Zmiana opon – nie daj się naciągnąć!

Aktualizacja:
AdobeStock_403758449_Easy-Resize.com

Wiosna to znak, że do wyższych temperatur trzeba przygotować także samochód. Jedną z ważniejszych czynności jest zmiana opon. Warto zarezerwować termin u wulkanizatora, ale i zastanowić się, gdzie i jak przechowywać opony, które znowu założy się na początku zimy.

W Polsce nie ma obowiązku zmieniania opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Na szczęście robi to już większość naszych rodaków. Z badania przeprowadzonego przez firmę SW Research wynika, że nawet 83,5%. Mało tego, zmienia opony podobny odsetek panów i pań – odpowiednio 82,3% i 84,6%. Jeśli już ktoś rezygnuje ze zmiany opon, to przeważnie jeździ na ogumieniu całorocznym (12,5%).

Dlaczego warto zmieniać opony?

Opony trzeba zmieniać sezonowo przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ogumienie letnie i zimowe ma nieco inną konstrukcję. Pewnym kompromisem są opony całoroczne, ale nawet one nie są tak dobre, jak ogumienie dedykowane na lato lub zimę. Trudno bowiem wyprodukować naprawdę dobre opony, które będą idealnie zachowywały się na drodze zarówno w duży mróz, jak i w upał.

Już wspomnieliśmy, że główną przesłanką do zmiany opon i dostosowania ich do odpowiedniej pory roku jest bezpieczeństwo. W czasie niskich temperatur i śniegu na drodze letnie opony nie zapewnią odpowiedniego hamowania. Zimowe opony są bardziej miękkie i elastyczne – zapewniają lepszą przyczepność na mokrej drodze. Nawet przy +10 st. C w czasie deszczu potrafią zatrzymać samochód o 3 metry bliżej niż opony letnie. Każdy z tych metrów może być na wagę życia. Analogicznie nie należy jeździć na „zimówkach” latem. W wysokich temperaturach mieszanka zimowa traci swoje właściwości, opony szybciej się ścierają, są mniej przyczepne i źle odprowadzają wodę w czasie deszczu. Do tego latem auto gorzej hamuje na „zimówkach”.

Czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Choć wokół tego tematu narosło wiele mitów, fakty wyglądają następująco: w Polsce nie ma przepisu prawnego nakładającego na kierowców obowiązek wymiany ogumienia na zimowe. Nie możesz też dostać za to mandatu podczas kontroli drogowej, chociaż akurat w tym zakresie zapadły już w Polsce pojedyncze, kontrowersyjne wyroki sądów uznające jeżdżenie zimą na letnich oponach za zachowanie łamiące art. 66 ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym*, który głosi:

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

Teoretycznie nie ma zatem obowiązku zmiany opon, jednak i tak większość kierowców decyduje się na to. W tej czynności chodzi bowiem nie tylko o dopasowanie się do litery prawa, lecz o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj także: Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Decyzja o tym, kiedy przejść na zimówki, zależy od indywidualnej oceny ryzyka kierowcy. Zaleca się jednak, aby zmiana opon nastąpiła zanim temperatury sięgną poziomu 7°C, w którym mieszanki surowcowe w letnich oponach nie są w stanie pracować wydajnie i zapewniać bezpieczeństwa na drodze. W polskim klimacie odpowiedni moment na to przypada zwykle na październik, kiedy to terminy w zakładach wulkanizatorskich znikają w mgnieniu oka. Analogicznie, zmiana z zimówek na letnie powinna nastąpić wtedy, gdy temperatury zaczną wynosić 7°C i więcej. Najczęściej jest to marzec, choć wszystko zależy od prognoz pogody.

Co wchodzi w zakres usługi serwisu ogumienia?

Decydując się na zmianę opon w profesjonalnym serwisie, możesz liczyć na dodatkowe wsparcie podczas realizowania tej podstawowej usługi. Usługodawcy mogą oferować również:

 • przegląd ogumienia pod względem stan technicznego i doradztwo w zakresie wymiany na nowy komplet,
 • naprawę drobnych uszkodzeń, które nie przesądzają o braku możliwości dalszego użytkowania,
 • wymianę zaworków, jeśli pękły pod wpływem przegrzania,
 • wyważanie i geometrię kół, o ile jest to konieczne.
 • przechowywanie opon po sezonie, jeśli np. mieszkasz w bloku i nie masz, co zrobić z zimówkami latem.

Ile kosztuje wymiana opon?

Nie ma jednej ceny, która byłaby ustalona w przypadku zmiany opon. Inny cennik będzie obowiązywał przy autach dostawczych i ciężarowych, a inny przy samochodach osobowych. W naszym artykule koncentrujemy się na tych ostatnich. Tutaj również naliczane są różne stawki.

Inna cena obowiązuje w przypadku kół ze stalowymi felgami oraz z felgami aluminiowymi. Jeśli nasze koła mają średnicę od 14 do 16 cali i felgi stalowe, wtedy za cztery zmienione opony zapłacimy ok. 50 zł. Przy średnicy kół 17-18 cali będzie to już jednak ok. 75 zł. Gdy koła mają felgi aluminiowe, a ich średnica to 12-13 cali, koszt wymiany opon zamknie się w przedziale 50-90 zł. Przy 14-16 calach zapłacimy co najmniej 60 zł, a przy średnicy 17-18 cali – od 80 do 120 zł. W przypadku SUV-ów i VAN-ów stosowany jest jeszcze inny cennik. W takim przypadku wymiana opon z felgami stalowymi waha się od 60 do 120 zł, a z felgami aluminiowymi – od 80 do 140 zł.

Czytaj także: 10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

Gdzie przechowywać zmienione opony?

Zdjęte z felg opony wymagają właściwego przechowywania, jeśli mają zostać założone ponownie po zmianie sezonu. Trzeba zatem zadbać nie tylko o bezpieczeństwo takiego kompletu ogumienia (zabezpieczenie przed kradzieżą), ale i o przechowywanie w odpowiednim miejscu, gdzie opony nie są narażone na uszkodzenia.

Gdzie zatem składować ogumienie, aby nadawało się do ponownego użytku? Można wykorzystać do tego różne miejsca. Najpopularniejsze to piwnica. Jeszcze lepsza opcja to garaż, ale nie każdy nim dysponuje. Czy opony można trzymać na balkonie? Zasada jest taka, że ogumienia nie należy trzymać na zewnątrz, a więc przed domem, na podwórku czy balkonie. Opony trzeba przechowywać w temperaturze od -5 do +25 st. C, a na zewnątrz będą narażone zarówno na duże mrozy, jak i na letni upał.

Co zrobić, gdy nie mamy miejsca na przechowywanie opon? Można je oddać do tzw. depozytu. Coraz więcej wulkanizatorów oferuje usługi przechowywania kompletu opon zarówno z felgami (kompletne koła), jak i bez felg. Warto również wiedzieć, gdzie można zutylizować opony.  

Czytaj także: Oznaczenia opon – jakie informacje znajdziemy na oponach?

Ile kosztuje przechowywanie opon?

Koszt przechowywania opon jest liczony za sezon. Nie jest to zazwyczaj bardzo duża kwota, chociaż ceny są zróżnicowane:

 • województwo dolnośląskie – od 96 do 112 zł;
 • województwo kujawsko-pomorskie – od 89 do 101 zł;
 • województwo lubelskie – od 88 do 109 zł;
 • województwo lubuskie – od 96 do 116 zł;
 • województwo łódzkie – od 89 do 107 zł;
 • województwo małopolskie – od 96 do 113 zł;
 • województwo mazowieckie – od 98 do 131 zł;
 • województwo opolskie – od 102 do 123 zł;
 • województwo podkarpackie – od 89 do 109 zł;
 • województwo podlaskie – od 96 do 109 zł;
 • województwo pomorskie – od 96 do 109 zł;
 • województwo śląski – od 98 do 130 zł;
 • województwo świętokrzyskie – od 89 do 96 zł;
 • województwo warmińsko-mazurskie – od 89 do 98 zł;
 • województwo wielkopolskie – od 89 do 109 zł;
 • województwo zachodniopomorskie – od 109 do 127 zł.

Podsumowanie

Warto pamiętać o zmianie opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Dzięki temu zwiększa się nasze bezpieczeństwo, a auto lepiej „zachowuje się” na drodze. Zdjęte opony należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Najlepiej skorzystać z usługi depozytu opon, co nie jest zazwyczaj bardzo kosztowne.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej