Edukacja jest droga - wybierz ubezpieczenie posagowe

Aktualizacja:
polisa posagowa

Mówi się, że małe dzieci to mały kłopot, a duże znacznie większy. Na pewno z biegiem czasu rosną wydatki, szczególnie te związane z edukacją i startem w dorosłe życie. Jak zabezpieczyć te potrzeby i czy warto to robić? Co to jest ubezpieczenie posagowe?

Pomyśl o edukacji dziecka, póki jest małe

Dzieci rosną szybko. Przedszkolaki zakładają szkolne mundurki, wczorajsi pierwszoklasiści kończą szkołę podstawową, a licealiści stają na progu dorosłego życia i podejmują ważne decyzje dotyczące swojej zawodowej kariery.

Jakby tego było mało, świat również pędzi. Wiele rzeczy zmieniło się od czasów, gdy sami podejmowaliśmy ważne dla naszego życia decyzje edukacyjne i zawodowe. Nie wiemy, przed jakimi decyzjami staną nasze dzieci.

Już dziś, także w Polsce, mówi się o tym, że bezpłatne studia to przeżytek. Już wprowadzono opłaty dla osób, które chcą studiować na więcej niż jednym kierunku. Studia za granicą od zawsze wiązały się z opłatami, czy koniecznością pokrycia kosztów utrzymania studenta.

Kwoty, o których mowa są niebagatelne. Czy będziesz w stanie pomóc dziecku i wyłożyć pieniądze na studia w innym mieście lub państwie? Może być trudno, a nie chcesz dziecku podcinać skrzydeł! Pomyśl o tym zawczasu? Oto 3 najpopularniejsze opcje.

Samodzielne oszczędzanie, lokaty kapitałowe

Oczywiście oszczędzać możemy na własną rękę – odkładać określoną kwotę na koncie oszczędnościowym, ale w praktyce rzadko się to sprawdza. Bardziej mobilizujące są lokaty oszczędnościowe, na których gromadzimy kapitał, deklarując określoną, miesięczną, kwartalną bądź roczną kwotę wpłaty. Nie muszą to być duże kwoty, banki zwykle proponują od 100 do 500 zł miesięcznie, oprocentowanie oparte na stawce referencyjnej WIBOR, premie odsetkowe dla regularnie oszczędzających.

Czy to się opłaca? Przy dłuższym okresie regularnego odkładania kwot tak –  warto jednak zaznaczyć, że odsetki od wpłacanej kwoty nie są oszałamiające, a pieniądzem które odkładamy nie są inwestowane.

Ubezpieczenie posagowe

To forma zabezpieczenia przyszłości dziecka, którą może zawrzeć dowolna osoba, która nie ukończyła 56 lat, np. dziadek, chrzestna, wujek, przyjaciel rodziny. Polisa może więc być prezentem lub stypendium. Dziecko otrzyma kwotę, która jest zapisana w polisie, gdy będzie pełnoletnie i upłynie termin umowy ubezpieczenia. Opłacając określone składki, masz gwarancję wypłaty określonej kwoty.

Ciekawą opcją w tym wypadku jest ta związana z gwarancją ubezpieczyciela (np. w ofercie PZU -Uśmiech dziecka) na wypadek, gdyby ubezpieczającemu coś się stało i nie mógł w dalszym ciągu opłacać polisy dla dziecka. W tym wypadku to ubezpieczyciel przejmie obowiązki składkowe, a uposażony i tak otrzyma na start zapisaną w polisie kwotę.

Ta opcja z pewnością jest ciekawa i daje pewność zgromadzenia określonej kwoty, której nie ma w przypadku lokaty czy oszczędzania do przysłowiowej „skarpety”.

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym

W tym wypadku ubezpieczamy nie dziecko, ale siebie. Tego typu polisy gwarantują wypłatę określonej sumy na wypadek śmierci rodzica już od pierwszego dnia trwania ubezpieczenia. Nie musisz więc latami gromadzić kapitału i martwić się, czy zdążysz to zrobić. Dodatkowo, część składki jest inwestowana i pełni funkcję oszczędnościową. Korzyścią z tego typu zabezpieczenia jest pewność, że w przypadku tragicznych okoliczności, dziecko otrzyma gwarantowaną w polisie kwotę ubezpieczenia. Minusem jest natomiast to, że jedynie część składki jest inwestowana.

Opcją jest więc osobne wykupienie ubezpieczenia na życie i dodatkowo oszczędzanie w funduszu inwestycyjnym. Takie rozwiązanie jest jednak obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym (fundusz może też stracić), może być też droższe niż połączenie ubezpieczenia z funduszem kapitałowym.

Podsumowanie

  • Dzieci rosną szybko, dlatego warto myśleć o ich przyszłości, gdy są jeszcze małe
  • Najbezpieczniejszą formą oszczędzania są lokaty, nie gwarantują one jednak dużego oprocentowania, ani nie spełnią swojej funkcji jeśli nie zgromadzimy na nich zakładanego kapitału
  • Dobrą opcją są polisy posagowe, które gwarantują określoną sumę ubezpieczeniową
  • Jeśli chcesz, aby część Twojej składki była inwestowana, pomyśl o ubezpieczeniu na życie z funduszem kapitałowym, albo o wyborze tych dwóch produktów w ramach osobnych umów.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments