Wyjeżdżasz na Wielkanoc? Sprawdź, jak przygotować się do podróży w 5 krokach!

Aktualizacja:
wyjazd-wielkanocny

Wielkanoc, jak co roku, to okres wzmożonego ruchu na drogach. Tysiące policjantów dba wówczas o bezpieczeństwo kierowców. W związku z tym powinniśmy spodziewać się także częstszych kontroli drogowych. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów i zagwarantować sobie względnie spokojną podróż, lepiej zawczasu przygotować się do drogi. O czym pamiętać przed wyjazdem na Wielkanoc?

Walizki spakowane, bak zatankowany do pełna – możemy ruszać w drogę. Jednak w całej tej świątecznej gorączce, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku kluczowych sprawach, które pozwolą w miarę spokojnie i bezproblemowo odbyć świąteczną podróż. Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, który w pięciu prostych krokach ułatwi zaplanowanie bezpiecznego i przyjemnego wyjazdu na Wielkanoc.

Krok 1: ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to podstawa, o jakiej chyba nawet nie powinniśmy przypominać. Ponieważ wychodzimy jednak z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, poświęcimy tej kwestii parę chwil. Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. Co najważniejsze, brak polisy może wyjść na jaw nawet bez naszego udziału i bez kontroli policji. Możemy być pewni, że prędzej czy później fakt ten ujrzy światło dzienne. Konsekwencje braku OC będą o wiele bardziej dotkliwe w momencie, gdy spowodujemy kolizję. A powiedzmy sobie szczerze – to w okresie świątecznym zdarzyć się może. Zanim więc wyruszymy w trasę, upewnijmy się, że nasza polisa OC jest ważna.

Kara za brak OC w 2022 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 9030 zł!

Krok 2: Assistance

To ubezpieczenie dodatkowe, więc najczęściej nawet nie zaprzątamy sobie nim głowy. A pomyśleć o nim warto! Szczególnie w okresie wielkanocnym, gdy przed nami setki kilometrów drogi do pokonania. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym, a także prawnym w sytuacji awaryjnej. Jedziesz do rodziny na Święta? Jesteś daleko od domu? Nagle Twój samochód staje pośrodku drogi i nie chce jechać dalej. Brak benzyny, pęknięta opona czy inna awaria? To bez znaczenia, mając ubezpieczenie Assistance wystarczy, że wykonasz jeden telefon do ubezpieczyciela, a ten zorganizuje pomoc w Twoim imieniu.

Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Krok 3: wymiana opon

Masz bezawaryjny samochód? Ze spokojną głową możesz ruszać na Święta? A pamiętałeś o wymianie opon? Przyjęło się, że opony letnie powinniśmy zakładać wówczas, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Ponieważ na przełomie marca/kwietnia, ta potrafi być jednak bardzo zmienna, nie zaleca się wymiany opon po pierwszych dniach z temperaturą dodatnią. Powinniśmy zaczekać aż ta się ustabilizuje. Prognoza pogody na Wielkanoc zdaje się jednak nas rozpieszczać. W związku z tym zanim wyruszymy ze święconką, warto zadbać także o wymianę ogumienia.

Opony letnie – co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Krok 4: tankowanie

Przed podróżą warto zadbać o pełny bak – to wiemy. Rzadko kiedy myślimy jednak o tym wcześniej. Zazwyczaj rozpoczynając podróż, zahaczamy o najbliższą stację benzynową i tankujemy do pełna. Tymczasem analitycy radzą, by już teraz zatankować auto z myślą o wyjeździe na Wielkanoc. W ten sposób możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Ceny paliw wciąż idą w górę, a aktualnie osiągnęły najwyższy poziom od października. W przedświątecznym tygodniu ceny benzyny mogą wzrosnąć o kolejne 5–10 gr na litrze. Szacuje się, że przed tegorocznymi świętami napełnienie 50-litrowego baku benzyną Pb-98 może kosztować blisko 270 zł.

Krok 5: odpoczynek

Miałeś ciężką noc, później cały dzień spędziłeś w pracy, a w piątkowy wieczór zamierzasz już wyruszyć w podróż do rodziny? Trochę zmęczony, odrobinę niewyspany, ale wypijesz mocną kawę i odzyskasz siły? Nic z tych rzeczy. Choć pozornie zmęczenia możemy nie odczuwać, w rzeczywistości negatywnie wpływa ono na naszą zdolność prowadzenia pojazdu. Zmęczenie za kierownicą może mieć fatalne konsekwencje. Bardzo często kierowcę w stanie zmęczenia porównuje się do tego pod wpływem alkoholu. Choć ich zachowania za kółkiem się różnią, obaj niosą podobne zagrożenie. Niezależnie od tego, jak daleka czeka Cię droga, postaraj się wygospodarować chwilę na zregenerowanie sił i odpoczynek przed podróżą.

Pijany kierowca a kierowca zmęczony: jak zachowują się na drodze? [Eksperyment]

Kierowco! Życzymy Ci bezpiecznej podróży!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej