Wybierasz się na narty do Włoch? Nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu!

Aktualizacja:
wlochy-narty-ubezpieczenie-2022

Od 1 stycznia 2022 r. we Włoszech zaczyna obowiązywać ubezpieczenie narciarskie, które dotyczyć będzie zarówno miejscowych, jak i turystów. Brak polisy będzie oznaczać karę w wysokości od 100 do 150 euro, a w niektórych przypadkach także utraty skipassu — karnetu, który uprawnia do korzystania z wyciągów oraz wejścia na stok. Dowiedz się nieco więcej o obowiązkowym ubezpieczeniu oraz dostępnych na rynku polisach!

Obowiązkowe ubezpieczenie na narty we Włoszech — co musisz wiedzieć?

Narciarstwo, choć gwarantuje ogrom frajdy, jest kontuzyjnym sportem. Prawdopodobieństwo doznania mniejszej kontuzji, zwłaszcza w przypadku osób początkujących — jest spore. Statystyki mówią same za siebie — aż 36% narciarzy, którzy ulegają kontuzjom na stokach poza Polską — doznają ich we Włoszech.

 

Od początku 2022 r., aby móc korzystać z włoskich stoków, niezbędne będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje ewentualną wizytę u specjalisty, pobyt w szpitalu, czy w niektórych przypadkach nawet transport medyczny do Polski. Tego typu polisa będzie musiała posiadać OC — ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jej brak może skutkować karą w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebraniem skipassu.

 

Wraz z wymaganym ubezpieczeniem, został wprowadzony również obowiązek jazdy w kaskach dla niepełnoletnich osób. To jednak nie koniec nowych przepisów. Narciarze będą musieli również liczyć się z możliwością kontroli przy pomocy alkomatu i testu na obecność narkotyków. W przypadku wyniku pozytywnego kary będą wyższe, niż za brak polisy — mogą wynosić od 250 do nawet 1000 euro.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie do Włoch?

Ubezpieczyciele oferują różne polisy turystyczne. Jak się okazuje, będzie można wykupić ubezpieczenie na cały pobyt we Włoszech, jak i konkretne dni, spędzane na stoku. Dobra polisa narciarska powinna przede wszystkim odpowiadać na potrzeby ubezpieczonego. Pokryje następujące koszty:

 

  • pomoc ratowników górskich,
  • konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu,
  • transport medyczny do Polski,
  • opiekę specjalistyczną,
  • hospitalizację,
  • podstawowe badania i zabiegi.

 

Niektóre polisy pokrywają także koszty związane z kradzieżą bagażu, czy zgubieniem sprzętu narciarskiego. Zakres ubezpieczenia to jednak nie jedyne, co ma znaczenie. Istotna jest także suma ubezpieczenia, czyli górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Suma ta powinna wynosić minimum 100 000 zł w przypadku kosztów leczenia. Ceny ubezpieczeń rozpoczynają się już od 5 zł za dzień spędzony na stoku przez jedną osobę, zatem jest to naprawdę niewiele.

 

Suma ubezpieczenia w wysokości 100 000 zł mogłaby się wydawać za duża. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Warto zapoznać się ze średnimi kosztami leczenia narciarzy w Europie. Przykładowo, transport medyczny do Polski to koszt od 20 000 do nawet 50 000 zł. Leczenie złamanej kości, które najczęściej obejmuje zastosowanie unieruchomienia oraz nastawienie kości — to koszt od 5 000 do nawet 50 000 zł, w zależności od stopnia złamania oraz rodzaju kości.

Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?

Obywatel Polski, kraju, który należy do Unii Europejskiej — ma prawo korzystać z włoskiej opieki medycznej. Wystarczy, że wyrobi kartę EKUZ. Warto jednak wiedzieć, że nie gwarantuje ona wystarczającej ochrony. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu narciarz będzie musiał zapłacić zryczałtowaną cenę, wynoszącą około 150 zł. Częściowo odpłatne są także wszelkie badania, które w przypadku kontuzji są niezbędne. Darmowy jest pobyt w szpitalu, jednak jest to podstawowy standard.

 

Usługi, które w szczególności interesują narciarzy — są odpłatne, a ceny bywają naprawdę zawrotne. Akcję ratowniczą czy transport medyczny do Polski niemalże w 100% pokrywa narciarz — jest to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego należy liczyć się z pokryciem pełnych kosztów za ewentualne leki oraz leczenie w placówkach prywatnych. Karta EKUZ gwarantuje bezpłatny dostęp do podstawowych usług zdrowotnych, i to wyłącznie tych, które są świadczone przez państwowe placówki medyczne. W przypadku wyjazdu na narty do Włoch może okazać się niepotrzebna.

 

Wykupienie ubezpieczenia to naprawdę niewielki koszt, zwłaszcza biorąc pod uwagę średnie ceny za poszczególne usługi medyczne. Polisa zagwarantuje bezpieczeństwo, które w przypadku takiego wyjazdu jest przecież najważniejsze!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej