Stłuczka autem "na minuty" - sprawdź, kiedy zapłacisz z własnej kieszeni

Aktualizacja:
stłuczka autem na minuty

Nie chcesz korzystać z taksówki lub komunikacji miejskiej, a musisz szybko znaleźć się na drugim końcu miasta? Od niedawna możesz skorzystać z “samochodu na minuty”. Co jednak w sytuacji, gdy w pośpiechu spowodujesz takim autem stłuczkę? Czy ochroni Cię ubezpieczenie, a może będziesz musiał pokryć straty z własnych pieniędzy? Sprawdzamy!

Wypożyczalnie oferujące “samochody na minuty” zdobywają w Polsce coraz większą popularność. W największych miastach funkcjonują już firmy, które oferują takie usługi, a flota ich pojazdów stale się powiększa. Kierowcy we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Warszawie mają już do dyspozycji łącznie ponad 1500 aut, które można wynająć “na minuty”.

Carsharing – na czym to polega?

Główną ideą takiego rozwiązania jest używanie samochodu, a nie jego posiadanie. W mieście, gdzie odległości pomiędzy miejscem pracy i zamieszkania są niewielkie, a dodatkowo istnieje rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, posiadanie własnego samochodu przestaje mieć ekonomiczne uzasadnienie. Tym bardziej, gdy tylko okazjonalnie musisz skorzystać z auta.

Tutaj z pomocą przychodzi właśnie carsharing, który stanowi alternatywę dla posiadania własnego auta w mieście. W przeciwieństwie do tradycyjnych wypożyczalni, usługa carsharingu pozwala na wynajęcie pojazdu “na minuty”, a nie na minimum 1 dobę. Dokładnie w ten sam sposób od kilku już lat działają systemy rowerów miejskich. Płacisz tylko za ten czas, w którym faktycznie korzystałeś z pojazdu. Dodatkowo nie musisz martwić się o koszty amortyzacji, paliwa czy ubezpieczenia.

Wypożyczyłeś auto “na minuty” i miałeś stłuczkę – co dalej?

No właśnie, co z ubezpieczeniem takiego pojazdu? Nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się chwila słabości – wystarczy drobny błąd i… spowodowałeś stłuczkę. Jadąc swoim autem, które posiada OC i AC, nie musiałbyś się szczególnie przejmować – koszty naprawy pokryłby ubezpieczyciel. Czy tak samo jest w przypadku aut wypożyczanych “na minuty”? Nie zawsze.

CZYTAJ TAKŻE

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować…

Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za szkody spowodowane podczas jazdy u czterech największych firm oferujących usługi wynajmu samochodów “na minuty” w Polsce.

Stłuczka autem Panek CarSharing

Zgodnie z regulaminem najmu Panek CarSharing, jeśli uszkodzisz auto tej firmy z własnej winy, będziesz musiał zapłacić za jego naprawę z własnej kieszeni, jednak nie więcej niż 2 tysiące złotych. Co ważne, limit ten przestaje obowiązywać, gdy w momencie zdarzenia np. przekroczyłeś dopuszczalną prędkość. Wówczas będziesz musiał pokryć pełne koszty naprawy.

Co nas czeka po kolizji autem Traficar?

Z kolei powodując stłuczkę autem z wypożyczalni Traficar nie musimy martwić się o koszty naprawy auta. Zgodnie z zapisami regulaminu, użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku lub kolizji. Jeśli jednak powodując szkody dopuścisz się np. “rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego”, będziesz musiał pokryć pełne koszty naprawy, a także dodatkowo zapłacić 35% tzw. narzutu.

Wypadek pojazdem 4mobility

Jeśli spowodujesz stłuczkę autem firmy 4mobility, to za powstałe szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni – jednak nie więcej niż 1000 złotych. Ale to nie wszystko. W przypadku uszkodzeń w zakresie nieobjętym przez ubezpieczenie, będziesz zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów związanych z naprawą auta.

GoGet.pl – dodatkowe pakiety ubezpieczeń

Ten operator jako jedyny oferuje swoim klientom dodatkowy pakiet ubezpieczenia. W zależności od klasy samochodu, taka polisa wiąże się z wydatkiem od 99 do 199 złotych. Co daje taki pakiet? Chroni Cię przed uszkodzeniami auta, które powstały z Twojej winy, np. podczas stłuczki. Opłata ta jest jednorazowa, a wykupione w ten sposób ubezpieczenie obowiązuje przez cały rok, bez względu na ilość rezerwacji w tym czasie. Co ważne, polisa ta jest obowiązkowa dla kierowców poniżej 23. roku życia

Co jednak, jeśli nie zdecydujesz się na zakup tego ubezpieczenia, a przytrafi Ci się stłuczka z Twojej winy? Wówczas odpowiadasz za naprawę uszkodzeń z własnej kieszeni, jednak maksymalnie do wysokości kaucji, która wynosi od 500 do 1000 złotych. Jeśli uszkodzenia będą mniejsze, otrzymasz zwrot reszty kaucji.

Czytaj regulamin!

W każdej z wymienionych wyżej firm istnieje ryzyko, że za wyrządzone szkody będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego przed skorzystaniem z usług firm oferujących auto “na minuty”, zawsze warto dokładnie przeczytać regulamin, aby później uniknąć rozczarowań.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments