Wybierasz się na narty do Włoch? Nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu!

Aktualizacja:
wlochy-narty-ubezpieczenie-2022

Od 1 stycznia 2022 r. we Włoszech zaczyna obowiązywać ubezpieczenie narciarskie, które dotyczyć będzie zarówno miejscowych, jak i turystów. Brak polisy będzie oznaczać karę w wysokości od 100 do 150 euro, a w niektórych przypadkach także utraty skipassu — karnetu, który uprawnia do korzystania z wyciągów oraz wejścia na stok. Dowiedz się nieco więcej o obowiązkowym ubezpieczeniu oraz dostępnych na rynku polisach!

Obowiązkowe ubezpieczenie na narty we Włoszech — co musisz wiedzieć?

Narciarstwo, choć gwarantuje ogrom frajdy, jest kontuzyjnym sportem. Prawdopodobieństwo doznania mniejszej kontuzji, zwłaszcza w przypadku osób początkujących — jest spore. Statystyki mówią same za siebie — aż 36% narciarzy, którzy ulegają kontuzjom na stokach poza Polską — doznają ich we Włoszech.

 

Od początku 2022 r., aby móc korzystać z włoskich stoków, niezbędne będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje ewentualną wizytę u specjalisty, pobyt w szpitalu, czy w niektórych przypadkach nawet transport medyczny do Polski. Tego typu polisa będzie musiała posiadać OC — ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jej brak może skutkować karą w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebraniem skipassu.

 

Wraz z wymaganym ubezpieczeniem, został wprowadzony również obowiązek jazdy w kaskach dla niepełnoletnich osób. To jednak nie koniec nowych przepisów. Narciarze będą musieli również liczyć się z możliwością kontroli przy pomocy alkomatu i testu na obecność narkotyków. W przypadku wyniku pozytywnego kary będą wyższe, niż za brak polisy — mogą wynosić od 250 do nawet 1000 euro.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie do Włoch?

Ubezpieczyciele oferują różne polisy turystyczne. Jak się okazuje, będzie można wykupić ubezpieczenie na cały pobyt we Włoszech, jak i konkretne dni, spędzane na stoku. Dobra polisa narciarska powinna przede wszystkim odpowiadać na potrzeby ubezpieczonego. Pokryje następujące koszty:

 

  • pomoc ratowników górskich,
  • konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu,
  • transport medyczny do Polski,
  • opiekę specjalistyczną,
  • hospitalizację,
  • podstawowe badania i zabiegi.

 

Niektóre polisy pokrywają także koszty związane z kradzieżą bagażu, czy zgubieniem sprzętu narciarskiego. Zakres ubezpieczenia to jednak nie jedyne, co ma znaczenie. Istotna jest także suma ubezpieczenia, czyli górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Suma ta powinna wynosić minimum 100 000 zł w przypadku kosztów leczenia. Ceny ubezpieczeń rozpoczynają się już od 5 zł za dzień spędzony na stoku przez jedną osobę, zatem jest to naprawdę niewiele.

 

Suma ubezpieczenia w wysokości 100 000 zł mogłaby się wydawać za duża. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Warto zapoznać się ze średnimi kosztami leczenia narciarzy w Europie. Przykładowo, transport medyczny do Polski to koszt od 20 000 do nawet 50 000 zł. Leczenie złamanej kości, które najczęściej obejmuje zastosowanie unieruchomienia oraz nastawienie kości — to koszt od 5 000 do nawet 50 000 zł, w zależności od stopnia złamania oraz rodzaju kości.

Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?

Obywatel Polski, kraju, który należy do Unii Europejskiej — ma prawo korzystać z włoskiej opieki medycznej. Wystarczy, że wyrobi kartę EKUZ. Warto jednak wiedzieć, że nie gwarantuje ona wystarczającej ochrony. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu narciarz będzie musiał zapłacić zryczałtowaną cenę, wynoszącą około 150 zł. Częściowo odpłatne są także wszelkie badania, które w przypadku kontuzji są niezbędne. Darmowy jest pobyt w szpitalu, jednak jest to podstawowy standard.

 

Usługi, które w szczególności interesują narciarzy — są odpłatne, a ceny bywają naprawdę zawrotne. Akcję ratowniczą czy transport medyczny do Polski niemalże w 100% pokrywa narciarz — jest to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego należy liczyć się z pokryciem pełnych kosztów za ewentualne leki oraz leczenie w placówkach prywatnych. Karta EKUZ gwarantuje bezpłatny dostęp do podstawowych usług zdrowotnych, i to wyłącznie tych, które są świadczone przez państwowe placówki medyczne. W przypadku wyjazdu na narty do Włoch może okazać się niepotrzebna.

 

Wykupienie ubezpieczenia to naprawdę niewielki koszt, zwłaszcza biorąc pod uwagę średnie ceny za poszczególne usługi medyczne. Polisa zagwarantuje bezpieczeństwo, które w przypadku takiego wyjazdu jest przecież najważniejsze!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej