżnika. Uznaje się jednak, że w oponach letnich już 3 mm są wartością graniczną, w zimowych – 4 mm. Wtedy warto pomyśleć o zakupie nowego kompletu..

Niektórzy producenci stosują dodatkowe oznaczenia na oponach, które wskazują na częściowe zużycie gum. Najpewniejszą metodą sprawdzenia głębokości bieżnika pozostaje jednak użycie głębokościomierza, który precyzyjnie wskaże tę wartość. Dodajmy, że głębokość bieżnika powinna być taka sama na całej oponie.

CZYTAJ TAKŻE

10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

4. Zmiana opon na nowe: nie odkładaj na potem

Sądzisz, że bezpieczeństwo jazdy zależy od hamulców? Bez sprawnych opon nie wyhamujesz na czas. To element auta, który jako jedyny styka się z podłożem.

Sprawdź też datę produkcji opon (jest na nich wybity rok oraz tydzień produkcji) – odporność gumy, gwarantująca odpowiednie właściwości opony, to zwykle 6–10 lat.

Decyzja o wymianie opon powinna być podjęta na podstawie takich kryteriów, jak liczba przejeżdżonych sezonów, głębokość bieżnika, stan techniczny. Dodatkowo zwróć uwagę na przyczepność opon, parcenie gumy, mikropęknięcia, brak równomierności powierzchni np. wybulenia czy pęcherze. Jeśli na oponie pojawiają się powyższe oznaki – czas na zakup nowych opon. Bezzwłocznie!

5. Kupujesz używane auto – sprawdź żywotność opon

Kiedy kupujesz używane auto, koniecznie sprawdzić stan ogumienia, bo być może czeka Cię zmiana opon na nowe. Jeżeli ściany boczne gum są popękane, to znaczy, że są już w znacznym stopniu wyeksploatowane i bardziej narażone na uszkodzenia. Koniecznie sprawdź suwmiarką/głębokościomierzem wysokość bieżnika.

6. Czytaj etykiety, unikniesz nieporozumień

Od 2012 roku wszystkie opony sprzedawane w Unii Europejskiej mają obowiązkowe oznaczenie właściwości. Ułatwia to wybór ogumienia i pozwala znaleźć kompromis (np. „głośniejsze”, ale tańsze opony, droższe, ale bardziej przyczepne).

  •         Efektywność paliwowa: to oznaczenie informuje nas, w jakim stopniu opona wpływa na zwiększenie zużycia paliwa w samochodzie. Jest opisane w klasach od A do G. A to najwyższa klasa efektywności, G najniższa dopuszczalna. Im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie paliwa.
  •        Hamowanie na mokrej nawierzchni: oznaczenie opisane jest w podobny sposób, czyli A–G. Warto zauważyć, że na etykiecie nie ma klasy D. Klasy informują nas o przyczepności na mokrej nawierzchni. A jest najlepszym możliwym wynikiem.
  •        Poziom generowanego hałasu zewnętrznego: wyrażany w decybelach (dB). Głośność  oznaczona jest symbolem fal dźwiękowych rozchodzących się od ikony głośnika. Jedna czarna fala oznacza oponę cichą (co najmniej 3 dB poniżej przyszłego europejskiego limitu), dwie – oponę o średnim poziomie głośności (przedział między przyszłym europejskim limitem a 3 dB poniżej niego), natomiast trzy fale – oponę głośną, która wyzwala hałas powyżej przyszłego europejskiego limitu.
Europejskie etykiety opon. Źródło: Wikipedia, © European Union, 1995–2010
Europejskie etykiety opon. Źródło: Wikipedia, © European Union, 1995–2010

7. Nowe opony możesz wybrać samodzielnie, ale…

Czasem lepiej poradzić się specjalisty, bo dobór nowych opon do auta może zaważyć na bezpieczeństwie i komforcie podróży. Nie wybieraj najtańszych opon nieznanych producentów, które mogą wyglądać ładnie, ale odbiegać jakością od standardu. W zależności od potrzeb wybierz opony o wyższym lub niższym standardzie, ale zawsze u sprawdzonego sprzedawcy.

Adrian Kosmeja, zastępca kierownika działu obsługi klienta Oponeo.pl:

Aby samodzielnie dobrać nowe opony do swojego auta, najlepiej skorzystać z konfiguratora doboru opon oferowanego w serwisie Oponeo.pl. Niezbędne informacje, jakie należy podać, to: marka  i model auta, typ nadwozia, generacja oraz pojemność silnika. Następnie system podpowie nam, jaki rozmiar oryginalnie został zastosowany w naszym aucie oraz jakie ewentualnie zamienniki danego rozmiaru możemy wziąć pod uwagę. Niezbędna jest informacja dotycząca rozmiaru felgi zastosowanej na aucie. Większość producentów samochodów do jednego modelu auta homologuje kilka rozmiarów felg, a co za tym idzie – także opon. Po wprowadzeniu informacji w wyszukiwarkę zobaczymy, jakie zamienniki można stosować bezpiecznie, bez ryzyka obniżenia jakości i bezpieczeństwa jazdy.

Jeśli chcemy zastosować ten sam rozmiar, na jakim auto jeździ obecnie, wystarczy znać szerokość opony (wyrażona w milimetrach), wysokość (wyrażona stosunkiem procentowym do szerokości) oraz średnicę felgi (wyrażona w calach). Dla przykładu rozmiar 195/65R15 oznacza, że opona ma 195 mm szerokości, jej wysokość to 65% z 195 mm, czyli 126,75 mm, a średnica felgi wynosi 15 cali.

Przy dobieraniu zamienników opon (które może okazać się bardzo korzystne finansowo bez koniecznej utraty osiągów) warto skorzystać z porad ekspertów i kalkulatora zamienników. Znajdziemy je na stronie https://www.oponeo.pl/narzedzia/zamienniki-opon.

8. Używane opony: pozorna oszczędność

Chcesz zaoszczędzić na ogumieniu? Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie.

Komplet używanych opon jest zwykle dużo tańszy od nowych (nawet kilkukrotnie), ale może się okazać nieopłacalny, zwłaszcza gdy wybierasz go przez internet. Zdarza się, że choć powierzchownie opona wygląda na nieuszkodzoną i ma wystarczająco głęboki bieżnik, ukrywa usterki wewnątrz konstrukcji. Takie niewidoczne wady znacznie skracają żywotność ogumienia.

Używane opony nie mają też gwarancji i w razie jej wcześniejszego zużycia lub wady konstrukcyjnej niewidocznej gołym okiem, po prostu stracimy pieniądze.

9. Jedna zniszczona opona – wymiana kompletu gum?

Zdarza się, że w wyniku wypadku lub innego zdarzenia w aucie zostanie uszkodzona tylko jedna opona, a reszta będzie nadawała się do dalszej jazdy. – Nie jest konieczne, aby w takiej sytuacji wymieniać komplet opon – mówi Adrian Kosmeja z Oponeo.pl. – Jeżeli opony były nowe, wystarczy wymienić tę jedną uszkodzoną oponę. Natomiast jeśli opony były w jakimś stopniu zużyte, należy wymienić opony na jednej osi. Wyjątkiem są opony w samochodach z napędem 4×4. W takim wypadku przy uszkodzonej oponie powinno się wymienić cały komplet ogumienia.

10. Opony całoroczne – warto czy nie?

Zdania dotyczące oceny opon całorocznych  są podzielone. Takie ogumienie jest wynikiem kompromisu, który ma zapewnić bezpieczną i komfortową jazdę w ciągu całego roku. Zmiany zachodzące w naszym klimacie, które powodują, że zimy są łagodniejsze, nie wykluczają jednak dużych opadów śniegu i bardzo niskich temperatur (ostatnia zima przyniosła nam kilka takich dni). Opony całoroczne mogą być dobrym wyborem przy łagodnych zimach.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych państwach europejskich obowiązuje nakaz używania opon zimowych w określonych miesiącach i warunkach pogodowych, co warto sprawdzić przed zimowym wyjazdem m.in. do Austrii, Czech, Niemiec, krajów skandynawskich (bez Danii) czy Rumunii.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu Adrianowi Kosmei, zastępcy kierownika działu obsługi klienta Oponeo.pl.

 

Podsumowanie

  1. Sprawdzaj stan opon po każdym sezonie: głębokość bieżnika, uszkodzenia powierzchni, odkształcenia. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki degradacji gum, zmiana opon jest koniecznością.
  2. Jeźdź na oponach dostosowanych do warunków atmosferycznych: jazda będzie bezpieczniejsza, a Ty zaoszczędzisz paliwo.
  3. Opony zmieniaj co kilka lat. Dobieraj je do swojego auta, ale także stylu jazdy. Czytaj etykiety mówiące o klasie opony, dzięki czemu łatwiej dopasujesz ogumienie do swoich potrzeb.
  4. Inwestuj w nowe opony. Używane mogą mieć ukryte wady, a nie mają już ważnej gwarancji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej