Wypożyczenie auta: haczyki, na które warto uważać

Aktualizacja:
Wypożyczenie auta

Wynajem samochodu z wypożyczalni to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie posiadając własnego auta, chcą być niezależni i mobilni. Jeśli potrzebujemy własnego środka transportu i zdecydujemy się na wypożyczenie auta, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed skorzystaniem z usług wypożyczalni samochodów. Sprawdź, czego unikać, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większą popularnością. Dają możliwość wynajęcia auta nawet na godziny, ale równie dobrze możemy wynająć je na dłuższy czas. Warto jednak wiedzieć, że wypożyczalnie bardzo często stosują pewne rozwiązania, które skutecznie mogą uprzykrzyć życie swoim klientom. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, by nie paść ofiarą wypożyczalni samochodów! Jak powinno przebiegać wypożyczenie auta?

Wynajem samochodów: co musisz wiedzieć?

Wypożyczenie auta jest stosunkowo proste. Znajdujesz wypożyczalnię, z której chcesz wynająć auto, podpisujesz podsunięty pod nos dokument i już możesz ruszać w drogę. Większość firm będzie wymagać okazania karty kredytowej, z której w celu zabezpieczenia finansowego, zablokują środki na poczet kaucji. Zanim jednak auto zostanie Ci wydane, będziesz musiał spełnić kilka warunków. W większości przypadków wypożyczający musi mieć ukończone 21 lat (niektóre wypożyczalnie ustaliły minimalną granicą wieku na 25 lat), posiadać ważne prawo jazdy od co najmniej roku (w niektórych przypadkach minimum 2 lata) oraz przedstawić dokument tożsamości. Jeśli odpowiadasz wszystkim tym kryteriom, sukces jest już blisko. Pamiętaj jednak, że bardzo łatwo możesz złapać się na haczyki, które z powodzeniem stosują wypożyczalnie samochodów. Jeśli nie zachowasz minimum ostrożności, auto wypożyczysz, owszem… ale później możesz słono za to zapłacić. Na co więc uważać, kiedy masz w planach wypożyczenie auta?

Protokół odbioru i zdania auta

Dokument ten może ochronić Cię przed przykrymi konsekwencjami finansowymi. Nie wystarczy jednak go podpisać, a dokładnie opisać w nim wszystkie swoje zastrzeżenia, co do stanu auta. Wypożyczalnia ma obowiązek dostarczyć nam sprawny pojazd, a my jesteśmy zobligowani do zwrotu go w niepogorszonym stanie. Zanim wyjedziesz z wypożyczalni wynajętym autem, zwróć uwagę na jego stan. Sprawdź czy nie ma widocznych rys i otarć, ponieważ w przeciwnym razie, wypożyczający samochód wypełniając protokół odbioru może obarczyć Cię za nie odpowiedzialnością. Z kolei w protokole zdania samochodu, powinna znaleźć się informacja mówiąca o stanie auta w momencie zwrócenia go do wypożyczalni. Protokół taki powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach – po jednym dla wypożyczalni i wynajmującego.

Stan baku

Zanim zaczniesz być z siebie dumny i docenisz swój profesjonalizm przejawiający się w dokładnym obejrzeniu auta i wytknięciu wypożyczalni każdej najmniejszej ryski, pamiętaj także o sprawdzeniu stanu baku. Zazwyczaj wypożyczalnie wydają auto z pełnym bakiem i tego samego oczekują od Ciebie, jako klienta zdającego samochód. Jeśli tego nie zrobisz, wypożyczalnia może naliczyć na Twoje konto opłatę za tankowanie po zawyżonej cenie, co będzie po prostu nieopłacalne.

Koszty wynajęcia samochodu

To kryterium, którym nie warto kierować się podczas wyboru wypożyczalni. Może się zdarzyć, że najtańszy pakiet, to najbardziej ubogi pakiet, który nie obejmuje wszystkich opłat dodatkowych. Po ich zliczeniu może się okazać, że wynajem auta okaże się zdecydowanie większym wydatkiem niż sądziłeś.

Ubezpieczenie OC i AC

Ten punkt wiąże się poniekąd z kryterium ceny, bo ta nie zawsze obejmuje ubezpieczenie. O ile z tym pierwszym sprawa jest stosunkowo oczywista, bo ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, o tyle w przypadku drugiego zaczynają się schody. Zanim zdecydujesz się na wypożyczenie auta, dopytaj czy cena usługi obejmuje także ubezpieczenie AC. W przeciwnym razie, w przypadku szkody możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a wszelkie koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Warto też zastanowić się nad dopłatą za polisę NNW.

Limit kilometrów

Dosyć częstą praktyką stosowaną przez wypożyczalnie jest nakładanie limitu kilometrów. Klienci niedokładnie zapoznający się z warunkami wynajmu i zapisami umowy, dają się na to nabrać, co w konsekwencji generuje spore koszty dodatkowe. Zdarza się, że wypożyczalnie stosują dopuszczalny przebieg dzienny, a po jego przekroczeniu, za każdy przejechany kilometr naliczają dodatkową opłatę. Zanim więc wyjedziesz z wypożyczalni wynajętym autem, upewnij się jaki stosuje ona limit kilometrów.

Liczba osób uprawnionych do kierowania pojazdem

Kolejnym haczykiem, o którym często nie mamy pojęcia, są ograniczenia dotyczące liczby kierowców mogących prowadzić wynajęte auto. Niektóre wypożyczalnie dopuszczają, że kierować autem może tylko osoba, z którą zawarta została umowa, a każdy dodatkowy kierowca musiałby liczyć się z dodatkowymi opłatami. Problemy mogą się także zacząć w momencie, kiedy odstąpimy wynajęte auto osobie trzeciej, a wypożyczalnia będzie w stanie nam to udowodnić.

Ile kosztuje wypożyczenie auta?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena wynajęcia auta będzie uzależniona od wielu czynników. Wpływ na nią będzie miała klasa pojazdu i jego wyposażenie, a także czas wynajmu. Z reguły wygląda to tak, że im dłuży czas wynajęcia samochodu, tym na niższą stawkę dniową możemy liczyć. Kierowca, na własne życzenie, ma także możliwość wyposażenia auta w dodatkowe akcesoria, co także będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Ładowarka samochodowa, fotelik dziecięcy, czy nawigacja – klient płaci, klient ma.

Wynajem auta za granicą – czy to się opłaca i co warto wiedzieć?

Podsumowanie

  1. Przed podpisaniem umowy wynajęcia samochodu, zapoznaj się dokładnie z jego stanem. Wszelkie zastrzeżenia zapisz w protokole odbioru.
  2. Dla klienta, z reguły bardziej opłacalne jest oddanie auta z zatankowanym bakiem. W przeciwnym razie, wypożyczalnia może doliczyć do Twojego rachunku opłatę za tankowanie po zawyżonej cenie.
  3. Wypożyczalnie bardzo często wymagają okazania karty kredytowej, z której w celu zabezpieczenia finansowego, zablokują środki na poczet kaucji.
  4. Przed sfinalizowaniem transakcji warto dopytać o kwestię ubezpieczenia, dodatkowe opłaty czy limit kilometrów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej