Ubezpieczenie sklepu internetowego. Jak powinieneś się ubezpieczyć?

Aktualizacja:

Wypadki chodzą po ludziach. Wszyscy jesteśmy narażeni na cały szereg nieprzewidzianych sytuacji. Ryzyko wzrasta, jeżeli wykonujesz pracę, w której popełniony przez Ciebie błąd może prowadzić do wyrządzenia poważnej szkody osobom trzecim - na przykład zarządzasz sklepem internetowym.

Przed konsekwencjami takiej sytuacji ochronią Cię dobrowolne ubezpieczenia OC.

OC w życiu prywatnym

Pierwszym z takich ubezpieczeń jest OC w życiu prywatnym. Zakres ubezpieczenia jest ustalany indywidualnie i zależy przede wszystkim od wysokości płaconej składki – im wyższa opłata, tym szerszy zakres ochrony.

OC w życiu prywatnym przyda Ci się, jeżeli wyrządzisz komuś szkodę polegającą na zniszczeniu mienia, a także doprowadzisz do uszczerbku na jego zdrowiu.

OC dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą są tym bardziej narażone na nieumyślne wyrządzenie szkody osobom trzecim (na przykład przez niedostarczenie w terminie zamówionego towaru lub wysyłkę wadliwych produktów). Jeżeli jesteś jedną z nich, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu dla przedsiębiorców.

Takie zabezpieczenie może ustrzec Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi, a nawet upadkiem firmy.

Zakres ubezpieczenia, tak samo jak przy OC w życiu prywatnym, zależy od indywidualnych ustaleń i wysokości składki. Powinieneś je także dopasować do profilu swojego przedsiębiorstwa.

Czytaj także: Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Zastanów się, co Ci grozi – ubezpieczenie sklepu internetowego to konieczność!

Aby skutecznie zabezpieczyć siebie i swoją działalność, musisz dokładnie przemyśleć, przed jakimi sytuacjami ma Cię chronić ubezpieczenie. W przypadku sklepu internetowego bardzo ważna będzie odpowiedzialność cywilna za produkt. Dzięki niej ubezpieczyciel pokryje szkody, które mogą zostać wywołane przez dostarczone za pośrednictwem Twojego sklepu towary.

Zwróć również w pierwszej kolejności uwagę na ryzyko związane z niewywiązaniem się z terminu dostarczenia zamówionej przesyłki.

Zakres ubezpieczenia może być bardzo szeroki i obejmować szkody powstałe w wyniku świadczonych przez Ciebie usług oraz spowodowane posiadanym mieniem firmowym (na przykład pożar wywołany przez awarię sprzętu w biurze).

Zwróć uwagę na wyłączenia

W każdej umowie ubezpieczeniowej widnieją wyłączenia, czyli inaczej opisy sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania pomimo zaistnienia szkody.

Mogą to być przykładowo zniszczenia powstałe za granicą czy straty w majątku ruchomym ubezpieczonego. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem powinieneś bardzo dokładnie przeanalizować te punkty.

Wykreślenie większości z nich zależy od indywidualnych ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz wysokości miesięcznej składki.

Ubezpieczyciel nie pokryje również strat, które powstały w wyniku rozmyślnego działania, zaniedbania, aktów terroru, wojny lub strajku, złamania prawa autorskiego, naturalnego zużycia przedmiotów na skutek użytkowania itp.

Ubezpieczenie majątku firmy

Jako przedsiębiorca możesz, a nawet powinieneś, ubezpieczyć majątek firmy. W grę wchodzą tutaj nie tylko towary sprzedawane w sklepie internetowym, ale również sprzęt elektroniczny, wyposażenie biura, budynki, środki przekazane od klientów, inwestycje, maszyny itp.

Możesz ubezpieczyć mienie firmy od ognia i innych zdarzeń losowych, od kradzieży, włamania i rabunku czy wandalizmu. Istnieje również możliwość wykupienia polisy All Risks (wszystkie ryzyka).

Bez względu na wybraną opcję, przeczytaj dokładnie zakres oferowanej ochrony – oferty poszczególnych ubezpieczycieli często znacznie się od siebie różnią.

Ubezpieczenie od utraty zysku 

Razem z ubezpieczeniem firmowego mienia towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują tzw. ubezpieczenie od utraty zysków.

W założeniu ma ono chronić firmę przed stratami korzyści finansowych spowodowanymi zdarzeniami losowymi (jak pożar, powódź). Ubezpieczyciel zwraca ubezpieczonemu przewidywany zysk brutto, który firma by osiągnęła, gdyby nie doszło do feralnego zdarzenia.

Podsumowanie

  1. Prowadząc sklep internetowy, zarządzasz sprzedawanym towarem, środkami przelanymi przez klientów, sprzętem elektronicznym i całym szeregiem innych rzeczy, które składają się na mienie firmy.
  1. Twoja działalność wiąże się nie tylko z ryzykiem utraty tego majątku, ale także wyrządzenia szkody osobom trzecim (np. klientom, którzy u Ciebie kupują). Dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć. Rynek oferuje obecnie ogromną liczbę możliwości w tym zakresie.
  1. Umów się z doradcą ubezpieczeniowym, opisz mu profil swojej firmy i niebezpieczeństwa związane z jej działalnością. Przeanalizuj dokładnie zakres oferowanej ochrony, zwróć uwagę na wyłączenia. Zoptymalizuj koszt składki - nie oszczędzaj kosztem zmniejszonego bezpieczeństwa, nie przepłacaj również za ochronę przed czymś, co nie ma prawa się wydarzyć.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej