Nim wybierzesz się w zagraniczną podróż, sprawdź, jaki zakres opieki medycznej gwarantuje Ci EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy wszystkie świadczenia medyczne za granicą sfinansuje NFZ? Niekoniecznie. W wybranych przypadkach wystarczy EKUZ. W innych sytuacjach może jednak okazać się, że potrzebna nam będzie indywidualna polisa turystyczna dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań.
EKUZ – co daje?
O tym, czym jest EKUZ, a także kto i w jaki sposób może wyrobić sobie kartę NFZ z dostępem do świadczeń medycznych za granicą, pisaliśmy szczegółowo w artykule: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju. Dzisiaj skupimy się na tym, jakie świadczenia medyczne obejmuje tego typu ubezpieczenie i jakie ewentualne wyłączenia obowiązują w tym zakresie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że EKUZ to rozwiązanie, które nie sprawdzi się m.in. w sytuacji, gdy nasz wyjazd zagraniczny związany jest z podjęciem pracy poza rodzimym krajem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Praca za granicą – dlaczego EKUZ nie działa? A zatem w jakich jeszcze przypadkach EKUZ nie wystarczy, a w jakich będzie wystarczającym rozwiązaniem?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, Lichtensteinie, Szwajcarii, Islandii oraz Norwegii. Dokument ten zapewni nam bezpłatny dostęp do podstawowych i niezbędnych świadczeń medycznych podczas pobytu poza granicami Polski. Za jakie świadczenia zatem nie zapłacimy? Z pewnością za te, które będą realizowane w nagłych przypadkach. Wypadek, uraz, zawał, nagłe zachorowanie, zatrucie czy złamanie do takich nagłych przypadków mogą zostać zaliczone. Leczenie w sytuacjach innych niż wymienione będzie najpewniej wiązało się z koniecznością poniesienia przez nas dodatkowych kosztów.
Pamiętajmy też, że EKUZ daje nam dostęp jedynie do publicznych placówek ochrony zdrowia – prywatna opieka medyczna jest w pełni płatna. W wybranych sytuacjach może okazać się również, że świadczenie bezpłatne w ramach NFZ w Polsce jest usługą odpłatną za granicą. O tym, jakie świadczenia sfinansuje NFZ decydują ponadto kryteria ustalane indywidualnie przez poszczególne kraje europejskie.
Czytaj także: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?
EKUZ w Wielkiej Brytanii
Od 1 stycznia 2021 roku korzystanie ze świadczeń medycznych w ramach EKUZ, mimo wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej, nie uległo zmianie. Zatem wybierając się do Wielkiej Brytanii mamy bezpłatny dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia stacjonarnego w szpitalu. Za leczenie stomatologiczne oraz leki będziemy jednak musieli zapłacić już z własnej kieszeni. Tutaj warto pamiętać, że transport sanitarny to także świadczenie dodatkowo płatne przez pacjenta.
EKUZ w Niemczech
Co daje karta EKUZ na terenie Niemiec? U naszych zachodnich sąsiadów lekarz decyduje o tym, czy pomoc, której udziela, jest niezbędna, a zatem bezpłatna, czy przeciwnie. W chwili zagrożenia zdrowia mamy prawo do skorzystania z opieki medycznej na tych samych zasadach, co obywatele Niemiec. Z pewnością zapłacimy za pobyt w szpitalu (10 euro za dzień), świadczenia szpitalne ponadstandardowe oraz leki i materiały opatrunkowe (10% ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro). Dopłata w wysokości 10% dotyczy również transportu medycznego do szpitala na terytorium Niemiec.
EKUZ w Holandii
W Holandii, podobnie jak w Niemczech, to lekarz decyduje, czy udzielona pomoc medyczna była niezbędna i czy w związku z tym bezpłatna. Tutaj jednak w żadnym przypadku nie zapłacimy za pobyt w szpitalu, leki oraz krajowy transport medyczny (w tym lotniczy). Transport powrotny do Polski jest w całości płatny. Zapłacimy również za pomoc lekarza stomatologa (wyjątek stanowią dzieci i młodzież do 18. roku życia).
Urlop za granicą – czy karta EKUZ wystarczy?
Powyższe przykłady wyraźnie wskazują, że zakres bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach EKUZ może różnić się w zależności od tego, do którego z krajów europejskich się udamy. W jakich sytuacjach karta EKUZ nam nie wystarczy i zdecydowanie warto sięgnąć po dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie podróżne. Na to rozwiązanie warto zdecydować się na pewno wtedy, gdy planujemy podróż do krajów spoza Europy. Dodatkowo pamiętajmy, że w ramach EKUZ nie zostaną sfinansowane usługi medyczne nierefundowane (a większość świadczeń należy do tej właśnie grupy) oraz leczenie prywatne. Karta nie daje nam także możliwości skorzystania z transportu medycznego do kraju. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu obejmującym koszty ratownictwa, a przy tym wsparcie informacyjne, prawne i logistyczne w miejscu pobytu, z pewnością warto wykupić polisę. Niezwykle pomocna okaże się tu porównywarka ubezpieczeń turystycznych, dzięki której możemy porównać oferty poszczególnych towarzystw zarówno pod względem ceny polisy, jak i zakresu ubezpieczenia.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Planujesz podróż zagraniczną? Rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego? A może wystarczy Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co to jest karta EKUZ i jak działa? W jakich krajach zapewni Ci swobodny dostęp do świadczeń medycznych? Prezentujemy mały przewodnik dotyczący karty EKUZ.
Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?
Jeździsz do pracy za granicę? Wypadki się zdarzają, zresztą nie trzeba wiele, zwykła infekcja może zwalić nas z nóg. Niestety w takim wypadku, nie możesz korzystać ze wsparcia EKUZ. NFZ może żądać zwrotu świadczeń. Co zrobić i kiedy jeszcze EKUZ nie działa?
Ubezpieczenie kosztów leczenia to nie tylko polisa dla podróżujących. Warto rozważyć jej zakup, ponieważ zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych, gdzie koszty mogą być bardzo wysokie. W tym artykule omówimy, czym jest ubezpieczenie KL, co obejmuje i dlaczego warto je mieć.
Od 1 stycznia 2022 r. we Włoszech zaczyna obowiązywać ubezpieczenie narciarskie, które dotyczyć będzie zarówno miejscowych, jak i turystów. Brak polisy będzie oznaczać karę w wysokości od 100 do 150 euro, a w niektórych przypadkach także utraty skipassu — karnetu, który uprawnia do korzystania z wyciągów oraz wejścia na stok. Dowiedz się nieco więcej o obowiązkowym ubezpieczeniu oraz dostępnych na rynku polisach!
Wreszcie nadchodzi upragniony urlop! Pakujesz się i wyjeżdżasz snując ambitne plany? Nie zapominaj o ubezpieczeniu turystycznym! Niestety, sam EKUZ to za mało.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.