Za co można stracić prawo jazdy? Aktualne przepisy na rok 2020

Aktualizacja:
za-co-można-stracić-prawo-jazdy

Lista przewinień, za które policjanci mogą zatrzymać kierowcom prawo jazdy, jest bardzo długa. Jeździsz ostrożnie i uważasz, że nie grozi Ci utrata prawa jazdy? Mimo wszystko warto znać aktualnie obowiązujące przepisy i dowiedzieć się, co w tej kwestii zmieni się w nadchodzących miesiącach.

Statystycznie kierowcy najczęściej tracą prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Nie jest to jednak jedyny powód zatrzymania prawa jazdy przez policjantów. Kiedy jeszcze funkcjonariusze zabierają prawo jazdy? Lista przesłanek jest bardzo długa – poniżej omawiamy poszczególne przypadki.

Kiedy zabierają prawo jazdy – jazda po spożyciu alkoholu

Surowo karani są kierowcy, którzy za kółko wsiadają po spożyciu alkoholu. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi:

  • 0,2 do 0,5 promila – kierowca otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat; za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi też grzywna (od 50 do 5 000 zł) albo areszt (od 5 do 30 dni),
  • powyżej 0,5 promila – kierowca może stracić prawo jazdy na okres od 1 roku do 15 lat; za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi też grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Warto przy tym pamiętać, że za jazdę po alkoholu sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia przez kierowcę pojazdów.

Jeździsz ostrożnie? Sprawdź, jak prowadzenie pojazdów zgodnie z przepisami premiują firmy ubezpieczeniowe. Nasz kalkulator OC pozwoli Ci porównać oferty ubezpieczycieli – w zaledwie kilka minut poznasz propozycje większości firm ubezpieczeniowych wiodących na polskim rynku. Nie przepłacaj – tanie ubezpieczenia OC, AC, NNW czy Assistance są w zasięgu Twojej ręki!

Za co można stracić prawo jazdy – ucieczka z miejsca zdarzenia

Sprawca wypadku drogowego ma obowiązek udzielić pomocy osobom poszkodowanym. Ucieczka z miejsca zdarzenia oznacza dla niego utratę prawa jazdy na minimum 3 lata.

Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają na kierowców, którzy spowodowali wypadek pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających – w ich przypadku zastosowanie ma najsurowsza kara, czyli dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Oddalenie się z miejsca wypadku jest dozwolone jedynie wówczas, gdy sprawca chce wezwać na miejsce pomoc, np. zadzwonić na numer alarmowy z najbliższego domostwa. Wówczas jednak musi powrócić na miejsce wypadku.

Kiedy zabierają prawo jazdy – przekroczenie dozwolonej prędkości

Z prawem jazdy kierowcy mogą pożegnać się również po przekroczeniu dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na ile kierowca straci prawo jazdy w takim wypadku? Na okres 3 miesięcy. Dodatkowo musi się on liczyć z tym, że otrzyma mandat (400-500 zł), a na jego koncie zostaną zapisane punkty karne (w liczbie 10).

Od 1 lipca 2020 r. kierowcy mieli tracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Ostatecznie jednak do dnia powstawania tego artykułu przepisy te nie weszły w życie.

Przekroczyłeś prędkość i zostało to zarejestrowane przez fotoradar? Również będziesz musiał oddać prawo jazdy – otrzymasz pismo ze stosownym wezwaniem.

Za co można stracić prawo jazdy – przewożenie zbyt wielu pasażerów w aucie

Zdarza Ci się zabierać autostopowiczów? Pamiętaj, aby nie narazić się na utratę prawa jazdy. Może do tego dojść, gdy będziesz przewoził autem więcej pasażerów niż przewidział jego producent.

Na jaki okres można stracić prawo jazdy, przewożąc samochodem więcej osób niż jest to dozwolone? Przewożenie minimum trzech dodatkowych pasażerów oznacza utratę prawa jazdy na 3 miesiące, a także mandat (od 100 do 500 zł) oraz punkty karne (po jednym za każdą nadmiarową osobę).

Gdzie znajdziesz informację o maksymalnej liczbie osób, które mogą podróżować pojazdem? Taką adnotację umieszcza się w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, możesz skorzystać z internetowego serwisu historiapojazdu.gov.pl, w którym również znajdziesz taką informację.

Kiedy zabierają prawo jazdy – punkty karne

W przypadku punktów karnych sprawa jest bardziej złożona – polskie prawo przewiduje inne przepisy dla początkujących, a inne dla doświadczonych kierowców. Prawo jazdy można stracić po zebraniu:

  • 20 punktów – dotyczy to kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok; odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami jest możliwe jedynie po ponownym zdaniu egzaminów praktycznego i teoretycznego;
  • 24 punktów – dotyczy to starszych stażem kierowców; aby odzyskać prawo jazdy, kierowca musi poddać się badaniu psychologicznemu i odbyć kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W okresie, gdy kierowcy zostało zabrane prawo jazdy, ma on bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów. Naruszenie tego zakazu może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do cofnięcia uprawnień.

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

O zakazie prowadzenia pojazdów zawsze decyduje sąd. Prawo o ruchu drogowym przewiduje jednak, że funkcjonariusz policji może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

  • stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu, który uniemożliwia jego odczytanie,
  • podejrzenia, że prawo jazdy zostało podrobione,
  • upływu terminu ważności prawa jazdy,
  • uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może zostać w stosunku do niego orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci mają też obowiązek zatrzymać prawo jazdy wówczas, gdy wobec kierowcy zostało wydane postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu tego dokumentu. Analogicznie funkcjonariusze policji postąpią, gdy wobec kierującego orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów.

Co dzieje się z zatrzymanym przez policję prawem jazdy? Funkcjonariusze mają obowiązek przekazać je niezwłocznie (ale nie później niż w ciągu 7 dni) do sądu (który jest właściwy do rozpoznania sprawy o wykroczenie), prokuratorowi lub staroście.

Pokwitowanie, które w momencie zatrzymania prawa jazdy wydaje policja, uprawnia kierowcę do kierowania pojazdem przez okres 72 godzin lub 7 dni – w zależności od powodu, dla którego zostało zatrzymane.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej