Przyciemnianie szyb samochodowych. Ile kosztuje? Jaki procent przyciemnienia dopuszczają przepisy?

Aktualizacja:
Przyciemniane szyby

Kupując nowy samochód, klient może wybrać wersję z przyciemnianymi szybami, która podnosi komfort użytkowania pojazdu. Właściciele starszych aut mogą z kolei zdecydować się na przyciemnianie szyb metodą piecową lub folią. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale właściciele pojazdów muszą pamiętać o wymogach prawnych.

Przyciemnianie szyb samochodowych – jakie są metody?

Aktualnie stosuje się trzy metody, z których mogą skorzystać właściciele, aby mieć w swoim pojeździe przyciemniane szyby:

  • Metoda producencka. Producenci samochodów mają własne metody przyciemniania szyb – stosują metodę piecową, która polega na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu. Wielu klientów ma jednak zastrzeżenia, gdyż stopień przyciemnienia szyb nie jest wysoki.
  • Metoda piecowa. Tę metodę wykorzystują również firmy działające na rynku, które mają w ofercie przyciemnianie szyb samochodowych. Dzięki temu, że szyby nie są przyciemniane seryjnie, efekt jest znacznie lepszy.
  • Metoda foliowa. Oklejanie szyb samochodowych folią jest kuszące głównie z powodu ceny. Właściciele pojazdów mogą też (zgodnie ze wskazówkami producenta) samodzielnie nakleić folię na szyby, co jeszcze bardziej obniża koszt przyciemnienia szyb.

Przyciemnianie szyb metodami piecowymi daje najlepsze rezultaty. Oklejanie szyb samochodowych folią wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na jej jakość. W przeciwnym razie po pewnym czasie może ona wyblaknąć.

Przymierzasz się do zakupu używanego pojazdu? Czytaj także: Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Koszt przyciemniania szyb – czy to się opłaca?

Dla wielu właścicieli samochodów cena ma duże znaczenie, gdy mowa o przyciemnianiu szyb – nie jest to zabieg niezbędny, ale rozwiązanie, które zwłaszcza latem podnosi komfort korzystania z pojazdu. Z jakim kosztem należy się liczyć, przyciemniając szyby – ile kosztuje przyciemnianie szyb? Cennik zależy od wybranej metody:

  • producenci najczęściej pobierają dopłaty w wysokości do 2000 zł za przyciemnienie wszystkich (kompletu) szyb,
  • droższa jest metoda piecowa przyciemniania szyb oferowana przez niezależne firmy działające na rynku – cenniki są różne, ale minimalnie za usługę trzeba zapłacić 1500 zł,
  • oklejenie szyb samochodowych folią jest najtańsze – w zależności od jakości folii koszt jej zakupu i montażu może zamknąć się w 1000 zł.

Aby jednak być obiektywnym, uwagę trzeba zwrócić nie tylko na koszty, ale również korzyści płynące z takiego zabiegu. Przyciemnianie szyb to gwarancja, że latem wnętrze samochodu nie będzie się tak szybko nagrzewać. Z kolei osoby postronne nie będą mogły dojrzeć pozostawionych we wnętrzu auta rzeczy osobistych. Nie bez znaczenia jest też estetyka – samochody, które mają przyciemniane szyby (według niektórych kierowców), lepiej się prezentują.

Jeżeli dużo podróżujesz, czytaj również: Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa?

Przyciemnianie szyb a wymogi prawne – o czym pamiętać?

Oklejenie szyb folią czy przyciemnienie szyb metodą piecową wiąże się ze znajomością regulacji prawnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury:

  • przepuszczalność światła szyby czołowej nie może być niższa niż 75 proc.,
  • przepuszczalność światła szyb bocznych musi być na poziomie 70 proc.,

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu – art. 66 ust. 1 pkt. 5 Prawo o ruchu drogowym

Osoby, które zlekceważą aktualnie obowiązujące przepisy, narażają się na mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł oraz odebranie dowodu rejestracyjnego. Dokument ten zostanie zwrócony dopiero po usunięciu wady, czyli po przywróceniu zgodnej z prawem przejrzystości szyb.

Aby uniknąć sprzeczki z funkcjonariuszami policji podczas kontroli drogowej, najlepiej wykazać się przezornością i wozić ze sobą zaświadczenie o odpowiednim ateście z zakładu, który wykonał usługę.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej