Wypadki chodzą po ludziach. Wszyscy jesteśmy narażeni na cały szereg nieprzewidzianych sytuacji. Ryzyko wzrasta, jeżeli wykonujesz pracę, w której popełniony przez Ciebie błąd może prowadzić do wyrządzenia poważnej szkody osobom trzecim - na przykład zarządzasz sklepem internetowym.
Przed konsekwencjami takiej sytuacji ochronią Cię dobrowolne ubezpieczenia OC.
OC w życiu prywatnym
Pierwszym z takich ubezpieczeń jest OC w życiu prywatnym. Zakres ubezpieczenia jest ustalany indywidualnie i zależy przede wszystkim od wysokości płaconej składki – im wyższa opłata, tym szerszy zakres ochrony.
OC w życiu prywatnym przyda Ci się, jeżeli wyrządzisz komuś szkodę polegającą na zniszczeniu mienia, a także doprowadzisz do uszczerbku na jego zdrowiu.
OC dla przedsiębiorcy
Osoby prowadzące działalność gospodarczą są tym bardziej narażone na nieumyślne wyrządzenie szkody osobom trzecim (na przykład przez niedostarczenie w terminie zamówionego towaru lub wysyłkę wadliwych produktów). Jeżeli jesteś jedną z nich, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu dla przedsiębiorców.
Takie zabezpieczenie może ustrzec Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi, a nawet upadkiem firmy.
Zakres ubezpieczenia, tak samo jak przy OC w życiu prywatnym, zależy od indywidualnych ustaleń i wysokości składki. Powinieneś je także dopasować do profilu swojego przedsiębiorstwa.
Czytaj także: Ubezpieczenie działalności gospodarczej
Zastanów się, co Ci grozi – ubezpieczenie sklepu internetowego to konieczność!
Aby skutecznie zabezpieczyć siebie i swoją działalność, musisz dokładnie przemyśleć, przed jakimi sytuacjami ma Cię chronić ubezpieczenie. W przypadku sklepu internetowego bardzo ważna będzie odpowiedzialność cywilna za produkt. Dzięki niej ubezpieczyciel pokryje szkody, które mogą zostać wywołane przez dostarczone za pośrednictwem Twojego sklepu towary.
Zwróć również w pierwszej kolejności uwagę na ryzyko związane z niewywiązaniem się z terminu dostarczenia zamówionej przesyłki.
Zakres ubezpieczenia może być bardzo szeroki i obejmować szkody powstałe w wyniku świadczonych przez Ciebie usług oraz spowodowane posiadanym mieniem firmowym (na przykład pożar wywołany przez awarię sprzętu w biurze).
Zwróć uwagę na wyłączenia
W każdej umowie ubezpieczeniowej widnieją wyłączenia, czyli inaczej opisy sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania pomimo zaistnienia szkody.
Mogą to być przykładowo zniszczenia powstałe za granicą czy straty w majątku ruchomym ubezpieczonego. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem powinieneś bardzo dokładnie przeanalizować te punkty.
Wykreślenie większości z nich zależy od indywidualnych ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz wysokości miesięcznej składki.
Ubezpieczyciel nie pokryje również strat, które powstały w wyniku rozmyślnego działania, zaniedbania, aktów terroru, wojny lub strajku, złamania prawa autorskiego, naturalnego zużycia przedmiotów na skutek użytkowania itp.
Ubezpieczenie majątku firmy
Jako przedsiębiorca możesz, a nawet powinieneś, ubezpieczyć majątek firmy. W grę wchodzą tutaj nie tylko towary sprzedawane w sklepie internetowym, ale również sprzęt elektroniczny, wyposażenie biura, budynki, środki przekazane od klientów, inwestycje, maszyny itp.
Możesz ubezpieczyć mienie firmy od ognia i innych zdarzeń losowych, od kradzieży, włamania i rabunku czy wandalizmu. Istnieje również możliwość wykupienia polisy All Risks (wszystkie ryzyka).
Bez względu na wybraną opcję, przeczytaj dokładnie zakres oferowanej ochrony – oferty poszczególnych ubezpieczycieli często znacznie się od siebie różnią.
Ubezpieczenie od utraty zysku
Razem z ubezpieczeniem firmowego mienia towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują tzw. ubezpieczenie od utraty zysków.
W założeniu ma ono chronić firmę przed stratami korzyści finansowych spowodowanymi zdarzeniami losowymi (jak pożar, powódź). Ubezpieczyciel zwraca ubezpieczonemu przewidywany zysk brutto, który firma by osiągnęła, gdyby nie doszło do feralnego zdarzenia.
Podsumowanie
- Prowadząc sklep internetowy, zarządzasz sprzedawanym towarem, środkami przelanymi przez klientów, sprzętem elektronicznym i całym szeregiem innych rzeczy, które składają się na mienie firmy.
- Twoja działalność wiąże się nie tylko z ryzykiem utraty tego majątku, ale także wyrządzenia szkody osobom trzecim (np. klientom, którzy u Ciebie kupują). Dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć. Rynek oferuje obecnie ogromną liczbę możliwości w tym zakresie.
- Umów się z doradcą ubezpieczeniowym, opisz mu profil swojej firmy i niebezpieczeństwa związane z jej działalnością. Przeanalizuj dokładnie zakres oferowanej ochrony, zwróć uwagę na wyłączenia. Zoptymalizuj koszt składki - nie oszczędzaj kosztem zmniejszonego bezpieczeństwa, nie przepłacaj również za ochronę przed czymś, co nie ma prawa się wydarzyć.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.