Ubezpieczenie działalności gospodarczej - co powinieneś wiedzieć?

Aktualizacja:
ubezpieczenie w działalności

Prowadzisz działalność gospodarczą? Czy wiesz, że odpowiadasz za szkody wyrządzone nieumyślnie osobom trzecim, w tym Twoim klientom? A czy odpowiednio zabezpieczyłeś mienie firmy, komputery, biuro? Podpowiadamy, co kryje się pod hasłem ubezpieczenie działalności gospodarczej i jakie polisy powinieneś mieć.

Ubezpieczenie działalności gospodarczej – kiedy może się przydać?

Klient łamie nogę na schodach do Twojego sklepu, popełniasz nieumyślny błąd, za który trzeba zapłacić, czy wreszcie dochodzi do wypadku z winy Twojego pracownika. To tylko trzy przykłady sytuacji, w których warto mieć odpowiednią polisę, która może oszczędzić Ci nerwów i pieniędzy. Jest ich oczywiście o wiele więcej, bo na szkody narażone są także Twoje biuro, maszyny, czy firmowy sprzęt komputerowy.

Bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej wymaga rozważenia różnych opcji ubezpieczeniowych. Oto kilka z nich.

Czytaj także: Ubezpieczenie sklepu internetowego. Jak powinieneś się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie mienia firmy

Mienie firmy to często jej jedyny majątek i przysłowiowe „być albo nie być”. W przypadku pożaru, zalania, czy kradzieży możesz stracić wszystko, a dodatkowo także narazić się na niemożność prowadzenia dalszej działalności zarobkowej. To szczególnie ważne w przypadku małych, jedno czy kilkuosobowych firm, które takie straty odczują ciężko.

Jeśli chcesz spać spokojnie, ubezpiecz firmę od:

  • szkód w wyniku zdarzeń losowych
  • kradzieży i włamania
  • szkód elektrycznych

Przedmiotem ubezpieczenia mogą być obiekty budowlane, lokale, maszyny, środki obrotowe, wartości pieniężne, mienie prywatne pracowników, sprzęt komputerowy, a nawet oprogramowanie.

Jeśli jesteś fotografem, możesz ubezpieczyć swój sprzęt, jeśli prowadzisz działalność w zakresie handlu, możesz zabezpieczyć w ten sposób swoje stany magazynowe.

Ubezpieczenie OC firmy

Ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności lub posiadania mienia to oferta dla firm prowadzących działalność usługową lub produkcyjną. Zapewnia bezpieczeństwo i ochronę w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej oraz chroni przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Co istotne, zapewnia ono ochronę przed nieumyślnie wyrządzoną szkodą. Jeśli jednak do zdarzenia doszło z Twojej winy, a ubezpieczyciel udowodni Twoje zaniedbanie, nie otrzymasz odszkodowania.

Co może zawierać taka polisa? Często są to rozwiązania „szyte na miarę” i warto o nich porozmawiać z ubezpieczycielem. W wariantach podstawowych, a więc także najtańszych, znajdziemy OC za produkt, za szkody w instalacjach, powstałe na skutek awarii urządzeń czy działań naszych podwykonawców. Warianty bardziej rozbudowane zawierają między innymi OC pracodawcy, niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania czy szkód w mieniu powierzonym.

Czytaj także: OC zawodowe od AVIVY: ubezpieczenie w branży IT i budownictwie

Odpowiedzialność cywilna w przypadku wykonywania określonych zawodów

Ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe w życiu prywatnym, ani w większości wykonywanych zawodów. Ustawodawca wprowadził jednak taki wymóg w wypadku agentów ubezpieczeniowych, przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie usług prowadzenia ksiąg rachunkowych, zarządców nieruchomości, rzeczoznawców majątkowych, komorników czy lekarzy.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC lekarzy: obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zawodowe

Takie obowiązki nakładają także inne przepisy, np. prawo o adwokaturze, które zobowiązuje adwokatów do zawarcia stosownych umów na wypadek szkody wyrządzonej przy udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii i opracowywaniu projektów, występowania przed sądami i urzędami.

Jeśli Twoja działalność nie wiąże się z żadną z tych dziedzin, nie oznacza to, że nie warto rozważyć takiego zabezpieczenia.

Firmy ubezpieczeniowe oferują różne opcje i jeśli masz wątpliwości co do tego, czy możesz zawrzeć taką umowę, najlepiej skontaktuj się z brokerem ubezpieczeniowym i poproś o przygotowanie dedykowanej oferty. Pomogą też nasi specjaliści, zadzwoń na infolinię Punkta (22 490 90 00) lub skontaktuj się z nami mailowo [email protected].

Czytaj także: Ubezpieczenie mienia dla osoby prywatnej i firmy – co warto wiedzieć?

Podsumowanie

  • Działalność gospodarcza wiąże się z szeregiem ryzyk
  • Większość z nich możesz ubezpieczyć: warto to zrobić, bo często szkoda to „być albo nie być” małej firmy
  • Istnieje kilka zawodów, w których ubezpieczenie jest obowiązkowe: są to między innymi księgowi, agenci ubezpieczeniowi, lekarze czy komornicy
  • Ubezpieczenie chroni przed szkodą nieumyślną, a jego zakres to bardzo istotna kwestia. Negocjuj ją z agentem!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej