Polisa na życie dla seniorów. Dla kogo i kiedy można uzyskać świadczenie?

Aktualizacja:
Polisa na życie dla seniorów. Dla kogo i kiedy można uzyskać świadczenie?

To, co na Zachodzie jest standardem, u nas dopiero raczkuje. Jednak z roku na rok polisy na życie dla seniorów cieszą się w Polsce coraz większym powodzeniem. Do tej popularności niewątpliwie przyczyniają się reklamy emitowane w telewizji, której głównymi odbiorcami obecnie są starsi ludzie.

Starsi ludzie wierzą w informacje, które słyszą w telewizji i często zawierają umowy, nie wiedząc tak naprawdę, jaki dokument podpisali. Do Biura Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy)  wpływają skargi dotyczące polis na życie dla seniorów. Jak się okazuje, reklama nie informuje (a i nie musi tego robić) o wszystkich szczegółach oferty. Zapewnia jedynie, że każdy może się ubezpieczyć i otrzymać wypłatę świadczenia, niezależnie od stanu zdrowia czy dochodów, co nie zawsze jest prawdą. – Produkty ubezpieczeniowe są na tyle skomplikowane, że nie wolno postrzegać reklamy jako prezentacji wszystkich najważniejszych cech polisy – uprzedza dziennikarz finansowy “Gazety Wyborczej” Maciej Samcik.

Pamiętaj, że nikt nie zadba o Twoich bliskich lepiej od Ciebie. Podpowiem Ci, jak ich ochronić przed ogromnym stresem – przeczytaj tylko moje wskazówki.

Co gwarantuje polisa?

Polisa na życie dla seniorów zapewnia komfort nie tylko ubezpieczonemu, ale również całej rodzinie. Nie da się przewidzieć zdarzeń losowych, a świadomość, że w razie nagłego wypadku bliscy nie pozostaliby bez środków finansowych, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje komfort psychiczny. Jeśli senior w Twojej rodzinie zdecydowany jest na wykupienie ubezpieczenia, pomóż mu. Decyzja to pierwszy krok, kolejny będzie trudniejszy – trzeba wybrać ubezpieczyciela. Nie polecam dokonywania błyskawicznego wyboru na podstawie jednej reklamy, bo ofert na rynku jest dużo i coraz więcej. Wybierając polisę, zawsze trzeba zdecydować się tę, która najlepiej odpowiada Twoim konkretnym potrzebom. To, co idealne dla jednego, niekoniecznie musi być takie dla drugiego.

Jak znaleźć odpowiedniego ubezpieczyciela?

Masz dwie opcje: albo sam zbadasz rynek, porównując kolejne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych i wybierając najodpowiedniejszą, albo zgłosisz się do pośrednika, który zrobi to za Ciebie i przedstawi kilka najlepszych ofert. Jeśli nie znasz się na ubezpieczeniach ani na kruczkach, jakie najczęściej znajdują się w umowach, warto wybrać drugie rozwiązanie. Wtedy będziesz mieć pewność, że rozsądnie dokonałeś wyboru i że naprawdę zaoszczędzisz bliskim problemów. Korzystanie z pomocy profesjonalisty od ubezpieczeń to moim zdaniem rozsądniejsze rozwiązanie, jeśli nie czytasz OWU z równą łatwością, co poranną gazetę. Nie strzyżesz się przecież sam, tylko chodzisz do fryzjera – zawodowca. Dobry multiagent ubezpieczeniowy, który zajmuje się także ubezpieczeniami na życie, sprawdzi oferty dostępne na rynku i dopasuje rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Gdy wybrałeś już ubezpieczyciela i przystępujesz do podpisania umowy, musisz podejść do tego ze stoickim spokojem. Bardzo pomocne może być przygotowanie wcześniej na kartce/telefonie/tablecie wykazu informacji, które koniecznie powinny znaleźć się w tej umowie. Podpisywaniu dokumentów zwykle towarzyszy naturalny stres i w zamieszaniu możesz zapomnieć o zawarciu jakiegoś istotnego punktu. Których informacji nie może zabraknąć, jeśli nie chcesz popełnić błędu?

  • Na początku sprawdź, czy określona jest istota ubezpieczenia i funkcje, które powinno spełniać

  • Następnie dokładnie przeanalizuj wszystkie elementy ubezpieczenia: zakres ubezpieczenia, sumę ubezpieczenia oraz miesięczną wysokość składki. Zwróć uwagę na ten ostatni element i nie popadaj w euforię, jeśli składka będzie bardzo niska. Przeciwnie, niech zapali Ci się wówczas czerwona lampka w głowie – niska składka oznacza bardzo wąski zakres ubezpieczenia! – Między bajki można włożyć obietnice, że „już za 1 zł dziennie” senior albo jego rodzina otrzyma świadczenie w odczuwalnej wysokości. A często jest tak, że wystarczy przez kilka lat systematycznie odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe, by uzyskać więcej, niż wynosi świadczenie ubezpeiczeniowe – mówi Maciej Samcik. Jeśli zbagatelizujesz ten punkt, cały Twój wysiłek może pójść na marne. Ubezpieczona osoba będzie wówczas płacić składki praktycznie za nic.

  • Później sprawdź kolejne punkty: okres karencji oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – to sprawy, które powinieneś przeanalizować szczególnie drobiazgowo. W tym punkcie bowiem zostanie zawarty wykaz sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Lepiej cztery razy przeczytać ten punkt i zadać pracownikowi towarzystwa ubezpieczeniowego 10 dodatkowych pytań, niż później płakać.

  • Następnie przeczytaj warunki wypłaty świadczenia – z Twojego punktu widzenia jeden z najważniejszych punktów w całej umowie.

Kiedy firmy odmawiają wypłaty świadczenia?

Proszę Cię, abyś ten punkt umowy przeanalizował szczególnie dokładnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe, reklamując polisy dla seniorów, bezustannie informują, że przy podpisaniu umowy niepotrzebne jest wykonanie badań lekarskich. Można więc wnioskować, że stan zdrowia seniora nie ma żadnego znaczenia i polisę może wykupić każdy. Wykupić – owszem, uzyskać świadczenie – niekoniecznie. Cwaniactwo? Owszem, ale bardzo często bywa skuteczne. Na szczęście po lekturze tego tekstu nie dasz się na to złapać i nie pozwolisz bliskim popełnić tego błędu.

Bardzo często ubezpieczyciel odmawia wypłaty świadczenia, tłumacząc się złym stanem zdrowia klienta.   – Nawet jeśli towarzystwo nie wymaga badań lekarskich, może np. zastrzec, że nie ponosi odpowiedzialności za skutki chorób przewlekłych, albo takich, które występowały już przed zawarciem umowy. Najlepiej spróbować poszukać polisy, która nie wyklucza odpowiedzialności ubezpieczyciela z powodu chorób przewlekłych, ewentualnie takiej, która wymaga badań lekarskich. Ich przeprowadzenie definiuje odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej od A do Z – radzi Maciej Samcik.

Pamiętaj więc, aby porozmawiać z pracownikiem towarzystwa ubezpieczeniowego o tym, czy faktycznie badania lekarskie są zbędne. Zadbaj, aby wszystkie ustalenia zostały zapisane – z doświadczenia wiem, że pewne rzeczy lepiej mieć czarno na białym.

Dlatego pamiętaj: jeśli chcesz wykupić polisę na życie dla seniora, dokładnie czytaj umowę. Sprawdź, jakiego zakresu ubezpieczenia dotyczy, co obejmuje, jaka jest suma ubezpieczenia oraz miesięczna wysokość składki. Szczegółowo przeanalizuj wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz warunki wypłaty świadczenia. Sprawdzając te elementy, uchronisz bliską Ci starszą osobę przed niepotrzebnym stresem i wyrzucaniem w błoto pieniędzy, które mogłaby przeznaczyć np. na lekarstwa.

Podsumowanie

  • Wybierz towarzystwo ubezpieczeniowe – jeśli nie jesteś specjalistą od polis, skorzystaj z pomocy profesjonalisty.
  • Przeanalizuj umowę. Zwróć uwagę na zakres i sumę ubezpieczenia, a także na okresy karencji.
  • Zwróć uwagę na wysokość składki - wyższa to większy zakres ubezpieczenia.
  • Upewnij się co do warunków wypłaty świadczenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej