Wiosna w pełni, a motocykliści coraz mocniej zacierają ręce. Letnia aura sprzyja wycieczkom jednośladami na dłuższe i krótsze trasy. Niestety, coraz większa ilość maszyn pada łupem złodziei. Jak donosi Komenda Główna Policji w 2021 roku aż 1380 pojazdów zostało skradzionych.
Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? To pytanie, które powinni zadać sobie wszyscy motocykliści. Wydawać by się mogło, że na rabunek narażone są jedynie te pozostawione na otwartej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Coraz większy procent wszystkich przestępstw stanowią kradzieże z parkingów podziemnych – to już 15% wszystkich zdarzeń!
Czytaj także: Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady
Mimo to złodzieje najchętniej wyciągają ręce po motocykle pozostawione na niestrzeżonych parkingach – aż 1/4 zanotowanych zdarzeń właśnie tam miała miejsce. Co ciekawe do aż 200 zniknięć doszło na prywatnych posesjach. Jak widać pozostawienie jednośladu na podwórku przed domem czy pracą wcale nie czyni go bezpieczniejszym.
Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!
Jedynie 1/3 wszystkich zgłoszonych maszyn powróciła do właścicieli. To mniej niż w poprzednich latach. Warto więc zabezpieczyć się przed niechcianymi wydarzeniami. Punkta przypomina: ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy dwóch kółek. Jednak nie chroni ono od kradzieży. W tym przypadku warto zainwestować w polisę AC.
– Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku odnotowano aż o 40 proc. więcej kradzieży niż w latach 2019–2020. Najczęściej kradzieży dokonuje się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Ciekawostką może być fakt, że aż 15 proc. kradzieży zdarza się w garażach podziemnych i w garażach przynależnych do domów jednorodzinnych – mówi agencji Newseria Biznes Karol Domżała, zastępca dyrektora Biura Taryfikacji Ubezpieczeń Klientów Indywidualnych w Compensa TU Vienna Insurance Group.
Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?
Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży?
Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje województwo dolnośląskie. Wrocławski oddział policji odnotował aż 235 przypadków. Warszawscy motocykliści także powinni zainteresować się sposobami zabezpieczania motocykli przed kradzieżą – ze stołecznych ulic zniknęło ich aż 204 w ubiegłym roku. Trzecie miejsce należy do Katowic – tutaj z pojazdami pożegnało się 163 właścicieli.
Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?
Z dużych miast najbezpieczniejszy dla posiadaczy motocykli jest Białystok. Komenda Wojewódzka Policji zanotowała tutaj jedynie 16 przypadków.
Czytaj także: Stare motocykle a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?
Źródła: http://skradzionymotocykl.pl/baza/2022/01/ile-skradziono-motocykli-w-2021-roku/
https://biznes.newseria.pl/news/co-roku-lupem-zlodziei,p1187926591
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy motocykl z salonu, czy decydujesz się na transakcję z drugiej ręki, musisz zadbać o dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Co do zasady masz na to 30 dni. Sprawdź, jak przebiega rejestracja motocykla.
Jeśli planujesz kupić lub sprzedać motocykl (lub skuter, czy motorower), będziesz potrzebować umowy. Transakcja tego rodzaju wymaga sformalizowanego dokumentu, który będzie potwierdzał jej rzeczywiste zawarcie. Zanim więc spotkasz się z potencjalnym kupującym / sprzedającym motocykl - pobierz i wydrukuj umowę w dwóch egzemplarzach (po jednym egzemplarzu dla Ciebie i drugiej strony transakcji).
Aż 1,3 mln złotych - tyle musi zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu motocyklista, który spowodował wypadek jadąc bez prawa jazdy. Dlaczego płaci z własnej kieszeni? Powodem jest tzw. regres ubezpieczeniowy.
Każdy motocyklista wie, że wydatki nie kończą się na zakupie wymarzonego ścigacza czy harleya. A kask? A buty? A kurtka? Zaraz przekonasz się, że elementy stroju motocyklisty potrafią być drogie. Może więc warto ubezpieczyć nie tylko Twój jednoślad, ale także i strój?
Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.
Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.