Przyszłość naszych emerytur a Pracownicze Plany Kapitałowe

Aktualizacja:
przyszlosc-emerytur-pracownicze-plany-kapitalowe

Polacy nie mają wyjścia i muszą oszczędzać dodatkowo na emeryturę, jeśli chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Pracownicze Plany Kapitałowe są nową zachętą państwa do takiego oszczędzania. Czy jednak rzeczywiście warto uczestniczyć w tym programie?

W ostatnich miesiącach bardzo dużo mówi się i pisze o Pracowniczych Planach Kapitałowych. To nowy program, który ma uratować Polaków na emeryturze przed życiem za bardzo niskie świadczenia wypłacane z ZUS-u. Oszczędzanie nigdy nie było mocną stroną Polaków, a jeśli już decydują się na taki krok, przeważnie trzymają pieniądze na nieoprocentowanych kontach osobistych w bankach. W ten sposób siła nabywcza takich oszczędności spada ze względu na rosnącą inflację. Pracownicze Plany Kapitałowe również pozwalają odkładać środki na prywatnych kontach, ale jednocześnie są one inwestowane.

PPK jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim uczy nawyku oszczędzania, który wcale nie jest powszechny w naszym społeczeństwie. Po drugie PPK pomaga zebrać środki, które staną się uzupełnieniem świadczeń wypłacanych przez ZUS na emeryturze – zauważa ekspert ppk.info, portalu o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Warto pamiętać, że pieniądze odkładane na kontach PPK są prywatną własnością uczestników, nikt nie może ich zabrać czy przejąć, a do tego mogą być dziedziczone. Ważną cechą PPK jest również dobrowolność uczestnictwa. Zanim jednak ktoś zdecyduje się zrezygnować z takiego oszczędzania na emeryturę, powinien dobrze się nad tym zastanowić. Świadczenia z ZUS-u będą bowiem coraz niższe – podkreśla ekspert.

Dlaczego emerytura z ZUS-u nie wystarczy?

Podstawowe świadczenia emerytalne są wypłacane w Polsce z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Problem polega jednak na tym, że polskie społeczeństwo, podobnie jak inne społeczeństwa europejskie, szybko się starzeje. W rezultacie pracuje coraz mniej osób, za to coraz więcej przechodzi na emeryturę. Z danych Komisji Europejskiej jasno wynika, że to właśnie w naszym kraju stopa zastąpienia (relacja między poziomem wynagrodzenia a poziomem świadczenia emerytalnego) będzie najniższa w 2050 roku ze wszystkich członków Unii Europejskiej. Już w 2030 roku Polak przechodzący na emeryturę dostanie jedynie 41% swojej pensji. Potem będzie jeszcze gorzej.

Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że już teraz 20% Polaków to emeryci. Na jednego seniora pracuje obecnie dwóch Polaków w wieku produkcyjnym. Z danych GUS wynika, że już w 2030 roku na jednego emeryta będzie przypadało 1,2 osoby pracującej, a w 2040 roku – nawet 0,8 pracownika. To przekłada się na ilość pieniędzy w systemie emerytalnym. Skoro środków będzie coraz mniej, świadczenia emerytalne będą coraz niższe.

Od jakiego wieku warto oszczędzać na emeryturę?

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że na emeryturę warto odkładać jak najdłużej, czyli już od początku aktywności zawodowej. Dotyczy to także oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tak naprawdę już studenci powinni zacząć odkładać na emeryturę, jeśli chcą zgromadzić duże oszczędności na jesień życia. Niestety, studenci, nawet pracujący, nie mogą uczestniczyć w PPK poza kilkoma wyjątkami, o czym można przeczytać więcej na stronie: https://ppk.info/baza-wiedzy/artykuly/studenckie-ppk/

Obok wysokości wpłat na PPK to długość oszczędzania ma kluczowe znaczenie. Łatwo to zauważyć na symulacjach. Jeśli do PPK przystąpi osoba w wieku 30 lat, zarabiając brutto 3500 zł, przy założeniu, że wpłata pracownika to 2%, a pracodawcy – 1,5%, to po osiągnięciu 60 lat zgromadzi na swoim koncie co najmniej 96 400 zł. Jeśli przy takich samych założeniach do PPK przystąpi pracownik mający 40 lat, zgromadzi tylko 52 111 zł, czyli o 44 289 zł mniej. Warto zatem wyrobić w sobie nawyk oszczędzania już w młodości i przez cały okres aktywności zawodowej go praktykować. Jeśli zgromadzimy w ramach PPK wspomniane 96 400 zł, po 60. roku życia będziemy mogli jednorazowo wypłacić 24 100 zł, a potem co miesiąc dostaniemy dodatkowe 602 zł do naszej emerytury. Oczywiście te pieniądze będą wypłacane niezależnie od świadczenia ZUS.

Jak działa PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program całkowicie dobrowolny. Jednak zostają automatycznie zapisani do niego wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat, którzy podlegają ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Aby się wypisać z PPK, należy złożyć u pracodawcy specjalną deklarację.

Należy podkreślić, że Pracownicze Plany Kapitałowe to pierwszy program, w którym w oszczędzaniu pracownik jest wspomagany nie tylko przez pracodawcę, ale również przez państwo. Podstawowa składka płacona przez pracownika wynosi 2% jego wynagrodzenia brutto, podmiot zatrudniający przekazuje co najmniej 1,5% wynagrodzenia brutto zatrudnionego, a państwo dopłaca na powitanie 250 zł, natomiast potem już co roku uczestnik otrzymuje 240 zł.

Pieniądze bez żadnych potrąceń można wypłacić dopiero po 60. roku życia, w przeciwnym przypadku uczestnik zapłaci podatek od zysków kapitałowych, część składek zostanie przekazana do ZUS-u, a wpłaty państwa trzeba będzie zwrócić. Bez tych konsekwencji można wcześniej wypłacić pieniądze tylko w przypadku choroby uczestnika lub najbliższej rodziny albo na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym.

PPK to program, którego celem jest zwiększenie poziomu oszczędności Polaków. Dzięki tym pieniądzom będzie można uzupełnić niskie świadczenia z ZUS-u i zabezpieczyć finansowo seniorów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej