Punkta

Starsi ludzie wierzą w informacje, które słyszą w telewizji i często zawierają umowy, nie wiedząc tak naprawdę, jaki dokument podpisali. Do Biura Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy)  wpływają skargi dotyczące polis na życie dla seniorów. Jak się okazuje, reklama nie informuje (a i nie musi tego robić) o wszystkich szczegółach oferty. Zapewnia jedynie, że każdy może się ubezpieczyć i otrzymać wypłatę świadczenia, niezależnie od stanu zdrowia czy dochodów, co nie zawsze jest prawdą. – Produkty ubezpieczeniowe są na tyle skomplikowane, że nie wolno postrzegać reklamy jako prezentacji wszystkich najważniejszych cech polisy – uprzedza dziennikarz finansowy “Gazety Wyborczej” Maciej Samcik.

Pamiętaj, że nikt nie zadba o Twoich bliskich lepiej od Ciebie. Podpowiem Ci, jak ich ochronić przed ogromnym stresem – przeczytaj tylko moje wskazówki.

Co gwarantuje polisa?

Polisa na życie dla seniorów zapewnia komfort nie tylko ubezpieczonemu, ale również całej rodzinie. Nie da się przewidzieć zdarzeń losowych, a świadomość, że w razie nagłego wypadku bliscy nie pozostaliby bez środków finansowych, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje komfort psychiczny. Jeśli senior w Twojej rodzinie zdecydowany jest na wykupienie ubezpieczenia, pomóż mu. Decyzja to pierwszy krok, kolejny będzie trudniejszy – trzeba wybrać ubezpieczyciela. Nie polecam dokonywania błyskawicznego wyboru na podstawie jednej reklamy, bo ofert na rynku jest dużo i coraz więcej. Wybierając polisę, zawsze trzeba zdecydować się tę, która najlepiej odpowiada Twoim konkretnym potrzebom. To, co idealne dla jednego, niekoniecznie musi być takie dla drugiego.

Jak znaleźć odpowiedniego ubezpieczyciela?

Masz dwie opcje: albo sam zbadasz rynek, porównując kolejne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych i wybierając najodpowiedniejszą, albo zgłosisz się do pośrednika, który zrobi to za Ciebie i przedstawi kilka najlepszych ofert. Jeśli nie znasz się na ubezpieczeniach ani na kruczkach, jakie najczęściej znajdują się w umowach, warto wybrać drugie rozwiązanie. Wtedy będziesz mieć pewność, że rozsądnie dokonałeś wyboru i że naprawdę zaoszczędzisz bliskim problemów. Korzystanie z pomocy profesjonalisty od ubezpieczeń to moim zdaniem rozsądniejsze rozwiązanie, jeśli nie czytasz OWU z równą łatwością, co poranną gazetę. Nie strzyżesz się przecież sam, tylko chodzisz do fryzjera – zawodowca. Dobry multiagent ubezpieczeniowy, który zajmuje się także ubezpieczeniami na życie, sprawdzi oferty dostępne na rynku i dopasuje rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Gdy wybrałeś już ubezpieczyciela i przystępujesz do podpisania umowy, musisz podejść do tego ze stoickim spokojem. Bardzo pomocne może być przygotowanie wcześniej na kartce/telefonie/tablecie wykazu informacji, które koniecznie powinny znaleźć się w tej umowie. Podpisywaniu dokumentów zwykle towarzyszy naturalny stres i w zamieszaniu możesz zapomnieć o zawarciu jakiegoś istotnego punktu. Których informacji nie może zabraknąć, jeśli nie chcesz popełnić błędu?

  • Na początku sprawdź, czy określona jest istota ubezpieczenia i funkcje, które powinno spełniać

  • Następnie dokładnie przeanalizuj wszystkie elementy ubezpieczenia: zakres ubezpieczenia, sumę ubezpieczenia oraz miesięczną wysokość składki. Zwróć uwagę na ten ostatni element i nie popadaj w euforię, jeśli składka będzie bardzo niska. Przeciwnie, niech zapali Ci się wówczas czerwona lampka w głowie – niska składka oznacza bardzo wąski zakres ubezpieczenia! – Między bajki można włożyć obietnice, że „już za 1 zł dziennie” senior albo jego rodzina otrzyma świadczenie w odczuwalnej wysokości. A często jest tak, że wystarczy przez kilka lat systematycznie odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe, by uzyskać więcej, niż wynosi świadczenie ubezpeiczeniowe – mówi Maciej Samcik. Jeśli zbagatelizujesz ten punkt, cały Twój wysiłek może pójść na marne. Ubezpieczona osoba będzie wówczas płacić składki praktycznie za nic.

  • Później sprawdź kolejne punkty: okres karencji oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – to sprawy, które powinieneś przeanalizować szczególnie drobiazgowo. W tym punkcie bowiem zostanie zawarty wykaz sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Lepiej cztery razy przeczytać ten punkt i zadać pracownikowi towarzystwa ubezpieczeniowego 10 dodatkowych pytań, niż później płakać.

  • Następnie przeczytaj warunki wypłaty świadczenia – z Twojego punktu widzenia jeden z najważniejszych punktów w całej umowie.

Kiedy firmy odmawiają wypłaty świadczenia?

Proszę Cię, abyś ten punkt umowy przeanalizował szczególnie dokładnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe, reklamując polisy dla seniorów, bezustannie informują, że przy podpisaniu umowy niepotrzebne jest wykonanie badań lekarskich. Można więc wnioskować, że stan zdrowia seniora nie ma żadnego znaczenia i polisę może wykupić każdy. Wykupić – owszem, uzyskać świadczenie – niekoniecznie. Cwaniactwo? Owszem, ale bardzo często bywa skuteczne. Na szczęście po lekturze tego tekstu nie dasz się na to złapać i nie pozwolisz bliskim popełnić tego błędu.

Bardzo często ubezpieczyciel odmawia wypłaty świadczenia, tłumacząc się złym stanem zdrowia klienta.   – Nawet jeśli towarzystwo nie wymaga badań lekarskich, może np. zastrzec, że nie ponosi odpowiedzialności za skutki chorób przewlekłych, albo takich, które występowały już przed zawarciem umowy. Najlepiej spróbować poszukać polisy, która nie wyklucza odpowiedzialności ubezpieczyciela z powodu chorób przewlekłych, ewentualnie takiej, która wymaga badań lekarskich. Ich przeprowadzenie definiuje odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej od A do Z – radzi Maciej Samcik.

Pamiętaj więc, aby porozmawiać z pracownikiem towarzystwa ubezpieczeniowego o tym, czy faktycznie badania lekarskie są zbędne. Zadbaj, aby wszystkie ustalenia zostały zapisane – z doświadczenia wiem, że pewne rzeczy lepiej mieć czarno na białym.

Dlatego pamiętaj: jeśli chcesz wykupić polisę na życie dla seniora, dokładnie czytaj umowę. Sprawdź, jakiego zakresu ubezpieczenia dotyczy, co obejmuje, jaka jest suma ubezpieczenia oraz miesięczna wysokość składki. Szczegółowo przeanalizuj wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz warunki wypłaty świadczenia. Sprawdzając te elementy, uchronisz bliską Ci starszą osobę przed niepotrzebnym stresem i wyrzucaniem w błoto pieniędzy, które mogłaby przeznaczyć np. na lekarstwa.