Punkta

Walizki spakowane, bak zatankowany do pełna – możemy ruszać w drogę. Jednak w całej tej świątecznej gorączce, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku kluczowych sprawach, które pozwolą w miarę spokojnie i bezproblemowo odbyć świąteczną podróż. Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, który w pięciu prostych krokach ułatwi zaplanowanie bezpiecznego i przyjemnego wyjazdu na Wielkanoc.

Krok 1: ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to podstawa, o jakiej chyba nawet nie powinniśmy przypominać. Ponieważ wychodzimy jednak z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, poświęcimy tej kwestii parę chwil. Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. Co najważniejsze, brak polisy może wyjść na jaw nawet bez naszego udziału i bez kontroli policji. Możemy być pewni, że prędzej czy później fakt ten ujrzy światło dzienne. Konsekwencje braku OC będą o wiele bardziej dotkliwe w momencie, gdy spowodujemy kolizję. A powiedzmy sobie szczerze – to w okresie świątecznym zdarzyć się może. Zanim więc wyruszymy w trasę, upewnijmy się, że nasza polisa OC jest ważna.

Kara za brak OC w 2021 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 8400 złotych! [TABELA]

Krok 2: Assistance

To ubezpieczenie dodatkowe, więc najczęściej nawet nie zaprzątamy sobie nim głowy. A pomyśleć o nim warto! Szczególnie w okresie wielkanocnym, gdy przed nami setki kilometrów drogi do pokonania. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym, a także prawnym w sytuacji awaryjnej. Jedziesz do rodziny na Święta? Jesteś daleko od domu? Nagle Twój samochód staje pośrodku drogi i nie chce jechać dalej. Brak benzyny, pęknięta opona czy inna awaria? To bez znaczenia, mając ubezpieczenie Assistance wystarczy, że wykonasz jeden telefon do ubezpieczyciela, a ten zorganizuje pomoc w Twoim imieniu.

Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Krok 3: wymiana opon

Masz bezawaryjny samochód? Ze spokojną głową możesz ruszać na Święta? A pamiętałeś o wymianie opon? Przyjęło się, że opony letnie powinniśmy zakładać wówczas, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Ponieważ na przełomie marca/kwietnia, ta potrafi być jednak bardzo zmienna, nie zaleca się wymiany opon po pierwszych dniach z temperaturą dodatnią. Powinniśmy zaczekać aż ta się ustabilizuje. Prognoza pogody na Wielkanoc zdaje się jednak nas rozpieszczać. W związku z tym zanim wyruszymy ze święconką, warto zadbać także o wymianę ogumienia.

Opony letnie – co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Krok 4: tankowanie

Przed podróżą warto zadbać o pełny bak – to wiemy. Rzadko kiedy myślimy jednak o tym wcześniej. Zazwyczaj rozpoczynając podróż, zahaczamy o najbliższą stację benzynową i tankujemy do pełna. Tymczasem analitycy radzą, by już teraz zatankować auto z myślą o wyjeździe na Wielkanoc. W ten sposób możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Ceny paliw wciąż idą w górę, a aktualnie osiągnęły najwyższy poziom od października. W przedświątecznym tygodniu ceny benzyny mogą wzrosnąć o kolejne 5–10 gr na litrze. Szacuje się, że przed tegorocznymi świętami napełnienie 50-litrowego baku benzyną Pb-98 może kosztować blisko 270 zł.

Krok 5: odpoczynek

Miałeś ciężką noc, później cały dzień spędziłeś w pracy, a w piątkowy wieczór zamierzasz już wyruszyć w podróż do rodziny? Trochę zmęczony, odrobinę niewyspany, ale wypijesz mocną kawę i odzyskasz siły? Nic z tych rzeczy. Choć pozornie zmęczenia możemy nie odczuwać, w rzeczywistości negatywnie wpływa ono na naszą zdolność prowadzenia pojazdu. Zmęczenie za kierownicą może mieć fatalne konsekwencje. Bardzo często kierowcę w stanie zmęczenia porównuje się do tego pod wpływem alkoholu. Choć ich zachowania za kółkiem się różnią, obaj niosą podobne zagrożenie. Niezależnie od tego, jak daleka czeka Cię droga, postaraj się wygospodarować chwilę na zregenerowanie sił i odpoczynek przed podróżą.

Pijany kierowca a kierowca zmęczony: jak zachowują się na drodze? [Eksperyment]

Kierowco! Życzymy Ci bezpiecznej podróży!