Przyciemnianie szyb samochodowych. Ile kosztuje? Jaki procent przyciemnienia dopuszczają przepisy?

Opublikowano: 17.07.2020
Przyciemniane szyby

Kupując nowy samochód, klient może wybrać wersję z przyciemnianymi szybami, która podnosi komfort użytkowania pojazdu. Właściciele starszych aut mogą z kolei zdecydować się na przyciemnianie szyb metodą piecową lub folią. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale właściciele pojazdów muszą pamiętać o wymogach prawnych.

Przyciemnianie szyb samochodowych – jakie są metody?

Aktualnie stosuje się trzy metody, z których mogą skorzystać właściciele, aby mieć w swoim pojeździe przyciemniane szyby:

  • Metoda producencka. Producenci samochodów mają własne metody przyciemniania szyb – stosują metodę piecową, która polega na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu. Wielu klientów ma jednak zastrzeżenia, gdyż stopień przyciemnienia szyb nie jest wysoki.
  • Metoda piecowa. Tę metodę wykorzystują również firmy działające na rynku, które mają w ofercie przyciemnianie szyb samochodowych. Dzięki temu, że szyby nie są przyciemniane seryjnie, efekt jest znacznie lepszy.
  • Metoda foliowa. Oklejanie szyb samochodowych folią jest kuszące głównie z powodu ceny. Właściciele pojazdów mogą też (zgodnie ze wskazówkami producenta) samodzielnie nakleić folię na szyby, co jeszcze bardziej obniża koszt przyciemnienia szyb.

Przyciemnianie szyb metodami piecowymi daje najlepsze rezultaty. Oklejanie szyb samochodowych folią wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na jej jakość. W przeciwnym razie po pewnym czasie może ona wyblaknąć.

Przymierzasz się do zakupu używanego pojazdu? Czytaj także: Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Koszt przyciemniania szyb – czy to się opłaca?

Dla wielu właścicieli samochodów cena ma duże znaczenie, gdy mowa o przyciemnianiu szyb – nie jest to zabieg niezbędny, ale rozwiązanie, które zwłaszcza latem podnosi komfort korzystania z pojazdu. Z jakim kosztem należy się liczyć, przyciemniając szyby – ile kosztuje przyciemnianie szyb? Cennik zależy od wybranej metody:

  • producenci najczęściej pobierają dopłaty w wysokości do 2000 zł za przyciemnienie wszystkich (kompletu) szyb,
  • droższa jest metoda piecowa przyciemniania szyb oferowana przez niezależne firmy działające na rynku – cenniki są różne, ale minimalnie za usługę trzeba zapłacić 1500 zł,
  • oklejenie szyb samochodowych folią jest najtańsze – w zależności od jakości folii koszt jej zakupu i montażu może zamknąć się w 1000 zł.

Aby jednak być obiektywnym, uwagę trzeba zwrócić nie tylko na koszty, ale również korzyści płynące z takiego zabiegu. Przyciemnianie szyb to gwarancja, że latem wnętrze samochodu nie będzie się tak szybko nagrzewać. Z kolei osoby postronne nie będą mogły dojrzeć pozostawionych we wnętrzu auta rzeczy osobistych. Nie bez znaczenia jest też estetyka – samochody, które mają przyciemniane szyby (według niektórych kierowców), lepiej się prezentują.

Jeżeli dużo podróżujesz, czytaj również: Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa?

Przyciemnianie szyb a wymogi prawne – o czym pamiętać?

Oklejenie szyb folią czy przyciemnienie szyb metodą piecową wiąże się ze znajomością regulacji prawnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury:

  • przepuszczalność światła szyby czołowej nie może być niższa niż 75 proc.,
  • przepuszczalność światła szyb bocznych musi być na poziomie 70 proc.,

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu – art. 66 ust. 1 pkt. 5 Prawo o ruchu drogowym

Osoby, które zlekceważą aktualnie obowiązujące przepisy, narażają się na mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł oraz odebranie dowodu rejestracyjnego. Dokument ten zostanie zwrócony dopiero po usunięciu wady, czyli po przywróceniu zgodnej z prawem przejrzystości szyb.

Aby uniknąć sprzeczki z funkcjonariuszami policji podczas kontroli drogowej, najlepiej wykazać się przezornością i wozić ze sobą zaświadczenie o odpowiednim ateście z zakładu, który wykonał usługę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments