Prowadzisz działalność gospodarczą? Czy wiesz, że odpowiadasz za szkody wyrządzone nieumyślnie osobom trzecim, w tym Twoim klientom? A czy odpowiednio zabezpieczyłeś mienie firmy, komputery, biuro? Podpowiadamy, co kryje się pod hasłem ubezpieczenie działalności gospodarczej i jakie polisy powinieneś mieć.
Ubezpieczenie działalności gospodarczej – kiedy może się przydać?
Klient łamie nogę na schodach do Twojego sklepu, popełniasz nieumyślny błąd, za który trzeba zapłacić, czy wreszcie dochodzi do wypadku z winy Twojego pracownika. To tylko trzy przykłady sytuacji, w których warto mieć odpowiednią polisę, która może oszczędzić Ci nerwów i pieniędzy. Jest ich oczywiście o wiele więcej, bo na szkody narażone są także Twoje biuro, maszyny, czy firmowy sprzęt komputerowy.
Bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej wymaga rozważenia różnych opcji ubezpieczeniowych. Oto kilka z nich.
Ubezpieczenie mienia firmy
Mienie firmy to często jej jedyny majątek i przysłowiowe „być albo nie być”. W przypadku pożaru, zalania, czy kradzieży możesz stracić wszystko, a dodatkowo także narazić się na niemożność prowadzenia dalszej działalności zarobkowej. To szczególnie ważne w przypadku małych, jedno czy kilkuosobowych firm, które takie straty odczują ciężko.
Jeśli chcesz spać spokojnie, ubezpiecz firmę od:
- szkód w wyniku zdarzeń losowych
- kradzieży i włamania
- szkód elektrycznych
Przedmiotem ubezpieczenia mogą być obiekty budowlane, lokale, maszyny, środki obrotowe, wartości pieniężne, mienie prywatne pracowników, sprzęt komputerowy, a nawet oprogramowanie.
Jeśli jesteś fotografem, możesz ubezpieczyć swój sprzęt, jeśli prowadzisz działalność w zakresie handlu, możesz zabezpieczyć w ten sposób swoje stany magazynowe.
Ubezpieczenie OC firmy
Ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności lub posiadania mienia to oferta dla firm prowadzących działalność usługową lub produkcyjną. Zapewnia bezpieczeństwo i ochronę w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej oraz chroni przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Co istotne, zapewnia ono ochronę przed nieumyślnie wyrządzoną szkodą. Jeśli jednak do zdarzenia doszło z Twojej winy, a ubezpieczyciel udowodni Twoje zaniedbanie, nie otrzymasz odszkodowania.
Co może zawierać taka polisa? Często są to rozwiązania „szyte na miarę” i warto o nich porozmawiać z ubezpieczycielem. W wariantach podstawowych, a więc także najtańszych, znajdziemy OC za produkt, za szkody w instalacjach, powstałe na skutek awarii urządzeń czy działań naszych podwykonawców. Warianty bardziej rozbudowane zawierają między innymi OC pracodawcy, niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania czy szkód w mieniu powierzonym.
Odpowiedzialność cywilna w przypadku wykonywania określonych zawodów
Ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe w życiu prywatnym, ani w większości wykonywanych zawodów. Ustawodawca wprowadził jednak taki wymóg w wypadku agentów ubezpieczeniowych, przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie usług prowadzenia ksiąg rachunkowych, zarządców nieruchomości, rzeczoznawców majątkowych, komorników czy lekarzy.
Takie obowiązki nakładają także inne przepisy, np. prawo o adwokaturze, które zobowiązuje adwokatów do zawarcia stosownych umów na wypadek szkody wyrządzonej przy udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii i opracowywaniu projektów, występowania przed sądami i urzędami.
Jeśli Twoja działalność nie wiąże się z żadną z tych dziedzin, nie oznacza to, że nie warto rozważyć takiego zabezpieczenia.
Firmy ubezpieczeniowe oferują różne opcje i jeśli masz wątpliwości co do tego, czy możesz zawrzeć taką umowę, najlepiej skontaktuj się z brokerem ubezpieczeniowym i poproś o przygotowanie dedykowanej oferty. Pomogą też nasi specjaliści, zadzwoń na infolinię Punkta (22 490 90 00) lub skontaktuj się z nami mailowo kontakt@mfind.pl.
Podsumowanie
- Działalność gospodarcza wiąże się z szeregiem ryzyk
- Większość z nich możesz ubezpieczyć: warto to zrobić, bo często szkoda to „być albo nie być” małej firmy
- Istnieje kilka zawodów, w których ubezpieczenie jest obowiązkowe: są to między innymi księgowi, agenci ubezpieczeniowi, lekarze czy komornicy
- Ubezpieczenie chroni przed szkodą nieumyślną, a jego zakres to bardzo istotna kwestia. Negocjuj ją z agentem!