Za co można stracić prawo jazdy? Aktualne przepisy na rok 2020

Opublikowano: 26.08.2020
za-co-można-stracić-prawo-jazdy

Lista przewinień, za które policjanci mogą zatrzymać kierowcom prawo jazdy, jest bardzo długa. Jeździsz ostrożnie i uważasz, że nie grozi Ci utrata prawa jazdy? Mimo wszystko warto znać aktualnie obowiązujące przepisy i dowiedzieć się, co w tej kwestii zmieni się w nadchodzących miesiącach.

Statystycznie kierowcy najczęściej tracą prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Nie jest to jednak jedyny powód zatrzymania prawa jazdy przez policjantów. Kiedy jeszcze funkcjonariusze zabierają prawo jazdy? Lista przesłanek jest bardzo długa – poniżej omawiamy poszczególne przypadki.

Kiedy zabierają prawo jazdy – jazda po spożyciu alkoholu

Surowo karani są kierowcy, którzy za kółko wsiadają po spożyciu alkoholu. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi:

  • 0,2 do 0,5 promila – kierowca otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat; za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi też grzywna (od 50 do 5 000 zł) albo areszt (od 5 do 30 dni),
  • powyżej 0,5 promila – kierowca może stracić prawo jazdy na okres od 1 roku do 15 lat; za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi też grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Warto przy tym pamiętać, że za jazdę po alkoholu sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia przez kierowcę pojazdów.

Jeździsz ostrożnie? Sprawdź, jak prowadzenie pojazdów zgodnie z przepisami premiują firmy ubezpieczeniowe. Nasz kalkulator OC pozwoli Ci porównać oferty ubezpieczycieli – w zaledwie kilka minut poznasz propozycje większości firm ubezpieczeniowych wiodących na polskim rynku. Nie przepłacaj – tanie ubezpieczenia OC, AC, NNW czy Assistance są w zasięgu Twojej ręki!

Za co można stracić prawo jazdy – ucieczka z miejsca zdarzenia

Sprawca wypadku drogowego ma obowiązek udzielić pomocy osobom poszkodowanym. Ucieczka z miejsca zdarzenia oznacza dla niego utratę prawa jazdy na minimum 3 lata.

Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają na kierowców, którzy spowodowali wypadek pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających – w ich przypadku zastosowanie ma najsurowsza kara, czyli dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Oddalenie się z miejsca wypadku jest dozwolone jedynie wówczas, gdy sprawca chce wezwać na miejsce pomoc, np. zadzwonić na numer alarmowy z najbliższego domostwa. Wówczas jednak musi powrócić na miejsce wypadku.

Kiedy zabierają prawo jazdy – przekroczenie dozwolonej prędkości

Z prawem jazdy kierowcy mogą pożegnać się również po przekroczeniu dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na ile kierowca straci prawo jazdy w takim wypadku? Na okres 3 miesięcy. Dodatkowo musi się on liczyć z tym, że otrzyma mandat (400-500 zł), a na jego koncie zostaną zapisane punkty karne (w liczbie 10).

Od 1 lipca 2020 r. kierowcy mieli tracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Ostatecznie jednak do dnia powstawania tego artykułu przepisy te nie weszły w życie.

Przekroczyłeś prędkość i zostało to zarejestrowane przez fotoradar? Również będziesz musiał oddać prawo jazdy – otrzymasz pismo ze stosownym wezwaniem.

Za co można stracić prawo jazdy – przewożenie zbyt wielu pasażerów w aucie

Zdarza Ci się zabierać autostopowiczów? Pamiętaj, aby nie narazić się na utratę prawa jazdy. Może do tego dojść, gdy będziesz przewoził autem więcej pasażerów niż przewidział jego producent.

Na jaki okres można stracić prawo jazdy, przewożąc samochodem więcej osób niż jest to dozwolone? Przewożenie minimum trzech dodatkowych pasażerów oznacza utratę prawa jazdy na 3 miesiące, a także mandat (od 100 do 500 zł) oraz punkty karne (po jednym za każdą nadmiarową osobę).

Gdzie znajdziesz informację o maksymalnej liczbie osób, które mogą podróżować pojazdem? Taką adnotację umieszcza się w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, możesz skorzystać z internetowego serwisu historiapojazdu.gov.pl, w którym również znajdziesz taką informację.

Kiedy zabierają prawo jazdy – punkty karne

W przypadku punktów karnych sprawa jest bardziej złożona – polskie prawo przewiduje inne przepisy dla początkujących, a inne dla doświadczonych kierowców. Prawo jazdy można stracić po zebraniu:

  • 20 punktów – dotyczy to kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok; odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami jest możliwe jedynie po ponownym zdaniu egzaminów praktycznego i teoretycznego;
  • 24 punktów – dotyczy to starszych stażem kierowców; aby odzyskać prawo jazdy, kierowca musi poddać się badaniu psychologicznemu i odbyć kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W okresie, gdy kierowcy zostało zabrane prawo jazdy, ma on bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów. Naruszenie tego zakazu może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do cofnięcia uprawnień.

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

O zakazie prowadzenia pojazdów zawsze decyduje sąd. Prawo o ruchu drogowym przewiduje jednak, że funkcjonariusz policji może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

  • stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu, który uniemożliwia jego odczytanie,
  • podejrzenia, że prawo jazdy zostało podrobione,
  • upływu terminu ważności prawa jazdy,
  • uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może zostać w stosunku do niego orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci mają też obowiązek zatrzymać prawo jazdy wówczas, gdy wobec kierowcy zostało wydane postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu tego dokumentu. Analogicznie funkcjonariusze policji postąpią, gdy wobec kierującego orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów.

Co dzieje się z zatrzymanym przez policję prawem jazdy? Funkcjonariusze mają obowiązek przekazać je niezwłocznie (ale nie później niż w ciągu 7 dni) do sądu (który jest właściwy do rozpoznania sprawy o wykroczenie), prokuratorowi lub staroście.

Pokwitowanie, które w momencie zatrzymania prawa jazdy wydaje policja, uprawnia kierowcę do kierowania pojazdem przez okres 72 godzin lub 7 dni – w zależności od powodu, dla którego zostało zatrzymane.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments