Wypożyczenie auta: haczyki, na które warto uważać

Aktualizacja: 01.10.2018
Wypożyczenie auta

Wynajem samochodu z wypożyczalni to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie posiadając własnego auta, chcą być niezależni i mobilni. Jeśli potrzebujemy własnego środka transportu i zdecydujemy się na wypożyczenie auta, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed skorzystaniem z usług wypożyczalni samochodów. Sprawdź, czego unikać, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większą popularnością. Dają możliwość wynajęcia auta nawet na godziny, ale równie dobrze możemy wynająć je na dłuższy czas. Warto jednak wiedzieć, że wypożyczalnie bardzo często stosują pewne rozwiązania, które skutecznie mogą uprzykrzyć życie swoim klientom. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, by nie paść ofiarą wypożyczalni samochodów! Jak powinno przebiegać wypożyczenie auta?

Wynajem samochodów: co musisz wiedzieć?

Wypożyczenie auta jest stosunkowo proste. Znajdujesz wypożyczalnię, z której chcesz wynająć auto, podpisujesz podsunięty pod nos dokument i już możesz ruszać w drogę. Większość firm będzie wymagać okazania karty kredytowej, z której w celu zabezpieczenia finansowego, zablokują środki na poczet kaucji. Zanim jednak auto zostanie Ci wydane, będziesz musiał spełnić kilka warunków. W większości przypadków wypożyczający musi mieć ukończone 21 lat (niektóre wypożyczalnie ustaliły minimalną granicą wieku na 25 lat), posiadać ważne prawo jazdy od co najmniej roku (w niektórych przypadkach minimum 2 lata) oraz przedstawić dokument tożsamości. Jeśli odpowiadasz wszystkim tym kryteriom, sukces jest już blisko. Pamiętaj jednak, że bardzo łatwo możesz złapać się na haczyki, które z powodzeniem stosują wypożyczalnie samochodów. Jeśli nie zachowasz minimum ostrożności, auto wypożyczysz, owszem… ale później możesz słono za to zapłacić. Na co więc uważać, kiedy masz w planach wypożyczenie auta?

Protokół odbioru i zdania auta

Dokument ten może ochronić Cię przed przykrymi konsekwencjami finansowymi. Nie wystarczy jednak go podpisać, a dokładnie opisać w nim wszystkie swoje zastrzeżenia, co do stanu auta. Wypożyczalnia ma obowiązek dostarczyć nam sprawny pojazd, a my jesteśmy zobligowani do zwrotu go w niepogorszonym stanie. Zanim wyjedziesz z wypożyczalni wynajętym autem, zwróć uwagę na jego stan. Sprawdź czy nie ma widocznych rys i otarć, ponieważ w przeciwnym razie, wypożyczający samochód wypełniając protokół odbioru może obarczyć Cię za nie odpowiedzialnością. Z kolei w protokole zdania samochodu, powinna znaleźć się informacja mówiąca o stanie auta w momencie zwrócenia go do wypożyczalni. Protokół taki powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach – po jednym dla wypożyczalni i wynajmującego.

Stan baku

Zanim zaczniesz być z siebie dumny i docenisz swój profesjonalizm przejawiający się w dokładnym obejrzeniu auta i wytknięciu wypożyczalni każdej najmniejszej ryski, pamiętaj także o sprawdzeniu stanu baku. Zazwyczaj wypożyczalnie wydają auto z pełnym bakiem i tego samego oczekują od Ciebie, jako klienta zdającego samochód. Jeśli tego nie zrobisz, wypożyczalnia może naliczyć na Twoje konto opłatę za tankowanie po zawyżonej cenie, co będzie po prostu nieopłacalne.

Koszty wynajęcia samochodu

To kryterium, którym nie warto kierować się podczas wyboru wypożyczalni. Może się zdarzyć, że najtańszy pakiet, to najbardziej ubogi pakiet, który nie obejmuje wszystkich opłat dodatkowych. Po ich zliczeniu może się okazać, że wynajem auta okaże się zdecydowanie większym wydatkiem niż sądziłeś.

Ubezpieczenie OC i AC

Ten punkt wiąże się poniekąd z kryterium ceny, bo ta nie zawsze obejmuje ubezpieczenie. O ile z tym pierwszym sprawa jest stosunkowo oczywista, bo ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, o tyle w przypadku drugiego zaczynają się schody. Zanim zdecydujesz się na wypożyczenie auta, dopytaj czy cena usługi obejmuje także ubezpieczenie AC. W przeciwnym razie, w przypadku szkody możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a wszelkie koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Warto też zastanowić się nad dopłatą za polisę NNW.

Limit kilometrów

Dosyć częstą praktyką stosowaną przez wypożyczalnie jest nakładanie limitu kilometrów. Klienci niedokładnie zapoznający się z warunkami wynajmu i zapisami umowy, dają się na to nabrać, co w konsekwencji generuje spore koszty dodatkowe. Zdarza się, że wypożyczalnie stosują dopuszczalny przebieg dzienny, a po jego przekroczeniu, za każdy przejechany kilometr naliczają dodatkową opłatę. Zanim więc wyjedziesz z wypożyczalni wynajętym autem, upewnij się jaki stosuje ona limit kilometrów.

Liczba osób uprawnionych do kierowania pojazdem

Kolejnym haczykiem, o którym często nie mamy pojęcia, są ograniczenia dotyczące liczby kierowców mogących prowadzić wynajęte auto. Niektóre wypożyczalnie dopuszczają, że kierować autem może tylko osoba, z którą zawarta została umowa, a każdy dodatkowy kierowca musiałby liczyć się z dodatkowymi opłatami. Problemy mogą się także zacząć w momencie, kiedy odstąpimy wynajęte auto osobie trzeciej, a wypożyczalnia będzie w stanie nam to udowodnić.

Ile kosztuje wypożyczenie auta?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena wynajęcia auta będzie uzależniona od wielu czynników. Wpływ na nią będzie miała klasa pojazdu i jego wyposażenie, a także czas wynajmu. Z reguły wygląda to tak, że im dłuży czas wynajęcia samochodu, tym na niższą stawkę dniową możemy liczyć. Kierowca, na własne życzenie, ma także możliwość wyposażenia auta w dodatkowe akcesoria, co także będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Ładowarka samochodowa, fotelik dziecięcy, czy nawigacja – klient płaci, klient ma.

https://punkta.pl/dla-kierowcow/wynajem-auta-za-granica/

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments