Usterki i wypadki z udziałem fotowoltaiki

Aktualizacja:
pexels-hoan-ngọc-6961110

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest nam doskonale znane od wielu już lat. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne, które gwarantują stabilne i godne zaufania źródło energii. Tak jak w przypadku każdej instalacji, tak i przy fotowoltaice, mogą przydarzyć się kosztowne usterki i wypadki. Poznaj największe i najczęściej występujące problemy, z którymi mierzą się posiadacze foto

Niewłaściwa instalacja paneli

Niewłaściwa instalacja paneli fotowoltaicznych to poważny problem, który może nieść za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych. Najczęściej wiąże się z:

  • błędnym oszacowaniem, ile zostanie wyprodukowanej energii,
  • ignorowaniem zacienień,
  • źle przygotowanym projektem,
  • ustawieniem paneli pod złym kątem,
  • niewłaściwym transportem paneli.

Jeśli użytkownik w porę zorientuje się, że panele zostały nieprawidłowo zainstalowane, a instalator będzie unikać kontaktu — w najgorszym wypadku będzie musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z demontażem i ponownym montażem paneli. Z kolei jeśli panele będą użytkowane pomimo nieprawidłowej instalacji, może dojść do wielu usterek, a w najgorszym wypadku — nawet do pożaru.

Pęknięcie szyby panelu

Pęknięcie szyby panelu fotowoltaicznego to poważna awaria, która wiąże się m.in. ze spadkiem wydajności i bezpieczeństwa instalacji. Ponadto zwiększa ono ryzyko powstawania korozji ogniw i obwodów elektrycznych, a także uszkodzeń spowodowanych opadami gradu czy wandalizmem.

Podobnym problemem są niewidoczne gołym okiem mikropęknięcia. One również obniżają wydajność modułów i są ciężkie do wykrycia. Mogą powodować m.in. miejscowy wzrost temperatury, a z czasem nawet przepalać folię zabezpieczającą. Główną przyczyną pojawiania się mikropęknięć jest niedokładna instalacja, w tym także chodzenie po panelach. W jaki sposób możesz rozpoznać mikropęknięcia, skoro nie są one zauważalne? Twoją uwagę powinna zwrócić przede wszystkim obniżona wydajność paneli, ale także ich szybkie nagrzewanie się. Takich symptomów nie należy ignorować, bowiem prawie zawsze świadczą one o zachodzących nieprawidłowościach.

Delaminacja powłoki antyrefleksyjnej

Choć delaminacja występuje stosunkowo rzadko, jest poważnym problemem i znacznie przyspiesza degradację ogniw. Delaminacja to nic innego, jak odklejanie się folii enkapsulacyjnej od ogniw lub szkła, co ogranicza wchłanianie światła. Najczęściej jest to spowodowane wykorzystaniem folii niskiej jakości, lub nieco rzadziej — niedokładnym wyczyszczeniem powierzchni szkła.

Ignorowana delaminacja niesie za sobą kolejne negatywne skutki uboczne, w tym przede wszystkim gromadzenie się wilgoci w bąbelkach powietrza. Może to prowadzić nie tylko do obniżenia wydajności panelu, ale nawet do powstawania korozji, czy zwarcia przewodów.

W rzadszych przypadkach delaminacja może także dotyczyć innych, połączonych warstw, w tym szkła i EVA, EVa i ogniwa, a także busbara i EVA.

Hotspoty

Hotspoty, podobnie jak delaminacja — nie występują zbyt często, jednak mogą wiązać się z poważnymi stratami i uszkodzeniami. Są to punkty o podwyższonej rezystencji i temperaturze. Występują najczęściej wtedy, gdy prąd przepływa przez zaciemnione, niepracujące ogniwa, które zamiast generować moc, zużywają ją.

Skutki uboczne są w dużej mierze uzależnione od wysokości przepływającej mocy. Może być ona na tyle wysoka, iż temperatura ekstremalnie wzrośnie, a to z kolei poskutkuje stopieniem ogniwa, wypaleniem dziury w folii ochronnej, a także i pęknięciem szyby. W niektórych przypadkach hotspoty są konsekwencją ignorowanych mikropęknięć, czy niestarannego montażu. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do pożaru.

Jak sam widzisz, panele fotowoltaiczne narażone są na wiele uszkodzeń. Aby ich uniknąć, należy zadbać przede wszystkim o znalezienie profesjonalnej, rzetelnej firmy, która prawidłowo zamontuje panele. Pomocne okaże się także ubezpieczenie fotowoltaiki, które najczęściej pokrywa zarówno zdarzenia naturalne, szkody wyrządzone przez osoby trzecie, jak i koszty akcji ratowniczej czy też te, które mają związek z postępem technologicznym.

Podsumowanie

  1. Najczęstszą przyczyną awarii instalacji fotowoltaicznych jest ich nieprawidłowy montaż.
  2. Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na kwalifikacje ekipy montażowej.
  3. Niskiej jakości panele mogą dużo szybciej ulec awarii przez odklejanie się folii enkaspsulacyjnej.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments