Stłuczka autem "na minuty" - sprawdź, kiedy zapłacisz z własnej kieszeni

Aktualizacja:
stłuczka autem na minuty

Nie chcesz korzystać z taksówki lub komunikacji miejskiej, a musisz szybko znaleźć się na drugim końcu miasta? Od niedawna możesz skorzystać z “samochodu na minuty”. Co jednak w sytuacji, gdy w pośpiechu spowodujesz takim autem stłuczkę? Czy ochroni Cię ubezpieczenie, a może będziesz musiał pokryć straty z własnych pieniędzy? Sprawdzamy!

Wypożyczalnie oferujące “samochody na minuty” zdobywają w Polsce coraz większą popularność. W największych miastach funkcjonują już firmy, które oferują takie usługi, a flota ich pojazdów stale się powiększa. Kierowcy we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Warszawie mają już do dyspozycji łącznie ponad 1500 aut, które można wynająć “na minuty”.

Carsharing – na czym to polega?

Główną ideą takiego rozwiązania jest używanie samochodu, a nie jego posiadanie. W mieście, gdzie odległości pomiędzy miejscem pracy i zamieszkania są niewielkie, a dodatkowo istnieje rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, posiadanie własnego samochodu przestaje mieć ekonomiczne uzasadnienie. Tym bardziej, gdy tylko okazjonalnie musisz skorzystać z auta.

Tutaj z pomocą przychodzi właśnie carsharing, który stanowi alternatywę dla posiadania własnego auta w mieście. W przeciwieństwie do tradycyjnych wypożyczalni, usługa carsharingu pozwala na wynajęcie pojazdu “na minuty”, a nie na minimum 1 dobę. Dokładnie w ten sam sposób od kilku już lat działają systemy rowerów miejskich. Płacisz tylko za ten czas, w którym faktycznie korzystałeś z pojazdu. Dodatkowo nie musisz martwić się o koszty amortyzacji, paliwa czy ubezpieczenia.

Wypożyczyłeś auto “na minuty” i miałeś stłuczkę – co dalej?

No właśnie, co z ubezpieczeniem takiego pojazdu? Nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się chwila słabości – wystarczy drobny błąd i… spowodowałeś stłuczkę. Jadąc swoim autem, które posiada OC i AC, nie musiałbyś się szczególnie przejmować – koszty naprawy pokryłby ubezpieczyciel. Czy tak samo jest w przypadku aut wypożyczanych “na minuty”? Nie zawsze.

CZYTAJ TAKŻE

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować…

Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za szkody spowodowane podczas jazdy u czterech największych firm oferujących usługi wynajmu samochodów “na minuty” w Polsce.

Stłuczka autem Panek CarSharing

Zgodnie z regulaminem najmu Panek CarSharing, jeśli uszkodzisz auto tej firmy z własnej winy, będziesz musiał zapłacić za jego naprawę z własnej kieszeni, jednak nie więcej niż 2 tysiące złotych. Co ważne, limit ten przestaje obowiązywać, gdy w momencie zdarzenia np. przekroczyłeś dopuszczalną prędkość. Wówczas będziesz musiał pokryć pełne koszty naprawy.

Co nas czeka po kolizji autem Traficar?

Z kolei powodując stłuczkę autem z wypożyczalni Traficar nie musimy martwić się o koszty naprawy auta. Zgodnie z zapisami regulaminu, użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku lub kolizji. Jeśli jednak powodując szkody dopuścisz się np. “rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego”, będziesz musiał pokryć pełne koszty naprawy, a także dodatkowo zapłacić 35% tzw. narzutu.

Wypadek pojazdem 4mobility

Jeśli spowodujesz stłuczkę autem firmy 4mobility, to za powstałe szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni – jednak nie więcej niż 1000 złotych. Ale to nie wszystko. W przypadku uszkodzeń w zakresie nieobjętym przez ubezpieczenie, będziesz zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów związanych z naprawą auta.

GoGet.pl – dodatkowe pakiety ubezpieczeń

Ten operator jako jedyny oferuje swoim klientom dodatkowy pakiet ubezpieczenia. W zależności od klasy samochodu, taka polisa wiąże się z wydatkiem od 99 do 199 złotych. Co daje taki pakiet? Chroni Cię przed uszkodzeniami auta, które powstały z Twojej winy, np. podczas stłuczki. Opłata ta jest jednorazowa, a wykupione w ten sposób ubezpieczenie obowiązuje przez cały rok, bez względu na ilość rezerwacji w tym czasie. Co ważne, polisa ta jest obowiązkowa dla kierowców poniżej 23. roku życia

Co jednak, jeśli nie zdecydujesz się na zakup tego ubezpieczenia, a przytrafi Ci się stłuczka z Twojej winy? Wówczas odpowiadasz za naprawę uszkodzeń z własnej kieszeni, jednak maksymalnie do wysokości kaucji, która wynosi od 500 do 1000 złotych. Jeśli uszkodzenia będą mniejsze, otrzymasz zwrot reszty kaucji.

Czytaj regulamin!

W każdej z wymienionych wyżej firm istnieje ryzyko, że za wyrządzone szkody będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego przed skorzystaniem z usług firm oferujących auto “na minuty”, zawsze warto dokładnie przeczytać regulamin, aby później uniknąć rozczarowań.

Sprawdź także:


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej